Aleviler Namaz Kılar Oruç tutar mı?

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve balamnaz tarafından 3 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113
    Bir çok alevi arkadasımın bile aralarında tereddüte düştüğü bir husus. Kimi kılmaz kılan alevi olmaz derken kimide olurmu hepimiz müslümanız müslüman secdeye küsermi diyor. Kendimce yaptığım bir araştırma;

Aleviler neden Ramazan orucu tutmaz namaz kılmaz?
    İslam'ın emirlerini Kitabımız Kur'an ve Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (s.a.) sünnetinden öğreniyoruz. İslamın şartları bellirlenmiştir. İsmi ne olursa olsun hangi grup hangi fırka namazı ve orucu inkar edemez. Bu sebebten dolayı burada tatmin edici bir cevap zaten olamaz. Bir Müslüman ancak Kur'an ve Sünnet ile tatmin olur. Bunun dışında tatmin edici bir delil yoktur.
    .
    Ayrıca tüm aleviler için namaz kılmıyor oruç tutmuyor denilmez. Bir kısım aleviler namaz kılıyor ve Ramazan orucu tutuyorlar.
    Alevi müslümanlar elbette camiye giderler. Ama cami burada bir simge gibidir. Asıl mesele “namaz” dır. Eğer kendisine aleviyim diyen birisi namazını kılıyor da camiye gitmiyorsa bu onun tercihidirçünkü namazı illaki camide kılmak farzlarından değildir.

Esasen anadoluda bir çok alevi canlarımız Şeriat kapısının üçüncü makamı olan namazlarını kılarlar ve cami (mescid)lere giderek Allah rızası için cemaat ile namazlarını eda ederler. Fakat namaz kılmak için Camiye gitmediğini söyleyen az bir kısım aleviler vardır ki; Aslında anadolu aleviliğinde olmayan birşeydir ama her nasılsa içimize bir şekilde sokulmuş ve bazı aleviler de ne yazıkki buna inanmıştır.

Bu az bir kısım aleviler camide namaz kılınmayacağını söylemelerine neden olarak Hz. Ali’nin (r.a.) camide(mescidde) öldürülmesini gösterirler. Hiçbir mantığı olmayan bu cümleye kimsenin inanmayacağı malumdur. Ancak bu noktadan yola çıkan bazı fitneci gruplar Alevilerde namaz olmadığını iddia edecek kadar ileri gitmiş bu ilk çıkış noktasını da unutturarak tamamen meselenin inkarına yol açmışlardır. Bunun Yahudi kaynaklı ve onların bir fitnesi olduğu açıkça bellidir. YoksaHz. Ali(r.a) evde öldürülseydi eve girmeyip de dışarda mı yaşayacaktık?

Bunu bu şekilde söylemek “Hz. Ali(r.a.) için dinimdem imanımdanislamdan vazgeçerim gerekirse cehenneme giderim” demek ile aynı hükümdedir. Oysa Hz. Ali(r.a.) islam için hayatını feda etmişölümü uğruna namazını terketmemiştir eşsiz hayatıyla bizlere örnek olmuştur. Şimdi Hz. Ali (r.a.) ahirette karşılarına geçtiğinde aleviyim diyerek namazı terk edenler Hz. Ali’ye (r.a.) ne diyecekler? Böyle bir sevgiyi Ne Allah (c.c.) Ne Peygamber (a.s.m.) ne de Imam-ı Ali (r.a.) kabul eder.

Netice olarak alevilikte (ufak farklılıklar olsada)namaz vardır cami dahil yeryüzü bir mescittiribadet edilir cemevi dergahlarımızda zikirlerimiz cem ayinlerimiz vardır.

2. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.179
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Aleviler Namaz Kılar Oruç tutar mı?

Nasıl ki İslam mezhep mezhepse, Aleviler de öyle. Namazında niyazında aleviler tanıyorum. Bir insanın alevi olması veya olmaması umrunda olmaz, insan olması sevmek için yeterlidir.

Cami meselesine gelince 2 ayrı sebep öne sürülüyor. Biri yazıda geçiyor, diğerinde ise durum farklı. İnançlarına göre ki (gayet güzel bir inanç) onlar evlerinin bir odasını mescid olarak düşünürler ve mescid olarak kullanırlar. O mescid boş kalmasın diye orda namaz kılarlar.

3. нαяєкâт

нαяєкâт Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    29
    Ödül Puanları:
    48

Bazı Alevi arkadaşlarım var.
    Ramazan orucunu 10 gün tuttuklarını fakat hiç su içmeden tuttuklarını söylemişlerdi.

4. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113

Ramazan değil,muharrem orucu:)
    Ayrıca ben 3 çeşit olduklarını biliyordum,öğrendiğime göre 4 çeşitlermiş.
    Birlikte yaşıyoruz bir arada,gerçekten inançlı olanları da var,olmayanları da...

5. нαяєкâт

нαяєкâт Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    29
    Ödül Puanları:
    48

Ben ramazan orucu diye duydum.
    Yani ramazanda da 10 gün tutuyorlarmış abla. :)

6. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113

Hiç duymadım abicim,olabilir çeşit,çeşitler çünkü:)

7. ' ηiLαу #

' ηiLαу # әкsiк .

Aldığı Beğeni:
    43
    Ödül Puanları:
    48

Yahu hala bunları mı tartışıyor, soruşturuyor insanlar ?
    O günün siyasi sebeplerinden ortaya çıkmış bir mezhep. Ki sırf soyu itibari ile Alevi olmasından kaynaklıca her Alevi'nin bi takım şeyleri tamamen mezhebe bağlı gerçekleştirdiğini kimse iddia edip ortaya çıkamaz. Bir çoğu burada yazıldığı kadar olan bilgiden bihaber biçimde namazını orucunu kılıyor. Kimsenin inancı ibadet biçimi eleştirilemez..O günün insanı buna inanmış böyle bir ibadet biçimini tercih etmiş..Doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmak yersiz, bugüne kadar gelmiş bi durum. Cem evine giden kısım da bildiğim kadarıyla oldukça az. Ama bir ayrım söz konusu kesinlikle. Örneklerini çok gördüm, alevilik-sünnilik çatışması iş alanlarına, devlete bağlı kurumlara kadar yayılmış durumda. Hristiyanlara gösterilen hoşgörünün 4te 1ini Alevilere göstermiyorlar yazık ki..
    Buralara hiç girmeyelim; oruç da tutuyorlar, namaz da kılıyorlar. Konunun özeti bu. (=

8. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    701
    Ödül Puanları:
    113

[QUOTE=' ηiLαу #2934455]Yahu hala bunları mı tartışıyor, soruşturuyor insanlar ?
    O günün siyasi sebeplerinden ortaya çıkmış bir mezhep. Ki sırf soyu itibari ile Alevi olmasından kaynaklıca her Alevi'nin bi takım şeyleri tamamen mezhebe bağlı gerçekleştirdiğini kimse iddia edip ortaya çıkamaz. Bir çoğu burada yazıldığı kadar olan bilgiden bihaber biçimde namazını orucunu kılıyor. Kimsenin inancı ibadet biçimi eleştirilemez..O günün insanı buna inanmış böyle bir ibadet biçimini tercih etmiş..Doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmak yersiz, bugüne kadar gelmiş bi durum. Cem evine giden kısım da bildiğim kadarıyla oldukça az. Ama bir ayrım söz konusu kesinlikle. Örneklerini çok gördüm, alevilik-sünnilik çatışması iş alanlarına, devlete bağlı kurumlara kadar yayılmış durumda. Hristiyanlara gösterilen hoşgörünün 4te 1ini Alevilere göstermiyorlar yazık ki..
    Buralara hiç girmeyelim; oruç da tutuyorlar, namaz da kılıyorlar. Konunun özeti bu. (=[/QUOTE]

Dediğiniz gibi oruç tutup namaz kılanlar da var alevliği değişik şekillerde yaşayanlarda var.Herkes hür iradesiyle dinini yada mezhebini yaşamaya çalışıyor.Ancak sizin belirttğiniz gibi alevi sunni çatışması olduğunu düşünmüyorum.Bir kaç kişinin cahilane davranışını tüm topluma yaymak bence doğru değil. Sokağımda,mahallemde hatta çalıştığım kurumda bir çok alevi var aramızda hiç bir sorun yok.

9. ' ηiLαу #

' ηiLαу # әкsiк .

Aldığı Beğeni:
    43
    Ödül Puanları:
    48

Cahilliğin kabul edilemyceği kısımlardan bahsediyorum zaten ben.. Ama halk arasında da görülebilen bi durum, tabi ki herkes ayrım yapmıyor..Ama bilmeden yargıya giden hatta dindışı görenleri bile var.. Dedim ya örneklerini çok gördüm ben, boş yere konuşmuyorum yani öyle algılanmasını istemem..

10. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    701
    Ödül Puanları:
    113

[QUOTE=' ηiLαу #2934460]Cahilliğin kabul edilemyceği kısımlardan bahsediyorum zaten ben.. Ama halk arasında da görülebilen bi durum, tabi ki herkes ayrım yapmıyor..Ama bilmeden yargıya giden hatta dindışı görenleri bile var.. Dedim ya örneklerini çok gördüm ben, boş yere konuşmuyorum yani öyle algılanmasını istemem..[/QUOTE]

Estağfurullah elbet boş konuşmuyorsunuz,düşüncelerinize katıldığımı ancak bazı söylemlerin dahada açıklanması adına yorum yapmıştım.Sizde tamamladınız hemfikiriz.

11. Misafir

Misafir Misafir

Cevap: Aleviler Namaz Kılar Oruç tutar mı? Islam bir Dindir ve 4 hak Mezhep vardir...

Islam bir Dindir ve 4 hak Mezhep vardir.Alevilik Mzhep degildir...

12. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

''Esirgeyen ve bağışlayan Allahın adıyla''

''Nice oruçlular vardır ki oruçlarından elde ettikleri tek şey açlık ve susuzluktur'' HADİS-İ ŞERİF ...

Bir alevi olarak sizlere rica ediyorum kardeşlerim gıybet ve asılsız yargılarla bu duruma düşmeyin... Mal ve evlatların fayda getirmeyeceği o korkunç güne KENDİ NEFSİNİZLE mücadele ederek hazırlanın. Bırakın her koyun kendi bacağından asılsın. BEN veya BİZ-SİZ diye ayırıcı cümleler kullanmayın... Şeytan diyor ki; ''Kibir... Şüphesiz en sevdiğim günahtır...'' Buraya yazı yazan her can, kendi amelini teraziye koysun... Hoşgörü peygamber sünnetidir... İslamın özü olan ''güzel ahlak'' nerde kalıyor bu halde??? Peygamber efendimiz güzel ahlakın tamamlayıcısı değil mi??? Peki biz hala daha, bazı cehennem odunlarının söz ve kışkırtmalarıyla yeni sivaslar,,maraşlar,,çorumlar mı yaratacağız??? islamı yanan insanları seyrederek,,, tekbir getirerek mi yücelteceğiz??? Kimse elalem marsta hayat arıyor ,,,biz hızlı treni hızlandıramadık diye düşünmüyor???
    Yaradanın nuru yüzünüzden eksik olmasın....

13. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

''La ilahe illallah,,Muhammeden resulullah,,Ali'yül veliyullah'' demişsek eğer bunun bir sebebi var... Veda hutbesini araştırın peygamber efendimizin... vasiyetlerine bakın...Gadir Hum çölünde ''Benden sonra hidayetçi ve veliniz Alidir'' buyurdu,,, Allah resulü...'' Size 2 kutsal emanet bırakıyorum ,, Biri Kur-an biri ehl-i beyt'' dedi peygamberler hatemi... Bu konuları neden gizliyor peygamberin işine gelen hadislerini gün yüzüne çıkarıp işine gelmeyenleri sümen altı eden cehennem yakıtları...Bu konuya cevaben Ali'nin yaşı küçük olduğu için Ebubekir geçti halifeliğe demekle yetiniyor... Ama aynı zihniyet Fatih istanbulu fethettiğinde 20 yaşındaydı derken göğsü kabarıyor... Elbette kabaracak,... Demek istediğim; Peygamber efendimiz...Allah-ü tealanın ''Alemleri senin yüzün suyun hürmetine yarattım'' dediği peygamberler hatemi resulü ekrem'in vasiyeti iktidar kavgasına yenik düşüyor... Hz.Ömer ve Hz. Ebubekir halife kim olacak diye meclis halinde iken gerçek İmam Ali ne mi yapıyor??? Peygamber efendimizin vasiyeti üzerine, naaş-ı latifi yıkıyor... Bu iş kime vasiyet edilir ve bu işi kimler yapar hepinizin benden daha iyi bildiğinize de eminim... Sadakallahülazim...

14. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

''Hamd alemler rabbi yüce allah içindir''

Canlar kafanızdaki soru işaretlerini küçük küçük giderebilirsem ne mutlu... Tek anlatmaya çalıştığım şey ayırmak,, ayrı tutmak,,başkalaştırmak islama ait değildir... Benim derdim bazı ipuçlarıyla yanlış bildiğiniz bazı noktalara ışık tutmak...

* Hazret denilen Muaviye'nin Hazreti Muhammed'in baş düşmanlarından Ebu Süfyan'ın oğlu olduğunu ve kılıçtan dönme diye tabir edilen ''yani ikna olmadan çoğunluğa dahil olarak'' müslüman olduğunu biliyormuydunuz???
    * Hendek savaşında Ebu Süfyan'ın,, Hz Ali ,, Amr'ı Allah'ın izniyle öldürdükten sonra; Ebu Süfyan'ın Peygamber efendimize dönerek ''Sana ve soyuna ilelebet düşmanım bundan sonra, sırasıyla intikam alıcam hepinizden'' dediğini ve neticesinde Ebu Süfyan'ın oğlu olan Muaviye ve torunu olan Yezid'in peygamber efendimizin soyuna yaptıklarını biliyormuydunuz???
    *KIZILBAŞ diye ne olduğunu bile bilmediğiniz bir tabirin,, Hz Ali'nin lakaplarından biri olduğunu... bu şanı da Uhud savaşındayken peygamber efendimizin ağzına isabet eden bir okun ağzını parçalamasıyla mübareğin ağzındaki kanların yere dökülmesini engellemek için sarığını altına tuttuğundan bembeyaz sarığın kıpkırmızı olmasıyla... ''Cebrail haktan nida getirir''
    ''Biz ona tevratta ilyas dedik,,İncil'de İliyya,, ve şimdi de Ali'' Eğer resulünün bir damla kanının yere akmasını engellemeseydi, bu dünyayı azap yurdu olmaktan kimse kurtaramazdı.. İşte bu yüzden taktığınız KIZILBAŞ lakabının aslında bizim için bir onur olduğunu biliyormuydunuz???
    *12 imamları duymuşsunuzdur... İmam Azam Ebu Hanife 'nin 12 imamlardan 6 ıncısı İmam Cafer-i Sadık'ın öğrencisi olduğunu ve '''' Bir gün İmam Azam, Hazreti İmam Cafer-i Sadık'ı avluda görüp yanına gelerek ey peygamber torunu efendim elinizdeki asa duydum ki peygamberimize aitmiş,, Verinde o mübarek asayı elimde bir kere tutayım öpüp sarılayım demiştir... Bunun üzerine İmam Cafer-i Sadık '' Gövde dururken dala ne hacet'' diyerek kendisine sarılmasını istemiş fakat bu olay onun nefsini tetiklemiş ve burdaki özü anlayamadan dergahtan ayrılmasına sebep olduğunu biliyormuydunuz???
    *Mum söndü diye yıllardır yapılan iftiranın Yavuz'un alevi katliamı yaptığı yıllarda ibadetini yapmaya çalışan alevilerin devriye gezen askerlerin görmemesi için yakınlaştıklarında mumları söndürüp ses çıkarmamalarından ibaret olduğunu ve fesat bir kaç kişinin insana yakışmayacak bazı ithamlarda bulunarak cehennem odunu olmak için birbirleriyle yarıştığını biliyormuydunuz?

15. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113

ne demek istediniz anlamadım...ben kimseyi yargılamadım,benim oturduğum yer,en yakın dostlarım alevi bahsettiğiniz şeylerden hiç bişey anlamadım...çorum,maraş derken neden bahsettiniz?benim cümlemi alıntı yapıp konuşmuşsunuz o yüzden cevap veriyorum...alevilik ve çeşitleri vardır,alevilik mezhep değildir.islamiyette 4 büyük mezhep vardır,namaz kılan alevi elbette vardır,benim bildiğim yok...kimsenin inancını eleştirmem sadece var yada yok derim,araştırmalar,okuduğum aleviler hakkında ki tüm bilgilere dayanarak.

16. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

Benim bildiğim 5 vakit namazı kılmayan sünnilerin oranı Türkiye'nin %70'i belki de... 60 yaşına kadar her türlü kul hakkını yiyip Hacca gidip geldikten sonra müslüman olduğunu hatırlayan, camileri dolduran,ve 10 numara dindar kesilen bir toplum sünnilerin geneli... Peki ben neden genelleme yapıp bunu forum konusu haline getirmiyorum sence??? Benim derdim bu... Kul ile Allah arasındaki mevzuya Mahşer meydanı bile karışmaz bacım...Herkesin amel defteri belli edecek neyin ne olduğunu...Sana yazma sebebim yanlış bir tabir kullanıp çeşit çeşitler çünkü cümlen yüzündendi... Alevi'nin çeşiti olmaz... Sünnilerin bazıları nasıl yanlış yaşıyorlarsa... Alevilerin de yanlış yaşayanları vardır... Ayrıca maraş'ı çorum'u sivas'ı da büyüklerine sor anlatsınlar... Ya da o kadar objektif bakış açısına sahip biriysen aç interneti araştır... Bak bakalım yeni doğmuş çocuğun bacaklarını nasıl yırtmışlar maraş'ta... Bak bakalım evini önden yakıp bir ailenin arka taraftan kaçmaya çalışan aile fertlerini nasıl kurşuna dizmişler... Sivas'ta nasıl diri diri adam yakmışlar... Selam ve dua ile...

17. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

İslamiyeti kulaktan dolma öğrenmemiş olsaydınız mezheplerin aslında imanı fasık olanların çoğalmasıyla türediğini biliyor olurdunuz... PEYGAMBER EFENDİMİZ VE HALİFELER VE SAHABELER HAYATTAYKEN MEZHEP Mİ VARDI??? And olsun yüce Allah' a ki kendine müslümanım diyenin Allah indindeki tek adı mümindir... Ve mümin olmanın şartları Kur-an hükümlerince ortadadır... Peygamber efendimiz veda hutbesinde '' Ey iman edenler benden sonra size 2 kutsal emanet bırakıyorum Biri KURAN diğeri ise EHL-İ BEYT'tir. Bunlara sarılan kurtulur ve hidayete erer...Bunların çemberinden çıkan ise Nuh tufanına kapılır dalgalar arasında kaybolur'' buyuruyorlar. Peki 4 büyük mezhep nedir o halde??? Birisi el sıkışmaz,, diğeri köpekli ortama girmez evinin önüne bağlatmaz,, Birisi cenazeyi ikindi de gömer,, birisi öğlen gömer... Söyle Allah aşkına bunlarla mı uğraşıyor yüce dinimiz??? Her kim Kuran hükümlerini çarpıtıp Allah'ın çizdiği yola kendi kafasına göre hüküm koymaya çalışırsa yoldan çıkmış olur... Allah beyin verdiği insanlar için başka yollara sapmasınlar diye Kuran-ı Kerim'i indirmiştir... Ve peygamber göndermiştir ki dünyada delili olsun... Peygamberimiz öldüğünde Kuran hükümlerinin takibini Ehl-i Beyt'ine emanet etmiştir... Şimdi araştır genç arkadaşım sana ödev... Peygamber efendimizin Kuran hükümlerini emanet ettiği Ehl-i Beyt'ten kendi eceliyle ölen var mı??? Hz.Ali,, Hz. Hasan,, Hz.Hüseyin ve nesli bütün 12 imamlar... Hepsi öldürülmüş veya katledilmiştir... İmamlar öldürüldüğü için mezhepler var bunu unutma... Sadakallahülazim...

18. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113

bakın konuyu çok saçma bir yere çekiyorsunuz,araştırma konusudur bu,kul ile yaradanın arasına girmek kimin haddine,ne evler yakılmış,ne insanlar öldürülmüş...bakın alevilikte 4 çeşit vardır,siz yok diyebilirsiniz,ben onlarla iç içe yaşıyorum 4.çesidi çoğu aleviler kabul etmiyor...bunun dinle,ahlakla,bebek ölümüyle alakası yok.
    nasıl ki sunnileri eleştiriyorsanız ben ki eleştirmiyorum araştırmaları,makaleleri,yaşadığım ortamı bilerek konuşuyorum.
    sende bir bak karabağ da ermenilerin oraklarla öldürüp,tandırlar da yakılan dedelerime...konuyla ne alakası var?işte her zaman bunu yapıyoruz tartışılan konuyu bırakıp başka yere çekiyoruz.
    Alevinin çeşidi var,buna alınmanıza gerek yok.
    cümlem yanlış değil.

19. 4KAPI40MAKAM

4KAPI40MAKAM New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

Bak güzel bacım konuyu bambaşka bir yerden tutan sensin ayrıca çeşitte sensin kusura bakma... Önce ''Alevi'' nin kelime anlamıyla başlayayım. Alevi 2 ayrı kelimeden münezzehtir... ''Ali'' ve ''Evi'' yani birleşmesiyle alevi bileşik sözcüğü ortaya çıkar... Manası da Ali evinden olanlar demektir... Yani sonradan alevi olunmaz... Soyla alakalıdır... Sonradan bektaşi olabilirsin... Kimden öğrendiğini bilmiyorum ama 4 çeşit Aleviyi sayarsan beni de merakta bırakmamış olursun... Ayrıca tandırlara konulan dedeler sadece sana ait değil :) bende türk oğlu türküm ve bununla gurur duyuyorum... Sivas alevisiyim... Ve dedemin babası 93 harbi şehidi... Senin niyetinle alakalı bir sıkıntım yok kullandığın kelimenin yanlış olduğunu beyan ediyorum... Alevi tektir... Tekrar açıklıyorum... Farklı yollara kapılanlar yoldan çıkmış olanlardır... Alevi demek başı Kuran-ı Kerim'e bağlı yaşayan,,Peygamber efendimizin vasiyetine ve sünnetine sahip çıkan... Yaşamını insan sevgisi ve hoşgörüsü üzerine kurmuş insanı herşeyin önünde ve üzerinde tutan...Ehl-i Beyt'ten başkasının velayetini kabul etmeyen insandır... :) Bu kadar açık ve tek...Senin çeşitlerin beni alakadar etmez anlatabiliyormuyum... Saydıklarımın dışında yaşayan ve dışarıda kendine aleviyim diyen her zat kendine başka sıfat bulsun...Herhalde bu sefer anlatabilmişimdir :) Selam ve dua ile...

20. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    664
    Ödül Puanları:
    113

bu size ait bir görüştür...Abdallar,Akdeniz alevileri,Akyazılıve en iyi tanıdıkların nusayrililer yani alawi yani arap alevilerdir,tahtacılar,türkmen aleviler bunları saymıyorum bile en bilindiklerini söylüyorum...ayrıca ben kürt,alevi,arapta olabilirim siz maraşı kattınız bende konuyu nerelere getirdiniz o halde benimde dedelerim böyle olmuş dedim...neye alındınız bilemiyorum ama boşuna kızıyorsunuz,sizden çok önce vardı alevilik çeşitleri...

Sayfayı Paylaş