Abimin borcu nedeniyle bize haciz gelirmi?

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 26 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  1. McClane
    Offline

    McClane Well-Known Member

    • Platin Üye
    Mesajlar:
    22.005
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Abimin bir şahsa borcu var. Bu borç yüzünden evimize icra gelebilir mi? (Evimiz rahmetli babamdan kaldı. Abim,annem,ben ve iki kardeşimle beraber yaşıyoruz) miras olan bu eve icra gelir mi? Bu borcu taksitle ödeyebilir miyiz?
  2. McClane
    Offline

    McClane Well-Known Member

    • Platin Üye
    Mesajlar:
    22.005
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Abimin borcu nedeniyle bize haciz gelirmi?

    Ağabeyinizin borcundan dolayı; babadan kalan evdeki miras payına haciz gelebilir. Ayrıca evinize menkul haczine de gelebilirler. İcra takibi sırasında kanunen 4 taksit hakkınız var ama onun da şartları var.

    Ayrıca alacaklı ile anlaşarak ta taksit yapabilirsiniz.

    İcra İflas Kanunu :
    Taksitle ödeme:

    Madde 111 ? Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

    Şukadar ki borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.

Sayfayı Paylaş