2012 Yeni adli sicil arşiv kaydı silinmesi hususunda

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve saldıray64 tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. saldıray64

saldıray64 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Zimmet, hırsızlık, trafik kazası gibi mahkumiyetlerde ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle sicil kaydı tamamen silinecek. Sicil kaydının arşivlenmesi hiçbir şartta 30 yılı geçemeyecek ve 30 yılın sonunda kişinin sabıka kaydı otomatik olarak silinecek.

Adli Sicil Bankası'nda halen 5 milyon 495 bin 46 kişiye ait 6 milyon 843 bin 133 suç kaydı bulunuyor. Kanun teklifinin yasalaşması ile birlikte bunlardan 1 milyon 826 bin 992 suç kaydı silinecek. Bu kapsamda 129 suç kaydı 30 yılı geçtiği için, 542 bin suç kaydı, mahkemeler hakları geri verdiği için kayıtlardan düşecek. Silinecek 769 bin suç kaydı ise 'erteli olup karar tarihi 2007 öncesinde olanları' kapsayacak.

Kaynak : Politika Teklif komisyondan geçti, 1 milyon 826 bin sabıka kaydı silinecek ZAMAN

Şimdi bu habere göre zimmet,hırsızlık,trafik kazası gibi suçlar hiç bir şart aranmaksızın 5 yıl da silinecek diyor ,bu konuda bilgisi olan varmı sevgili arkadaşlar cevap lütfen izlenmesi gereken bir yol da bu suçlar için görünmüyor habere göre otamatikman adli sicil istatistik kurumunun silmesi gerekli gibi saygılar
    11.04.2012 tarihinde yasa yasalaştı ve şuan silme işlemi adli sicil istatistikce yasa gereği başladımı durum nedir bilgisi olan arkadaşlar

1 person likes this.
  2. Misafir

Misafir Misafir

Cevap: 2012 Yeni adli sicil arşiv kaydı silinmesi hususunda

otomatık sabıka kaydı sılınme olayı tamamen yanlıs,ben sabıka kaydımı sıldırmek ıcın sabıka kaydı ve dılekceyle adlı sıcıl genel merkezıne ankaraya basvurdum,cevap geldı ceza aldıgın mahkemeden ınfaz belgesı getırınız yazılı,ınfaz yada yerıne getırme fısını aldım ve elden teslım ettım suanda cevap beklıyorum,otomatık sılınme yok arkadaslar,ayrıca sabıka kaydı sılınıyor,arsıv kaydı hala duruyor,yenı duzenlemede ıse 5 ıle 15 yıl aralıgında arsıv sılınecek ve her halukarda 30 yılda format atılıp komple sılınecek dıyor,umarım dogru cıkar,önümüzde saglama yapabılmek ıcın 30 yıl var.
    Saygılar..

3. zehrax

zehrax New Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    3

MADDE 138. - (1) Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

TCK madde si açık ve nettir bu durum da süreler dolar dolmaz kanun gereği silinir silinmemesi suç teşkil eder

1 person likes this.
  4. Misafir

Misafir Misafir

madde acık olabılır ama daha yenı basıma geldı sürem doldugu halde sılınme gerceklesmedı,hatta dılekceme ıstınaden ılla mahkeme kararı istendi ve şimdi beklıyorum sonuc ne cıkacak diye,kanunlar acıkta ama uygulayan nerde,mazlumve magdura gelınce kanunlar uygulanıyor..

5. Misafir

Misafir Misafir

Doğru diyorsun kardeş kanun çıkar kimse işletmez sen uyraşmazsan artık ölsen de silinmez kanuna nizama uyulmayınca şimdi burda bir sürü karmaşa var memnu hakların iadesi için adli sicil istatistik genel müdürlüğüne mi yoksa mahkemeleremi başvurulacak iş yükü açısından en son bu yetki adli sicil istatistik kurumuna verildi diye biliyorum fakat kanun çıktı halen adli sicil istatistikce yönetmelikte değişiklik yapılmadı orda halen eski kanuna göre yazmakta

6. saldıray64

saldıray64 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3

yasaklanmı hakların geri verilmesi şuan hangi kurum ca yapılmakta adli sicil istatistikmi mahkememi neden diye sorarsanız en son değişiklikle mahkemelerin iş yükü de dikkate alınarak çıkan kanun da adli sicil istatistik kurumuna bırakılmış olmadımı bu işlemler yoksa ben mi yanlış biliyorum halen mahkemelerdemi bu işlemler

7. Misafir

Misafir Misafir

sözde adli sıcıl ve ıstatıslık kurumuna verıldı ama uygulamada malesef yok yada bana rast gelmedı,adlı sıcıl ceza veren mahkeme basvurup belge almam gerektıgını soyledı,ceza veren yargıc bıle ınfaz savcısından mutala ıstedı ve buna ıstınaden karar yazıp bana ve ınfaz savcılıgına gonderdı,cezayı veren yargıc bıle aslı sıcılın bana yazdıgı yazıyı okudugunda sasırmıs mubasırın dedıgıne göre,tarıhse 12 nısan 2012,kısacası surem 15 martta dolmasına ıstınaden ben 30 martta adlı sıcıl kaydı almama ragmen kaydımın sılınmedıgını gorup adlı sıcıle basvurmama ragmen boyle bır olayla karsılastım,kaldıkı 2009 da eskı hukumlu tanımı degısmesıne ragmen subat 2012 de savcılıktan belge almaya gıttıgımde 'sen cezaevınde yatmamıssın,bu belgeyı veremeyız dıyenlere' resmı gazeteyı c.savcısına gosterıp hatta kendısı ınanmayıp bılgısayarından bakıp onayladı ve bu kanun degıselı 3 yıl olmasına karsın haberı bıle yoktu.eskı hukumlu kanunu ıse 1 yıl ve uzerı ceza alan cezaevınde yatan,cezası ertelenen,tecıl edilenler,kosullu salıverılenler yararlanabılır dıye degıstırıldı ama kımse bılmıyor ayrı konu..
    Resmı gazete tarıh ve sayısı
    25 nısan 2009 günü 27210 sayılı r.gazete
    Saygılar..

8. Misafir

Misafir Misafir

Yasaklanmış hakların geri verilmesi için, hükümlünün veya vekilinin talebi üzerine, hükmü veren mahkemenin
    veya hükümlünün ikametgâhının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemenin karar vermesi gerekir.

9. saldıray64

saldıray64 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap: Şimdi kısaca sı benim adli sicil arşiv kaydımı sildirmem için ne yapmam lazım

Adli sicil istatistik 11.04.2012 de silme yetkisini kendisine aldı diye biliyorum , benim yasaklanmış haklarımın iadesi için dava açmam gereklimi mahkemeye yada bu işi artık adli sicil istatistikmi yapacak adli sicil istatistik kurumundan bilği edinmeden yazdım halen cevap da yok

Kanun çıkmış neyime işlemedikten sonra

10. zehrax

zehrax New Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    3

peki yönetmelik ne zaman belli olur sabıka kaydı sidirme için arşivden şimdi sildirmek isteyenler yönetmelikmi beklemek zorundadır acep

11. kırıkkalelii

kırıkkalelii Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    8

arkadaşlar yönetmelik falan herşey tamam.şartlarınız uyuyorsaderhal ankaraya müracaat ediniz.

12. saldıray64

saldıray64 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Nerde tamam yönetmelik merak ettim adli sicil ve istatistik sitesinde yeni yönetmelik yok eskisi var seksen sene diyor halen arşiv kaydı silinmesi için
    Kanun olarak bakarsan 5,15,30 sene arası var yönetmelik nerde ise link verde bakalım kırıkkaleli kardeş

13. efresiyap

efresiyap Active Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    28

arkadaşlar sabıka kaydının arsıv kaydına alınmasında sıkıntı yok,önemli olan arsıv kaydının sılınmesı bu durumda yenı kanunla memnu hakların ıadesı alınması gerekıyor ve bu alındıktan sonra surec baslıyor,sayet aldıgınız cezada yasaklanmıs hakkınız var ıse (kamu gorevlısı olmak,ehlıyet almamak vs.) gıbı bunları mahkeme kararıyla almanız gerekır,bunun ıcınde sabıka kaydınızdakı maddelerın acılımına bakmanız gerekır,sayet boyle bır hak mahrumıyetınız varsa,sabıka kaydınız arsıv kaydına alındıgı tarıhten 3 yıl sonra ceza aldıgınız mahkemeye kendınız yada avukatınız vasıtasıyla basvurmanız gerekıyor.aldıgınız cezalarda hak mahrumıyetı yok ıse zaten yenı kanun acık ve net sabıka kaydınız arsıv kaydına alındıgı tarıhten ıtıbaren 5 yıl sonra arsıv kaydını adlı sıcıl ve ıstatıslık genel mudurlugu sılmek zorunda,mahlemelerın ıs yukunu hafıfletmek maksatıyla bu yetkı adlı sıcıl genel mudurlugune verıldı ancak genede 5 yıl sonra sabıka kaydı almak ve arsıv kaydının sılınmemısse adlı sıcıle basvurmaktır,daha oncede bu konuda yazdım ama bugun daha net bılgılere ulastım..

14. zehrax

zehrax New Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    3

İyi güzel diyorsunuz da örnek hırsızlık suçu için yada zimmet suçu için bir hak mahrumiyeti kararı da yok 5 yılda adli sicil istatistik kurumu silecekmi ,birde memnu hakların iadesi ni adli sicil kurumumu verecek anlamadığımız nokta bu yine mahkeme verecek se burda iş yükü hafifletmesi nerde kaldı daha önce arşive alınan kayıtlar için de şimdi gidip mahkemelerden yerine getirme fişi alacakmıyız yoksa arşiv kaydı ile bir dilekçe bu arşiv kaydının silinmesine yetecekmi çünkü arşive alınırken zaten yerine getirme fişi alınmış tı şimdi bir dahamı yerine getirme fişi alacaz bunların cevabı verebilirmisiniz

Last edited: 30 Nisan 2012
  15. efresiyap

efresiyap Active Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    28

arkadaslar memnu hakların ıadesıyle,yasaklanmıs haklar aynı anlama gelıyor,sayet sabıka kaydınız arsıv kaydındaysa zaten ve bu 2007 nısan 12 den onceyse adlı sıcıl genel mudurlugune bır dılekceyle basvuru yapın,sayet memnu haklardan yoksun olacak sekılde ceza aldıysanız ve bunu bılmıyorsanız sabıka kaydındakı maddelere bakın.sayet var ıse zaten adlı sıcıl sıze mektupla cevap verecektır,suphenız olmasın..

16. efresiyap

efresiyap Active Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    28

yerıne getırme fısı veya dıger adıyla ınfaz belgesı sadece sabıka kaydınız arsıv kaydına alınmasında gereklı bısey.
    Arsıv kaydının sılınmesınde ıse boyle bısey gerekmıyor ama arsıv kaydının sılınmesı ıcın memnu haklardan yoksunluk cezası aldıysanız sabıka kaydınız arsıv kaydına gectıkten 3 yıl sonra ceza veren mahkemeye basvurmak sartı var ve memnu haklarınızı aldıgınıza daır kararı adlı sıcıl genel mudurlugune verdıgınız tarıhten ıtıbaren 15 yıl sonra arsıv kaydınızda sılınecektır,aksı taktırde memnu haklarınızı almadınız ne gerek var dedınız o zaman adlı sıcıl sabıka kaydınızın arsıv kaydına alındıgı tarıhten ıtıbaren 30 yıl sonra otomatık sılecek.

17. efresiyap

efresiyap Active Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    28

ve son olarak sıkıntının ve acıklayıcı olmayan tek nokto sabı kaydının ve arsıv kaydının sılındıkten sonra RESMI ISLER ICIN SABIKA KAYDI aldıgınızda aldıgınız cezaların gorunup gorunmeyecegıdır,cunku sabıka kaydı 2 turlu verılmekte öZEL ISLER ve RESMI ISLER ıcın,ozel ıslerde gorunmeyecekse devlet ıslerınde gorunecekse yenı kanunun anlamı ve onemı yok arkadaslar..

18. saldıray64

saldıray64 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Arşiv den de silinin ce hiç bir surette artık görünmüyecektir emin olun nereye vermek için alırsanız alın . zaten bu konuda anayasa mahkemesine dava nedeni idi dava açıldı kazanıldı kazanılınca adli sicl kanunu da değişmek zounda kaldı adli sicil arşiv kaydıyla ilgili düzenleme yapıldı saygılarımla

Last edited: 30 Nisan 2012
  19. kırıkkalelii

kırıkkalelii Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    8

arkadaşlar adli sicil genel müdürlüğünün sitesinde var haber iyi okuyun silme koşullarını.o metinin içerisine eklemişler.değişik 6290 sayılı kanun diye iyi okuyun lütfen.

20. efresiyap

efresiyap Active Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    28

arkadaslar kırıkkalelıı arkadasımız dogru soyluyor,adlı sıcıl ve ıstatıslık genel mudurlugunun sıtesıne yenı kanunu eklemısler ancak adlı sıcıl kanunu bolumune degıl mevzuat bolumune eklemısler,buda dırekt ulasabılecegınız yenı adlı sıcıl kanunun tum metnı

www.adlisicil.adalet.gov.tr/pdf/kanun.pdf

Saygılar..

Sayfayı Paylaş