ane babaya saygı konusunda dinimizin verdiği önem nedir?

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Misafir

Misafir Misafir

ane babaya saygı konusunda dinimizin verdiği önem nedir?

2. Chance

Chance Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: ane babaya saygı konusunda dinimizin verdiği önem nedir?

Daha bilgili olan arkadaşlar da yardımcı olur ama ben özet olarak şunu diyebilirim, İslam'da anne ve babaya karşı gelmek büyük günahlardan sayılmıştır.

3. morikante

morikante I Love NANA !

Aldığı Beğeni:
    160
    Ödül Puanları:
    63

وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا

isrâ Suresi 23. ayet (Toplam 111 ayet)

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine "of!" bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.

selametle :)

4. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    647
    Ödül Puanları:
    113

Kuranı Kerim bu konu hakkında şöyle diyor;

Biz, insana anne ve babasına iyi davranmayı emrettik.Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu.Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır.Şüphesiz olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: '' Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et.Neslimide salih kimselerden yap.Şüphesiz ben sana döndüm.Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.''(Ahkaf suresi 15. Ayet)

Sayfayı Paylaş