atatürk ün sanata ve sanatçıya verdigi önem

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 20 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Misafir

  Atatürk'ün sanata ve sanatçıya verdigi önem nedir
   
 2. safiy

  safiy İDDİALI

  Mesajlar:
  190
  Aldığı Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  18
 3. By_ALoNe

  By_ALoNe Oᾗἔ Tʀὗἔ ^Lᾄᾗҭἔʀᾗ Gᾄʀḋἔᾗ^

  Mesajlar:
  260
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: atatürk ün sanata ve sanatçıya verdigi önem

  Atatürk[​IMG] sanatı seven[​IMG] sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıdır. Çocukluğundan itibaren sanata ilgi duymuş ve sanatın bazı dallarıyla çok yakından ilgilenmiştir. Gençliğinde şiir ve edebiyata yakınlık duymuş[​IMG] Namık Kemal'in şiirlerini okumuş ve ondan etkilenmiştir.
  Atatürk'ün kaleme aldığı ve 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde okuduğu "Nutuk" adlı eseri[​IMG] Atatürk'ün en büyük edebî eseridir. Yazmış olduğu "Oğuz Oğulları" adlı şiir de Atatürk'ün şiir konusundaki yeteneğini sergileyen ve her Türk'ün okuması gereken bir eserdir.
  Atatürk[​IMG] şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk[​IMG] zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş[​IMG] oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri[​IMG] onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.
  Atatürk[​IMG] askerî ataşe olarak Sofya'da görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra[​IMG] ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.
  Atatürk'ün zamanında yapılmış bazı binaların güzelliği[​IMG] ülkemizdeki çağdaşlaşma hareketini ifade edebilecek nitelik taşımaktadır. Ayrıca mimarî eserlerin korunmasına verdiği önem de Atatürk'ün mimarîye olan ilgisinin önemli kanıtlarındandır.
  Atatürk'ün[​IMG] tiyatro[​IMG] bale[​IMG] edebiyat[​IMG] heykeltıraşlık[​IMG] mimarî[​IMG] resim[​IMG] müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi[​IMG] onları desteklemesi Atatürk'ün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.
  Atatürk[​IMG]sanatla ilgili düşüncelerini[​IMG]Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında[​IMG] Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk'ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri[​IMG] Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.
  Atatürk[​IMG] sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir[​IMG] ezgi ile olursa müzik[​IMG] resim ile olursa ressamlık[​IMG] oyma ile olursa heykeltıraşlık[​IMG] bina ile olursa mimarlık olur."
  Sanatın[​IMG] bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk[​IMG] bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir[​IMG]" "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur[​IMG]" "Dünyada medenî[​IMG] ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet[​IMG] mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir." Atatürk'ün bu sözleri[​IMG] sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
  Atatürk'ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı[​IMG] toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz[​IMG] bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz[​IMG] fakat sanatkâr olamazsınız."
  "Adımız Andımızdır" adlı şarkıyı öğrenelim. Şarkıyı[​IMG] sınıfımızda seslendirelim.
  Büyük bir sanatsever olan Atatürk'ün gönlünde[​IMG] müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini[​IMG] şu sözleriyle ifade etmiştir: "Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar[​IMG] insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut değildir: Müzik hayatın neşesi[​IMG] ruhu[​IMG] sevinci ve her şeyidir."
  Yapılacak inkılâpların başarıya ulaşmasına[​IMG] müzik alanındaki gelişmeleri ölçü gösteren Atatürk[​IMG] bu konudaki düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir: "Osmanlı müziği[​IMG] Türkiye Cumhuriyeti'ndeki büyük devrimleri söyleyecek güçte değildir. Bize yeni müzik gereklidir. Bu müzik[​IMG] özünü halk müziğinden alan çok sesli bir müzik olacaktır." "Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü[​IMG] musikide değişikliği alabilmesi[​IMG] kavrayabilmesidir."
  Atatürk'ü konu alan aşağıdaki marşı öğrenelim. Marşı[​IMG] sesimizle ve çalgımızla seslendirelim.
  Atatürk[​IMG] müziğin önemle ve öncelikle[​IMG] modern müzik (çok seslilik) kuralları içinde ele alınmasını istemiştir. Bu konuyla ilgili düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir: "Arkadaşlar[​IMG] güzel sanatların hepsinde[​IMG] ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk[​IMG] en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir."
  Atatürk[​IMG] Türk müziğinin evrensel müzikteki yerini bir an önce alması amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Müzik eğitimi görmeleri için çok sayıda öğrenciyi Avrupa'ya göndermiştir. Ankara'da Musiki Muallim Mektebi ile İstanbul'da Sanayi-i Nefise mekteplerinin açılmasını sağlamıştır. Bu konudaki düşüncelerini de şu sözleriyle ifade etmiştir: "Ulusal ince duyguları[​IMG] düşünceleri anlatan yüksek deyişleri[​IMG] söyleyişleri toplamak[​IMG] onları bir gün önce genel son musiki kurallarına göre işlemek gerektir. Ancak bu sayede Türk ulusal musikisi yükselebilir[​IMG] evrensel musikide yerini alabilir."
   

Sayfayı Paylaş