Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.611
  Ödül Puanları:
  113
  Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...
  [​IMG] Baklagiller Fabaceae familyasındandır. Anavatanı Orta ve Güney Amerika'dır. Beslenmede, özellikle de protein ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir yeri vardır.

  Taze olarak yenebileceği gibi kuru, konserve, dondurulmuş olarak da tüketebilirsiniz. Bitkinin dik çalı biçiminde ya da sarılıcı özellikte iki ayrı formu vardır.

  Her iki tipte de gövde boğumludur. Tohumlar, fasulyenin çeşidine göre farklılık gösterir. Yeşil, sarı, pembe, kırmızı, kahverengi, mor ya da siyah renkte olabilir.

  Ülkemizde yer fasulyesi tipinin horoz ve dermason; sırık fasulyesi tipinin şeker ve barbunya çeşitleriyle ayşekadın bodur fasulye türleri bolca üretilir.

  Nasıl yetiştirelim?
  Öncelikle toprak analizinizi yaptırın.
  Fazla taşlı ve çakıllı topraklar dışında her tür toprakta rahatça yetişir. Ancak organik maddece zengin, yumuşak, iyi havalanan ve su tutma kapasitesi yüksek topraklarda daha başanlı sonuç verir. Toprağın pH seviyesi 5.5-6.7 arasında olmalıdır.
  Ilık iklim bitkisidir. Soğuğa duyarlıdır.
  Çimlenme için yüksek sıcaklık isterler. Sıcaklık eksi 2-3 dereceye düşerse büyük zarar görür. Buna karşın çiçeklenme ve meyve bağlama dönemlerinde yüksek sıcaklık büyük zararlara yol açar verim ve kalite düşer.
  Kırmızı örümcek, yaprak bitleri ve tohum böceklerine karşı hassastır.
  Kökleri zayıf bir görünüme sahiptir, Çok fazla derine gitmez. Yaklaşık 15 santimetre derinlik idealdir. Ancak hafif topraklarda 50-60 santimetreye kadar da inebilir.
  Meyveleri bakla şeklindedir. Çiçeklerde döllenme olduktan sonra sıcaklığa bağlı olarak meyve gelişmeye başlar. Meyvelerin gelişmesi için 15-25 derece sıcaklık idealdir.
  Etli, ince, kılçıklı, kılçıksız, iplikli ya da ipliksiz olabilirler. Fasulyelerin hemen hepsinde kılçık, bakla genç ve tazeyken görülmediği halde daha sonra görülebilir.
  Ahır gübreleri, hem organik madde kaynağı hem de bitki besin kaynağıdır. Gübrenin mutlaka iyi yanmış olması gerekir.
  Tohumları uygun koşullarda 6-8 gün içinde çimlenir. Bitkiler toprak üstüne çıkar. Bitkiler ilk gerçek yapraklarını geliştirdiğinde birinci çapa yapılır, Yağış, yabani ot ve toprağın o anki durumu dikkate alınarak 2-3 hafta sonra da ikinci çapa yapılır.
  İlk fasulye meyvelerini görünceye kadar mümkün olduğunca sulamadan kaçının. Fazla su, gelişimlerini yavaşlatır. Çiçek açıp ilk ürünler oluştuğunda düzenli olarak sulayabilirsiniz. Hava durumuna göre 4-5 gün arayla yeterli miktarda sulama yapmaya özen gösterin.


  Çok faydalı...
  Bedeni ve zihni rahatlatır,
  Vücuda kuvvet verir.
  Kandaki şeker miktarını düşürür,
  Karaciğere iyi gelir.
  Kalp çarpıntılarını önler.
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...

  fasülye kaç günde büyür
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...

  Taze fasulye nasil ekilir
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...

  ne kadar su vemeliyiz ??
   
 5. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.680
  Aldığı Beğeni:
  936
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Bahçenizde taze fasulye yetiştirin...

  fasulye cinsine göre değişir,ayşe kadın en az 2,5 ayda yetişir,diğerleri 70 ile 140 gün arasında değişir.

  istediğiniz cins fasulyenin tahumlarını güvenilir tohum satan kişilerden alın,çünkü genelde ilaçlanmamış,içi boş fasulyeler çok satılır,sonra ince şeritler halinde çapalanıp,ekime hazır hale getirilmiş bahçenize 3'er tane ekin,can suyu verip yetişmesini bekleyin.

  çimlenene kadar her sabah veya akşam üstü güneş batmaya yakın bir defa sulayın,daha sonrasında 3-4 günde bir sulamanız yeterlidir.
   

Sayfayı Paylaş