Anne Ve Babaya Mektup

Konusu 'Hayatın İçinden' forumundadır ve rüy@ tarafından 28 Şubat 2008 başlatılmıştır.

1. rüy@

rüy@ Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    167
    Ödül Puanları:
    63
    Sevgili Anneciğim,babacığım
    Bütün Duygu Ve Düşüncelerimi Dile Getirebilseydim Size şunları Söylemek Isterdim:sürekli Bir Büyüme Ve Gelişme Içindeyim.sizin çocuğunuz Olsam Da Sizden Ayrı Bir Kişilik Geliştiriyorum.beni Tanımaya Ve Anlamaya çalışın.denemeyle öğrenirim,bana Ayak Uydurmakta Güçlük çekebilirsiniz.bana Oyunda,arkadaşlıkta Ve Uğraşlarımda özgürlük Tanıyın.beni Her Yerde,her Işimde Koruyup Kollamaya çalışmayın.davranışlarımın Sonuçlarını Kendim Görürsem Daha Iyi öğrenirim.bana Yanılma Payı Bırakın.kendi Işimi Kendim Görmeye Alıştırın.büyüdüğümü Başka Nasıl Anlarım?büyümeyi çok Istiyorsam Da Ara Sıra Yaşımdan Küçük Davranmaktan Kendimi Alamıyorum.bunu önemsemeyin.ama Siz Beni şımartmayın.hep çocuk Kalmak Isterim Sonra.her Istediğimi Elde Edemeyeceğimi Biliyorum.ancak Siz Verdikçe Almadan Edemiyorum.bana Yerli Yersiz Söz De Vermeyin.sözünüzü Tutmayınca Sizlere Güvenim Azalıyor.bana Kesin Ve Kararlı Davranmaktan çekinmeyin.yoldan Saptığımı Görünce Beni Sınırlayın.koyduğunuz Kurallar Ve Yasakların Hepsini Beğendiğimi Söyleyemem.ancak,hiç Kısıtlanmayınca Ne Yapacağımı şaşırıyorum.tutarsız Davrandığınızı Görünce Hem Bocalıyor,hem De Bundan Yararlanmadan Edemiyorum.
    Beni Dinleyin...öğrenmeye En Yatkın Olduğum Anlar,soru Sorduğum Anlardır.açıklamalarınız Kısa Ve Açık Olsun. öğütlerinizden çok Davranışlarınızdan Etkilendiğimi Unutmayın.beni Eğitirken Ara Sıra Yanlışlar Yapabilirsiniz.bunları çabuk Unuturum.ancak Birbirinize Saygı Ve Sevginizin Azaldığını Görmek Beni Yaralar Ve Sürekli Tedirgin Eder. çok Konuşup çok Bağırmayın. Yüksek Sesle Söylenenleri Pek Duymam.yumuşak Ve Kesin Sözler Bende Daha Iyi Iz Bırakır.''ben Senin Yaşında Iken...''diye Başlayan Söylevleri Hep Kulak Ardına Atarım.küçük Yanılgılarımı Büyük Suçmuş Gibi Başıma Kakmayın.beni,korkutup Sindirerek,suçluluk Duygusu Aşılayarak Uslandırmaya çalışmayın.yaramazlıklarım Için Beni Kötü çocukmuşum Gibi Yargılamayın.yanlış Davranışım üzerinde Durup Düzeltin.ceza Vermedeen önce Beni Dinleyin.suçumu Aşmadığı Süre Cezama Katlanabilirim.
    Beni Yeteneklerimin üstünde Işlere Zorlamayın.ama Başarabileceğim Işleri Yapmamı Bekleyin.başarmam Için Beni Destekleyin.hiç Değilse çabamı övün.bana Güvendiğinizi Belli Edin.beni Başkalarıyla Karşılaştırmayın;umutsuzluğa Kapılırım.
    Benden Yaşımın üstünde Olgunluk Beklemeyin.bütün Kuralları Birden öğretmeye Kalkmayın.bana Süre Tanıyın.yüzde Yüz Dürüst Davranmadığımı Görünce ürkmeyin.beni Köşeye Sıkıştırmayın.yalana Sığınmak Zorunda Kalırım.sizi çok Bunalttığım Sırada Bile Soğokkanlılığınızı Yitirmeyin.kızgınlığınızı Haklı Görebilirim,ama Beni Aşağılamayın.hele Başkalarının Yanında Onurumu Kırmayın.unutmayın Ki Ben De Sizi Yabancıların Yanında Güç Duruma Düşürebilirim.
    Bana Haksızlık Ettiğinizi Açıklamaktan çekinmeyin.özür Dileyişiniz Size Olan Sevgimi Azaltmaz;
    Tersine,beni Size Daha çok Yaklaştırır.
    Aslında Ben Sizleri Olduğunuzdan Daha Iyi Görüyorum. Bana Kendinizi Yanılmaz Ve Erişilmez Göstermeye çabalamayın.yanıldığınızı Görünce üzüntüm Büyük Olur. Biliyorum,ara Sıra Sizi üzüyor,belki De Düş Kırıklığına Uğratıyorum.bana Verdiklerinizin Yanında Benden Istediklerinizin çok Olmadığını Da Biliyorum.yukarda Sıraladığım Istekler çok Geldiyse Bir çoğundan Vazgeçebilirim;yeter Ki Beni Ben Olarak Seveceğinize Olan Inancım Sarsılmasın.benden,'örnek çocuk'olmamı Beklemezsiniz Ben De Sizden Kusursuz Ana Baba Olmanızı Beklemem.sevecen Ve Anlayışlı Olmanız Bana Yeter.
    Sizin çocuğunuz Olarak Doğmak Elimde Değildi.ama Seçme Hakkım Olsaydı,sizden Başka Kimsenin çocuğu Olmak Istemezdim...
    Sevgiler
    ( çocuğunuz )
  2. Hakan Karadag

Hakan Karadag New Member

Aldığı Beğeni:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Cok guzel....
    Tesekkurler paylasimin icin.
  3. MeLoDRaM67

MeLoDRaM67 ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

Aldığı Beğeni:
    168
    Ödül Puanları:
    63
    qüséLmi$ qéRÇéKtén..éMéqiNé SaqL1k..
  4. rüy@

rüy@ Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    167
    Ödül Puanları:
    63
    ben teşekkür ederim.
  5. rüy@

rüy@ Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    167
    Ödül Puanları:
    63
    sizlerinde gözlerinize dilinize sağlık.
  6. meleğim

meleğim Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    217
    Ödül Puanları:
    63
    tek kelime ile harika mükemmel bir yazı olmuş saol pay içn.
  7. rüy@

rüy@ Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    167
    Ödül Puanları:
    63
    çok teşekkür ederim.
  8. izafet uye

izafet uye Misafir

Cevap: Anne Ve Babaya Mektup

Bu hikaye bizim Türkçe Ders Kitabımızda var aynısı.Ben anneme okudum aynı sen dedi. :D
    Çok teşekkürler emeğinize sağlık.Güzel bir mektup...
  9. izafet uye

izafet uye Misafir

Sevgili Anneciğim,babacığım
    Bütün Duygu Ve Düşüncelerimi Dile Getirebilseydim Size şunları Söylemek Isterdim:sürekli Bir Büyüme Ve Gelişme Içindeyim.sizin çocuğunuz Olsam Da Sizden Ayrı Bir Kişilik Geliştiriyorum.beni Tanımaya Ve Anlamaya çalışın.denemeyle öğrenirim,bana Ayak Uydurmakta Güçlük çekebilirsiniz.bana Oyunda,arkadaşlıkta Ve Uğraşlarımda özgürlük Tanıyın.beni Her Yerde,her Işimde Koruyup Kollamaya çalışmayın.davranışlarımın Sonuçlarını Kendim Görürsem Daha Iyi öğrenirim.bana Yanılma Payı Bırakın.kendi Işimi Kendim Görmeye Alıştırın.büyüdüğümü Başka Nasıl Anlarım?büyümeyi çok Istiyorsam Da Ara Sıra Yaşımdan Küçük Davranmaktan Kendimi Alamıyorum.bunu önemsemeyin.ama Siz Beni şımartmayın.hep çocuk Kalmak Isterim Sonra.her Istediğimi Elde Edemeyeceğimi Biliyorum.ancak Siz Verdikçe Almadan Edemiyorum.bana Yerli Yersiz Söz De Vermeyin.sözünüzü Tutmayınca Sizlere Güvenim Azalıyor.bana Kesin Ve Kararlı Davranmaktan çekinmeyin.yoldan Saptığımı Görünce Beni Sınırlayın.koyduğunuz Kurallar Ve Yasakların Hepsini Beğendiğimi Söyleyemem.ancak,hiç Kısıtlanmayınca Ne Yapacağımı şaşırıyorum.tutarsız Davrandığınızı Görünce Hem Bocalıyor,hem De Bundan Yararlanmadan Edemiyorum.
    Beni Dinleyin...öğrenmeye En Yatkın Olduğum Anlar,soru Sorduğum Anlardır.açıklamalarınız Kısa Ve Açık Olsun. öğütlerinizden çok Davranışlarınızdan Etkilendiğimi Unutmayın.beni Eğitirken Ara Sıra Yanlışlar Yapabilirsiniz.bunları çabuk Unuturum.ancak Birbirinize Saygı Ve Sevginizin Azaldığını Görmek Beni Yaralar Ve Sürekli Tedirgin Eder. çok Konuşup çok Bağırmayın. Yüksek Sesle Söylenenleri Pek Duymam.yumuşak Ve Kesin Sözler Bende Daha Iyi Iz Bırakır.''ben Senin Yaşında Iken...''diye Başlayan Söylevleri Hep Kulak Ardına Atarım.küçük Yanılgılarımı Büyük Suçmuş Gibi Başıma Kakmayın.beni,korkutup Sindirerek,suçluluk Duygusu Aşılayarak Uslandırmaya çalışmayın.yaramazlıklarım Için Beni Kötü çocukmuşum Gibi Yargılamayın.yanlış Davranışım üzerinde Durup Düzeltin.ceza Vermedeen önce Beni Dinleyin.suçumu Aşmadığı Süre Cezama Katlanabilirim.
    Beni Yeteneklerimin üstünde Işlere Zorlamayın.ama Başarabileceğim Işleri Yapmamı Bekleyin.başarmam Için Beni Destekleyin.hiç Değilse çabamı övün.bana Güvendiğinizi Belli Edin.beni Başkalarıyla Karşılaştırmayın;umutsuzluğa Kapılırım.
    Benden Yaşımın üstünde Olgunluk Beklemeyin.bütün Kuralları Birden öğretmeye Kalkmayın.bana Süre Tanıyın.yüzde Yüz Dürüst Davranmadığımı Görünce ürkmeyin.beni Köşeye Sıkıştırmayın.yalana Sığınmak Zorunda Kalırım.sizi çok Bunalttığım Sırada Bile Soğokkanlılığınızı Yitirmeyin.kızgınlığınızı Haklı Görebilirim,ama Beni Aşağılamayın.hele Başkalarının Yanında Onurumu Kırmayın.unutmayın Ki Ben De Sizi Yabancıların Yanında Güç Duruma Düşürebilirim.
    Bana Haksızlık Ettiğinizi Açıklamaktan çekinmeyin.özür Dileyişiniz Size Olan Sevgimi Azaltmaz;
    Tersine,beni Size Daha çok Yaklaştırır.
    Aslında Ben Sizleri Olduğunuzdan Daha Iyi Görüyorum. Bana Kendinizi Yanılmaz Ve Erişilmez Göstermeye çabalamayın.yanıldığınızı Görünce üzüntüm Büyük Olur. Biliyorum,ara Sıra Sizi üzüyor,belki De Düş Kırıklığına Uğratıyorum.bana Verdiklerinizin Yanında Benden Istediklerinizin çok Olmadığını Da Biliyorum.yukarda Sıraladığım Istekler çok Geldiyse Bir çoğundan Vazgeçebilirim;yeter Ki Beni Ben Olarak Seveceğinize Olan Inancım Sarsılmasın.benden,'örnek çocuk'olmamı Beklemezsiniz Ben De Sizden Kusursuz Ana Baba Olmanızı Beklemem.sevecen Ve Anlayışlı Olmanız Bana Yeter.
    Sizin çocuğunuz Olarak Doğmak Elimde Değildi.ama Seçme Hakkım Olsaydı,sizden Başka Kimsenin çocuğu Olmak Istemezdim...
    Sevgiler
    ( çocuğunuz )
  10. izafet uye

izafet uye Misafir

Ama bu mektup 6. Sınıf türkçe ders kitabında ^^bir mektup^^ adlı metin.. Ama yinede emeğe saygı...!!!!
  11. izafet uye

izafet uye Misafir

CANIM ANNECİĞİM VE BABACIĞIM

Beni büyütüp bu günlere getirdiniz. Size sonsuz şükran ve teşekkürlerimle ellerinizden öperim.

Küçük bir çocukken, minicik ellerimden bakıcı teyzem, kreş ve anaokulu öğretmenim tutmuştu. Aslında ben sizin sıcacık avucunuzda ellerimin bir sarmaşık gibi çiçek açmasını isterdim ama buna zamanınız yoktu. Sizlerin işten eve gelmenizi bekliyordum ve akşama kadar sizi çok özlüyordum. Akşam olunca kucağınıza alınmayı beklerken, dizlerinizde uyumayı hayal ederken, bir köşede uyuyup kalıyordum. Her şeye zaman buluyordunuz ama bana zaman ayırmıyordunuz. Anneciğim sen ilkönce ev işlerini bitiriyordun sonrada televizyondaki diziye kendini kaptırıyordun. Babam ise eve gelir gelmez hemen televizyon kumandasını eline alıp, ya maç izlemeye, ya da haberlere kendini kaptırıyordu. Bu güne kadar o değerli zamanınız bana ayırıp sorunlarımı ve duygularımı paylaşmadınız ki. Gül kokulu nefesinize hiç doyamadım ki.

Biliyorsunuz birkaç hafta sonra yaşamımı belirleyecek bir sınava gireceğim. Test çözmekten şu an biraz sıkıldım, sizinle dertleşmek istedim. Neden mektup yazıyorsunuz diye soruyorsunuz değil mi? Evet haklısınız, çünkü bu yazacaklarımı dinlemeye sizin hiç zamanınız olmadı. Belki o değerli zamanınızdan benim için fedakârlık edip mektubumu okursunuz diye düşündüm.

Bu güne kadar benden hep sevgi ve saygı beklediniz. Elimden geldiği kadar buna özen gösterdim ama sizden ne öğrendiysem ben yine de fazlası kadar sevgi ve saygıyı tanımaya çalıştım. Eğer bu konuda noksanlarım var ise o zaman sizi örnek aldığımdandır. Çünkü tartışmalarınızı hep benim yanımda yaptınız. Evin tüm sorunlarını benim yanımda konuştunuz.

Büyümeyi çok istedim ama bana büyümem için fırsat verilmedi. Bedenim büyüse de gözünüzde hep çocuk kaldım, artık şımartmayın beni. Ne olursunuz ben kendi ayaklarımın üzerinde dimdik kalmayı öğrenmek istiyorum. Her dediğimi yapın desem de siz yine de yapmayın çünkü her istediğimi elde edemeyeceğimi artık öğrenmek istiyorum. Kendi sorunlarımı kendim çözmezsem öz güvenimi nasıl kazanacağım.

Lütfen bana hatalarım olunca öfkelenip ”Ben eskiden…” diye söze başlayarak bağırmayın, bana başkalarını örnek göstermeyin ne olur, üzülüyorum. Sizler benim büyüğümsünüz diye hep susuyorum. Kendimi size karşı savunma şansım yok, beni dinlemiyorsunuz çünkü çocuğum ya... Sizlerin isteğini yerine getirmem için ne tatlı vaatlerinizi ne de tehditlerinizi istemiyorum.

Küçük hatalarımı büyüterek benden sizler gibi olgunluk göstermemi bekliyorsunuz. Ben daha çocuğum anneciğim, babacığım henüz büyümedim ki. Bana pahalı oyuncaklar, hediyeler almanız yüzümde güller açtırmıyor. Sizler; bana para harcamakla mutlu olduğumu sanıyorsunuz, oysa benim için en değerli hediyem ve mutluluğum sizlerin gülen yüzleri ve sevgisidir.

Ders başarıma gelince; zaten okulumda ve dershanemde öğretmenlerimi dinliyorum. Ödevlerimi zamanında yapıyorum. Yazılı ve sözlü sınavlarımdan iyi notlar alıyorum. Sınavları kazanabilmem için binlerce test çözüyorum. Yüzlerce deneme sınavlarına giriyorum. Daha ne yapayım? Ben size iyi evlat olabilmek için çok çalışıyorum. Sizlerin yüzünüzü güldürmek istiyorum. Sizin ve öğretmenlerimin birilerine” Bizim çocuk şurayı kazandı.”diye hava atmanız için gayret ediyorum. Ben kendi geleceğimi unuttum, bu yarışı kazanıp sizi memnun etmek için çırpınıyorum
    .
    Anneciğim biliyor musun? Geçen yıl bana karne hediyeniz olan bisikletime halen doyasıya binemedim. Bir köşede tozlanıp kaldı. Arkadaşlarımla oynamaya vaktim yok. Aslında çok da özledim onları. Hem akrabalarımı da görmeyeli uzun zaman oldu, akrabalarım nasıllar acaba? Halamı, teyzemi, amcamı en son kurban bayramında görmüştüm, ellerini öpmüştüm, şimdi ise sesleri nasıl da çınlıyor kulaklarımda. Sınavım bitince onlara gitmek istiyorum.

Şimdi bana zaman yetmiyor. Anneciğim ya senin o saçlarımı okşamanı, dizlerinde uyumayı nasılda arzuluyorum. Bir bilsen! Ama sanırım buna senin de zamanın yetmiyor. Şu an tek amacım size iyi evlat olabilmek sınavları kazanıp iyi okullarda eğitimime devam etmek. Ya sınavı kazanamazsam? Aman Allah’ım sanki şimdiden babamla beraber ikinizin öfkelenip ”Biz sana ne paralar ödedik” diyeceksiniz sanıp bana bağırmalarınız yankılanıyor kulaklarımda. Çok korkuyorum çok. Ben en çok sizi ve öğretmenlerimi memnun etmek için çalışıyorum. Biliyorum ki eğer sınavı kazanamazsam dershaneler benim başarımı örnek gösterip reklâm yapamayacak. Biliyorum ki, okulumdaki öğretmenlerim neden ve niçinler unutup, kendilerini sorgulamayıp, mevcut bilgilerini geliştirmeyip onlar da beni suçlayacaklar.

Canım anneciğim ve babacığım sınava girmeye çok az zamanımız kaldı. Sizlerden istediğim sadece bana güvenmeniz ve bir yudum sevgidir. Bu güzelliği kana kana içmek istiyorum. Beni rahat bırakınız lütfen. Ben elimden geleni yapıyorum. Sizi üzmeyeceğime söz veriyorum. Her gün dershaneme ve okuluma gidiyorum. Deneme sınavlarına giriyorum. Testler çözüyorum, daha ne yapayım. Ben kendimi unuttum sizin ve öğretmenlerimin benimle gurur duyması için çalışıyorum. Aslında buna gurur demeyeyim de ne olur bana kızmayın ama benim başarım ile böbürlenmeniz için uğraşıyorum.

İzninizle hiç değilse ders saatlerimi kendim belirleme şansım olsun. Bana ait konularda seçme şansı veriniz, Özgüvenimi kazanmaya fırsat veriniz. Benimle ilgili her şeye benim fikrimi almadan siz karar veriyorsunuz. Lütfen hiç değilse meslek seçimimde dahi kararları siz değil benim seçme şansım olsun. Çünkü bu mesleği bir ömür boyu uygulayacak siz değilsiniz benim.

En büyük korkulu düşüm ne biliyor musunuz? Eğer sınavı kazanamayıp sizleri ve öğretmenlerimi memnun edemezsem bu güne kadar zaten kana kana içemediğim bir yudum sevginizden mahrum olup kendimi kurak bir çölde bir kum tanesi gibi görmekten korkuyorum.

Canım anneciğim, babacığım sizin ve öğretmenlerimin bana verdiğiniz emeklerinizi boşa çıkartmayacağım söz veriyorum. Sınav zamanına kadar daha binlerce test çözüp, yüzlerce deneme sınavına girmeye devam edeceğim.

İnşallah bir an önce bu stresten kurtulup artık bisikletimin tozunu alıp dışarı çıkartmayı, koklayamadığım çimenleri, çiçekleri içime sindirmeyi, top oynamayı kuş cıvıltılarını dinlemeyi, dışarıda yaz mı var, bahar mı var, mevsimleri yaşamayı, güneşin gülümsemesini hatta geceleri yıldızları izlemeyi çok istiyorum.

Eğer sınavı kazanırsam sizlerin bana sıcacık ses tonunuzla “Aferin yavrum” diye kucaklamanızı, o gülen gözlerinizdeki bakışlarda eriyip sevgi tomurcuklarınızı koklamayı, saçlarımı okşayarak dizlerinizde uyumayı çok istiyorum.

İnşallah bir kaç hafta sonra hedefim bu maratonu kazanabilmek size “ideal evlat” olabilmek. Olur ya” eğer “ideal evlat” olamazsam bu kez size ”ideal anne, baba, ideal öğretmen nasıl olunur? diye öğrenmeniz için birazda sizlerin binlerce test çözüp, yüzlerce deneme sınavlarına girmenizi önersem bana kızmazsınız değil mi?

Sevgi ve saygılarımla ellerinizden öperim.
  12. izafet uye

izafet uye Misafir

olum bunun yazdığı mektup 6. sınıfların kitebında var adıda pulsuz dilekçe
  13. izafet uye

izafet uye Misafir

güzelmiş gerçekten
  14. izafet uye

izafet uye Misafir

Bundan baska yok muuu lütfennn .( ./ ..((((
  15. izafet uye

izafet uye Misafir

İpek Ongun'un bir kitabında yer verdiği, genç bir kızın şiirinden alıntı olduğunu belirtelim. çok hoş.

Sayfayı Paylaş