çevrimiçi sınava başvuru yöntemiyle ilgili bilgilendirme

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 1 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.609
  Ödül Puanları:
  113
  ÇEVRİMİÇİ SINAVA BAŞVURU YÖNTEMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME


  Bazı bilgisayarlarda kurulu programlar nedeniyle sisteme girerken ekrana aşağıdaki görüntü gelmektedir. Bu durumda işleminizi başlatabilmek veya devam edebilmek için lütfen "Continue to this website (not recommended)"/ Bu web sitesine devam et (önerilmez)” yazan seçeneğini tıklayınız.

  (ÖNEMLİDİR: Lütfen https://adf.denizcilik.gov.tr/adfsbs adresini bilgisayarınızda güvenilir siteler arasına kaydediniz, e-posta trafiğinde iletilerin kaybolmasını veya engellenmesini önlemiş olursunuz.

  [​IMG]


  ADB ve KMT sınavlarına bilgisayar ortamında çevrimiçi başvuru için izlemeniz gereken yol aşağıda anlatılmıştır. "ADF Çevrimiçi İşlemler" bağını seçtiğinizde bilgisayar ekranınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.


  [​IMG]  Sisteme ilk kez kaydolacaksınız, bu nedenle YENİ KULLANICI yazısını tıklayınız, aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.

  UYARI: Daha önce kullanıcı kaydı oluşturup kimlik bilgilerinizi girdiyseniz; sistem yeni-değişik-aynı kullanıcı adıyla aynı kimlik bilgilerinizi kaydetmeyecektir, yeni kullanıcı kaydı açmayınız, sisteme daha önce onaylanan kullanıcı adınızla girip işleminize devam ediniz.

  [​IMG]


  ÖNEMLİDİR: Şifreniz harf ve rakam birleşimi en az 7 karakterden oluşmalıdır. Şifrenizi tanımlarken büyük veya küçük harf kullanabilirsiniz. Ancak büyük harflerle yazdığınızı şifrenizi daha sonra küçük harflerle girmek isterseniz sistem tanımayacaktır. Örnek: İSMET956 olarak belirlediğiniz şifrenizi sisteme girerken ismet956 olarak yazmayınız.

  İstenen bilgileri giriniz ve kaydet kutusunu tıklayınız. “Su” kullanıcı adıyla kaydolan adayın işlemleri aşağıdaki görüntülerde örnek olarak hazırlanmıştır.

  UYARI:
  KULLANICI ADINIZI VE ŞİFRENİZİ UNUTMAYINIZ, NOT EDİNİZ. BU BİLGİYE SÜREKLİ İHTİYACINIZ OLACAKTIR.


  [​IMG]


  Buraya kadar geldiğinizde sistemi kapatmayarak, e-postanızı kontrol ediniz ve LutfenCevapVermeyiniz@adf.denizcilik.gov.tr' den aşağıdaki örneklenen mesajı alınız.

  [​IMG]  Mesajın içinde mavi yazılı satırı tıklayınız ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir


  [​IMG]

  Kullanıcı adınızı yazınız ve onayla tuşuna tıklayınız. Ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.

  [​IMG]

  Sisteme Giriş yazısını tıklayınız. Ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir


  [​IMG]

  Örnekte olduğu gibi Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazınız Giriş'i tıklayınız sisteme giriniz. Kimlik bilgilerinizi kaydedeceğiniz aşağıdaki görüntü gelecektir

  [​IMG]

  Sınavla ilgili bütün işlemlerde T.C. kimlik numarası esas alınmaktadır; bu bilginin doğruluğundan emin olmalısınız. TC kimlik numaranızı http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/Verif...ityNumber.aspx adresinden kontrol edebilirsiniz veca TC kimlik numaranızı http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/QueryIdentityNumber.aspx adresinden öğrenebilirsiniz. Ekrandaki diğer bilgileri de tamamladıktan sonra Ekle yazısını tıklayınız. yazdığınız bilgiler eksik veya hatalı değilse aynı ekrana Kayıt eklendi Mesajı gelecektir.

  UYARI;
  Çevrimiçi sistem aynı TC kimlik numarasıyla birden fazla kullanıcı kaydına izin vermeyecektir. Bu nedenle kimlik bilgilerinizi hangi kullanıcı adıyla kaydettiyseniz bundan sonraki bütün işlemlerinize aynı kullanıcı adıyla devam edeceğinizi unutmayınız.
  Kimlik bilgilerinizi kaydettikten sonra da hata görüyorsanız, aşağıdaki örnek ekranda gördüğünüz Değiştir yazan yeri tıklayarak düzeltebilir ve yeniden kaydedebilirsiniz. Sınav başvurunuz onaylandıktan sonra bilgilerinizi değiştirmeniz mümkün değildir bu nedenle sınava başvurmadan önce bilgilerinizi kontrol etmeniz önerilir.

  [​IMG]

  İletişim bilgilerinizi girmek için ekranın üst bölümündeki Kullanıcı menüsünden İletişim bilgilerini seçiniz, gelen ekranda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz yazınız, Ekle yazan yeri tıklayarak kaydediniz. Aşağıda kaydedilmiş iletişim bilgilerine örnek verilmiştir. Bilgilerinizde hata görüyorsanız Değiştir yazan yeri tıklayarak bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.

  UYARI: İletişim bilgilerinin adaya ait olması zorunludur, lütfen başka bir kişi veya kuruluşa ait bilgileri kullanmayınız.


  [​IMG]


  Şimdi sıra sisteme vesikalık fotoğrafınızı eklemeye geldi. Bunun için ekranın üst bölümündeki Kullanıcı menüsünden Sınav başvurularımı seçtiğinizde aşağıdaki görüntü gelecektir.

  UYARI: İşleminize devam etmeden önce bilgisayarınıza; vesikalık ve güncel bir fotoğrafınızı aktarmış olmalısınız. (Fotoğraf, JPEG türünde 600 DPI çözünürlüğünde, 28 mm boyunda ve 23 mm eninde olmalı ve boyutu 64 KB den küçük olmalıdır.) İstenen nitelikte bir fotoğrafınızı bilgisayarınıza aktardıktan sonra ekrandaki Browse tuşuna basınız, fotoğrafınızı kaydettiğiniz yerden seçiniz ve ekrandaki yükle yazısını tıklacınız. Eğer bir yanlışlık söz konusu değilse, ekrana Resim kaydedildi mesajı gelecek ve ekranınızda kaydettiğiniz fotoğrafınız görülecektir.


  [​IMG]


  Kimlik ve iletişim bilgilerinizi kaydedip fotoğrafınızı aktardıysanız sınava Kullanıcı menüsünden Sınav Başvurularım'ı seçiniz, ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir

  [​IMG]


  Çevrim-içi ADB veya KMT sınavlarından hangisine girmek istiyorsanız onun başındaki Başvur yazısını tıklayınız, ekranınızdaki görüntü aşağıdaki örneğe uygun olarak değişecektir


  [​IMG]


  UYARI: Ödeme sırasında dekontun "açıklama" hanesine, gireceğiniz sınavın adı (ADB veya KMT veya ADB/KMT) ve TC kimlik numaranızı yazdırınız. Aynı açıklamayı örnekte olduğu gibi başvuru sırasında da yazınız.

  İstenen bilgileri aşağıdaki örnek görüntüde olduğu gibi yazınız.  [​IMG]


  Başvuruların kabul edilebilmesi sınav ücretinin ADF'nin Akbank Yeşilköy Şubesindeki (şube kodu 250) 54326 numaralı hesabına yatırılmış olması ve karşılığında alınacak dekont bilgilerinin başvuruya aynen işlenmiş olmasına bağlıdır.

  Bu hesaba Akbank şubelerinden yapılan havaleler ücretsizdir. Havale için ücret istenirse görevliye işlemin "5017-18 özel havale sistemi kod numarası"nı veriniz. Lütfen; birden fazla kişinin sınav ücretini tek dekontla yatırmayınız. Başkası için sınav ücreti yatıracaksanız kendi adınızla yatırmayınız; adayın ad ve soyadıyla yatırınız.

  Adaylar başvurularında diledikleri sınav yerini seçebilirler ve seçtikleri yerde sınava girerler. Ancak ADF başvuru sayısına bağlı olarak birbirine yakın sınav yerlerini bir sınav yerinde birleştirebilir.

  Bilgileri tamamladıktan sonra Başvur kutusunu tıklayınız, başvurunuz kaydedilecek ve ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.


  [​IMG]  ÖNEMLİDİR:
  Başvurunuzun incelenecek, ödemenize ait bilgiler banka kayıtlarıyla eşleştirilecek ve size başvurunuzun onaylandığına ilişkin bir e-posta ulaşacaktır. Başvurunuz onaylanıncaya kadar Kimlik ve iletişim bilgileriniz ile fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz, sınav başvurunuzu silebilirsiniz.
  Başvurunuz onaylandıktan sonra bilgileri, fotoğrafı ve sınav başvurunuzu değiştirmek, silmek onayın kaldırılmasına bağlıdır.
  Başvurunuzun onaylandığını görmek için kullanıcı menüsünden sınav başvurularımı seçiniz. Sınav başvurunuzun onaylandığını onay kutucuğunun işaretli olmasından da anlayabilirsiniz
  Başvuru formunuza aşağıdaki örnek görüntüde olduğu gibi seç yazan yerin yanındaki işaretini tıklayarak ulaşabilir, formunuzu yazıcınızdan alabilirsiniz.
  ADB/KMT yazılı sınavına girecek adaylar için sınav salonu adresleri sınavdan 7 gün önce duyurulacaktır. Sisteme kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak giriniz ve kontrol ediniz.


  [​IMG]

  Sınav gün ve saatini belirlemek için aşağıdaki örnek görüntüde olduğu gibi Randevu yazan yeri tıklayınız. Ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir. Takvimde belirtilen gün ve saati seçiniz. Örneğimizde aday randevu takviminden 30.06.2007 gün saat 10:00 sınavını seçmiştir.


  [​IMG]

  Belirlediğiniz sınav günü ve saatini sınavdan bir gün önceye kadar değiştirebilirsiniz.

  Başvurunuzu kesintisiz tamamlamak istiyorsanız ilk iş olarak lütfen bilgisayarınıza;
  Güncel bir vesikalık fotoğrafınızı (şekil 7 altındaki) açıklamayı dikkate alarak aktarınız.
  Sınav ücretini (ADB için 75 YTL, KMT için 75 YTL) ADF'nin Akbank Yeşilköy Şubesindeki (şube kodu 250) 54326 numaralı hesabına (şekil 11 altındaki) açıklamayı dikkate alarak yatırınız.

  BAŞVURUNUZDA SORUNLA KARŞILAŞMANIZ HALİNDE TELEFON ETMEK YERİNE adf@adf.org.tr E-POSTA ADRESİMİZE YAZINIZ.
   
 2. casperteams

  casperteams New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: çevrimiçi sınava başvuru yöntemiyle ilgili bilgilendirme

  güzel çalışma ellerine sağlık. bende bir katkıda bulunayım
  amatör denizci ve kısa mesafe telsiz sınavlarına girmek isteyen arkadaşların online olarak hizmet veren xxx.cansali.com web sayfasını ziyaret etmelerinde yarar var.

  konu anlatımları, animasyonlar, soru bankası ve deneme testleri mevcut.  kolay gelsin
   
 3. casperteams

  casperteams New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: çevrimiçi sınava başvuru yöntemiyle ilgili bilgilendirme

  mükerrer msaj özür dilerim
   
  Last edited: 11 Ağustos 2008
 4. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: çevrimiçi sınava başvuru yöntemiyle ilgili bilgilendirme

  güzel çalışma saol
   

Sayfayı Paylaş