Afgan Tazısı

Konusu 'Kediler-Köpekler vs.' forumundadır ve StOrM tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. StOrM

  StOrM Banlandı

  Mesajlar:
  4.255
  Aldığı Beğeni:
  247
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Etimoloji

  Gerek Türkçe'deki Tazı gerekse İngilizce'deki Hound sözcüklerinden anlaşılacağı üzere bunlar, esas itibarile av köpekleridir. Burada bir sözcüğü daha tanımlamak uygun olacaktır: Sighthound - Avı gözleri ile takip edip kovalayan ve yakalayan köpek cinsi anlamında kullanılmaktadır. Afgan Tazısı bu cins bir köpektir. Ansiklopediler ve sözlükler,Tazı'yı , ince uzun gövdeli, çok hızlı koşan köpek tipi olarak tanımlamaktadırlar.

  Tarihçe

  Afgan Tazısının tarihçesine geçmeden önce tazı ırklarına kısaca değinmek doğru olacaktır. Bu ırkları ileride, teker, teker ele alarak aylık gözdelerimiz olarak sunacağız. Pekçok tazı ırkı arasında belli başlı olanları şöyle sıralıyabiliriz:

  Greyhound (İngiliz Tazısı ) - Tavşan avında kullanıldığı gibi, mekanik tavşan ardında yarış köpeği olarak da kullanılır.
  Slugi (Arap Tazısı ) - Kısa düz tüylüdür.
  Bazoy (Rus Tazısı ) - Uzun ve yumuşak tüylüdür.
  Deerhound ( İskoç Tazısı ) - Sert tüylüdür.
  Saluki (İran Tazısı ) - Çok hızlı koşar.
  Levron ( İtalyan Tazısı) - İngiliz tazısını andırır.
  Whippet ( Ufak boy İngiliz Tazısı ) Greyhound cinsinden türemiştir.
  Afgan Tazısı
  Esas konumuzu teşkil eden Afgan Tazısına gelince, bu türün kökeni eski Mısır Firavunları devirlerine kadar uzanmaktadır. İlk çağlarda Ortadoğuda yetiştirilen ve avı gözü ile takip edip arkasından koşarak onu yakalayan köpeklerden türetilmiştir. O devirlerde göcebe kavimler bölgede bol bulunan yabani tavşan ve ceylan gibi hayvanları yakalıyabilmek için bu köpeklerin yardımından yararlanıyorlardı. Tavşan, ceylan, antilop gibi hayvanlar, göçebe veya yerleşik toplulukların et ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılıyorlardı. Köpekler umumiyetle av için yetiştirilmiş şahin veya doğanlarla birlikte kullanılıyorlardı. Kuşlar avı görünce ani dalışlar yaparak köpekleri yönlendiriyorlardı.
  Özellikle çok sarp dağlarla dolu Afganistan topraklarındaki avlanmalarda kullanılmak üzere, zorluklara tahammül edebilecek, dayanıklı, çok süratli köpeklere ihtiyaç vardı. Afgan Tazısı, nesilden nesile intikal eden bu avcılık örfü içerisinde yetiştirilip geliştirildi. Bu köpeğin en önemli özelliklerinden biri ınanılmaz bir zıplama kabiliyetine sahip olması ve çevikliğidir.
  Uzun tüylü postu, kendisini bölgenin aşırı soğuğuna karşı korumakta idi. Yüzyıllar boyunca bu köpekler ulaşılmaz Afgan dağlarında saklı kaldı. Ancak, 1900' lü yılların başlarında ilk defa olarak İngilterede ve Avrupada görülmeye başladılar. Avrupalılar bunlara önceleri, Persian Greyhound veya Barukhzy adını verdiler. Başlangıçta Avrupa'ya getirilip çoğaltılan bu tazılar muhtelif görüntüler taşıyorlardı, fakat bir süre sonra, özellikle büyük albenisi olan Zardin adlı bir köpek türü model alınarak bu günkü mükemmel, çekici ve asil görüntüye kavuşturuldular.
  Afgan tazısına karşı gösterilen ilgi, hayvanın göze çarpıcı gelişmesile birlikte arttı. Nihayet güzel köpek yarışmalarındaki başarılar dolayısile en popüler köpekler arasında yerini aldı, 1970 li yıllarda toplumun aşırı derecede heves gösterdiği bir köpek oldu. Ancak daha sonraları bu bu ilgi yavaş yavaş söndü.

  Vücut Yapısı ve Fonksiyon

  Uzun ve zarif bir kafa tapısı vardır. Gözleri badem şeklindedir. Sırt kısmındaki tüylerin kısa olmasına karşın başındaki ve hemen sırtının iki yanından itibaren uzanan tüyler çok uzun ve ipeksidir. Kulakları sarkık, uzun ve tüylüdür. Kalça kemikleri belirgindir. Kuyruğunun ucu halka şeklinde kıvrımlıdır. Ayakları büyüktür. Hemen her rengi mevcuttur. Vücudunun arka bölümünün yapısı ve özellikle dik kalça kemikleri sayesinde çok yükseğe zıplayabilir ve çok süratle ve adeta dört nala koşabilir. Sürek avlarında son derecede etkindir, kayalık dağ, tepe ve arazide ayaklarının büyüklüğü sayesinde rahatça tutunup gezinebilir, herhangibir yaralanmaya maruz kalmaksızın hareket edebilir. Uzun tüylü postu soğuk iklim ve yüksek arazide hayvanı korur.

  Dış görüntüsü çok cazibeli ve mağrurdur: Çevreye karşı mesafeli durur, egzotik bir cazibesi vardır. Kafası ve kuyruğu dik ve mağrur bir eda ile yürür. Adım atışı ve salınımı kendine has bir zerafet taşır.


  Karakter Özellikleri

  Bütün muhteşem görüntüsüne rağmen Afgan Tazısı kalben bir avcıdır ve zor arazi şartlarında kolaylıkla ava çıkabilir. Bu yüzden şehirde, evde yetiştirildiği takdirde hergün yürümek koşmak ister. En kötü tarafı, çağırıldığında hemen gelmekten imtina etmesidir. Ev dışında iken kedileri ve diğer küçük hayvanları kovalar ancak evin içinde onlarla iyi geçinir. Çocuklara iyi davranır fakat fazla oyuncu değildir. Hislerini fazla belli etmez, bağımsız bir karekteri vardır, bu yüzden kediye benzediği söylenir. Yabancılara karşı uzak durur. Zaman zaman neşeli ve eğlendirici hareketler yaptığı görülür.

  Bakım

  Afgan tazısı hergün yürüyüşe çıkarılmak ve hareket etmek ister. Tercihan güvenli, gözönünde bir boş arazide koşup zıplamasına müsaade edilmelidir. Hernekadar dışarıda yaşamaya müsait bir yapısı varsa da, yumuşak bir yataktan çok hoşlanır. Evde beslenmeye müsaittir. Tüyleri devamlı bakım ister, muhakkak iki üç gündebir fırçalanmalıdır.

  Sağlık

  Önemli Hastalıklar - Yoktur.
  Küçük Sağlik Sorunları - Katarakt. Nadiren- Necrotic Myelopathy - (Omuriliği kaplayan tecrid edici madde, myelin'in kaybından mütevellit felç vakaları) - CHD - (Kalça çıkıkları ) Önerilen Tıbbi Testler - Göz. Yaşam Süresi - 12 ila 14 yıl. Dikkat edilecek hususlar - Anesteziye karşı hassastır, aşırı hareket ve gözüpeklik dolayısıyla kuyruğunu yaralayabilir.

  Özelliklerinin Özeti  Enerji Seviyesi qq
  Egzersiz İhtiyacı qqq
  Oyunculuk qqq
  Sevgi - Sıcaklık q
  Diğer Köpeklerle Anlaşma qqq
  Diğer Hayvanlarla Anlaşma qqq
  Yabancılarla Anlaşma q
  Eğitime Yatkınlık qq
  Bekçilik Becerisi qqqq
  Koruma Becerisi q
  Taranma ihtiyacı qqqq
  Soğuğa Karşı Tolerans qqq
  Sıcağa Karşı Tolerans qqq
  Ağırlık Erkek 30 Kg
  Dişi 25 Kg
  Yükseklik Erkek 67 cm
  Dişi 62 cm


  Afgan Tazısı Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir ?

  Unutmamak gerekir ki, Afgan Tazısı çok zarif ve şık görünüşüne rağmen, yerine göre leopar ve geyik avında da kullanılmak üzere eğitilmeye müsait,zor şartlar altında atlı avcılara refakat edebilen çok çevik ve süratli bir hayvandır. Karakteri hiçbir şekilde zayıf, güçsüz ve pasif değildir. Sahipleri Afgan Tazısının saygısını, ilgi ve sevgisini kazanmak için sabırlı olmak zorundadır. Bu hayvanlar bağımsız hareket etmeyi severler, ne zaman insanlara yaklaşacaklarına ve çağrılara cevap vereceklerine kendileri karar verirler. Yaltaklanmaz ve şımarıkça taleplerde bulunmazlar, özellikle yabancılara karşı mesafeli davranırlar. İyi bekçi köpeği olurlar. Tehlikeli ve şüpheli hallerde havlamak suretile ikazda bulunurlar.
  Yemek seçerler ,tavuk, yoğurt, sarmısaklı yiyeceklerden hoşlanırlar. Sahiplerinin onları yemek hususunda fazla şımartmaması doğru olur. Kanlarında biraz hırsızlık vardır, tost makinasından tost çalabilecekleri söylenir. Uzun kulak uçlarının yemeklere girmemesi için file başlık kullanılması önerilir. Sahiplerinin hareketli ınsanlar olmasından, etrafı çitlerle çevrili güvenli sahalarda koşmaktan, tüylerinin itina ile taranıp bakılmasından hoşlanırlar. Bu köpek, tüylerini taramak hususunda tembellik edecek, kendisini sert bir şekilde eğitmeye kalkacak, kendisinden derhal sevgi veya yumuşak başlılıkla itaat bekleyecek kişiler için hiç uygun değildir. Afgan Tazılarının çoğu çocuklara fazla yüz vermez. Genelde aynı evde yaşayan kedilere ve diğer hayvanlara yumuşak davransalarda kediler ve diğer küçük hayvanlara karşı tehlikeli olabilirler.
 2. asdef

  asdef Member

  Mesajlar:
  33
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Afgan Tazısı

  o nası bişey
 3. mrvenl

  mrvenl Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.552
  Aldığı Beğeni:
  92
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Afgan Tazısı

  okusaydın anlardın nası bısey oldugunu..
  tesekkurler yorum yapacaktım ama usttekı yorumdan sonra yorum ıstegı gıttı.))
 4. inci...

  inci... New Member

  Mesajlar:
  217
  Aldığı Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Afgan Tazısı

  hhhhhhhmmmmm guzelmıs paylasımın ıcın saol cnm ama benım pufy mı terch ederım cok buyuk yaa
 5. body_board

  body_board GalataSAraY

  Mesajlar:
  2.188
  Aldığı Beğeni:
  90
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Afgan Tazısı

  güzel paylaşım aydınlattığın için sağol ...
 6. mrvenl

  mrvenl Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.552
  Aldığı Beğeni:
  92
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Afgan Tazısı

  benım it'im daha akıllı .)))
 7. İNnoCeNT

  İNnoCeNT Well-Known Member

  Mesajlar:
  3.284
  Aldığı Beğeni:
  118
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Afgan Tazısı

  bu ne beeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Sayfayı Paylaş