Çekirdeksiz Nar

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve balamnaz tarafından 21 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    631
    Ödül Puanları:
    113
    Gazipaşa tarım ilçe müdürü Aslan: Çekirdeksiz nar Gazipaşa'nın 400 rakım ve üzeri tüm bölgelerinde yetişiyor. Ürün geliştirme araştırma sürüyor[​IMG] tatlı ve sulu özellikleriyle çekirdeksiz narı tüketiciler tercih ediyor.

Selçuk Uysal - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Temmuz ayında açıklanan havza bazlı üretim ve destekleme programında henüz yer almayan çekirdeksiz nar[​IMG] Türkiye'de sadece Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetişiyor ve tüketicilerin büyük ilgisini çekiyor.

Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan[​IMG] Gazipaşa'nın 400 rakım ve üzeri tüm bölgelerinde yetişen çekirdeksiz nar üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Çekirdeksiz narın tanıtımı için dört seneden bu yana 21 - 22 Ekim tarihleri arasında ''Geleneksel Nar Festivali'' düzenlediklerini anlatan Aslan[​IMG] iç piyasanın ihtiyacını karşıladığını ve çekirdeksiz narda son yıllarda iç pazara yönelik üretim artışı yaşandığını söyledi.

Aslan[​IMG] ''Gazipaşa'da üretilen narın yaklaşık yüzde 80'i çekirdeksiz. 1200 dekar alanda yıllık 2 bin ton üretim gerçekleşti'' dedi.

Geleneksel Nar Festivalinde bu yıl ilk kez ''Nar Güzeli'' seçileceğini bildiren Aslan[​IMG] Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin de festival kapsamında üreticiye nar semineri vereceğini açıkladı.

Gelirinin büyük kısmını tarımsal faaliyetlerden sağlayan Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde[​IMG] hıyar ve taze fasulye izliyor.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan havza bazlı üretim ve destekleme programına alınan 16 ürün arasında[​IMG] Gazipaşa'da yüksel rekoltede üretilen muz ve nar bulunmuyor.

Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan[​IMG] çiftçilerin bir arada hareket etmesi ve örgütlenmeyle mümkün olacağını belirtiyor.

ÇEKİRDEKSİZ Mİ?

Çekirdeksiz nar[​IMG] tanışanlar tercih ediyor. Narın diğer türlerden daha tatlı olması da ayrıca tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Nar[​IMG] meyve suyu hammaddesi olarak veya ilaç endüstrisinde kullanılıyor.

Dünyada üretilen 2 milyon ton narın 106 bin tonu Türkiye'de yetiştiriliyor ve uluslararası piyasalardaki talebe yetişebilmek için sürekli üretim alanlarında artış görülüyor.

Türkiye[​IMG] Ukrayna ve Yunanistan.

Türkiye'de yaygın olarak yetiştiriciliği ve ihracatı yapılan nar çeşidi ise Hicaznar. Bu çeşit kırmızı kabuğu[​IMG]taşımaya ve muhafazaya uygunluğu ile de üstünlük sağlıyor.

Ancak son yıllarda yumuşak çekirdekli[​IMG] yeni çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce (BATEM) yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda yukarıda belirtilen özelliklere sahip oldukça verimli ve kaliteli nar çeşitleri geliştirildi.

Henüz az miktarda yetiştirilen yumuşak çekirdekli narın üretiminin hızla artması ve tüketicilerin daha çok tercih etmesi bekleniyor

2. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    647
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Çekirdeksiz Nar

Çekirdeksiz narıda yeni duydum yemediğimizden olsa gerek.

3. Finalist

Finalist La Tahzen

Aldığı Beğeni:
    74
    Ödül Puanları:
    28

:( vazgeçilmezlerimden biridir nar sabırla her tanesini düşürmemeye çalışarak ayıklıyorum sonrası mutlulugun adı

israilden ithal edilen GDO' lu tohumlarla uretilen ve asla tekrar ekilemeyen genetiği ile oynanmış uyduruk narı ben yemem:(

neyseki ben şanslıyım benim köyümde 50-100 yıllık narlarımız var dedelerimden hatta dedelerimin babasından kalan ve kışın yemem için bana getirilen nar rezervimden hala haziran temmuz ayına kadar yetecek seviyede var şükür

Üzüntüm neden biliyormusunuz ? Cennetdeki meyvenin birebir aynısı olan tek meyve NAR'dır diğer meyveler cennetdeki meyvelerin benzerleridir

Herkese geçmiş olsun

4. çöl çiçeği

çöl çiçeği Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    18

Aynen, öyle bir kendimden geçerek yiyorum ki hergün, artık narla olan ilişkimi abartıp keşkül, sütlaç gibi tatlıların üstünde de onu görmezsem mutsuz oluyorum.

Çekirdeksiz nar nasıldır bilmiyorum.Ben sert çekirdekli olanları yemeyi seviyorum, zaten en faydalı kısımda çekirdek olmalı.

5. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    631
    Ödül Puanları:
    113

çekirdeksiz olanıda yumuşak olanıdır:))

Sayfayı Paylaş