Burhanettin Sezerar Biyografisi

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve EmLy tarafından 22 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. EmLy

  EmLy Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.181
  Aldığı Beğeni:
  80
  Ödül Puanları:
  48
  [​IMG]
  Burhanettin Sezerar,
  (d. 1886, İstanbul - ö. 28 Mayıs 1953)
  Türk elektrik mühendisi

  Burhanettin Sezerar, lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde görmüş ve ardından Fransa'ya giderek sırasıyla Sorbon Üniversitesi (1911), Paris Yüksek Elektrik Mühendis Mektebi ile Paris Yüksek Telsiz&Telgraf Mektebi'ni (1912) bitirmiştir. 1913 yılında Yüksek Elektrik Mektebi'nde çalışmaya başlayıp Elektrik Makinaları Laboratuvarında şef yardımcılığında bulunmuştur.

  Çalışmalarına devam eden Sezerar, 1917 yılında ek görev olarak Hazine-i Hassa Mühendisliği, daha sonra Üsküdar-Kısıklı Tramvay hattı Elektrik Baş Mühendisliği, Evkaf vekaleti Elektrik, Tenvirat ve Tramvay Mühendisliklerinde bulunmuştur.

  1944 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi'nin İstanbul Teknik Üniversitesi haline getirilmesi ve Elektrik Fakültesi'nin kurulmasıyla birlikte Burhanettin Sezerar, Elektrik Şubesinde verilen birçok dersi üstlenmiş, Elektro-Mekanik, Elektrik-Muhabere ve Elektrik şubelerinin başkanlığını yürütmüştür.

  Cumhuriyet devrinde elektriğin ülke çapına yayılması işlemine bağlı olarak birçok şehir ve kasabanın elektrik projelerini yapmış (Balıkesir, Bandırma, Gaziantep, Afyon, Kilis, Zonguldak vs.) ve tesis etmiştir. Üsküdar Tramvayları, Adapazarı elektrik tesisatı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul'daki camiler ilk kez Sezerar'ın sayesinde elektriğe kavuşmuştur.
   
  Kader Katibi bunu beğendi.
 2. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.802
  Aldığı Beğeni:
  3.219
  Ödül Puanları:
  613
  Yetişmiş eleman sıkıntısı çekildiği zor zamanlarda, şu ülkeye faydalı olan nadir insanlardan biri.
   
  EmLy bunu beğendi.
 3. murtaza74

  murtaza74 Member

  Mesajlar:
  337
  Aldığı Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  demek buda galatasaraylı
   
 4. fsm

  fsm Active Member

  Mesajlar:
  398
  Aldığı Beğeni:
  68
  Ödül Puanları:
  29
  Cumhuriyet devrinde elektriğin ülke çapına yayılması işlemine bağlı olarak birçok şehir ve kasabanın elektrik projelerini yapmış
   

Sayfayı Paylaş