Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

Konusu 'Hobileriniz' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113

  Atık olarak değerlendirilen maddelerin çoğu, geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşur. Atıkların yeniden geri dönüşüm halkasına katılması, çevrenin doğanın dengesinin korunabilmesi ve doğaya verilen zararın minimuma indirilebilmesi açısından son derece önemlidir. Örneklemek gerekirse; Hurda kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 20 ağacın kesilmesi önlenebilir.

  Peki geri dönüştürülebilen malzemeler nelerdir?

  Cam
  Kağıt
  Alüminyum
  Plastik
  Piller
  Motor yağı
  Akümülatörler
  Beton
  Organik atıklar
  Elektronik atıklar

  Geri Kazanım Hakkında Herşey

  •Geri dönüşüm ve tekrar kullanımın ötesinde, atıkların özelliklerinden yararlanılarak içindeki bileşenlerin fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesine geri kazanım denilmektedir.

  •Geri kazanımla, doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye katkı sağlanır, çöplüğe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılır.

  •Türkiye'de atıkların geri kazanımı konusunda uzun yıllardır süregelen çalışmalar vardır. Cam, kağıt, karton, plastik ve metol gibi atıklar özellikle çöp dökme sahalarından ve sokak toplayıcıları kanalı ile sokaklardan toplanmakta ve hammadde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

  •Kullanılmış ambalajların ve diğer değerlendirilebilir atıkların genel çöpten ayrı ve temiz olarak toplanması yöntemi geri kazanım sürecinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Ayrı toplanan geri kazanılabilir atıkların geri dönüşüm işlemine tabi tutulabilmesi için cinslerine göre de ayrılmaları gerekmektedir.

  •Türkiye'de çöp miktarının yaklaşık % 15-20 sini geri kazanılabilir nitelikli atıklar oluşturmaktadır.

  •Ambalaj çöp değil, aynı zamanda bir hammaddedir. Yeniden kazanımı mümkün olan ambalajları evlerimizde ayrı toplayalım.

  •Herhangi bir ürünü alırken geri dönüşümlü olmasına dikkat edelim. Kağıtlarımızı, defterlerimizi tutumlu kullanıp, kullanılmış kağıtları geri kazanalım.

  •Tükettiğimiz kağıtları çöpe atmak yerine toplayıp ekonomiye kazandırabilir ve çevre kirliliğini önleyebiliriz.

  •Bir ton kullanılmış beyaz kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kağıdı geri kazanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacaktır.

  •İnsanların birbirlerine gönderdiği mektupların %44'ü okunmamaktadır.

  •Yalnızca 100.000 aile gereksiz yazışmayı durdurursa, her yıl 150000 ağaç kesilmekten kurtulacaktır.

  •Bir insan, ömrünün 8 ayını, gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirmektedir. Bir büro elemanı yılda, 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe atmaktadır.

  •Bir kere kullanıp atacağımız poşetler yerine, sürekli kullanabileceğimiz bez torba sepet ve fileleri tercih edelim.

  •Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan maddeler olduğu için yok edilmesi güçtür. Bu nedenle bu maddeler mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır.

  •Plastik ambalaj atıldan yıkanıp granül haline dönüştürülerek ikincil ürün üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır. Sera örtüsü, otomotiv sektöründe plastik torba, marley, pis su borusu elyaf ve dolgu malzemesi, araba yedek parçası yapımında kullanılmaktadır.

  •Yeni üretime kıyasla, metal ve plastikte %95 enerji tasarrufu sağlarız.

  •Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olacaktır.

  •Bir cam şişe doğada 4000 yıl, plastik 1000 yıl, çiklet 5 yıl, bira kutusu 10-100 yıl, sigara filtresi 2 yıl süreyle yok olmamaktadır.

  •Evsel atıklar arasındaki cam şişe ve kavanozların geri dönüşümü ülkemizde oldukça eski yıllara uzanmaktadır. Renklerine göre ayrılan cam şişe ve kavanozlar ve diğer cam atıklar kırılarak cam tozu haline getirilir. Cam tozu, kum, kireçtaşı ve soda külü ile karıştırılır ve yüksek sıcaklıkta şekillendirilerek yeni ürünlere dönüştürülür.
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 2. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Tasarım: New News
  Tasarımcı : Jakpanee Sothornnopabutr-Tayland
  Her gün gazete okuyor ve onu çöpe atıyoruz. Tasarımcı Jakpanee Sothornopabutr bu süreci az da olsa uzatmak istemiş. Gazeteleri ortadan ikiye katlayıp plastik bir yuvaya geçirerek birçok gazeteden bir oturma birimi yaratmış. 48 gazete bir sütunu kaplıyor. Böylece her bir tabure gazetenin farklı renkleriyle farklı farklı dokular kazanmış oluyor.

  tas0005a.jpg
   
 3. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  candydishlg1.jpg

  Kullanılan Malzemeler:
  Boş bir pet şişe
  Raptiye
  Makas,
  Kalem
  Saten şerit.

  Öncelikle kesmek istediğiniz yere kalemle işaret koyuyorsunuz ve bu yerin biraz üstüne raptiyeyi takıyorsunuz. Daha sonra raptiyelediğiniz alandan makası sokarak işaretlediğiniz yere kadar kesiyorsunuz. Sonrasında kenarlara delik açarak saten şeridinizi geçirip kurdelasını ekliyorsunuz. Bu işlemleri plastik kutuda satın aldığınız meyveli yoğurt, gazoz gibi ürünlerin kaplarına uygulayabilirsiniz.
   
 4. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Çiçek Saksısı

  Kullanmadığınız plastik bir kap
  Ahşap tutkalı
  Makas
  Fırça
  Kumaş boyası ya da Ahşap boyası
  Gazete kağıdı

  Saksı olarak kullanacağınız plastik kabun altını delin ve gazeteleri boydan boya 4 parçaya bölün. Plastik kutunun etrafını olduğu gibi tutkallayın. Gazete kağıtlarını burgu şeklinde bükerek kutunun etrafına doğru dolamak suretiyle yapıştırın. Plastik kutunuzun tamamı gazete kağıdıyla kaplandıktan sonra üzerine yine tutkal sürerek iyice kurutun. Kuruduğundan emin olduktan sonra üzerini istediğiniz renklerde ahşap boyalarıyla boyayın. Boyadığınız saksınızı, daha dekoratif olması açısından parmak yaldızıyla ya da eskitme boyalarıyla süsleyebilirsiniz. Yaldızı kıvrımların çok içine sürmeden üstten uygularsanız saksınızın görüntüsü daha iyi olacaktır. Boyama işlemlerinin ardından saksınızı yeniden kurumaya bırakın.

  Not: Bu saksı için bakır yaldızlı tutkal boya kullanılmıştır.
  Ahşap Boyama Malzemesi satan yerlerden bu malzemeleri temin edeiblirsiniz.


  En üstüne mümkünse eskitme boyası ya da parmak yaldız dediğimiz simli ya da yaldızlı boyayı uygulayın.Yoksa benim gibi bakır yaldızlı tutkal boyalar var ahşap boyama satan yerlerde onlardan uygulayın.Yaldızı kıvrımların çok içine sürmeden üstten uygulayın,görüntüsü daha iyi olacaktır.İyice kurutun ve içine çiçeklerinizi koyun.Ya da beğenmediğiniz saksılarınızı evinizin dekorasyonuna göre boyayın.
   
  Last edited by a moderator: 18 Ocak 2015
 5. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Mart ayına geldik, havalar da ısınmakaya başladı, eminim ki bahçesi, balkonu olanlar yavaş yavaş çiçekçileri dolaşmaya başlamışlardır. Fide dikme zamanı da geldi... O halde işte sizlere pet şişelerle fidelerinizi hem rüzgardandan ve olumsuz, beklenmedik hava koşullarından korumanın, sıcak tutmanın hem de zararlı böceklerden korumanın bir yöntemi...

  Kullanmadığınız pet şişelerin altını kesin ve kapağını açın.. Resimde gördüğünüz gibi en az 2 cm'si toprağa girecek şekilde şişenizi çiçeklerinizin üzerine yerleştirin. Çiçek büyüdüğünde artık şişeleri çıkarabilirsiniz.

  Şişenin daralan kısmını ve dibini keserek şekildeki gibi bir halka elde edin ve bu halkayı, en az 5 cm.si toprağın altında kalacak şekilde çiçeğinizin etrafına yerleştirin. Bu yöntemle topraktan çıkıp çiçeği yiyen ve toprak altından geçebilen zararlılardan, çiçeklerinizi sürekli bir biçimde korursunuz. Halkanın sürekli olarak çiçeğin etrafında kalmasının hiçbir sakıncası olmadığı gibi bunun çiçekleriniz açısından oldukça iyi bir koruma yöntemi olduğunu farketmeniz de gecikmeyecektir.

  ehlikeyifbahce.blogcu.com'dan alıntıdır.


  Bu arada aklıma gelmişken, tatile giderken çiçeklerinizi sulayabilmesi için tanıdığınız birisi yoksa ve çiçeklerinizde aklınız kalıyorsa size çok güzel 3 yöntem daha...

  1- Bir pet şişenin altına iğne ucuyla bir delik açın ve şişeyi suyla doldurup, saksınızın üzerine yerleştirin. Siz tatildeyken, bu ince delikten yavaş yavaş akan su sayesinde çiçekleriniz de susuz kalmamış olacaklardır.

  2- Pet şişenin dibini kesip, kapağını çıkarın. Ağız kısmını toprağa gömülmek suretiyle şişeyi, çiçeğinizin olduğu saksıya yerleştirin. Yola çıkmadan biraz önce şişenin içini suyla doldurun. Bu yöntemle siz evde yokken de çiçekleriniz susuz kalmayacaktır.

  3. Bir kabın içini suyla doldurun ve kullanmadığınız 5, 6 parça bezi bi ucu suyun içinde bir ucu da toprağın üstünde kalacak şekilde yerleştirin. sudan alacağı nemle ıslanan bezin diğer ucu da toprakta olacağından çiçekleriniz yine susuz kalmayacaktır
   
  Last edited by a moderator: 18 Ocak 2015
 6. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Özel günleriniz için sevdiklerinize atık malzemelerden çeşitli sürprizler hazırlamaya ne dersiniz? yapımı cok basit o yüzden anlatmayacağım, resimler yeterli değil mi sizce de...

  yarn-card1.jpg

  crayons.jpg
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 7. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Kalemlik


  Boş bir kavanoz ve iplikle yapılmış güzel bir kalemliğe ne dersiniz? Başlangıç noktası olarak, ipi kavanozun altından bir yapıştırıcı yardımıyla tutturmakt fayda var

  yarn-jar.jpg
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 8. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Kitap okumayı seviyorsanız ya da kitap okumayı seven tanıdıklarınız varsa, bu kitap ayraçları sizin el emeğiniz olduğundan ayrıca değerli olacak...

  Unutmadan bir öneri: Kırtasiyelerden alacağınız A4 boyutu PVC'lerle hazırladığınız kitap ayraçlarını daha sağlam hale getirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ayraçları hazırladıktan sonra çift kanatlı olan PVC'nin arasına yerleştirmek ve daha sonra da ütülemek... Böylece PVC her iki tarafından kitap ayracınıza yapışacak ve korunmasını sağlayacaktır. PVC'den kalan fazlalıkları bir makas yardımıyla kesebilirsiniz.

  Son olarak; ayracınızın üst kısmını bir delgec yardımıyla delip, boncuk, düğme, ip, püskül vs.lerle süsleyebilirsiniz.


  peki ataçları veya tokaları ayraç olarak kullanmak hiç aklınıza gelmiş miydi?
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 9. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Yılbaşına Hazırlık:

  Alttaki örnekte olduğu gibi sizler de evlenizdeki boş CD veya DVDleri buna benzer şekilllerde hazırlayıp, yılbaşı ağacınızı kendi el emeğinizle süslemiş olursunuz...


  stars.jpg


  düğme, pul, boncuk ve dondurma çubuğundan yıldızlar/kar taneleri

  Snowflake5.jpg
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 10. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  48_1459.jpg
   
 11. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Küpeleriniz mi kayboluyor?


  ve işte beklenen an
   
  Last edited by a moderator: 18 Ocak 2015
 12. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Bardak Altlıkları


  Belki biraz sabır istiyor ama eğer evde gazeteler fazla birikmişse size de cazip gelebilir. Gazete kağıtları, suluboya (eğer gazete kağıdınız renkliyse buna gerek bile kalmayacaktır), ip / rafya vb., bir de yorgan iğnesiyle yapabileceğiniz çok güzel bir bardak altlığı... Yapıştırmak için nişaşta tutkalı kullanabilirsiniz. Bu sizi aynı zamanda masraftan da kurtaracaktır. Bunu yaptığınızı bir düşünün, her aşamasında sizin el emeğinizle yaratılmış bir çalışmanız var artık...

  Nişasta tutkalı : Buğday nişastasının suyla kaynatılarak pelte kıvamına getirilmesi ile oluşturulur. Fırça ile sürülerek kullanılmaya elverişlidir. Dikkat etmeniz gereken nokta nişasta tutkalını hareketli noktalarda kullanmamanız gerektiğidir.
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 13. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Bir önceki yöntemin ve malzemelerin aynısını kullanarak size ikinci bir seçenek daha:

  Nihale (Tencere Altlığı)
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 14. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Resim Çerçeveleri

  Bu bizler için biraz fazla kolay bir çalışma olduğundan bunu çocuklarınıza yaptırmayı önerebilirim. Kendi yaptığı resimleri ona çerçevelettirebilirsiniz. Hem de yiyeceği dondurmaların çubuklarını saklayarak ya da çaylarınızı karıştırmak için kullandığınız tahta karıştırma çubuklarını kullanarak...

  İhtiyacı olan tek şey, yapmış olduğu bir resim, 8 adet çubuk ve biraz da yapıştırıcı...

  Bu arada isterseniz kitap ayraçlarına uyguladığımız PVC metodunu bu resimler için de uygulayabilirsiniz.
   
  Last edited by a moderator: 18 Ocak 2015
 15. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Tablolar

  Yine gazete kağıtlarını kullanarak duvarlarınıza asabileceğiniz şık tablolara da bir bakın... Bunlar da tabi diğerleri gibi sadece bir örnek, sizler isterseniz çok daha güzellerini de yapabilirsiniz. Maksat, size atık malzemelerden neler yapabileceğinizi göstermek, gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış

  cm_newspaper_samples.jpg
   
  Last edited by a moderator: 19 Ocak 2015
 16. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Atık Malzemelerle Neler Yapılabilir:

  Evdeki boş kutularan neler yapabilirsiniz?

  Evdeki boş kutular denilince benim aklıma ilk ayakkabı kutuları geliyor. Nedense onları atmaya bir türlü kıyamıyorum ama çoğu zaman onlarla ne yapacağımı da bilemiyorum. Şimdi bulabildiğim örneklere bir bakalım, bu kutularla neler yapılabilirmiş:

  Bu örnekteki kutu ojeler için düzenlenmiş ama biz istersek diğer makyaj malzemelerimizi koyabilir ve hatta diğer örnekte gördüğünüz gibi başka amaçlar için de kullanabiliriz. Kutunun içi bölmelere ayrılmış. isterseniz kutuyu renkli kağıtlarla katlayabilir, üzerine pul gibi süs malzemeleriyle de süsleyebiliriz... Hoş değil mi?


  gingersachet2.jpg

  peki şu hediye kutularına ne dersiniz? Siz de buna benzer şeyler yapamaz mısınız ki? Yaparsınız, hem de daha iyisini...


  Ee gerisini siz hayal edin artık...
   
  Last edited by a moderator: 18 Ocak 2015
 17. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Çöpten tasarım
  Atılan her malzemeyi değerlendirmek mümkün.

  Her şeyi atıyoruz
  Farkında mısınız ne kadar çok şey atıyoruz? Bugün sabah gazeteyi elinize alana kadar kaç tane şey attınız? Bir düşünün hayatımız tüketmek sonra da tükettiklerimizden ya da kabuklarından ışık hızıyla kurtulmakla geçiyor. Bu hafta ilginç bir projeyle karşınızdayım. "Yeniden düşün ve yeniden değerlendir" projenin teması. Macef Design Award'ın gerçekleştirdiği ve www.designboom. com'un desteklediği, 82 ülkeden tam 2418 tasarımcının katıldığı yarışma, atılan malzemeleri yeniden hayatımızın bir parçası yapabilmek için tasarımcıları düşünmeye zorluyor.

  Malzemeler, atık malzemeler olunca ortaya çıkan fikirlerin renkliliği de karnavalı aratmıyor. Kese kağıdından klavyenin düğmesine kadar aklınıza gelebilecek hemen her türlü objenin yeniden değerlendirildiği yarışmada ortaya çıkanlar gerçekten görülmeye değer. İşte yarışmanın birincisi ve bana göre şapka çıkarılacak diğer fikirlerden bazıları.

  tas0005a.jpg Tasarım: New News
  Tasarımcı : Jakpanee Sothornnopabutr-Tayland
  Her gün gazete okuyor ve onu çöpe atıyoruz. Tasarımcı Jakpanee Sothornopabutr bu süreci az da olsa uzatmak istemiş. Gazeteleri ortadan ikiye katlayıp plastik bir yuvaya geçirerek birçok gazeteden bir oturma birimi yaratmış. 48 gazete bir sütunu kaplıyor. Böylece her bir tabure gazetenin farklı renkleriyle farklı farklı dokular kazanmış oluyor.
   
 18. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  tas0005b.jpg Tasarım: Re:pose
  Tasarımcı: Martin Heck + Baumhaus Collective Weimar Germany- Almanya
  Atılmış bir poster ve eski bir çöp tenekesi ancak bu kadar iyi değerlendirilebilirdi. Alman ekip, tasarımcıların ve üreticilerin tasarladıkları ürünlerin kullanıldıktan sonra ne hale gelecekleri konusunda da biraz daha duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyor.
   
 19. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  tas0005c.jpg
  Tasarım: Watering can
  Tasarımcı: Nicolas le Moigne
  Yarışmanın birincisi. Belki de günlük hayatta en çok tüketilen malzemelerden biri olan pet şişeleri yeniden değerlendirmek isteyen Moigne, alternatif bir sulama aracı tasarlamış.
   
 20. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Atık Malzemeler, Atıkların Yeniden Değerlendirilmesi (Geri Dönüşüm)

  Tasarım: Truly Yours
  Tasarımcı: Inna Alesina
  Tahmin ettiğimizden çok daha fazla çöp ürettiğimizi düşünen tasarımcı öncelikle bunları yeniden değerlendirmeye karar vermiş. Inna Alesina'nın yeniden dönüşüm projesi çöplerden oturma ünitesi tasarlamak olmuş.
   

Sayfayı Paylaş