bebeklerde dil gelişimi

Konusu 'Hamilelik Dönemi, Anne ve Çocuk' forumundadır ve oske tarafından 14 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. oske

  oske New Member

  Mesajlar:
  4.711
  Aldığı Beğeni:
  252
  Ödül Puanları:
  0
  Genel anlamda dil gelişim aşamalarına bakacak olursak;

  0–2 yaş bebeğin dil gelişim özellikleri:

  • Bebeğiniz ilk aylarında sese karşı tepki verir ve agulama şeklinde sesler çıkarır. Müzik ve konuşmalara karşı tepki verir. Kendi kendine bazı heceleri tekrarlar.

  • 3–5. aylara gelince ise, daha uzun ve devamlı sesler çıkartır. Kendisi ile konuşulduğunda sesler çıkartarak tepki verir ve ağladığında eğer siz onunla konuşursanız rahatlar. Sizinle yine agulama şeklinde iletişim kurar.

  • 6 aydan itibaren de tonlamaları çok iyi ayırt edebilir. Belirgin heceler çıkarabilir, (ba-ba-ba veya da-da-da-da şeklinde) bu heceleri arka arkaya sıralayabilir, neşeli ya da kızgın tonlamalara karşılık verebilir. Kendi başına kaldığında seslendirme faaliyetlerine devam edebilir.

  • Bebeğiniz 9 aylık olduğunda, duymuş olduğu sesleri tekrarlayabilirler. 12. aya doğru ise "baba" gibi birbirini tekrar eden heceleri birlikte söyleyebilir.

  • 12. aydan itibaren ise bir veya daha fazla kelimeyi doğru anlamıyla kullanır, duydukları sesleri taklit etmeye çalışır, bir şey istendiğinde anlayıp yerine getirebilirler. Öğrenme hızlı gerçekleşir, kendisine öğrettiğiniz kelimeleri kendi kendine tekrar etmeye çalışır. Tanıdıklarının isimlerini bilir ve sorulduğunda ona doğru yönelebilir veya gösterebilir. Duygularını da kendi ifadeleri ile anlatmaya çalışabilir. Verilen basit komutları yerine getirir, "Topu al.", "Kitabı bana getir.", "Gözlerini göster." gibi.

  Çocuğunuzun bu dönemde kelime hazinesi, ortalama 5–20 kelime arasındadır.

  2–4 yaş arası çocuğun dil gelişim özellikleri:

  • Bebeğiniz iki yaşından itibaren birkaç kelimelik cümleler kullanmaya başlayabilir. Dolayısıyla kelime hazinesi de artmaya başlar ama henüz konuşurken çok akıcı olamaz. Kendi ismini söyleyebilir ve tanıdığı yetişkinlerle sohbet edebilir. 2 yıl boyunca dilde büyük ilerlemeler kaydeden çocuğunuz, bu yaşta ortalama 200 kelimelik bir dağarcığa sahiptir.

  • Çocuğunuz 3 yaşından itibaren konuşması iyice gelişmiştir ve kelime hazinesi artmıştır ve yaklaşık 1000 kelimelik bir dağarcığa sahiptir. İsmini, yaşını, ezberlediği şarkıları rahatlıkla söyleyip, sizinle ve çevresiyle sohbet edebilir. Bu yaşlarda çocuklar genelde merak ettikleri her şeyle ilgili sorular sorarlar, yeni bilgiler öğrenmeye meraklıdır ve dünyayı sorularla keşfetmeye başlar. Bu dönemlerde çocuğunuzla çok keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

  • 4 yaş çocuğu artık çeşitli kavramları öğrenmeye başlamıştır, (sayı-renk-şekil gibi.) nesneleri ve insanları kolaylıkla isimlendirebilir, özellikle "Neden?" ile başlayan çok soru sorarlar.

  4–6 yaş arası çocuğun dil gelişim özellikleri:

  • Çocuğunuz 5 yaşından itibaren ise uzun cümleler kurabilir, uzun cümleleri tekrar edebilir ve dilbilgisini doğru kullanmada da başarılıdır.

  • Artık uzun sohbetlere katılabilir, öğrendiği kavramlara yenisini ekler, zaman kavramlarını bilir ve konuşma içinde kullanabilir. (Bugün, yarın, akşam gibi.)
   

Sayfayı Paylaş