Bizi Atatürk mü Kurtardı?

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve seckince tarafından 12 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    ''Sen Olurdun Belki Ama Baban Kim Olurdu Bilinmez Şe....iz!!!'' Üzerine
    Bir çok yerde ileri sürülen ''Bizi Atatürk kurtardı;o olmasaydı mahfolmuştuk;belki biz olurduk ama babamız kim olurdu o belli değil...'' gibi ağır ve kişileri şerefsizlikle bile suçlamaya varan hakaret ve açıklamalar üzerine çok önemli bir belgeyi sunuyorum.O kişilerin fanatizmine bir belgeli yanıt olarak.
    Uzatmadan aktarımı yapayım:

(............)
    Benim asıl üzerinde durmak istediği nokta, şeklinden şemailinden ziyade “İrade-i Milliye” gazetesinde yazılanlar. Kuva-yı Milliye dönemine ait çok önemli ve dikkatlerden kaçmış beyanlar ve telgraflar, haberler, sıcağı sıcağına tepkiler, en azından Ankara’ya gitmeden önce Mustafa Kemal tarafından yazılan başyazılar. Her biri önemli bizim için.

Mesela 14 Eylül 1919 tarihli nüshada daha önce de dile getirdiğim bir telgraf yer alıyor. Çeken “Üçüncü Ordu Müfettişi, Yaver-i Hazret-i Şehriyarileri Mustafa Kemal”, çekilen kişi “Zat-ı Şahane” yani Sultan Vahdettin, çekildiği yer Havza. Tarih 14 Haziran 1919.

Burada Mustafa Kemal Paşa, son görüşmelerini hatırlatıyor padişaha ve şöyle diyor: Huzurdayken İzmir’in işgali karşısında “pek mahzun olan” kalbinizin “bu nokta-i necâta ait ilhamatı”nı, yani ülkenin sizin öncülüğünüzde millî mukaddes bir kudretle kurtulacağına dair verdiğiniz ilhamları şu an gibi hatırlıyorum. Sizin “ilkâ”nızdan, yani Şemseddin Sami’nin “Kamus-i Türkî”sine bakılırsa, benim fikrimi çelmenizden aldığım imanın azmiyle görevime devam ediyorum.
    telgrafın orijinali.

Müthiş bir metin tabii. Ancak telgrafın bu şeklini başka kaynaklarda bulabileceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz. “Nutuk” dahil diğer kaynaklarda “ilkâ” kelimesinin “dilhah”a dönüştürüldüğünü görüp hayrete düşüyorsunuz (mesela “Atatürk’ün Bütün Eserleri”, c. 2, s. 375). ''Meğer'', diyorsunuz, ''Atatürk’ün kendi sözleri de zamanla kitabına uydurulmuş.''

Peki sonradan tamamen unutulacak olan bu “fikir çelme” hadisesi neyin nesiydi? Ona dair de bazı ipuçları bulabiliyoruz aynı telgrafta. Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a çıktıktan bir ay kadar sonra şu gerçeği itiraf ediyor:

İstanbul’da iken milletin bu kadar kuvvetli ve az vakitte felaketlerden bu derece müteyakkız [uyanmış] olduğunu tahayyül edemezdim.

İlginç değil mi? Devam ediyor Paşa:

Millet baştan aşağı uyanık olup istiklal-i millet ve devleti ve hukuk-i âliye-i saltanat ve hilafeti teyid için kavi bir azim ve iman ile mücehhez bulunuyor.” Yani uyanmış olan millet, milletin ve devletin bağımsızlığı ile saltanat ve hilafetin yüce haklarını desteklemek için sağlam bir kararlılık ve imanla donanmış durumda.

Mustafa Kemal Paşa’nın bir ay içerisinde çektiği bu net resim çok mu çok önemli. Neden? Piyasadaki inkılap tarihlerinde o yıllarda milletin yere serilmiş olduğu ve sonra Atatürk’ün gelip onu dirilttiği anlatılır da ondan. Oysa gerçek hiç de öyle değilmiş. Üstelik bunu bizzat kendisi söylüyormuş.

Daha neler söylüyormuş? Devam edelim okumaya.

Mustafa Kemal’e göre Vahdettin son hatt-ı hümayunuyla bütün milletin azim ve mücadele gücünü uyandırmış imiş. Peki kime karşıymış bu mücadele? Cevabını telgraf sahibi veriyor zaten:

Milletin beka ve varlığına düşman olanlara karşı. Yani İngilizlere ve İngilizlere yaltaklanmayı meslek edinen zayıf karakterlilere karşı.

Şimdi düşünelim:

Beni Anadolu’ya ikna ettiniz diyen kim? Atatürk.

Anadolu’ya geçmeden önce milletin bu kadar uyanık ve mücadeleye hazır olacağını hayal bile edemezdim diyen kim? Yine Atatürk.

Uyanmış olan milletin bağımsızlık ateşiyle tutuşmuş olduğunu ve saltanat ve hilafetin haklarını desteklemek için kararlılık içinde olduğunu söyleyen kim? Yine Atatürk.

''Vahdettin’e, hatt-ı hümayununuz milletin mücadele gücünü uyandırdı'' diyen de o, ''İngilizlere ve onların destekçilerine karşı mücadele etmek üzere anlaştıklarını'' söyleyen de.

Peki Turgut Özakman neyi savunuyor: ''Canım Vahdettin gönderdi ama Atatürk’ün ne için gittiğini bilmiyordu ki. Bilse asla göndermezdi.''

Şimdi Havza telgrafıyla görüyoruz ki, ikna eden de, gönderen de, hatt-ı hümayunuyla halka direniş mesajı veren de, İngilizleri barışa ikna etmek için Mustafa Kemal’le gizlice mutabakat sağlayan da Vahdettin’den başkası değil. Aralarında bütün bunlar önceden konuşulmamış olsa Mustafa Kemal ne diye anlatsın ki derdini sultana?

Üstelik Vahdettin’in Anadolu halkına, 'yanınızdayım' mesajını veren bir beyannamesi var ki, gazete sütunlarında alkışla karşılanmış. Mustafa Kemal, 28 Eylül 1919 tarihli nüshada bu beyannamenin Osmanlı tarihinde her bakımdan benzersiz olduğunu yazıyor. “Padişahımız” diyor, “Anadolu harekâtının tamamiyle meşru olduğunu ilan ederek mevcut cereyanı, yani Kuva-yı Milliyeyi lütfen teşvik etmekte ve hatta katılarak kuvvetlendirmektedir.

Daha ne desin?

Zaman-Pazar
    KAYNAK

Bittiii.Telgraf bu kadar.Şimdi ''Sen olurdun ama baban kim olurdu bilinmez şer...z!'' diye orada burada yazan tıynetsiz insanlar çıksın bakalım meydana! İstiklal Harbi'mizin gerçek kahramanlarının birlikteliklerini(!) gizlemeye,bu şanlı mücadeleyi tek bir adama indirgeyerek koca bir milleti yok saymaya yeltenen tarih katillerinin yüzü ortaya çıkmış oluyor işte Sevgili Forumdaşlarım!!!

Buyrun estirelim çatır çatır fırtınayı şimdi!
    seckince
  2. chivas

chivas Banlandı

Aldığı Beğeni:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bizi Atatürk mü Kurtardı?

edit...................
    Last edited: 12 Temmuz 2009
  3. kün togdu

kün togdu Active Member

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    28

bak bak Mustafa Kemal'e ne hainmiş milletine güvenmememiş tuu.Kahraman vahdettin yaşa var ol(!)

Zaman gazetesinden başka bir şey çıksa dişimi kırardım şuracakta yazıklar olsun diyorum sadece.
  4. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Bu mudur yani yaklaşımın? Sizler belgeye ve Atatürk'ün kendisi çıksa gelse ona bile inanmassınız!
  5. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    228
    Ödül Puanları:
    63

zaman gazetesine asla inanmıyorum

temcid pilavı gibi Fettullah Gülen'in destekçisi

Nur Cemaati zaman okur

Ilımlı İslam projesiyle bu ülkeden Ata'mızı ve Atatürk severlerin fikirlerini değiştiremezler

Atatürk kurtardı tabi ki bizi

tüm dünya en iyi özel lider olduğunu biliyor

buradakiler algılayamasada

ulusça ATA'mız başımıza gelen en güzel insandı.

zaman ve yazar istediği kadar uğraşsın

biz bizi kim nasıl kurtardı çok iyi biliyoruz.

ATA'mız olmasaydı

herşey çok kötü olurdu bugün

şükürler olsun ki ATA'mız var :D
  6. pırpır

pırpır Active Member

Aldığı Beğeni:
    46
    Ödül Puanları:
    28

Atatürk vahdettine muhtaç bir insan değildi. onun aklında zaten 'Anadolu ya inmek' fikri vardı.bu onun için fırsat oldu.Vahdettin onu Anadoluya göndersin diye beklemıyordu.
    Milli mücadeleyi Atatürk tek başına kazanmadı onun önderliğinde kazanıldı.onun önderliği olmasaydı millet de diğer kahramanlarımız da bir hiçti. yani sürü başında çoban olmaması gibi. Çünkü onun gibi ileri görüşlü düşünen bir insan daha yok.neler olabileceğini, neler olursa nelerin doğabileceğini kestirebilen bir adam.
    Vahdettin olmasa da Atattürk bi yolunu bulurdu. ki bunun için istifa etmiş bir adam ve istifa ettiğinde bile onun arkasında olan bir ordu vardı.yani onu destekleyen zaten destekliyordu vahdettinin varlığı bir şeyi değiştirmiyor.
  7. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.183
    Ödül Puanları:
    113

Korkarım çok yakında bu ülkeyi atatürk ingilizlere satmıştı diye bir telgraf beyannamesi görcez :D
  8. pırpır

pırpır Active Member

Aldığı Beğeni:
    46
    Ödül Puanları:
    28

:D o kadar sabrım yok
  9. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Nasıl da belli oluyor;yazıyı okumadığınız .Konuyu okumadığınız ve incelemediğiniz nasıl da belli.Konu içersinde aktarılan Osmanlıca belge;Atatürk'ün dediklerini yazıyor!!!

tebrikler.Siz olmasanız aktarılan bu belgenin uydurma olduğunu kimse anlayamayacaktı.Bu kadar tarihçi,bilim adamı anlamıyor siz hemen anladınız.Hatta bi belge daha uydururlar demeye getiriyorsunuz.Olmuyor dostum olmuyor! Doğruya doğru demesini bilmek lazım!

Hakkedene de hakkını vermek lazım.Bu Atatürk'ün şanını düşürmez.Kendisi zaten söylemiş bu durumu..

Kraldan çok kralcılık denir buna başka bir şey değil..
  10. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    228
    Ödül Puanları:
    63

vatanı da ATA'mız kurtardı demek lazım Seckince abi

bu ülkede vatanseverleri çekemezler

bunu da biliyoruz biz

ama bu ATA'mızı çekemeyenler ülkeyi satanlardır esasen

vatan nedir bilmeyen insanları mı dikkate alacağız Ata'mıza karşı

:D:D

iyi güldüm saolasın
  11. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

''vatan nedir bilmeyen insanlar'' derken somut olarak kimi kasdediyorsunuz;yazıyı yazan kişiyi mi(Mustafa Armağan)? Kaldı ki kendisi yakın tarih hususunda uzman bir tarihçidir.Araştırmacıdır ve de belgesiz konuştuğunu gören olmamıştır.
  12. pırpır

pırpır Active Member

Aldığı Beğeni:
    46
    Ödül Puanları:
    28

Bana bu şekilde seslenmezseniz sevinirim.insan gibi yorumumu yaptım insan gibi cevap verin. size göre doğru ya da yanlış olabilir söylediklerim. Atatürk ü sizden öğrenecek değiliz.
  13. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.183
    Ödül Puanları:
    113

ne kadar çok sahte belge var biliyo musunuz.. Ermeni soykırımını o belge şu belgedir diye dayandırıyolar.. Kesinliğinden emin olmayan şeyi belge sayıp kale almam ben ;)

14. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    228
    Ödül Puanları:
    63

çoğunluk şuan Ata'mıza karşı çok nankör var

yazarı tanımam bu tarz düşüncelere sahip insanlar Ata'mıza nankörlük eden insanlar haindir benim için.

yurduna bağımsızlığını veren Ata'mıza bu şekilde muamele edenlere itibar etmem

aslını inkar eden durumları yani
  15. Chance

Chance Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    186
    Ödül Puanları:
    63

Tarafsız bir kaynaktan konu aç buraya, Zaman, Vakit bunlar gazete mi, yoksa belli bir kesimin kalesi mi?
  16. kün togdu

kün togdu Active Member

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    28

belge derken çek falan mı ondan söz ediyorsunuz iyi besleniyor herhalde
  17. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

''aloooo'' dememe alındınız heralde..Boş bulundum afedersiniz. :(

Zaten öğretmek gibi bir derdim de yok benim.Sadece aktarımda bulunuyorum. :)

evet evet haklısınız..Belki de sahtedir bu belge.Mustafa Armağan kendi uydurup o zamanki ''İrade-i Milliye'' gazetesine yazmış da olabilir.Haklısınız siz de. :)

Ne münasebet! Bizim yurdumuza hiç kimse 'bağımsızlık' vermemiştir.Kimseye de mahkum değildik.Böyle bir ianeye muhtaç olmadık.Milletçe kanımızı ve canımızı feda eyleyip istiklaliyetimizi elde ettik.Kimin haddine milletimize ''bağımsızlık vermek''?

Nedenmiş o? Böyle bir yasak mı var? Kaldı ki yazının nerede yayınlandığı önemli değil.Çünkü bu bir makale.İçeriğinde belgeleri olan,yazarı belli olan bir makale.Araştırma sonucunu açıklamış.Gazete veya medya ile ne ilgisi var ki? Bu açık bir fanatizmdir.

Hayır buralıdır kendisi.Çek,Leh,Ulah değil.. selamlar. :)
  18. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    228
    Ödül Puanları:
    63

efendim ne diyorsun sen
    sen mi kurtardın bizi

plan program yapmasa ATA'mız

hagi millet kurtaracaktı

efendi o dönemde

millet klavyeyle haberleşmiyordu

ne kadar zor bi dönemdi bilen bilir

benim Çanakkle'de iki dedem var tmm mı

ATA'mıza hak ettiği saygıyı vermediğiniz belliydi zaten

merak etmeyin sizinsaygınıza da ihtiyacı yok zaten

bizim saygımız yeter

ATA'mızı o günlerde herkes bağrına bastı

bundan bişey anlamazsınız dimi

anlamayın

bi gün hepinize anlatacaklar

bekleyin siz
    az kaldı
  19. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Plan program diyorsunuz!! Peki bu konunun açılış sayfasında aktarılan bilgileri neden yadsıyorsunuz o halde? Atatürk ''Bu memleketi ben kurtardım;size bağımsızlığınızı ben bahşettim...'' gibi bir söylemde hiç bir zaman bulunmamasına rağmen ne diye adına böyle abartılara giriyorsunuz o halde?

Bence düşüncelerimizde hakkaniyetli ve dikkatli olmamız gerek.Bence tabii..
  20. kün togdu

kün togdu Active Member

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    28

yanlış anlaşıldı galiba:) banka çekinden söz ediyordum;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş