Ders Çalışmak istemiyorum Ne Yapmalıyım?

Konusu 'Hamilelik Dönemi, Anne ve Çocuk' forumundadır ve balamnaz tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    666
    Ödül Puanları:
    113
    Ders çalışma isteksizliği öğrencilerin büyük kısmında var olan bir sorundur.Masanın başına geçmek ayrı sıkıntı, ders başlamak ayrı bir sıkıntı, anlamaya çalışmak ayrı sıkıntıdır.

Ders çalışmak zorunda olduğunuzu bilmek bazen nefes almanızı bile güç hale getirebilir. Ders çalışmak uyanıkken görülen bir kabus gibidir. Sosyal yönleri güçlü olan bir kişinin sayısal dersleri çalışmak zorunda kalması kadar kötü birşey yoktur sanırım. Turkiye'de öğrenciyseniz nasıl bir insan olduğunuz hiç önemli değildir. Bütün dersleri görmek zorundasınızdır. Belkide ilerde çok önemli bir yazar olacaksınız, belkide kimyadan nefret ediyorsunuz ama çalışmak zorundasınız.

Ne yazık ki şuan ki durum budur sistem yönünden. Bir de işin şu tarafı varki 2011 yılında yaşıyoruz. Zamanı eğlenceli geçirmenizi sağlayacak o kadar çok şey varki elimizin altında oturup sıkıcı sıkıcı derslerle uğraşmak daha da zor oluyor.

Ders çalışırken çoğu zaman kendimizi de kandırıyoruz. Kandırdığımızın da farkında olarak kandırıyoruz hemde. Öğretmenin verdiği ödevleri mecburiyetten oturup yapıyoruz. Bizi görenler ders çalıştığımızıdüşünüyorlar, oysa ki bize verilen cezayı yapıyoruz. Ve bununda farkın oluyoruz. Masanın başındayız önümüzde kitap, defter, elimizde kalem ama ruhumuz bilgisayar başında veya sokakta top oynuyor veya atari başında veya internette sörf yapıyor. Masa başında geçirdiğimiz zaman için de bize fayda sağlayacak tek bir bilgi kazanamıyoruz. Çünkü orada değiliz. Masa başında olan tek şey vucudumuz onuda çabucak kaldırmak istiyoruz.

Dersleri göstermelikte olsa yapmasak, okulda da dinlemesek çok güzel olacak aslında. Zamanımız süpergececek. Süper geçmese de en azından daralıp sıkılmayacağız.
    Ama bu seferde tahsili olmayan ilerde ne olacağı belli olmayan insanlar haline döneceğiz. O kadar ileri gitmeye de gerek yok. Karne kötü gelirse durumlar daha da vahim bir hal alacak.

Peki ne yapmalı?

Arkadaşlar ne yapıp ne etmeli ders çalışmalıyız. Hemde göstermelik değil. Masa başına oturduktan 5 dakika sonra dayanamayıp kalksakta o 5 dakikayı anlayarak geçirmeliyiz. İçinde bulunduğumuz sistemintam olarak doğru olmadığı kesin. Ama elinizden gelen bir şey yok. Gerçi ilerde eğitim sistemidüzeldiğinde yan gelip yatacakmıyız? Tabii ki hayır. Eğitim sisteminin düzelmesi herkesin sevdiği becerdiği bölümleri okuması anlamı taşımaktadır. Okul yan gelip yatma yeri değildir. Her şekilde çalışacaz bundan kurtuluş yolu yok.

Peki kendimizi nasıl kandıracağız ve masa başına oturtacağız?

Bir facebook, bir aksiyon dolu bilgisayar oyunu varken nasıl masaya oturup ders çalışacaz, birde anlaya anlaya...

Bu konuda kendinizi teskin edeceksiniz. Kendinizi bu işi yapmak zorunda olduğunuza ikna edeceksiniz. Bu işin başka çıkış yolu yok arkadaşlar. Siz kendinizi ikna edemezseniz hiç kimse sizin için birşey yapamaz.

Şunu kendinize devamlı söyleyin. Bu işin şakası yok. Ders çalışmaz, konuları anlamazsanız, başarılı olamazsanız ilerki zamanlarda sosyal, kültürlü bir çevreyi kafadan kaybedersiniz bir kere. Şimdi çocuksunuz sizken kimse birşey beklemiyor. Ya ilerde?. Herkes sizden birşeyler bekleyecek. Başta aileniz. Sizden çalışmanızı isteyecek bir kere. Çalışma ortamına giren kişilerin hepsinde okul özlemi olur. "Keşke şimdi okulda olsaydım" der herkes. Çünkü iş ortamı zordur. Stres, haksızlık, koşuşturma doludur. Ve yoruldum, sıkıldım gidiyorum diyemezsiniz. Okulda ki gibi günlük 4-5 saat değildir. Gidip bir sıra da sandalyede oturtmazlar adamı. Çok çalışır az para alırsınız. Başka birinin yanında çalışıp ta, az çalışıyorum ama çok para veriyorlar diyen birini bulamazsınız.

Bir insanın en önemli şeyi işidir arkadaşlar. Sağlıklıysanız ve işiniz rahatsa keyfiniz yerindedir demektir. İşiniz rahat değilse 30 yıl biran önce geçsinde emekli olayım diye düşünürsünüz. Askari ücret alan kişinin ülkemizde evlenip, ev kiralaması imkansız gibidir. Yani düzgün para kazanmıyorsanız evlenemezsiniz. Tatil yapamazsınız. Araba alamazsınız. En ucuz telefonu kullanırsınız. Evinize internet bağlatmak bile ciddi bir maddi sorun haline gelir. 600 TL askari ücret aldığınızı düşünün. En az 350 TL ev kirası. Elektrik+su+telefon=125 TL (en az). Evde yemek yapılmazsa hep dışarda yediğinizi düşünün. Sabah kahvaltı için 3 TL, akşam yemeği için 3 TL = 6 TL.(Aç değil ama tok da değil) 20 gün işe gitseniz 120 TL. Bu harcamaların toplam tutarı 600 TL'dir. Hafta sonları yiyecek paranız kalmadı. Yapacak birşey yok, bir ayda hafta sonuna gelen 8 gün var. 8 günü mecburen aç geçireceksiniz.

Böyle bir hayatı yaşayabilirim diyorsanız rahat olun. Ders çalışmanıza gerek yok. Ama ben bu şartlarda yaşayamam diyorsanız oturup dersinize çalışın. Şuan başınızda olan anne, babanıza güvenip kaytarmayın. Onlar da sonsuza dek yanınızda olamayacaklar. O yüzde hayatınızı kurtarın. Bunun iki yolu vardır. Ya hiç okul hayatına başlamadan bir ustanın yanında iş öğrenip, o işten çok para kazanma yollarına arıyacaksınız, yada okuyup bir meslek sahibi olup para kazanacaksınız.

Okumak en kolay yoldur arkadaşlar. Rahat rahat okula gitmek varken, evine gelip şöyle bir dinlenip sonra 1-2 saat temiz temiz sıcacık evinizde ders çalışmak varken neden zor yolları seçesiniz. Neden ilerki yıllarınızı zora sokasınız. Neden?

alıntı

2. Misafir

Misafir Misafir

Cevap: Ders Çalışmak istemiyorum Ne Yapmalıyım?

çok teşekkür ederim bilgileri paylaştığın için.

3. PLeated Skirt

PLeated Skirt New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Peki kendimizi nasıl kandıracağız ve masa başına oturtacağız?

Bir facebook, bir aksiyon dolu bilgisayar oyunu varken nasıl masaya oturup ders çalışacaz, birde anlaya anlaya...

İlkokul,ortaokul,lise ve üniversite döneminde olsun hiç böyle bir isteksizlik yaşamadım Rabbime şükürler olsun.

Küçük yaşlarımda da hiç bir şekilde ailemden veya yakın çevremden olsun ''git dersleri yap''lafınıda işitmedim.

Olay beyinde bitiyor. Herşeye zaman ayıracaksın.Ailene,arkadaşlarına,sevgiline,vs vs.

Plan yaptımda demiyorum.Sadece üstümdeki sorumluluğun farkındaydım.Bunu farkına varabilmekte insanı başarılı yapıyor.

Teşekkürler paylaşım için

4. ShaKaty

ShaKaty New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama güzel yazı olmuş gerçekten .. Fakta ben hala ders çalışırken hep kaygılıyım sıkılıyorum elimde değil.

5. Misafir

Misafir Misafir

aynı dertten bende yakınmaktayım ilk sınavlarda sınıf 2. siydim artık hiç isteğim kalmadı beynim istemiyo hiç bi bilgiyi simdi kendimi oyalıyorum sürekli şuan bile drs calışmak için oturduğum masada sana bu cevabı yazıyorum :(

6. Misafir

Misafir Misafir

:telledim:11 ay sonra YGS sınavı var.Ve ben daha ders çalışmaya bile başlamadım.Okuldaki arkadaşlarım benden çok iyiler ve çok çalışıyolar.Eksiklerim var ve motivasyonum bu yüzden düşüyor.Bazen gerçekten çok daralıyorum ve geleceğimden endişeliyim :(

7. Misafir

Misafir Misafir

sana gerçekten çook teşekkür edrim.konu üzerin de süperr çalışmışın.yarın yazılım var ve ben senin sayende yüksek alıcagım inşallah.çünkü yazıyı okuduktan saonra aklım başıma geldi.hakkını helal et.

8. Misafir

Misafir Misafir

Sorumluluklarımın farkındayım ama ne yapacağımıda bilmiyorum müzik dinlemek bilgisayarda vakit geçirmek herkes için vazgeçilmez ama derste çaılşmam gerke ne yapmalıyım?

9. Misafir

Misafir Misafir

bence güzel ama yine herşey beyinde başlar arkadaş haklı...

10. Misafir

Misafir Misafir

benimde hiç çalışasım gelmiyor hemde hiç ne yapacam bilmiyorum çok kötüyüm

11. Ayberky

Ayberky New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    öğrencinin,ders çalışma isteksizliği aslında çok önceye dayanır.Yani ilkokuldan da önce velilerin çocuğunu sorumsuz yetiştirmesinden kaynaklanır.Bundan sonra da ilkokulda öğrenciye ders çalışmak sanki öğrenciye ceza gibi aşılanmasından kaynaklanır.Sayfalar dolusu konu anlatımının hepsini EZBERLETEN,testleri EZBERLETEN bir sistemden sonra o çocuğu silah zoruyla bile ders çalıştıramazsınız.Suç çocuklarda değil suç onu eğitecek sözde insanlarda...
    ...Şunu hepimiz bilmeliyiz ki okullar,dershaneler,çoçukların sırtına tonla bindirilen sınavlar:Çoçuğu düşünmekten alıkoyan şeylerdir.Çocuk düşünemeye düşünemeye sonunda bir robot olarak hayata atılıyor.İsterse sınavlarını tam çeksin düşünemedikten sonra insanlık özelliğini kayıbetmiş olur.Düşünemeyen insan kurmalı oyuncak gibi kurarsınız tek bir yöne doğru gider isterseniz elinizle sağ sola oynatır yönlerdirirsiniz onun iradesi dışında yaparsınız bunu.Bu anlattığım Devletimizin :p okullarından çıkan insanların hali. Zengin olanlar çocuklarını özel okullara gönderiyor özel okullar ezberden uzak gerçek öğretim metodları uygulayarak gerçek düşünebilen bireyler yetiştiriyor.Ama bu okullarda okuyan insanların çoğu zenginler oluyor ve temin anlatığım düşünemeyen insanları güzelce kullanıyorlar.Alın size zenginlerin fakirleri kullandığı bir ülke...

Sayfayı Paylaş