Cemaat ile kılınan Namazda İmam Tesbihat başında NEden cemaate döner?

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve cemil489 tarafından 18 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83
    Bununla alakalı bilgim yoktu...Araştırdım yine birşeye rastlamadım ama muhakkak bir hikmeti olduğunun bilinmesi ile birlikte şunu söylemek isterim...

Farz ve Sünnet namazlar bittikten sonra Müezzin Ala Rasulüne Salavat demesinin sebebi...

Burada anlamamız gereken bir incelik vardır. Bizlerin günahkar ağızlarımızla yaptığımız dua ve ibadetlerimiz Cenabı Hakkın huzuruna arz edilmeye layık değildir. Ancak Allah’ımızın sevgilisi olan Efendimiz(S.A.V.)’in adıyla, onun eliyle gittiği zaman onun hürmetine Cenabı Hakkın muhabbeti ve rahmeti zuhur eder ve kabule şayan olur. Dikkat edilirse, namazın sonunda tehıyyatta “Esselemü aleyke eyyühennebiyyü” diyerek Efendimiz (S.A.V.)’e selam veriyoruz. Tehıyyattan sonra tekrar “salli ve barik” okuyoruz. Namazların farzı veya son sünneti tamamlanınca müezzin “Ala Rasuline salavat” diyerek bizleri salavat-ı şerifeye teşvik ediyor. (alıntı)

Senin sorduğun soruya gelirsek...İmamın Cemaate dönmesinin sebebi...Artık namaz bitmiştir tesbihat başlamıştır...Kıbleye dönme zorunluluğu yoktur Tesbihatta...Dua ederken de zorunlu olmamakla beraber öyle olması daha makbuldür ama İmamlar Cemaati arkada bırakmak istemdiklerinden olabilir...

Ayrıca ben Müezzinlik yaparken İmamın eline göre tesbihat yapıyordum...Namaz dan sonra Aşr -ı İmam okuyacağı için (bazen müezzinde okur) onun yetişmesi lazım tesbihata...O yüzden dönüyor olabilir...

Sorularına tam cevap mıdır bilmiyorum ama umarım yardımcı olabilmişimdir...
    Ayrıca bu konuyu araştıracağım...Haber veririm sana...
    Orjinal Konu...
    http://www.izafet.com/islam-ve-insan/456550-dini-sorulara-cevap-2.html#post2168836

Sayfayı Paylaş