Bütün E-maillerimiz Hatta Msn Yazışmalarımız Bile Okunuyor!

Konusu 'Bilim - Teknik' forumundadır ve DilnüvaZ tarafından 24 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. DilnüvaZ

  DilnüvaZ Misafir

  BÜTÜN E-MAİLLERİMİZ HATTA MSN YAZIŞMALARIMIZ BİLE OKUNUYOR ! İŞTE ABD'NİN EN ÖNEMLİ GÜVENLİK ŞİRKETİNİN TÜRKİYE TEMSİLCİSİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR...!

  ABD’nin bir numaralı bilgisayar güvenlik şirketi Hacker Safe’in Türkiye Temsilcisi İnan Taptık çok önemli uyarıda bulundu.

  * Siz, dünyanın en önemli bilgisayar güvenlik firmalarından birinin temsilcisisiniz; e-mail’lerinizin okunmaması için siz nasıl tedbir alıyorsunuz?

  Ben okunduğunu biliyorum, onun için hiçbir şey yapmıyorum. Yazdığınız e-mail’in sadece siz ve gönderdiğiniz kişi tarafından okunması diye bir şey yok. Bütün e-mailler istenirse okunabilir. MSN’deki yazışmalar dahil...

  * Sıradan bir vatandaşın e-mail’ini kim okur ki?

  Okumaz, ama bir kopyasını saklar.

  * Kim?

  ABD.

  * “Her işin altından ABD çıkar” diye mi, yoksa gerçekten ABD mi?

  Gerçekten ABD. Çünkü dünyanın internet yapısına sahip olan ülkesi ABD. İnternetin doğduğu topraklar orası. Bu işi 1970’lerde çözdüler. Bütün standardı belirleyen de ABD.

  * Avrupa?

  Avrupa bu durumun farkına varıp, kendi internet omurgasına sahip çıktı. Devlet kurumlarının port’larını, IP’lerini kesinlikle dinlettirmiyor. Bunu vatandaşlarının, şirketlerinin kullandığı internet ortamına yaymaya çalışıyor.

  * Onlar ABD’den kaçabildi yani?

  Bir yere kadar. Çünkü bir Avrupalı Yahoo’ya ya da Gmail adresine e-mail attığı zaman yine yakalanıyor. Ne de olsa bu adreslerin hepsinin ana server’ı, hostingi ABD’de. Asıl posta kutusu orası.

  * Peki ABD bu kadar bilgiyi ne yapıyor?

  Aradıkları bazı belli kelimeler var. O yüzden sürekli tarama yapıyorlar. Mesela bir elektronik postanın içinde “El Kaide” kelimesi geçiyorsa o posta taramaya takılıyor. Taramadan kaçmak isteyenler kripto yöntemini kullanıyor, ama o da çözüm değil. Çünkü tarama sırasında ardışık kelime düzeneklerine sıklıkla rastlanırsa, sistem bunun bir kripto olduğunu anlayıp, onu da kenara ayırıyor. Tabii dünyada çözülemeyecek hiçbir kripto da olmadığı için kaçmak mümkün olmuyor.

  * Böyle bir tarama imkanı varsa peki niye dünyanın e-mail’ini saklıyor?

  Bu zararlı, bu zararsız diye ayırmaya vakti yok. Onun yerine saklayıp, bir gün lâzım olursa diye elinde tutuyor. Mesela sizin de şu anda e-mail kutunuzda sakladığınız e-mailler vardır. Oradan da bakabilirler.

  * Yani aslında hepimizin e-mail kutusu onlar için istedikleri zaman açıp okuyabilecekleri bir defter gibi?

  Kesinlikle, isterlerse sakladıkları yerden çıkartıp içine bakabiliyorlar.

  * Demek ki kendimize ahım şahım internet şifreleri bulmamıza gerek yok; çünkü zaten o kapıdan girmiyorlar?

  O kapıdan hacker’lar giriyor ki, onlar için de şifreyi kırmak küçük mesele. Kendi yazdıkları ******’ler var ellerinde. Kaldı ki zaten hacker’lar da kontrol ettikleri bant genişliğinin bir kısmıyla e-mail trafiğini tarayabiliyorlar. İşlerine yarar bir şey bulurlarsa o zaman kapıdan içeriye girip, bilgiyi alıp, çıkıyorlar.

  * Aynı tehlike devlet için de geçerli mi?

  Elbette.

  * O zaman demek ki korunması uğruna bu kadar ölünen ve öldürülen devletimizin durumu da hiç parlak değil?

  Doğrusu devletin çok kritik olan yazışmalarının internet ortamında yapıldığını zannetmiyorum. Bence hâlâ özel ulak sistemini kullanıyorlar.

  * Tabii ki savaş kararını internette almıyorlardır ama siz demediniz mi hosting’lerimiz ABD’de, bütün bilgilerimiz orada saklanıyor diye?

  Ama devlete ait hosting’leri değil, diğer kuruluşların hosting’lerini kastettim. Tabii orada da şöyle bir sorun var; siz firmanız için Türkiye’deki bir hosting şirketinden yer alıyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz ki Türkiye’deki hosting şirketinin server’ları ABD de. Yani her tr’yle biten e-mail adresinin hostingi de Türkiye’de olmayabilir.

  * Yine de daha net soralım: Türk Dışişleri’nin bir yazışması şu anda ABD’de saklanıyor mu, saklanmıyor mu?

  Eğer kendi kurumlarının gov.tr adreslerini kullanıyorlarsa ve bu adresleri de Türkiye’de hosting’lendiyse hayır, bu yazışma ABD’de değil, Türk Dışişleri’nin hosting’inde saklanır. Ama eğer yazışma, posta kutusu ABD’de olan bir adresle yapılırsa tabii saklama da ABD’de yapılır.

  * Yalnız bu arada öğreniyoruz ki ister ABD, ister Türkiye olsun, sonuçta bütün yazışmalar mutlaka bir yerlere kaydediliyor?

  Elbette, bütün yazışmaların birer kopyaları mutlaka bağlı oldukları hosting’lerde saklanır.

  * Peki Türkiye’deki hosting’ler kimlerin denetimi altında?

  Hiç kimsenin. Öyle bir denetim mekanizması yok. Hosting dediğimiz yerler bağlı oldukları binada bir odadır. Özel olarak soğutulmuş o odada bir sürü server’lar dizisi, modemler, bağlantılar bulunur.

  * Buranın “anahtarı” kimdedir?

  Kimsede olmaması gerekir, ama Türkiye kendi port’larına, yani kendi IP ve URL’lerine sahip çıkmadığı için “anahtarı” da isteyen tüm hacker’ların eline kendisi vermiş oluyor.

  * IP’lere ve URL’lere nasıl sahip çıkılır?

  Her gün güvenlik açığı denetimi yapılarak.

  * Her gün güvenlik açığı denetimi yapmak demek, elektronik sınırlarınıza elektronik askerler mi dikmek demektir?

  Bu işlem tam olarak size bir ayna tutulması demektir. Birinin tüm sisteminizi uzaktan erişimle tarayıp, size ne çöpünüzün olduğunu göstermesi gerekir. Böylece kendinizin dışarıdan nasıl göründüğünü öğrenmiş olursunuz. Sırf bunun için “hacker simülasyonları” yapılır. Etik hacker’lar, “Bir hacker olsam bu sistemi neresinden çökertirdim” diye ataklar yapar. Bunun her gün yapılması gerekir.

  * Türkiye bunu yapmıyor mu?

  Yapmıyor. Bizim aynamız yok.

  * Başka ne yapmıyor?

  Devlette bilgisayarla ilgili önemli konumların başına çok da bilgi sahibi olmayan kişileri getiriyor. Sorumluluk bu kişilerde oluyor, ama yetkiyi alt kadro kullanıyor.

  * Sistemini denetlememenin ya da başkalarına kaptırmanın en kötü sonucu ne olabilir?

  Bir ülkenin bilgisayar alt yapısını ele geçirirseniz o ülkeyi hareket edemez hale getirirsiniz. Data iletişimini ortadan kaldırdığınız anda herkes sudan çıkmış balığa döner. Uyduları hack’leyip GPS sistemini kaydırdığınız anda kimse nerede olduğunu bile bulamaz. Bağdat’ı vuracağım diye füze gönderdiğinizde gidip Tel Aviv’i vurabilirsiniz. Çünkü artık bütün dünya GPS hizmetlerini ABD’nin yerleştirdiği uydulardan alıyor.

  * Türkiye ne kadar açık bu tehlikeye?

  Onu kestirebilmek mümkün değil. Ben hem Genelkurmay’ın hem de devletin diğer kademelerinin bu riskleri göz önünde bulundurup çeşitli önlemler aldıklarını “umuyorum.”

  Dünyanın en iyi hacker’ları Türkiye’den çıkıyor

  * En iyi hacker’lar hangi ülkelerden çıkıyor?

  Başlangıçta ABD’deydi, ama artık Rusya ve Türkiye.

  * Niye Rusya ve Türkiye?

  Güvenlik nerede daha azsa, en iyi hacker’lar da orada yetişir. Rusya ve Türkiye, dünyanın elektronik ortamdaki en güvensiz ülkeleri.

  * “Göğsümüzü kabartacak” kadar başarılı hacker’ımız var mı peki?

  Çok çok iyileri var. Hatta İngiliz gizli servisine çalışan Türk hacker’ları var. Ve çok ciddi paralar karşılığında... Çünkü ne kadar çok siteyi ne kadar daha kısa sürede hack’lerlerse o kadar başarılı oluyorlar ve isim yapıyorlar. Zaten en iyilerine de firmalardan ya da devletten iş teklifi gelir.

  * Bizde devlet hacker’larla çalışıyor mu?

  Artık her devlet hacker’larla çalışmak zorunda. Biz de bunu yapıyoruz, ama Türkiye’de genellikle suça karışmamış hacker’lar tercih ediliyor.

  * Mesela 3 bin Türk hacker Ermenistan ve Fransa’da yaklaşık 250 siteyi çökertmişti. Bu tip işlerin içinde “yönlendirme” var mıdır?

  Bunlar kendi portal’larında biraraya gelip, hareket ediyorlar. Onları yönlendirmek için çok fazla bir şey yapmaya gerek yok. Biri çıkıp “Fransızların ihalelere girmesini yasakladım” dediği anda birileri de harekete geçiyor. Çünkü bizim Türk hackerlar’ı çoğunlukla milliyetçidir. Türkiye’de bu tip binlerce hacker var.

  Dikkat edin! Bu yıl hack’lenebilirsiniz

  Uluslararası bir güvenlik meslek birliği (ISSA) var. Burası üyelerine 2006’nın Aralık ayından beri sürekli uyarılar gönderiyor; 2007 hacker’ların yılı olacak diye... Maalesef çok fazla sayıda uyarı aldık. Çünkü bir el büyüklüğündeki, taşınabilir bilgisayarların sayısı 2005 ve 2006’da çok fazla arttı. Bu bilgisayarların tamamı ya wierless’i, ya bluetooth’u ya da GPRS’i kullanıyor. Yani internet kullanıcılarının çoğunun bilgisi artık havada dolaşıyor. Bu durum hacker’lar için bulunmaz bir fırsat. Nitekim Türkiye’de de son bir aydır hack’lenen sitelerin sayısında ciddi bir artış var. Hack’lenmeye karşı kişisel olarak alacağınız tek bir önlem var; kablosuz ağ bağlantılarını kullanmayın.

  Zaman gazetesi kendini devletten daha iyi koruyor

  “Zaman gazetesi internet alt yapısına ve kullandığı elektronik ortama çok önem veriyor. Piyasada bildiğimiz tüm iyi isimlerin oraya girdiğinizi duyuyoruz. Bankalar arasında da Fortis Bank ve HSBC bu işi dört dörtlük yapıyor. Zaten banka mağdurları arasında bu banka isimlerinin hiç geçmediğini görürsünüz. Sayıştay raporundaki uyarılardan sonra devlette de bir refleks oluştu. Güvenliğe her geçen gün biraz daha önem veriyorlar. Ama şu an için dört dörtlük korunan bir devlet kurumu var, diyemiyorum. Bu yoktur anlamına da gelmiyor, ama şu anda ben bu bilgiye sahip değilim.”

  * Asla hack’lenmeyecek bir internet sitesi var mıdır?

  Her an savaşa hazır bekleyen Amerikan deniz piyadeleri vardır, onların “marines.com” sitesi... 2003 yılından beri dünyanın en fazla atak alan sitesidir. Bütün Afganlılar, İranlılar, Iraklılar kırmaya çalışmıştır, ama kırılamadı. Yahoo ve VISA da aynı şekilde... Çünkü hack’lenmemenin bir çözümü var. Ama Türkiye’de bu çözüme önem verilmiyor.

  * En güvenliği olmayan bilgisayar?

  Wireless, yani kablosuz internetten mümkün olduğu kadar kaçınmanız gerekiyor. Hakikaten güvenlik istiyorsanız bunu kullanmayacaksınız. Çünkü artık o bilgileriniz havada. Hacker’ların en çok izlediği bilgiler bu tür bilgilerdir.

  * En güvenli bilgisayar?

  Dünyanın ikinci büyük temel işletim sistemi LINUX’ı yazan Linus Torvalds der ki, “En güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır.”

  Telekom’un sahibi kimse otorite de onun elindedir

  * Telekom’un tamamının özelleştirilmesi sizce de hata mı oldu?

  Valla şu anda internet alt yapısını özel bir şirkete bırakmış durumdasınız. Devletin otorite olması gereken yerde, özel sektördeki bir firma otorite konumunda. Tüm dünyada Telekom benzeri firmalar özelleştiriliyor, ama onların sadece tahsis ve dağıtımları özelleştiriliyor. Asıl giriş ve çıkışların yapıldığı, bilgilerin toplandığı yerler tamamen devletin elinde kalıyor. Bizde ise sistemin tamamı özelleştirilmiş durumda. Devletin üst kademesindeki kurumların kendilerine ait, Telekom’dan bağımsız bir hatları var. Ama dışarıdan birilerini aradıkları zaman sonuçta yine standart hatta bağlanıyorlar. Kaldı ki artık herkes cep telefonu kullanıyor. Ona bakarsanız onlar da özel şirketlerin elinde.

  3N+1K

  KİM: İnan Taptık, 1961 İstanbul doğumlu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. İlk bilgisayarını 1982’de aldı. Kendi kendine programlar yazmaya başladığı bu merakı, kısa sürede ticarete dönüştü. yaşında emekli olup teknede yaşamaya başlayacağım” dedi ve yaptı. Ama bir sorun vardı: Teknede hobi olsun diye hazırladığı internet siteleri sürekli hack’leniyordu. “Kendimi hack’ten nasıl korurum” diye bir araştırma yapınca ABD’li Hacker Safe şirketiyle tanıştı. Taptık, şirket merkezinin, pek çok güvenlik araştırmasından geçtikten sonra geçen Eylül’den itibaren Türkiye temsilcisi oldu.


  alıntı..
   
  1 person likes this.
 2. CW|AkA

  CW|AkA Misafir

  çok güzl bi röportaj güzel anlatmış gerçekten çok doğru ama şuan bizde istesek istediğimiz kişinin maillerini okuyabiliriz yani ülke olarak tek fark onlar uğraşmadan sayısız maili depoluyor takip ettiyseniz zamanında bir Türk hacker bill gatesin maillerini elegeçirip kendi sitesinde misafirlere sunmuştu bir bilgisayar dahisinin başına gelebilcek en büyük rezillik dünyanın sayılı hackerları hep Türktür ruslar ve dierleride bizimle yarışmaktadır devlet kendi hackerını kendi yetiştirir MİTin bu alanda ciddi çalışmaları var butür kişileri önceden tespit edip bünyesine katıp bir MİT elemanı yaparlar aynı şu kurtlar vadisinde olduğu gibi :D bizim milligüvenlikhocamız çok kafa adamdı pentagonda natoda yıllarca görev yapmış o telkinde bulunmuştu şubeye gidip sınavlara girmemi istemişti ama bunları düşünmek içn erken demiştim oda başlamıştı anlatmaya sen geç bile kaldın deipte..cidden ido karfur gibi yerlerde laptopunuzla interneti kullanırken dikkatli olun mümkün olduğunca laptopunuzda bilgi saklamayın çok sefer idoda 75 dakka geçirmk içn butür şelere kalkıştığım oldu :D çok saol Yakup abi konu açmaya die girdim harbii güzel yazıymış :D
   
 3. AslanYurekli

  AslanYurekli New Member

  Mesajlar:
  62
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  sadece e-mailler değil arkadaşlar.Bilgisayarlarınız bile abd tarafından gözetleniyor.Her bilgisayarda olan bu şifre sayesinde abd bütün bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarını gözetliyor haberiniz olsun:)
   
 4. insomniac

  insomniac Misafir

  bildiğim kadarıyla mailleri okuyabilir ama msn konuşmalarını takip edemez (edilirde mahkemeden izinle manyak hackerlerin olması lazım) çünkü terör örgütleri izlenemiyo die msn den iletişim kuruyolar hem biraz mantıklı olun dünyada milyonlarca kişi msn den konuşuyo yani konuşan her iki kişi için bir adam lazım ne yani 3 kişiden biri hacker mi
   

Sayfayı Paylaş