Ceza Kanunu Madde 301

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve McClane tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Madde 301

Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile yargılananlar cezalandırılır
    (1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
    (2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
    (3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
    (4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır

Gerekçesi

MADDE 301.– Maddenin birinci fıkrasında, Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılamak, suç olarak tanımlanmıştır. Maddede geçen Türklük deyişinden (kavramından) maksat, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın Türklere has müşterek kültürün ortaya çıkardığı ortak varlık anlaşılır. Türk Milleti kavramı bu varlıktan geniştir;Türklük ve Türk ırkıyla ilgili tüm konu ve kavramları kapsar. Cumhuriyet deyişinden, Türkiye toprakları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti anlaşılmalıdır. Suçun maddî ve manevi unsuru aşağılamaktır. Bu aşağılamanın en azından dolaylı yoldan veya kısmen gerçekleşmesi gerekir. Aşağılamak, suçun konusunu oluşturan değerlere duyulan saygınlığı azaltma zedeleme ve yıpratmaya yönelik söz fikir davranışlardan ibarettir. Maddenin ikinci fıkrasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî teşkilatını istihbarat ve emniyet teşkilatını söz düşünce ve fiillerle aşağılamak, ayrı bir suç olarak tanımlanmıştır. Bu hüküm karşısında, örneğin iktidarın tahkir ve tezyifi hâlinde fiilin Hükûmete yönelik bulunduğu hususunda duraksanmayacak işaret ve alâmetler varsa, fiilin cumhuriyete yönelik olduğu kabul edilecektir. Üçüncü fıkrada bu suçun konusu, işlendiği yer ve faili bakımından daha ağır cezayı gerektiren bir nitelikli hâli kabul edilmiştir. Buna göre, Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, ceza üç kat artırılacaktır.

Kimi zaman düşünce özgürlüğü ve kimi zaman eleştiri adı altında Türk Milletine doğrultulan; haddini aşan söylemlere karşı 301' le hakkını güvence altına alınması durumuyla karşı karşıya kalınıyor..
    sizce böyle bir madde olmalımdır olmamalımıdır ?

1 person likes this.
  2. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Ceza Kanunu Madde 301

çarşaftan sıkıldığını söyleyenler o konulara geri kafalılık diyenler.. neredeler acaba :)
  3. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Düşün düşün kafalarında saç kalmadı :D
  4. @!esmerelda!@

@!esmerelda!@ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    145
    Ödül Puanları:
    63

yorum yapmak için belli ki maddeleri açıklamak bile yeterli olmaya biliyor bazen:)

ayrıntılara kimler takılıyor acaba:Dmuhabbete konu açalım mı kel olursanız peruk takar mısınız diye:D
  5. deportee

deportee Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

konuyu çarşafa mı bağlasam yoksa nasılsa sacım dökülüyor peruk mu taksam karar veremedim:D ben şapka takmaya devam edeyim en iyisi:)

Türk Milletini Türkiye Cumhuriyeti Devletini Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile yargılananlar cezalandırılır
    (1) Türk Milletini Türkiye Cumhuriyeti Devletini Türkiye Büyük Millet Meclisini Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
    (2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
    (3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
    (4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır

göründüğü üzere burada dikkat edilmesi gereken madde 3. maddedir. burada savcılık eleştriyle hakaret ve suclamaları ayırt etmede kendi görüşlerine hakim olamazsa 301. madde amacının dışına cıkmış olur. dikkat edilirse maddeler devlet ve organlarına hakaretlerin suç unsuru olduğunu vurgulamaktadır. eğer ki bu makamlardaki eleştriler yapılırken bu makamlaramı yoksa makamlardaki kişilere mi yapıldığı konusu önemlidir. yani olay kişiselleşmemelidir.
    kişiler kendilerine yapılan hakaretlere, hakaret davası acabiliyorsa devletin şeklini bu haliyle çoğunluk olarak kabul edilmesi sadece eleştrilebilir hakaret ve aşağılayıcılık yapılması hakaret davası acıkmasına mümkün sağlar bence.
    kısacası 301. madde sınırları net şekilde cizilerek amacına uygun bir şekil almasından sonra bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. bu tür çalışmaların olduğunu biliyoruz ama nasıl sonuçlanır, ne zaman sonuçlanır bu benim saçlarımın dökülmesine bağlı değil:D
    1 person likes this.
  6. mavı_r

mavı_r New Member

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    0

aslında güzel bir konu memlekette şu dört maddeyı dahi istemeyenler var
    pekı demokrası kendisinı nasıl koruyacak
    AB kaldırın şunları içiniz biraz daha karışsın şöyle bi arkadan bakalım:D

ayrintılara sınırsız özgürllük isteyenler,çünkü amaçları özgürllük değil
    bidonlara doldurdukları gazı ateşlemek isterler
    zaten konu siz kadınları pek ilgilındirmez:D
  7. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Düşün düşün kafalarında saç kalmadı :D Yakında kelini saklamak için başını örtmek zorunda kalacak. Size küçük bir sır vereyim, ben manik depresifim. İlk mani döbetimi de geçtiğimiz yaz geçirdim. Buralarda şizofren bir arkadaş da vardı galiba. Aslında bir ara onunla da konuşmak istiyorum. Beni forumda hipnotize ettiklerini düşünüyordum mani olduğum zaman. Hala da arasıra düşünüyorum. bana büyü mü yapıyorunuz :D

Biliyorsunuz değiştirildi o madde. Bir sürü tartışma ve karmaşa arasında arasında meclisten geçirildi. Bahsettiğiniz Türkük ibaresi de birinci maddeden çıkarıldı.
    Yapılan değişiklikte aslında pek de birşey değiştirilmemiş gibi gösterildi. Değişiklikte pek de bir değişiklik yoktu ise o değişiklik neden yapıldı sorusu insanın kafasına takılıyor. Özellikle de kavram ''Türklük'' olunca.... Ne gerek vardı değiştirilmesine ve bu kavram kimleri rahatsız ediyordu, yasa değişikliğini meclisten geçirenlere sormak gerek. Ama sıradan vatandaşlar olarak bizim elbette ki böyle şeyleri fazla kurcalamaya hakkımız yok.

Türklüğü aşağılamak olarak tanımlandığında dünyanın neresinde olursa olsun bütün Türkleri kapsıyordu, Türk milleti ibaresi konularak Türkiye vatandaşları ile sınırlandırıldı.

Çok mu önemli bu? Ermeni olmak, kürt olmak ne kadar önemliyse Türk olmak da o kadar önemli. Bizim sözümona Türk aydınlarımız azınlık haklarına gelince çok duyarlı oluyorlar da yıllardır ezilen ve sömürülen kendi ülkelerinin haklarını neden görmezden geliyorlar? Ona şaşırıyorum. Hep Ermenilere mi üzülür bu Orhan Pamuk, Yaşar Kemal vs, üzülmezler mi Hocalı katliamında ölenlere? Değerli hocamız Baskın oran kampanyasında başarılı olur da ermenilere tazminat ödemeye mahkum olmamızda etkili olursa, tüyü bitmedik yetimin hakkı bir kuruş, ermeninin cebine girerse rahat mı uyur acaba? Dengeyi iyi korumak gerek diye düşünüyorum. Çeşitli etnik gruplar var Türkiye'de ve haklarına da varlıklarına da saygı gösterilmeli. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devlettir. Ayakta kalmak için de böyle kalacaktır. Ermenilik, lazlık, çerkezlik, kürtlük birer alt kültürdür, alt kimliktir. Bunların milliyetçiliği, Türk milletine zarar verir. Kendilerini eğer Türk milletinin birer bireyi olarak görüyorlarsa elbette...

Değiştirilen Türkiye Cumhuriyeti ibaresi de aynı şekilde. İslam Cumhuriyeti mi? Hangi cumhuriyeti eleştirmek suç oldu? Eskisi Türkiye Cumhuriyeti idi? Yenisi ne cumhuriyeti? Bilerek mi bırakılıyor bu boşluklar ilerde takdir yetkileri rahat rahat kullanılsın diye?

Devlete, meclise, yargı organlarına hakarete gelince... Türklük ve Türk milletini aşağılamak ile meclisi aşağılamak konuları birbirinden ayrı ele alınması gereken konular diye düşünüyorum. Meclis dediğimiz seçtiğimiz vekillerden oluşur. Seçtiğimiz vekil, hırsız çıktıysa, biz de hırsıza hırsız dersek 301'den mi yargılanacağız?
    Koltuğa oturan kendisini makamın temsilcisi değil de makamın kendisi sanıyor. Tehklike de buradan doğuyor. Ben hiçkimsenin ucuz kişiliğine saygı göstermek zorunda değilim. Adamın vurgunculuğu, üçkağıtçılığı, düzenbazlığı almış yürümüşse benden saygı beklemesin. Rüşvetçiler, torpille koltuk tutanlar, kayırmacılar sanmasınlar ki haklarında güzel konuşuluyor. Yüzde 50'nin oyunu alırsın ama diğer yüzde 50 sürekli kulağını çınlatır.

Bu madde gazetecileri bağlıyor daha çok.

Aynı şekilde seçilmişlerle, yargı mensuplarını ve bunlarla askeri aynı sınıfa koymamak gerekir diye düşünüyorum. Farklı maddeler ve düzenlemelerle ele alınmalıydı.
    Last edited: 22 Aralık 2008
  8. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Evet sanırım peruk takıcam. Yada ilaçları bırakıcam. Düşünüyorum öyleyse kelim:D
    Konu açsana, Firkiye mi latife mi diye!
  9. @!esmerelda!@

Aldığı Beğeni:
    145
    Ödül Puanları:
    63

Konu siz kadınları ilgilendirmez bölümüne kadar hiç bir şey anlamadım Sayın Mavi_r. Konunun biz kadınları niye ilgilendirmediğini de pek anlamadım ya zira. Biz kadınlar TC vatandaşı mı sayılmıyoruz, 301'de kadınları konu dışı bırakan bir madde mi var, yoksa biz kadınlar böyle bir konuya yorum yapamayacak kadar aptal mıyız?

Sevgili karaböcek, sakalınız yok, bir de başınız kel olursa durum vahim:DNe bilginiz, ne eğitiminiz, ne de okuduğunuz kitaplar ne de güzel yorumlarınız kurtarabilir sizi. İlaçları ne için aldığınızı bilmem ama çok da etkileri olmuyor galiba, ya da sizde asabiyet yapıyor. Kel ve peruk benzetmeleri sayın konu sahibinin daha önceki bir yorumu için di siz neden alınganlık yaptınız bilmem.
  10. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

burada bir ayrıcalığa gerek duyulmaması lazım. devlet ve organları birbirinden bağımsız düşünülemez. birinin başına hırsız geliyorsa diğerinin başınada adalatsiz veya yine bir hırsız gelebilir. bir makamın başında insan varken diğerinde robot yok herhalde:)
  11. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Bilmem ki neden üstüme alınmışım. İlaçların etkili olmadığını çözdüğünüze göre boşuna doktor vizitlerinde bulunmayayım. Siz her konunun bilmişisiniz. Görmeden asabiyet teşhisinde de bulundunuz. Nasıl bir durugörü yeteneğidir bu? Ancak geliştirmenizde fayda var. Asabi değilim. Bu soğukta bir orak böceği mi desem ateş böceği mi desem boydan boya kırmızılara bürünmüş şarkı söylüyor. Ses bozuk ama gene de eğlenceli. Bu arada sakalım yok ama bıyıkları düzenli aldırıyorum.
    Selamlar
  12. @!esmerelda!@

Aldığı Beğeni:
    145
    Ödül Puanları:
    63

Asabi olduğunuzu ben değil forumda birçok kişi teşhis edebiliyor zaten sevgili karaböcek. Ayna ayna söyle bana benden daha bilmişi, daha lank diye laf söyleyeni, benden daha çok insanı bozum edeni, beni kadar kafası çalışıp benim kadar çalışmayanlşarı bozum edeni, bildiğim herşeyi dirhem dirhem satan, insanları alaya almayı hüner sayan biri var mı diye dolaşan bir karaböcek olmaktansa evet kırmızılara bürünmüş bir ateş böceğiyim arkadaşım. Sizin gümbür gümbür sesinizin yanında maşallah bizimkisinin bozulmaması mümküm mü zaten. Bıyıklarınıza gelince bırakın kalsınlar, marjinalliğinizi artırırlar, hem karaböceklerin en önemli özellikleridir bıyıkları, algı yeteneklerini kuvvetlendirir.
  13. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Buram buram kırmızı kokuyorsun zaten esmeralda. Ama senin bu saldırganlığının başka bir sebebi daha olmalı. Sevdiğin adam da mı buralarda, Ne bu ihtiras? Senin daha güzel olduğunu kabul edelim. Ayna baktığında istediğini söylemiyor mu sana? Yoksa aynanın söyledikleri yetmiyor mu?

Ahh bıyıklarım. Esmersen sakın yalan söyleme senin de var. Bıyıklı bir ateş böceğisin. Marjinallik diyorsan arkadaşım farklılığıma yada hastalığıma genlerimde var. Ben bipolarım. İki uçlu duygu durum bozukluğu. Uçlarda yaşıyorum. Değiştirebildiğim birşey değil. Benim doğam bu. Saldırganlık belirtileri gösterense sensin. Malesef nöbet dönemimde de saldırganlaşmadım.

bak sana başka bir koz daha vereyim. Ben 3 hafta da akıl hastanesinde yattım. Bir delinin bir diğer deliyle dalga geçtiğini, hakaret ettiğini, düşüncesincesinden dolayı eletşrdiğini, kavga ettiğini, sorun çıkardığını, sesini yükselttiğini görmedim.

Kim ölü kim diri
    Kim akıllı kim deli
  14. mavı_r

mavı_r New Member

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    0

Her cümlede azıçık mantik yürütseydiniz anlardınız

AB bizden 301 kapsamındaki bu maddelerı kaldırmamızı niçin istıyor ,görünümde özgürlüğün sınırlarının genişletmek ama aslında içimizde yetiştirdıklerı terör yanlıları ve ülkeyi iki kadın memesine satarım diyen ajan gazetecılerın çiğirtganlıklarını artırmak için ,yanı ülkenız biraz daha karişsın biz diyelımki bakın sizi alamayız Ab ye
    siz bölünün, sonra küçük bir parcanızı alalım ..işte cumle aralarında bunları
    cözümlemenız gerekırdı veya başka şekıllerde yorümlaya bilirdiniz..
    siz bayanlar işin süslü latifesıydı darılmayın bunuda cözemediniz
    301 maddeden siz sınıfta kaldınız:D
  15. karaböcek

karaböcek Active Member

Aldığı Beğeni:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Devlet ve organları ayrı düşünülmeyebilir. Ama mevlis, devlet ve asker ayrı düşünülebilir.
  16. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

301. maddeyi uygulayan kendi ülkemiz çözememişken AB nin bu maddeden ne anlamasını bekliyorsun? batıyı örnek almak isteyen ve onların içine girmek isteyen biz ama onların bizi dost bizimse onları dost görmemiz imkansız diyende biz.

301. maddekapsamının değişmesi gerekliydi. değişiklikler yapılmasına rağmen ne kadar olumlu oldu bilemiyorum ama bunu AB baskısıyla yapmak sizin için sınıf oluşturdu sanırım. bu sınıfta nedense kimse bir şey anlamıyo cümle aralarından.:) herkesmi kadın ruhlu anlayamadım:D
    ben sizin yorumlarınızın çoğunu anlamıyorum bundan sonra harf aralarını bile değerledirecem söz:)
  17. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

nasıl yapacağız bunu hepsi için ayrı ayrı anayasamı hazırlayalım:) burada devletin halk için olduğunu organlarında halk için olduğunu anlamamız lazım. ayırmış olduğunuz ordu siteminde bir kişinin yaptığı hata bütün ordu sistemini kapsar. devlet sitemide öyle olmalıdır biri ayrı diğeri ayrı düşünülmemelidir. yoksa devlet kurumları arasında makamlar kişiselleştirilir.
  18. @!esmerelda!@

Aldığı Beğeni:
    145
    Ödül Puanları:
    63

Sevgili Karaböcek,
    Fazla değil bundan birkaç hafta önce kürtaj konusu tartışılırken düşüncelerinizden dolayı üzerinize gelen erkek arkadaşlara, belden aşağı vuruyorsunuz demiştiniz. Ne oldu sevgili arkadaşım, şimdi de siz mi başladınız belden aşağı vurmaya. Sizin açılan konularla ilgili hiçbir yorumunuza, ya da yaşadığınız hayat tarzına ki cinselliğiniz ya da akıl sağlığınızla ilgili burada ben bir yorum ya da eleştiri yapmadım. Adınız, sanınız, kişiliğinizle de ilgili. Hayır benim sevdiğim adam falan yok burda, ya da burda bir sevdiğim adam olması için bir çabam da. Zaten birileri beni seveceksem herşeyimle sever kabul eder. Ama artık sizin sevdiğiniz adamla filan mı bir arada bulundum da bu mu sizi rahatsız etti acaba diye düşünmeye başladım.

Ayna konusuna gelince; aynaya her baktığımda allahım bana verdiğin sağlık, sıhhat için sana şükürler olsun diyenlerdenim. Kaşımı, gözümü, bıyığımı sevenlerden.

Sevgili arkadaşım, bilirsin ki erkekler yarış sporlarından, dövüş sporlarından çok hoşlanır. Hele ki bunu iki bayan yaparsa, hele hele ki bir de bunu yaparken çamura falan da bulaşırlarsa seyretmeye doyamazlar. Eminim ki şu anda da bu tartışma aynı zevkle izleniyordur. Sizi bilmem ama benim bu çamur güreşinde oynamaya hiç niyetim yok. Bundan sonra forumda yaptığım veya açtığım her ne konu olursa olsun sizin yaptığınız hiç bir haklı yada haksız eleştiriye cevap verip kimseye prim yaptırmayacağım. İçiniz rahat olsun Sevgili karaböcek, forumun en akıllı, en güzel, en marjinal, en dobra hanımı sizsiniz.

Eğer gerçekten de fiziksel ya da ruhsal rahatsızlıklarınız varsa allah şifalar versin. Sevgiyle kalın.

Ben bulunmamam gereken yerlerde bulunarak kendimi zaten sınıfta bıraktım sayın _r, buyrun siz çalışkan öğrenciler devam ediniz yola..
  19. mavı_r

mavı_r New Member

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    0

bu cümleyide soltarafa çekmeyelım ortada kalmasın hele sağa hiç gitmesın dıye cevap yazayım: siz bayanlar cümlesini esmerelda hanım a latife olsun diye yazmıştım.evet haklısınız cümleyi tam yazmıyorum yoruma acık birakıyorum ama anlaşilan ,yoruma açik uçlu değil olduğu gibi yazilması gerekıyormuş..
  20. mavı_r

mavı_r New Member

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    0

sayın arkadaşım burası bir tartışma kursusu tabı ufak tefek latıfeler olması gerekir kanatıne vararak yazdım kızmayalım lütfen

Sayfayı Paylaş