Atatürk ve Mevlana

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve Navarro tarafından 3 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  Atatürk'ün Bir Konya ziyareti sırasında söylediği şu sözler Hz.Mevlana'ya gösterdiği sevgi ve saygının delili gibidir:

  “-Ne zaman bu şehre gelecek olsam, içimde bir heyecan duyarım. Hz.Mevlana düşünceleriyle benliğimi sarar. O çok büyük bir dahi, çağları aşan bir yenilikçi...”


  [​IMG]

  Evet...Yüce Atatürk sahip olduğu hayat görüşünün kaynağını işte bu sözleriyle özetleyivermiştir.

  Çankaya köşkündeki dil çalışmaları toplantısında Konya Mevlevi Dergahı eski postnişinlerinden Veled İzbudak Çelebi de davet edilmişti. Söz dönüp dolaşıp Hz.Mevlana’ya gelmiş, yüce Atatürk şunları söylemişti:

  “- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik
  etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allah’a yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir."
  Bir gün Konya milletvekili Naim Onat’ın sözde Mevlana'yı yermek istemesi üzerine Atatürk’ün söylediği şu sözleri bugün bile üzerinde ibretle düşünülmesi gereken ifadelerdir:

  “-Eğer Mevlana’yı sizler gibi kavramak gerekirse, o büyük insanın ruhu dertlenir, biz de belki bir saygısızlık göstermek zorunda kalırdık. Mevlana’yı ululuğuyla kavrayabilmek için medresenin dar kapısından geçmemiş olmak gerek.”


  Gazi Mustafa Kemal Paşa Konya’ya yaptığı toplam dokuz ziyareti sırasında her sefer önce Hz.Mevlana’nın makamının bulunduğu Türbe-i Saadeti ziyaret etmeyi ihmal etmemiş, tekke ve zaviyelerin işlevlerini tamamlaması ve dolayısıyla kapatılması yönünde çıkan yasa sırasında Hz.Mevlana’nın türbesini müze haline dönüştürerek tüm insanlık alemine açık halde kalmasını sağlamıştır.  Bununla ilgili bilgiler 22 Aralık 1987 yılında yayınlanan Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberde şöyle dile getirilmiştir:

  Atatürk, Konya'daki Mevlana Dergahı ve türbesini, Konya'ya ilk gelişi olan 3 Ağustos 1920 günü ziyaret etmiş ve bu ziyaretten pek etkilenmişti. Daha sonra ziyaretlerinde Mevlana Türbesini ziyaret etmeden Konya'dan ayrılmamıştır. 3 Nisan 1922 günü ziyaretlerinde, kendisi için açılan Sema meydanında hazır bulunmuş, 22 Mart 1923 günü yaptığı ziyarette postnişin Abdülhalim Çelebi'nin davetlisi olarak dergahta yemek yemiş, Hz.Mevlana'nın büyüklüğü üzerine takdir ve hayranlık dolu sözler söylemiştir.


  Cumhuriyet'in ilanından sonra, tekke ve türbelerin kapatılması hazırlıkları yapılırken, Başbakan İsmet İnönü'ye "Mevlana Dergahı ve türbesinin kapatılmayarak kendi eşyası ile birlikte müze olarak düzenlenmesi ve ziyarete açılması"emrini vermiştir. Bir süre sonra, Bakanlar Kurulu kararı ile dergah, müze haline getirilmiştir.

  Atatürk, 18 Şubat 1931 günü Konya'ya 9'uncu defa geldiği zaman, Konya'da 11 gün oturmuş, bu arada 21 Şubat 1931 gününü tamamen artık müze halinde ziyarete açık bulundurulan Mevlana Müzesi'nde geçirmiştir.  Bu ziyaret sırasında eski Konya Milletvekillerinden Fuat Gökbudak ve o günlerde Konya Azar-ı Atika Müzesi müdürü olan Yusuf Akyurt'un ayrı ayrı anlattıklarına göre, Atatürk müze müdürünün odasına girer girmez, niyaz penceresi üzerindeki rubaiyi görmüş, Farsça'yı çok iyi bilen Hasan Ali Yücel'e tercümesini yaptırmıştır.

  Atatürk tercümedeki:

  "Ey keremde, yücelikte ve nur saçıcılıkta güneşin, ayın, yıldızların kul olduğu sen. Garip aşıklar, senin kapından başka bir kapıya yol bulmasınlar diye öteki bütün kapıları kapanmış, yalnız senin kapın açık kalmıştır." ibaresini işitir işitmez şöyle demiş:

  "Hz.Mevlana'nın büyüklüğü burada bir kere daha kendini gösterdi... Doğrusu ben, 1923 yılındaki ziyaretim sırasında, bu dergahı kapatmayalım Müze olarak halkın ziyaretine açalım, diye düşünmüş; bir yıl sonra dergah ve tekkelerin kapatılması kanunu çıkar çıkmaz İsmet Paşa'ya Mevlana dergahı ve türbesini kendi eşyası ile Müze haline getir emrini vermiştim. Görüyorum ki, şu okuduğumuz rubainin hükmünü yerine getirmişim. Bakınız ne kadar mükemmel bir Müze olmuş..."  Değerli tarihçi Cemal Kutay’ın ifadelerine göre, Mustafa Kemal’e emrindeki yardımcılarının “Paşam Hz.Mevlana’nın makamını müze haline getirmeniz üzerine halk buraya akın etmeye başladı. Bu bir sakınca
  doğurmasın”
  demeleri üzerine

  Atatürk’ün verdiği cevap ilginçtir:


  “-Eğer, Hz.Mevlana’yı hakkıyla tanımak ve benimsemek için ziyarete gitmekte olduklarına inansam öteki dergahların da açılmasını sağlardım. Çünkü, Hz. Mevlana’yı tanımak ve anlamak zaten diğer tüm tehlikeleri de ortadan kaldırmaktadır.”  Kaynak : Atatürk ve Mevlana  Ben yaşadıkça Kur'an'ın bendesiyim
  Ben Hz.Muhammed'in ayağının tozuyum
  Biri benden bundan başkasını naklederse
  Ondan da bizarım, o sözden de bizarım, şikayetçiyim...
  MEVLANA
   
 2. skayahan03

  skayahan03 New Member

  Mesajlar:
  13
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  güzel kardeşim iyi güzel yazmışında atatürk nerden yüce atatürk oluyor. yüce sıfatını neden kullanıyorsun.sen inanıyormusun atatürk tek başına çıkıp türkleri esaretten kurtardığına.
   
  Last edited by a moderator: 4 Ocak 2008
 3. turkCHE

  turkCHE Member

  Mesajlar:
  162
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  Ataturk'e yuce sıfatının takılmasında neden kusur görüyorsun ki ....

  ayrıca belirteyim mevlana hiçte öyle o kadar iyi biri değildi aksine insanları asıl islami kurallardan uzaklastıran insanları tembelliğe götüren bir görüşün lideriydi
   
 4. skayahan03

  skayahan03 New Member

  Mesajlar:
  13
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  tartışmaya gerek yok aslanım. ne dediğini bilmiyosun sen. atatürk yüce hz. Mevlana kötü ölemi. cahil topluluğun sıradan laik vatandaşı. sizede bu yakışır.
   
 5. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  sen uzaydamı yaşıyorsun... :) Mevlana ya laf edene bak elin koministi... Moskovoya gitsen...
  Ne demiş Atatürk Kominizm tehlikedir nerde görülse ezilmelidir...

  Yüce ye gelince ben yazmadım sitede öle yazıyor...
   
  Last edited: 3 Ocak 2008
 6. Router

  Router of aman nalaaan

  • Administrator
  Mesajlar:
  22.616
  Aldığı Beğeni:
  703
  Ödül Puanları:
  113
  insanlara bu şekilde ithamlar olursa aynı karşılığı başkalarından alabilirsiniz sanırım bu şekilde etiketlenmek hoşunuza gitmeyecektir.

  Ayrıca "Komünizm nerde görülse ezilmelidir yok edilmelidir ." Mustafa Kemal Paşa'nın böyle bir sözü yoktur olmadığıda kanıtlanmıştır.

  Mustafa Kemal dünya üzerindeki en iyi rejimi ülkeye getirmiştir.
   
 7. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  bir sözün YOKLUĞUNU nasıl kanıtlamışlar... çok merak ettim..
   
 8. Router

  Router of aman nalaaan

  • Administrator
  Mesajlar:
  22.616
  Aldığı Beğeni:
  703
  Ödül Puanları:
  113
  Mustafa Kemale ait halka mesaj niteliği taşıyan her cümlesi arşivlidir. Olduğunu kanıtlayabilen var mı? nerede yazıyor Nutukta felan yok.
   
 9. Router

  Router of aman nalaaan

  • Administrator
  Mesajlar:
  22.616
  Aldığı Beğeni:
  703
  Ödül Puanları:
  113
  Selçuklu Pâdişâhı Sultân Rükneddîn,​
  Hz. Mevlana'ya bir kese “Altın” armağan gönderdi, ancak kabul etmedi, bunu getiren kişiye dedi ki;
  - Onları şu çamurun içine at!
  Adamcağız, altınları çaresiz çamurların içine saçtı. Duyan koştu. Bir “Altın” bulmak için çamurlara battılar. Elbiseleri kirlendi.
  Hazret-i Mevlânâ, öğrenicilerine döndü;
  - Şunları gördünüz mü?
  - Gördük hocam.
  - İşte dünyâ sevgisi de böyledir çocuklar. Girdiği kalbi berbat eder.
  Gençler sordu;
  - Yâni dünyâya çalışmayalım mı efendim?
  - Hayır, öyle değil.
  - Ya nasıl?
  - Bilâkis çok çalışın. Müslüman çalışkan olur. Dinimizde Tembellik yoktur.

  - Öyleyse hocam?
  - Dünyâya çalışın. Ama sevgisi olmasın kalbinizde.

  ...
  Hz. Mevlana'ya zaman içinde kimi iftiralar yapıla gelmiştir. Bunların topluca yanıtını bilim adamları vermektedir; Kişi bilmediğinin düşmanıdır.


  Mevlana'nın 7 Öğüdü

  Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol
  Şevkat ve merhamette güneş gibi ol
  Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
  Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
  Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol
  Hoşgörürlükte deniz gibi ol
  Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol
   
 10. DilnüvaZ

  DilnüvaZ Misafir

  tasavvufu araştırmanı tavsıye ederım...Nıce yabancı ülkelerden gelen ınsanlar kıymetını anladı Mevlana Celaleddin-i Rum, ks nun maalesef biz daha tam olarak anlayamadık.. Mevlana'yı çok yanlış tanıtmışlar sana...tasavvufu mistisizim gibi kavramlarla karıştırmayalım... Mevlana Hazretleri gibi nicelerinin kurtuluşuna vesile olmuş boyle bir mürşid(yol gösterici) hakkındakı düşüncelerinden dolayı çok mütessir oldum :( Rabbim doğruları göstersin sana inş....
   
 11. benolmusumnick

  benolmusumnick Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.331
  Aldığı Beğeni:
  125
  Ödül Puanları:
  63
  Atatürk

  "Komünizm tehlikelidir.Nerde görülürse başı ezilmelidir"

  demiş olabilir , ama aynı Atatürk'ün kurtuluş savaşı sırasında Lenin hükümetinden yardım aldığını bilmiyosun sanırım.
  Atatürk her sözünü yaşanılan dönemin koşulları çerçevesinde söylemiştir. dolayısıyla Atatürk kimi zaman komünist Rusya'yla ilişkilerimizi kopartmamak için komünizm karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiş, kimi zaman da ülkedeki şeyhlerin ve birtakım cemaatlerin orduya olan desteğini kösteklememek için hilafet karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiştir.
  Bütün bunlar, bir ulusu kurtarabilmek için yapılmış askeri manevralar, siyasi dehaların ürünü sözlerdir. Atatürk'ün söylediği her sözü makaslayıp manşetlere taşıyacak olursak o'nu hem kapitalist, hem antikapitalist, hem hilafet yanlısı, hem laik, hem diktatör, hem demokrat, hem sosyalist, hem komünist, hem antikomünist, hem antisosyalist; kısacası her kılığa sokabilmemiz mümkün olacaktır. çünkü Atatürk tüm bu ideolojiler ve konular çerçevesinde yeri geldiği zaman çeşitli söylemlerde bulunmuş, hepsi hakkında bir çift laf etmiştir..
   
 12. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  hepsini biliyorum merak etme ;)
   
 13. turkCHE

  turkCHE Member

  Mesajlar:
  162
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  ne biliosunda konusuyosunn oradan buradan kopyala yapıstır yap buraya koy hiç sen anadolu selcuklu devleti die bi devlet duydun mu bak dikkat et duydun mu diorum cunku o devletin yıkılma dönemindeki sosyal yapısı hakkında bazı seyler bilseydin haklı olduugumu görürdün...
   
 14. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  Mevlana nın islami kişiliğine dil uzatanın IQ sundan şüphe ederim :)
   
 15. turkCHE

  turkCHE Member

  Mesajlar:
  162
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  tek bunu söyleyebilirsin... işte :) bilmiosun o zaman susta rezil olma bu bilgileri sizin gibi netten almadımm bu işin ustadı bir doc.dr'un dersinde ögrendikk ayrıca yakında prof olucak sizin gibi kabataslak görmüyoruz biz tarihimizi
  anadolu selcuklşu devleti kurulma asamasında iken göcebe turkmenlerin buralara yerlesmesi rahat edebilmesi için dini müesseseler kuruldu buralara devlet hiçbir sekilde yardım etmiyordu buralar halkın yardımları ile cok rahat bir biçimde geciniyordu fakat buralar zamanla seyhlerin işşiz gucsuzlerin gecinme yeri olmuss zamanla sosyal yapıyı bozmustur bu dini müesseselerde yasayan iki önemli grupta bektasilik ve mevleviliktir.
  bunlara göre dünyevi seyler bos sadece ahiri seyler için yasanmalıdır. selcuklu devletinin temelinide askeri teskilat yattıgına göre asker olmak istemeyenler o müesseselere gidolar hem halkı istismar edip bedavadan geciniyorlar hemde devleti zayıflatıyorlardı...

  yeter mi

  arkadaslar ayrıca lutfen bişi biliosanız cevap verin tahrik edici seyler yazmayın birbirimizin görüşlerine saygı duyalım

  bilgilerime inanmayanlar okusun... mustafa AKDAG- turkiyenin iktisadi ve içtimai tarihi
   
  Last edited: 4 Ocak 2008
 16. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  Bu yazdıklarına kargalar güler... Din düşmanlarının karalama kampanyaları devam ediyor... :)


  Kendi aranızda kitaplar yazıp,yazdıklarınızada inanın... Binlerce kitabı görmezsiniz işinize gelen bir kitap varsa tamam en doğrusu o :D


  DÜNYA MEVLANA'yı KONUŞUYOR...


  [ame="http://www.youtube.com/watch?v=ueuOonxtxWw"]YouTube - Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl �zel Belgeseli[/ame]

  işinize gelmesede...
   
  Last edited by a moderator: 4 Ocak 2008
 17. Router

  Router of aman nalaaan

  • Administrator
  Mesajlar:
  22.616
  Aldığı Beğeni:
  703
  Ödül Puanları:
  113
  Navarro eklediğin resimin konuyla ne alakası var? Birşey tartışıyorsanız konuyu farklı boyutlara çekmeyiniz
   
 18. Navarro

  Navarro New Member

  Mesajlar:
  792
  Aldığı Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  Mevlana ve Bektaşiliği eleştiren kendi felsefesindeki çürüklüğü görüp , o yüce insanlara dil uzatsın... ;)

  Dünyanın anasını ağlatan , katliamcı görüş geçmiş sosyal yapıdan bahsediyor :)


  kaldırım söküp polise molotof atanlar konuşuyor... Yerseniz Sosyallikten bahsediyorlar...
   
  Last edited: 4 Ocak 2008
 19. Router

  Router of aman nalaaan

  • Administrator
  Mesajlar:
  22.616
  Aldığı Beğeni:
  703
  Ödül Puanları:
  113
  konu içeriği neyse o şekilde devam edin şahsi sorun oluşmuşsa özel mesajla çözün. bu tür hareketler hiçbir sonuca ulaştırmaz. bahsi geçen konu farklı bir tartışma alanında irdelenebilir
   
 20. turkCHE

  turkCHE Member

  Mesajlar:
  162
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  navarro seviye denen seyden nasibini almamıs insan! eger o kitap o kadar sol görüşlü bir kitap olsa idi bizim üniversitemizde ki turkiyenin milliyetciliğin hakim oldugu üniversitelerden biri. okutulmazdı o zaman ayrıca selcuklu devleti derslerimize giren hocamız milliyetcinin önde gideni sosyalizmden falan bahseden de yok bişey bilmiosun kabul et bilmiosun burda milliyetcilik nutukları atıyosun benle bu konuda polemigede girme artık...
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş