alacağımı yasal olarak nasıl alabilirim bilmiyorum:(

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve kubra1635 tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. kubra1635

kubra1635 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhabalar, mart 2009'un 11inde bir güzellik merkezinde 1-1.5 ay sürecek bir hizmet almaya başladım.hizmetin tamamının ücretini peşin ödedim.ancak 18 mart 2009 günü güzellik salonunun işleten bayanın feci bir cinayetle öldürüldüğü için güzellik salonunun kapandığını öğrendim.şu an güzellik merkezi kapalı ve ulaşabileceğim hiçbir yetkili yok(yetkili kadın öldürüldü).ölen işletme sahibinin mirasını kabul eden kişiye de ulaşamıyorum.yaklaşık 720tl'lik bir para alacağım var(hizmeti alamadığım için).bu parayı alabilmek için yasal olarak ne yapmalıyım?elimde ödeme yaptığıma dair kesilen faturanın 1 nüshası mevcut.sorumu cevapladığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  2. pashacigo

pashacigo Member

Aldığı Beğeni:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Cevap: alacağımı yasal olarak nasıl alabilirim bilmiyorum:(

alacağın için takip edebileceğin birden fazla yol var ki bence en iyisi icra ve ya iflas yoluyla takip edebilmendir.ancak takdir edersiniz ki ölmüş bir kişiden borcunuzu tahsil edemezsiniz. oyüzden ne yapalirsiniz. merhum borçlunun terekesine başvurursunuz.terekesinde ki menkul gayri menkul mallara tedbir koydurabilirsiniz ve borcun ödenmesini mirascılardan isteyebilirsiniz.ama önemli olan merhum borcluya ait borcunuzu karsılayacak bir mal bulmak.
  3. MÖSYÖ

MÖSYÖ New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhabalar,
    ben sözleşme imzalamadan bir işyerinde geçici olarak çalışmaya başladım.ve onlar eleman bulana kadar onları idareten çalışmayı kabul ettim.onlar eleman buldu ve ben ayrılırken onlardan çalıştığım süreleri ve bana ödeyecekleri parayı gösteren bir kağıt imzalattım,bir nüshası onlarda bir nüshası bende.bir hafta sonra öderiz dediler ama aradan 3 hafta geçti.sizce ne yapmalıyım?yasal olarak ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum ve hakkımı almak istiyorum.bu konuda beni ivedi bir şekilde aydınlatırsanız sevinirim.
    Iyi günler,iyi çalışmalar....
  4. izafet uye

izafet uye Misafir

mrb ben 2009 yılında komşumuza 600-650tl para verdim bir hafta diye aldı hala vermiyo hep rteliyo nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim
  5. Misafir

Misafir Misafir

Eğer alacağın yurtdışında doğmuş olsaydı, bunun takibi ve tahsili ile ilgili ne yapman gerektiğini daha rahat söyleyebilirdim, sizin yaşadğına benzer bir konuyu yurtdışında yaşadım çünkü. Ama yukarda size yanıt veren diğer arkadaşların bahsettiği gibi, yine icra veya direk mahkeme yolu nerdeyse tüm ülkelerde sırasıyla takip edilen yasal işlemler arasında.. Yabancı bir firmadan doğan alacakların ve borçların takibi ve tahsili ile ilgilenen ARS Danışmanlık uzmanları benden peşin hiçbir ücret almadılar ve 1 ay içerisinde İngiltere'deki güzellik merkezinden 12.000 GBP tutarındaki alacağımı tahsil edilmesinde bana yardımcı oldular. Param da yine benim hesabıma geldi ve ben onların hizmet bedelini (danışmanlık) başta anlaştığımız komisyon oranında onlara tahsilattan sonra ödedim. Yurtdışındaki alacağımı nasıl tahsil ederim, hangi avukata gitsem, kaç para ister, belki bir ihtar yeterli olur, biton para mı bayılcam şimdi avukata diye düşünürken, ihracatla uğraşan tekstilci bir arkadaşımın referansıyla ARS Danışmanlığa gittim... Aynen düşündüğüm gibi ARS-inkaso dedikleri bir süreçte, sulh görüşmeleriyle işi çözdüler. Hiç mahkemeye bile gerek kalmadı... Keşke Türkiye içinde de bunun gibi çalışan aracı kurumlar olsa, yapıcı çözümler sunarak, case-specific ihtarlar gönderseler de ve parasını da başarı odaklı alsalar...! Ama Türkiye için buna daha çok zaman var gibi, Avurpa ve AMerikada bu sektör ciddi yerleşmiş ve güvenilir olmasına rağmen...

Sayfayı Paylaş