Beril Aydın’ın girişimcilik performansı örnek alınacak türden

Konusu 'İş Kurma ve Girişimcilik' forumundadır ve myfikirler tarafından 30 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. myfikirler

myfikirler New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nazar boncuklarını Brezilya'ya tanıttı

Beril Aydın’ın girişimcilik performansı örnek alınacak türden. Brezilya’ya nazar boncuklan satarak adım attığı ticari faaliyetlerine şimdi bu ülkede açtığı üç mağaza ile devam ediyor. Şirketinin yıllık cirosu 350 bin dolar...

BREZİLYA, Türkiye için çok uzak bir pazar. Ancak girişimcilik hırsı engel tanımıyor. Beril Aydın, Ingiltere Londra’da pazarlama mastırı yaparken tanıştığı ve daha sonra eşi olan Brezilyalı ile birlikte bu ülkede yaşamaya karar veriyor.

Brezilya’ya yerleştikten sonra Türkiye bağlantılı bir iş kurmak için kollan sıvıyor. Bunun için ciddi bir hazırlık süreci yaşıyor ve bu dönemde elde ettiği tecrübe ve deneyim ile bugün Brezilya’da iş kurmak isteyen girişimcilere danışmanlık yapıyor.

Aydın, birçok alanda neler yapabileceğini araştırmış. Brezilya’da takı aksesuar mağazaların çok ilgi gördüğünü fark etmiş. Bu tarz mağazaları gezen ve inceleyen Aydın, oralarda olmayan bir ürün olan nazar boncuğunu Türkiye’den getirerek ilgi görüp görmeyeceğini denemiş. Getirdiği ürünlerin büyük ilgi görmesi sonucunda her siparişin miktarı artmaya başlamış. Daha sonra kendi şirketini kuran Aydm’ın şu anda Brezilya’da kendine ait üç mağazası var.

Önümüzdeki dönemde Brezilya’da yeni mağazalar açmayı planlıyor. Mağazaların yanı sıra kiosk, bayilik ve toptan satış kanallarında büyüme planları da var.

BONCUKLARIN PATENTİNİ ALDI

İlk yıllarda nazar boncuklarım Türkiye’den alıp Brezilya’daki mağazalara pazarlayan Beril Aydın, 1999’da Brezilya’da kendi şirketini kurmuş ve Rio de Janeiro’da ilk mağazasını açmış. Şirketin açılış aşamasında Brezilya’daki bürokratik zorluklardan dolayı biraz sorunlu olduğunu söyleyen Aydın, “Her şeyi düzgün kurallarına uygun bir şekilde yapmak istediğim için epey bir uğraşı verdim. Bu konuda çok tecrübe edindim. İyi muhasebecilerden gümrükçülere kaliteli servis veren kişilere ulaşmak da ayrı bir zorlu işti.

Sonunda ithalat şirketimi kurdum. Sistemi ve düzeni oturttum. Öncelikle fuarlarda toptan satış yoluna girdim. Brezilya genelinde 80 dükkana ürün verdiğim dönem oldu. O zaman boncuk ağırlıklı çalışıyordum” diyor. Aydın, nazar boncuklarını Brezilya’ya tanıtmayı başarıyor. Bu boncukları “Olho Mistico” (Mistik Gözler) adıyla satışa sunan Aydın, aynı isimle bu ürünlerin patentini de almış.

HİNDİSTAN, PORTEKİZ, ALMANYA...

Nazar boncuklarının anahtarlıktan duvar süslerine kadar birçok farklı versiyonu satışa sunan girişimci, 2005’te kendine ait ilk kiosk’u açmış. Şimdi Aydın’ın Botafogo’da-ki Rio Sul Shopping merkezinde bir kiosk, İpanema’da bir galeride bir dükkan ve Copacabana’daki merkezde depo ve ofisinin bulunduğu bir mağazası var. Bu mağazalarda nazar boncuklarının yanı sıra lamba, seramik, takı, eşarp, halı, hediyelik eşya, tabak gibi ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor. Şirket, Türkiye’den masa ve tavan lambaları, mumluk, halı, boncuk, eşarp, takı ve çeşitli hediyelik eşyalar ithal ediyor. Hindistan’dan manga ağaçlarından yapılmış seramik çekmeceli modüller, çekmece kulpları, askılar getiriyor. Portekiz’den heykeller, Almanya’dan farklı dekoratif ürünler, Tayland’dan da duvar ve masa aksesuarları tedarik ediyor. Aydm’ın şirketinin yıllık cirosu ise 350 bin dolar.

İnternet ile dünyaya açılacak

Beril Aydın, şirketinin büyüme planlan doğrultusunda yeni mağazalar açmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra internetten satışlara ağırlık verilecek yeni bir organizasyon için hazırlık yapıyor. Şirkete ait bir imalathane yok. Tüm ürünlerini dünyanın farklı ülkelerindeki tedarikçilere ürettiyor. Üretilen boncuk, takı ve aksesuarlar "Origens" markası altında Brezilya pazarına sunuluyor. Başarılı girişimcilik hikayeleri için www.myfikirler.org/category/girisimcilik adresinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş