Başörtülü yarı çıplaklar

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve DilnüvaZ tarafından 15 Aralık 2007 başlatılmıştır.

1. DilnüvaZ

DilnüvaZ Misafir

Milli Gazete yazarı Mine Alpay Gün, modern örtünme şeklini sert şekilde eleştirdi.

Etraf başörtülü yarı çıplaklardan geçilmiyor.

Tesettürle başkaları değil ama başörtülüler fena halde dalga geçmekte.

Arkadaş zor geliyorsa çıkar kafandaki örtüyü.

Sana zorla taktıran mı var?

Bir salaşlık, bir derbederlik.

Sanki kafasındaki iki kılı kapatınca hatun kişi, bütün vazifelerini tamamlamış gibi vücudunu orta yere saçıveriyor.

Acaba Müslüman kadının sadece saçı kıymetli, en mahrem vücut azaları çok mu değersiz diye düşünmekte insanlar. Göbekler, göğüsler, kalçalar orta yerde.

Kadıncağız adeta amazon gibi sokağa fırlamış.

Önceki gün ziyaretime gelen üç bayan yazarla oturup konuştuk. Örtülerini bayağı modernleştirmişlerdi. Belli ki bana akıl vermeye gelmişlerdi. “Biz de zamanında bu tesettürü amma abartmışız” deyince bayağı şaşırdım. Arkadaşlarım iyi eğitimli ve sevilen kalem sahipleri idi ama değil pardösü, ceket bile giymeyerek incecik elbiselerle ne büyük devrim yaptıklarını anlatmaya uğramışlardı.

En baştakilerdeki bozulma bütün toplumu etkilemekte. VIP kadınlardan başlayan bir dezenformasyon.

“Özür dileriz cumhurbaşkanlığı sitesinde hanımefendinin bir düğünde çekilmiş resmi çıkmış, düzelteceğiz”.

“E evladımın düğününde bile, şöyle etrafa endamlı bir kadın nasıl olurmuş göstermeyeyim mi? Hem bizi zevksizlikle, demodelikle suçlayan laiklere biraz zarafet dersi vermeyelim mi?” iyi niyetinizi yüzünüzden okuyorum da.

Düğünlere katılan binlerce erkeğin meraklı bakışlarını bir kalemde yok saymanız da size ilahi bir artı getiriyor mu acaba?

Ya da dinin şöyle bir kuralı mı var? Düğünlere katılan erkekler namahrem sayılmaz. Zaruret miktarıdır. Gecelik gibi elbiselerle göbeği göğsü etrafa dağıtıp salon sahibeliği yapmanız da bir mahzurat yok mudur?

Büyük başlarımız böyle yapınca; halk çocukları da nereden bulsunlar cici salonları, şık avizeleri, pahalı kostümleri; onlar da sokaklarda soyunmaya başladılar.

Tamam, bizim kızlar yeni örtünüyor biraz hoşgörü de, altmış yaşındaki büyük hanımlarda da mendil kadar başa yapışan örtüler ve göbek göğüs hatları olabildiğince belli eden dar kostümler.

Acaba Müslüman modacılar ellerindeki makasın hakkını nasıl verecekler? Pardösü değil de atletizm mayosu biçiyorlar sanki. Bütün vücut azaları ortada.

Tanıdığım pek çok başı açık laik bayan; bizim başı örtülü pek çok kadınımızdan daha kapalı giyinmekteler. Yaz sıcağında diz altı eteği üzerine ceketini ya da hırkasını giymeden dışarı çıkmayan, neneden atadan görgülü, terbiyeli çok insan tanıyorum.

Lakin bizim cephede bir amazonluk, bir yarı çıplaklık almış başını gidiyor. Arkadaşlar zor geliyorsa takmayıverirsiniz şu örtüyü olur biter.

Ama Rabbimizin Müslüman kadınlara hediye ettiği tesettür tacını, toza kire bulayıp ayağa düşürmeyin lütfen.

Allah sonumuzu hayreyleye ama durum hiç iç açıcı değil. Aşağılık kompleksleri ile acınacak durumdayız.

Hem bu konuda sadece kadını suçlamam da yersiz.

En büyük suçlu insanın erkek cinsi yine.

Geçen gün baktım anlı şanlı delikanlı, kolundaki eşi yarı çıplak. Dapdar bir pantolon, neredeyse bağırsaklarının başlangıç ve bitiş yeri ortada. Üzerinde uzun bir ceket yok. Derisine yapışmış bir mini bluz. Ve bu trajik tabloya arsızca bir de baş bağlamış. Bu görüntüyü veren kadından çok erkeğe baktım. Acaba oğlan kör mü diye. Aval aval ağzını açmış etrafı seyreden delikanlı, yanındaki kadının yarı çıplaklığını göremeyecek kadar aptaldı.

Tesettürün bozulmasında en büyük suçlu erkekler.

Onlar açık bayanlara, televizyonun edepsiz çıplaklarına hayranlıkla bakarken, hanımları da; o aptal beylerini ellerinde tutabilmek için açılma yarışına girdiler. Bizim pek çok kadınımız niçin kapanmıyor sanıyorsunuz, ya da böyle yarı çıplak dolaşıyor derseniz; kocaları yüzlerine bakmaz diye.

Rabbimiz setr olma hususunda cümlemizin kalbine güzel ilhamlar versin.

Kaynak: Milli Gazete

Habitet_85 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63
    Dilnüvaz Öncelikle Tesekkürler...Kendi nacizane Fikrim Olarak Ya Hic Takmasinlar Diyorum Yada Eger Ba$larini Örtüyorlarsa O Ba$örtünün Hakkini Versinler..Son Olarak Imzandaki Sözle ßitirmek Istiyorum..UTANMADIKTAN SONRA DILEDIGINI YAP
  3. miraclefb

miraclefb Misafir

paylasım için tesekkurker bende başörtülüyüm ve böyle insanları sokakta gördüğümde çok utanıyorum ve başımdaki örtüye layık olmaya çalısıyorum bunun farkında olmayan cok fazla insan var Allah ıslah etsin ne diyelim selam ve dua ile.........
  4. Umßrella

Umßrella New Member

Aldığı Beğeni:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    BEnde nida arkadaşımıza katılıyorumm
  5. 7.Kedicik:)

7.Kedicik:) Active Member

Aldığı Beğeni:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Seninle aynı fikirdeyim.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.Böyle insanlarıda ALLAH hidayete erdirsin
    2 kişi bunu beğendi.
  6. meleğim

meleğim Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    223
    Ödül Puanları:
    63
    dilnüvaz çok doğru bir konuya değindiğini öncelikle sölemem gerek.mine hanımın da dediği gibi işin asıl çıban başısı erkek cinsi. mahremiyetten habersiz kendinden olana biri baktığı zaman aslan kesilen ama kendine gelincede bakmaktan vazgeçmeyen bu cinsi ALLAH nassıl bilirse öle yapsın diyorum. ben 25 - 26 yaşında biriyim erkek olmama rağmen erkeklerin doğasından nefret ediyorum. açık kızlar ise kafi derecede midemi bulandırıyo ve ben evliliğe dahi bu din istismarı nedeni ile sıcak bakamıyorum. neden insanlar islamı bütünüyle yaşamaktan kaçarlar anlamam. iş lafa gelince ALLAH ım sen bizi cehennem azabından koru diye yanıp yıkılırlar. Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) kızına dahi KIZIM OLUR Kİ BEN BİLE SANA DAHİ FAYDA SAĞLAYAMAM TEDBİRİNİ AL diyor ama bizim kalın kafalı millet sadece işi düşünce ALLAH demesini biliyor.

miraclefb
    ve
    kedicik arkadaşlarım size gelincede doğru bildiğiniz eğer ALLAH ın doğrusu bu dediği şey ise asla vazgeçmeyin olur mu???
    dua ve salam ile...
  7. güvercin

güvercin Active Member

Aldığı Beğeni:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    merhabalar....

:ex195:Yakup kardeşim bu konularda ki hassasiyetine aynen bende katılıyorum.......

Bu konuda daha önceleri farklı konu başlıkarında bir kaç yorumum olmuştu.. Burda da belirmet gerekirki birisi çıksa deseki kardeşim,bu konudaki fikriniz nedir?.. ben de aynen bu yazarımız gibi konuşurdum...Belkide daha ağırını konuşurdum...Çünkü bu tür örtünen bayanların, bu tarz giyinmelerini haklı çıkaracak hicbir savunmaları olamaz..Bu konuda bende katı bir çizgi koyuyorum..Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol....Ya gerçekten örtüneceksin yada insanlara kötü bir malzeme olmuyacaksın...
    Unutmadan erkeklere bu işi götürmek ne kadar doğru o kunuda benim biraz şüphelerim var....Kişi dinini kendi içinde yaşar ... bu öyle erkekle kadınla olmaz..belki bir noktada tetikleyici bir etki yapmış olabilir ama nekadar doğru bir yaklaşım olur onu sizlere bırakıyorum....
  8. 7.Kedicik:)

Aldığı Beğeni:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Ben zaten bayan olmama ragmen hemcinslerimi anlayamıyorum.Vallahi erkeklere lafım yok eger yarıçıplak gezerse bayan, erkektir sonuçta bakar.
  9. mucahitkey

mucahitkey New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    HERŞEY BUNDAN İBARET DEGİL ASLINDA BU BASINI ORTME ve YARI CIPLAK OLMA OLAYI MUSLUMANLARA BIR TUKURUK GIBI BIRSEY: Adamlar ortuyor basortuyu (aslında bunlar islama karsı olanlar) kıcı bası acik dolasiyorlar ondan sonra muslimanlari kotu gostermeye kalkıyorlar aslında (bunu bilerek yapamayanlarda var tabii de onlar da soylediklerimin icinde ) eger basortuyu takıyorsan allah'a karsı korkuyorsun demektir ve ona karsi korkanlar namazını da aksatmaz basortusunude takarlar namusunu iki paralık edecek sekilde dolasmazlar???????!!!!!!!
    eger allahtan korkuyorsa o insan allahın dediklerini harfiyen yerine getirir allah boyle bile olanlara nimet veriyor havasından(hergun nefeslediginiz hava cigerlerinize cektiginiz o hava varya) suyundan ....vs.NOKTA :::????!!!!
  10. 7.Kedicik:)

Aldığı Beğeni:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Adamlar ortuyor basortuyu (aslında bunlar islama karsı olanlar)
    derken? ne demek istedin anlayamadım ben bi açıklasana ?
  11. *e-Lemon*

*e-Lemon* New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    çok önmli bir konuya değinmişsin vede cok güzel bi konuya
    fikirlerin düşüncelerin çok ii ve güzel pylşm için tşkler
  12. turkCHE

turkCHE Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    piyasada bu kızlardan cok var... napsınlar duzen böyle nefslerine hakim olamayıp onlarda tvde gördükleri gibi olmaya calısıyorlar onlarda bası acık kızlarında oldugu gibi erkeklerin bakıslarına muhtaclar bi sekilde onların dikkatini cekmek istiyorlar...
  13. ~coolbebeqq~

~coolbebeqq~ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    115
    Ödül Puanları:
    63
    zamane modası olmuş türban.ya hiç takmayın yada taktığınızın hahhkını wericek şekilde takın.üstü kapalı altı açık gezmeyin umarım laf yerine ulaşır adınızı lekelettiriyosunuz kızlar akıllı olun
  14. cihanceliktas

cihanceliktas New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    paylasım için tesekkürler
  15. sedro

sedro Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    89
    Ödül Puanları:
    48
    türban yada baş örtüsü ,arkadaşlarında dediği gibi çoğu genç insan tarafından moda yada dekor olsun diye takılıyor ....
  16. RoCk123

RoCk123 Member

Aldığı Beğeni:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    sen,in dediklerinde doğru ama bence bu yarı çıplak örtülülerin var olmasının bi sebebide kadının başını neden örttüğünü bilmeden örtünmesi annesi örtülüdür bu böledir der örtünür bunu bi zorunluluk olarak görür örtünür eeee işte bu sebeplerden ötürü örtünürse sonuç yarı çıplak örtülüler olur...
  17. supersinizyavf

supersinizyavf New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    arkadaslar bana görede dogru bişey degil fakat herkez ayrı bi dünya degil mi ?

herkezz ayrı bi takvası var ....

biz sadece söyleyelim yapmazsa da kınamayalım cünkü ya basımıza geliyo yada bize günah getiriyor..

biz islamı tam manada yaşayabiliyormuyuz ki .... sahabelerimiz bize seslense dini nasıl yaşıyorsunuz diye bizim diyecegimiz cevap ne olurdu...onu bi düşünelim sonra

basörtüsü takan insandan taktıgı basörtünün hakkını soralım ...

biz sadece teblig görevimizi yapalım arkadaslar gerisi kendisne kalsın oda zaten takvasını belirler ....

saygılarımlaa
  18. ayese

ayese New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    böle insanlar bence bikişi yüzünden küçük görülmüş yada zorlaörtülmüş kişilerdir ben böle düşünüyorum ve bölede sanırımmmmm böle insanlar dışardaki açık kişilere özenip kapalılığı daha çok açıklığa vuruyolar ve o yüzdende abartıyorlar buda mantıksız ya tam örtülcen yada hiç örtülmiycen
  19. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    birşey sormak istiyorum.
    türban takanlar türban takmamaya karar verirse aileleri ne der?
    çevreden nasıl tepki alır?
    kocasına rağmen başını açmak isteyen nasıl bir tepkiyle karşılaşır?
    türbanı özgürce takan aynı özgürlükle çıkartabilir mi?
    mesela size yakın çevredeki erkeklerin, "temiz aile kızı... dini bütün kız" gibi tercihleri olduğu için kendinizi bu şekilde güzel göstermeye çalışıyor olabilir misiniz?
    o erkeklere karşı gelebilir misiniz?
    erkeklerin istedikleri gibi değil kendi istediğiniz gibi olmaya ne kadar yakınsınız?
    kimseye muhtaç olmayacak bir hayatı hedefliyor musunuz?
    bir kocaya bağımlı olmadan kendiniz olarak var olabilmek sizin için mümkün mü?
    başınızdaki örtüyü kendinizi beğendirme aracı olarak kullanıyor olabilir misiniz?
    babam saçımı maviye boyatmama izin vermiyor ama mavi eşarp takmama izin veriyor diyor musunuz?
    gece sokağa çıkmam yasak bari türban takayım da "esaretim" belli olmasın diyenlerden misiniz?
    diyelim ki çıkartmak istediinz örtünüzü (canım olmaz olmaz demeyin) çevrenizden baskı görür müsünüz?
    aslında ne kadar özgürsünüz?

not: lütfen sorularıma dini karıştırmadan cevap veriniz. yani inancım gereği zaten açmak istemem ki demeyiniz... diyelim ki inancınızı kaybettiniz? lütfen yalan da söylemeyiniz... hani gurur meselesi yüzünden...
    Last edited: 17 Şubat 2008
  20. SSarI

SSarI Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    çok kötü bir drum

Sayfayı Paylaş