Ders Çalışma İsteği Nasıl Uyandırılır?

Konusu 'Dershaneler ve ÖSS' forumundadır ve ChUcKy's LoVe tarafından 1 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

1. ChUcKy's LoVe

ChUcKy's LoVe Misafir

Öğrencilerin ders çalışmaya başlayamamalarının nedeni “Niçin çalışmalıyım?” sorusuna yanıt verememelerinden kaynaklanır. Her davranışın bir nedeni olduğu gibi ders çalışmanın da bir nedeni vardır. Nedensiz eylem gerçekleşmez. Ders çalışmanın da nedenlerinin öğrenci tarafından ortaya konmalıdır.

Ders çalışmak istenen bir davranış değildir. Hangi öğrenci ders çalışmanın, televizyon seyretmekten, gezmekten, eğlenmekten, keyfine göre hareket etmekten daha zevkli olduğunu söyleyebilir? Öğrencilerin çoğu ders çalışmaktan hoşlanmaz. Onu sadece yapılması zorunlu olan bir davranış olarak algılar. Birey psikolojik olarak tüm davranışlarını istediği yöne doğru yönlendirir. Hiç kimse istemediği, zevk almadığı bir işi severek yapamaz. Hele bir de ders çalışmama gibi bir tercihi varsa bu tercihini hep çalışmamaktan yana kullanır.

Davranışların ortaya çıkması iki yolla olur. Birey önce bir eylemi yapmak ister zihninde o eylemi tasarlar. Sonra düşündüklerini harekete geçirerek eylemi gerçekleştirir. Bu süreç daha çok isteyerek yapılan davranışlar içindir. İstenmeyen davranışlar da ise önce harekete geçilir sonra eylemi yapma isteği uyanır. Bu durumda ders çalışma davranışı da iki yolla gerçekleşir. Önce ders çalışmaya başlarız. Sonra onu sevmeye ve devam ettirmeye çalışırız. Ders çalışma isteğinin ortaya çıkmasını şu şekilde izah edebiliriz:

1-Ders çalışmaya başlamak ve sürdürmek

2-Çalışma isteğinin uyanması

3-Başarı

Çalışma istediğini uyandırmak için çalışmaya başlayın ve bunu sürdürmeye çalışın. Bir süre sonra ders çalışmayı severek yapmaya başlayacaksınız. Fakat sevme konusunda acele etmeyin. Önce bir gün düzenli çalışmayı başarmak için uğraşın. Daha sonra bunu bir haftaya yaymaya çalışın. Bir kaç hafta boyunca düzenli çalışmayı aksatmadan yaparsanız artık ders çalışmak sizin için zevksiz bir uğraşı olmaktan çıkar. Ders çalışmayı istenmeyen bir davranış olarak algılamaktan ziyade onu gelecekteki hedeflerinize ulaşmak için yapılması gereken şartlardan birisi olarak görmelisiniz.

Fakat birçok öğrenci çalışma isteğinin ortaya çıkması için “İlham” bekler. Oysa “İlham” yapılması istenen davranışlar için gelir. İnsanlar yapmak istediklerini önce düşünürler. Bu düşünceler bilinçaltına atılır. Bilinçaltı otomatik bir pilot gibi devreye geçer. Biz diğer davranışlarla meşgul olurken o çözüm üzerine yoğunlaşır ve çözümü bulur. Böylece “İlham” ortaya çıkmış olur. Ders çalışmak istenen bir davranış olmadığı için ilham gelmesini beklemek yanlıştır. Öğrenci sabırla ilhamın gelmesini bekler, ilham inatla ortaya çıkmamak için uğraşır.

1-Ders çalışma isteğinin uyanması

2-Ders çalışmaya başlamak ve sürdürmek

3--Başarı

Birçok öğrencinin yanılgısı sürecin bu şekilde gerçekleşeceğini sanmasıdır. Bu yüzden çalışma isteği bir türlü uyanmaz. Çalışmaya isteksiz başlandığı için sık sık ara verilir. Hayallere dalınır. Öğrenci kendisini çalışmaya veremez. Bedensel olarak kitapların yanında olsa bile zihinsel olarak oralardan çok uzaklarda yaşar.

Vücudunuzu ders çalışmaya önce bedensel olarak hazırlamalısınız. İstenmeyen sıkıcı bir davranış gerçekleşmeden önce bacaklar dizlerden kırılmaya, sırt eğilmeye, omuzlar çökmeye ve vücut coşkulu halini kaybetmeye başlar. Vücuttaki canlılık yerini bıkkınlığa bırakır. Beyinde vücudun şekline göre davranışa duygusal boyut kazandırır. Bu beden duruşunda isteksizlik ön plana çıkar, öğrenci ders çalışmaya henüz başlamadan çalışma isteği kaybolur. Bu durumda çalışmaya başlasanız bile bir süre sonra isteksiz oluşunuzdan çalışmaya son verirsiniz. Vücudu coşkulu hale getirmeniz gerekir. Dik bir duruş, alınan birkaç derin nefes, biraz gülümseme bunu sağlayabilir. Bu durumda beyne yapılacak olan davranışa istekli olunduğu mesajı gider. Beyin gelen bu mesaja göre ders çalışma davranışına olumlu bir duygusal boyut kazandırır.

2. cereniq

cereniq New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bence cikolata ye :D:D:D;)

3. k@RD3L3n

k@RD3L3n Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    171
    Ödül Puanları:
    63
    valla bizimkiler son yazılıların iyi olsun eve net bağlatacaz ama derslerin iyi olura dediler:) bende tabi bunu duyunca var gücümle derslere asıldım veeee sonuç olarak net bağlandı.yani biraz gaz vermeleri gerekiyor :p

4. Boys_Of_Hell

Boys_Of_Hell Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Benim dersler ii olursa bilgisayari yeniletcem :D

5. adnan88

adnan88 Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    bence bu bir piskoloji işidir
    yani ders çalışmayı çalışmak için veya yazılı için değil zevk ile öğrenmek için çalışmalıyız.sonra göreceksiniz ki başarılı olmuşsunuz
    teşekkürler

6. uslanmaz_cho

uslanmaz_cho New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar bence en iyi ders çalışma yöntemi bir sene ara verip hayat şartlarının nasıl acımasız olduğunu örendikten sonra olandır.
    Ben 2003 mezunuyum daha önce 3 sene dershanelere gittim ama o zamanlar hangi derlerimizin olduğunu bile bilmezdim sonra okulu bırakıyorum okumayacğım dedim ve bir sene kendi işimizle uluslararası nakliye ile uğraştım ve bu dönemin başında karar verdimkiş okumak gibisi yok ve dershaneye yazıldım hiç tabanım olmamasına rağmen bu sene çok çalıştım çünkü çalışmazsam sonunda beni nelerin beklediğini biliyodum.
    Sonuç olarak 125 ea net yaptım ve şu anda tercihleri bekliyorum tercihlerim gelir gelmez marmara ünv. siyasal bilimler fak. ve ulus. ilişkiler ( ingilizce ) bölümünü yazıcam inşallah. Hepinize başarılar arkadaşlar....

7. cemal521

cemal521 New Member

Aldığı Beğeni:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    ben ders çalışmayınca suçluluk duygusu duyuyorum bu yüzden çalışıyorum bence kimse zevk le ders çalışmaz:D:)

8. calmstroke

calmstroke New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    cemal e katılıyorum aynen:)

arkandayım cemal...:D

9. suskun_çocuk

suskun_çocuk Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    52
    Ödül Puanları:
    48
    bencede arklar

bencede bende arkanızdayım

10. egeli81

egeli81 New Member

Aldığı Beğeni:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Uykun Geldİİnde Kendİnİ Sik Ve Tokatla Ve AyaĞaa Kalkarak 3 Defa Zipla Deneyenler Var Ben Daa Denemedİmm...:dama Etkİsİ GerÇekten OluomuŞ AÇiliosunuizzz..

11. ersel14

ersel14 New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    hiç bişe dusunmeden dersn basına otur hiç bişe dusunmeden dersine calıs
    beynin sınv zamanı ya da bilgini nerde kullancaksan artık asla seni yanıltmıcaktır!!
    cok vermli bi yontem olmasada gununu bos geçirenler calısmaktan nefret edenler denesin işe yarıo bende:):D

1 person likes this.
  12. egeli81

egeli81 New Member

Aldığı Beğeni:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    yapıcam yapabilirim yapıorum de her zaman anlamasan bile de kendini motive et herşe düşünce de biter bu anlattıkalrım çekim yasasına girer!

1 person likes this.
  13. cemal521

cemal521 New Member

Aldığı Beğeni:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    sevdiğin bi ve çok ii yapabildiğin bi konu çalışıosan zevklii oluo

14. killer boy

killer boy Active Member

Aldığı Beğeni:
    72
    Ödül Puanları:
    28
    imkansızzzzzzzzzz

15. SozluSabotaJ

SozluSabotaJ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    hiç bi türlü uyanmıo en azından bende hiç uyanmadı :p

16. alt_tabaka

alt_tabaka Member

Aldığı Beğeni:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    uyandırmamak lazım uyuyan devii aman deyim sizlere :D

17. misafir

misafir Misafir

Cevap: Ders Çalışma İsteği Nasıl Uyandırılır?

ben ne kadar calışsam olmuyo sınavdan bı kotu gelsn ondan sonra calşmıyorm canım sıkılıyo düşündükce sabır ya

18. buse75523

buse75523 New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

bnimde deliler gibi ders çalışama gerek:alsana:

19. mihrişah

mihrişah Misafir

Bende yumurta kapıya dayanmadığı sürece uyanmıyor bu yüzden gececilerdenim, son gece çalışıp giriyorum sınava artık olduğu kadar : )

20. Joe Black

Joe Black '

Aldığı Beğeni:
    59
    Ödül Puanları:
    48

hangi bölüm ki o, neyki o son gece sınava çalışıp girmek hiç geçemedik biz onu

Sayfayı Paylaş