Country tarzı çocuk odası için…

Konusu 'Ev Dekorasyon' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.611
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]
  Country tarzını seviyor ve çocuğunuzun odasında da uygulamak mı istiyorsunuz? Bu tarzı uygulamak artık zor değil. İşte size yol gösterecek olan ipuçları...

  Country tarzı (İngiliz kır tarzı), şehir dışında, yeşillikler arasında, şehrin avantaj ve dezavantajlarından biraz uzak, doğal bir yaşam tarzını anlatıyor. Fakat dekorasyonda bu tarzı seviyorsanız ille de şehir dışında bahçeli bir evde yaşamayı beklemeye gerek var mı?

  Eviniz sizin dünyanız, kapısından girince nerde olmak istiyorsanız öyle bir mekân yaratabilirsiniz. Çocuğunuzun odası da buna dahil. Country tarzı döşenmiş bir ev dostça ve mütevazı bir havadadır. Doğal malzemelerden yapılmış, rahat, gündelik mobilyalar, desenli pamuklu kumaşlar, bol bol el işi veya halk sanatları, çiçekler, kuru çiçekler bu tarzın olmazsa olmazlarıdır.

  Bu tarzda, eski eşyalarınızı değerlendirme imkânı da bulabilirsiniz. Artık salonda kullanmak istemediğiniz bir koltuğu, rengârenk çiçekli pamuklu bir kumaştan kılıf yaparak çocuğunuzun odasına koyabilirsiniz. Üstüne renk renk yastıklar da koyun. Böylece, ona masal okurken oturabileceğiniz bir koltuk olur odasında. Üstelik koltuk kılıfları çok da kullanışlıdır, kirlendi, lekelendi derdiniz olmaz, çıkarıp yıkayabilirsiniz. Odanın rengini değiştirmek istediğinizde yeni bir kılıf diktirebilirsiniz.. Yeni bir koltuk almaktan veya kaplatmaktan çok daha ekonomik bir çözüm.

  Perdelerde ve yatak örtülerinde el işi işlemeler, danteller kullanın. Veya patch-work bir yatak örtüsü de çok hoş olur.

  Duvarlarda, kapı ve pencere doğramalarında değişik boyama tarzları, değişik dokular uygulayabilirsiniz. Mükemmel, pürüzsüz olmasına uğraşmayın, country tarzında kusursuz bitişler olmaz.

  El yapımı masif ahşap bir bebek karyolası tam country tarza göredir, oturak da öyle. Çocuğa tuvalet eğitimi vermeye çalışırken plastik, soğuk bir oturak yerine neden böyle renkli desenli bir sandalyecik olmasın?

  Çocuklar büyüdükçe odadaki ihtiyaçları da hızla değişir. Bir süre sonra karyolasını değiştirmek, bir çalışma masası, kitaplık almak zorundasınız ama çok küçük seçmediyseniz gardırobu epey bir süre idare edebilir. Country tarzda döşenmiş bir mekânda bu hiç de sorun değil. Eski mobilyanızı yenileyip yeni aldıklarınızla uyum içine sokmak için bin bir türlü yöntem var. Boyanabilir, doku verilebilir, çeşit çeşit kâğıtlarla kaplanabilir. Mevcut mobilyanızın malzemesine göre bu yöntemlerden bazıları tercih edilerek bambaşka yepyeni mobilyalara sahip olabilirsiniz.

  Oyuncakları kapalı dolaplar yerine sepetlere koyun, isterseniz sepetleri boyayın, düz renk boyayın, puanlı boyayın, yıldızlar yapın. Sıcacık bir oda olsun. Ona bezden oyuncaklar dikin, hem birlikte eğlenmek için bir fırsat, hem oyuncak, hem de odasına aksesuar olur.

  Odada yeteri kadar çekmece yoksa raflara koyacağınız renk renk kutular bu işi görecektir. Veya yatakların altına da koyabilirsiniz bu kutuları. Hele odayı iki kardeş paylaşıyorsa bu onlara özel mekânlar kazandıracaktır.

  Büyüdükçe, oynamadığı oyuncakları (sağlam kalanlarını) raflara dizip sergileyebilirsiniz. Country tarzında koleksiyonlar görünür yerlerdedir. Böylece çocuğunuza koleksiyon yapma alişkanlığı kazandırabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş