Çalıkuşu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve тне јіģѕαw tarafından 1 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. тне јіģѕαw

  тне јіģѕαw 9 Million Sam

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  59.687
  Aldığı Beğeni:
  636
  Ödül Puanları:
  113
  Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
  Yayınevi: İnkılap Kitabevi
  408 sayfa

  Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılan Çalıkuşu, Türk Edebiyatının en önemli eserlerindendir. Yazar, bir öğretmenin duygusal hayatı etrafında ülke ve toplum sorunlarına değinmektedir. İlk olarak Vakit gazetesinde yayımlanan roman büyük ilgi görmüştür. Romanın ana kahramanı Feride adında bir öğretmendir.

  Arka Kapak:

  Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin’in, en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır. Dekorun yer yer büyük bir güç taşımasına karşın, Çalıkuşu duygusal bir sevgi öyküsüdür. Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir. Feride, güzel insanların sevgilisidir. Çalıkuşu bir ışıktır…

  Yazar hakkında kısa bilgi:

  1889 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Reşat Nuri Güntekin, Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Öğretmenlik, müdürlük, Milli Eğitim’de müfettişlik ve Paris Kültür Ataşeliği görevlerinde bulunmuş ve UNESCO’da Türkiye temsilciliği yapmıştır. Roman, hikaye ve tiyatro eserleri bulunan Reşat Nuri’nin çeviriler de yapmıştır.
   

Sayfayı Paylaş