Aidat toplama Usülü nedir?

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Apartman Yönetimine ilişkin Hukuk ta bir mevzuat ya da bilgi alınabilecek bir kaynak varmıdır?Kiracısı bulunduğum dairemin apartman yönetimi fazladan aidat topluyor. Mevcut aidatımız 36 daire 100 milyon TL / ay toplam 3.6 milyar TL. toplanmış ve bir sonraki aya devreden mevcut birikmiş aidat 9.8 milyar TL. Yönetim ve dairelerin çoğunluğu ev sahibi, birikmiş paralarla yazın dış cephe boyaması yapılması planlanıyormuş. Ben kiracı olarak bu gidere dahil oluyormuyum, bu gider genel birikmiş aidattan karşılanabilirmi? apartman yönetiminin böyle bir birikim yapma hakkı varmıdır? yaz aylarından önce ayrılırsam birikmiş aidatlar üzerinde hakkım varmıdır? yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla
   
 2. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Aidat toplama Usülü nedir?

  Kiracılar ortak giderlere katılmakla yükümlüdürler. Kapıcının net maaşının ödenmesine, apartman ortak su giderine, apartman ortak merdiven otomatiği giderime, asansör elektriğine Bakım onarımına katılmazlar), apartman temizlik giderlerine ve bunun gibi işletme giderlerine katılırlar. Diğerleri işletme gideri değildir, bakım onarım için aidatın yükseltilmesi gerekçeli olmalıdır, yanı tadilata başlanmadan aidat toplanıyor ise fon oluşturmalı yönetici. Tadilat onarım fonu. Asansör eskidi ise yeni modeli ile değişimi için fon oluşturmalı. Kapıcının kıdem tazminatı için fon oluşturmalı. Bu fonlardan sadece kat malikleri sorumlu tutulurlar ve kiracıların hiç bir sorumluluğu yoktur. Fon oluşturulması sureti ile yönetimin fazlaca aidat toplaması Yasaldır.Ancak aidat ayrıştırılmalı, işletme giderleri ve genel giderler ile fonlar açık ve sarih makbuzlarda belli edilmelidir. Ve kiracıların katılacağı ödemeler işletme giderleri olup toplam masraf daire ve dükkan sayısına bölünür (bazı yönetim planlarında dükkanların işletim giderlerine katılımları farklı uygulanır, ancak bu da alınan ve Karar defterinde yazılı olan hükümle çerçevesindedir) ve eşit dağılımlıdır. Ancak genel giderler ve fonlar arsa payına göre her daire ve dükkanlardan alınmaktadır (Dükkanların katılımları yine Yönetim Planında belli edilmeli, ya da genel kurul toplantılarında çoğunlukla alınan karar gereğince icra edilmelidir)
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Aidat toplama Usülü nedir?

  Apartman altındaki dükkanlardan aidat almak zorunlu mudur?Bunun kanundaki yeri nedir?Dükkanı kirayan kişi buna itiraz derse ne yapılabilir?
   

Sayfayı Paylaş