Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve x_m.e.e tarafından 9 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. x_m.e.e

  x_m.e.e ..ıɯıʎǝsɹǝɥ ɯıpʎɐs ʞoʎ..

  • Yönetici
  Mesajlar:
  47.140
  Aldığı Beğeni:
  1.481
  Ödül Puanları:
  425
  ALTIN KURALLARI UYGULAYARAK MÜKEMMELFOTOĞRAFLAR ÇEKEBİLİRSİNİZ

  1. İlk kez kullanacağınız hafıza kartını kullanmadan önce mutlaka formatlayın. Bu işlemi yapmadan kullanırsanız çektiğiniz fotoğraflar kaybolabilir.


  2. Çekim yapmaya çıkmadan önce bir poz deneme çekimi yapın. Herhangi bir şey eksik yada problemliyse bu yolla tesbit edip düzeltebilirsiniz.

  3. Bazı digital fotoğraf makineleri preview özelliklidir, çekilen fotoğrafı OK tuşuna bastıktan sonra hafızaya kaydeder. Buna dikkat etmezseniz fotoğraflarınız kaydolmaz.

  4. Amacınıza göre çekim kalitesini değiştirerek belleği verimli kullanınız.Eğer web sitesi tasarımı veya e-posta eki için çekim yapıyorsanız Economy ayarını, fotoğraf baskısı için çekim yapıyorsanız Best ayarını, Arşivlemek için çekim yapıyorsanız Normal ayarını kullanabilirisiniz.

  5. Menü ayarlarıyla oynayıp kameranın ayarlarını içinden çıkılamayacak kadar bozduysanız, setup menüsünden reset fonksiyonunu kullanarak makinenizi fabrika çıkış ayarlarına getirebilirisiniz.

  6. LCD parlaklık ayarınızı güneşli ortamlarda yükseltiniz. Karanlık ortamlarda parlaklığı düşürerek bataryayı tasarruflu kullanabilirsiniz.
  7. Bataryadan tasarruf etmek için makinenizi kapalı tutarsanız açana kadar çekebileceğiniz fotoğrafları kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda makine açık LCD kapalı konumda tutularak vizörden çekim yapılmalıdır.


  8. Kameranızı açık unutup bataryanın tamamen boşalmasını önlemek için setup menüsündeki Auto power off fonksiyonu devreye sokulmalıdır.

  9. Çekimlerinizde digital zoom özelliğini mümkün olduğu kadar kullanmayınız. Digital zoom çekim kalitesini düşürmektedir. Dilerseniz daha sonra bilgisayarda görüntüyü büyütüp digital zoom elde edebilirsiniz.

  10. Kamera vizörü yanında kırmızı veya yeşil yanan ışıklar vardır bunlar kameranın netleme işleminin, otomatik ayarlarının veya flaşının hazır olup olmadığını gösterir. Eğer kırmızı yanıyorsa çekim yapmayıp yeşil yanana kadar beklenmelidir.

  11. Net fotoğraflar çekmek ve titremelerden etkilenmemek için yüksek enstantane değerleri ile çekim yapınız. Çoğu makinede bu değer 1/50 değerine ayarlıdır. 1/125 ideal bir değer olabilir.

  12. Işığın az olduğu koşullarda Enstantane ve Diyafram değerini düşürünüz. Makinenizde ISO ayarlama özelliği varsa ISO değerini biraz yükseltiniz, çok fazla yükseltmek görüntü kirliliğine neden olabilir. Makineyi titretmemek için dirseğinizi vücudunuza dayayabilir, kapı pencere pervazlarına dayanabilir, masa, kitap gibi nesneleri sehpa niyetine kullanabilirsiniz.

  13. Flaşınızın kaç metreye kadar aydınlattığını bilirseniz doğru pozlama yaparsınız. Kullanım kitapçığının özellikler bölümünden Flash Guide Number (GN) değerini öğrenip, bu değeri kullandığınız diyafram değeri (f) ile bölerseniz flaşınızın kaç metreyi aydınlatabildiğini öğrenirsiniz. Örnek: GN değeri 10 olan bir makine ile 1.8 diyafram değeri ile 10/1.8=5.5metre uzaklığa kadar flaşlı çekim yapabilirsiniz.

  14. Karanlık ortamlarda flaş kullandığınızda gözler kırmızı çıkar. Bunun nedeni göz bebeğinin karanlıkta büyümesidir ve flaşın gözün arka tarafındaki ağ tabakasını aydınlatmasıdır. Bunu önlemek için flash menüsünden Red Eye Reduction fonksiyonunu aktif hale getiriniz.
  Bu fonksiyon aktive edildiğinde LCD de göze benzeyen bir sembol görünecektir. Kırmızı göz engelleme aktifken deklanşöre basıldığında flaş önce birkaç kez çakacak ardından çekim yapılacaktır. Bunun amacı çekim öncesi göz bebeğini küçültmektir. İlk flaş çaktığında çekim yapıldı zannedip pozisyonunuzu bozmayınız.

  15. Bazı durumlarda ışık az ama ortam güzeldir. Flaş ortamın bütün büyüsünü bozabilir. böyle durumlarda flaşı iptal ederek çekim yapınız. Birde flaşlı deneme yapılabilir. Güzel olmayan poz daha sonra silinir.

  16. Portre çekimlerinde çekilecek kişinin arkasında güneş varsa yüzlerin karanlık çıkmaması için mutlaka flaşı kullanınız.

  17. Gece çekimlerinde flaşı kullanırken makinenizi gece moduna getiriniz. Örneğin arkada ışıl ışıl bir manzara önde arkadaşınız ve karanlık bir gece. Doğrudan flaşla çekerseniz arkadaki manzara fotoğrafta yer almaz. Flaş kullanmazsanız şimdide arkadaşınız fotoğrafta yer almaz. Makine gece moduna getirildiğinde perdeyi arkadaki manzarayı pozlayacak kadar açık tutar kapanmadan hemen önce flaş çakarak sizi de manzaranın içine dahil eder. Bu teknikleri denemeyi alışkanlık haline getiriniz.

  18. Kar ve Kum gibi açık rengin neredeyse tüm kadrajı doldurduğu durumlarda otomatik ışık ölçümü hata yapar. Bunu telafi etmek ve çekmek istediğiniz konuların kara lekeler olarak değil de gerçek renklerle görünmesini istiyorsanız, bir iki stop pozlama telafisi yapınız. Yani +/- şeklinde gördüğünüz EV ayarını duruma göre +1 yada +1.5 yapınız.

  19. İnsan ve Çevre konulu bir fotoğraf çekiminde kişilere mümkün olduğu kadar çok yaklaşınız. Kişileri kareye bit kadar yerleştirip tüm binayı çekerseniz, kimin kim olduğu anlaşılmayacak, anlamsız bir fotoğraf olacaktır. Önce kişileri binanın önünde çekip ardından binayı tek başına çekerseniz ve albümde bu iki fotoğrafı yan yana koyarsanız kişilerin o bina önünde olduğu anlaşılacaktır.

  20. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde çiğ bir ışık olduğu için bu saatlerde çekilen fotoğraflar sanıldığı gibi güzel olmayacaktır. Sabah ve Öğleden sonra gibi ışığın yatay olduğu saatler çekim için daha uygundur.

  21. İnsanları şirin göstermek için yukardan fotoğraf çekiniz. Bu boyların kısa görünmesine neden olsa da yüzleri şirin gösterir. Bir insanı büyük ve şişman göstermek için aşağıdan çekebilirsiniz bunu bayanlarda denemeyiniz.

  22. Bir objeyi yarım metreden daha yakın bir mesafeden çekiyorsanız, makinenizde makro fonksiyonunu aktif hale getiriniz. Makro aktifken LCD ekranda bir çiçek resmi görürsünüz. Artık istediğiniz kadar yaklaşabilirisiniz.23. Net çekimler için diyafram değerinin mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekir. Işığın fazla olduğu ortamlarda diyafram değerini yükselterek daha net pozlar elde edebilirsiniz.

  24. Kameranızda Auto focus ile ilgili ayarlar bölümünde AF Area seçeneği varsa bu ayar sayesinde fotoğraf karesinin herhangi bir alanını netleştirerek çekim yapabilirisiniz.

  25. Hafıza kartlarını makineniz açıkken çıkartmayınız. İçindeki bilgiler zarar görüp, kartınız bozulabilir. Çoğu makine hafıza kartının kapağını açınca makineyi kapatır. Yinede buna dikkat edilmelidir.

  26. Eğer bilgisayarınıza fotoğrafları aktarırken sabit diskinizde dosya kopyalar gibi rahat biçimde çalışmak istiyorsanız, harici hafıza kartı okuyucusu edininiz. Fotoğraf makinenizin hafıza kartını seyyar hafıza olarak da kullanabilirsiniz.

  27. Çektiğiniz fotoğrafın en fazla hangi boyutta basılacağını fotoğraf çözünürlüğünü 60'a bölerek bulabilirsiniz.Örnek 1: 800x600 800/60=13 600/60=10 Maximum 10X13 ebadında fotoğraf baskısı

  Örnek 2: 2048x1536 2048/60=34 1536/60=25 Maximum 34x25 ebadında fotoğraf baskısı


  28. Objektifleri yumuşak dokuya sahip bir bezle yuvarlak hareketlerle temizleyiniz. Kesinlikle alkol gibi çözücü maddeler kullanmayınız. Bunlar lensin üzerindeki film tabakasını bozabiliriler. Kum gibi cisimleri hava fırçasıyla temizleyin aksi takdirde objektifinizi çizersiniz.

  29.
  Kumsal gibi küçük kum taneleriyle dolu bölgelerde makinenizi çok iyi koruyunuz. Bu tanecikler çok tehlikelidir. Bir rüzgar esmesi bile makinenizin sonunu getirebilir.


   
  3 kişi bunu beğendi.
 2. Osmanlı-Fatihi

  Osmanlı-Fatihi Member

  Mesajlar:
  58
  Aldığı Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  8
  bnde var kullanıorum ve çok guzel çekim yapıo
   
  1 person likes this.
 3. mim_cenkiskhan

  mim_cenkiskhan Member

  Mesajlar:
  225
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  18
  çok sagol çok işime yaradı fotografçılık klubüne üyeyim bizim üniversitede amatör fotograf çekiyorum gerçekten güzel paylaşım
   
 4. YUMUŞATICI

  YUMUŞATICI Belay-ı Hüsn

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  6.036
  Aldığı Beğeni:
  196
  Ödül Puanları:
  63
  benim makina bozuldu tamir edebilecek varsa yardımcı olsun foto çekmiyo :(
   
 5. tedua

  tedua Member

  Mesajlar:
  14
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  güzel paylaşım teşekkürler
   
 6. mrozturk

  mrozturk Member

  Mesajlar:
  29
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  casio makinem var çekimi fena değil 5mp

  ancak sony aynı özlliklerde makie çok farklı çekiyor, beyazı daha beyaz , daha net falan...

  bi ayar ile düzeltilebilir mi acaba ?
   
 7. rakimertcan

  rakimertcan New Member

  Mesajlar:
  1
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Slm

  yuksekkalite.com süper resimler,3 boyutlu resimler,araba resimleri istediğiniz resimleri bulabilirsiniz.
   
 8. Hellboy06

  Hellboy06 12.5

  Mesajlar:
  800
  Aldığı Beğeni:
  39
  Ödül Puanları:
  28
  Sevgili X.m.e.e arkadaşım bu bilgileri sen mi yazdın yoksa copy mi yaptın öğrenmek istiyorum Bi kaç düzeltme yapmam gerecek yazdığın şeylerle ilgili;

  2-poz deneme çekimi nasıl oluyor deneme yaptığın ortamla asıl fotoğraf çekeceğin ortamın ışık değerlerinin aynı olacağını nerden biliyosun.

  3-her fotoğraf makinesinde "ok" tuşuna bastığın zaman kareyi kaydeder.

  8-Bu özellik her fotoğraf makinesinde olmayabilir.

  10-Bu eski digital kompaktlar için geçerliydi.şimdiki makinelerde böyle bir sorun yok anında flash açılıyor.

  11-1/4000 'nde yüksek enstantanedir.Neye göre belirlenmiş o enstantene değeri anlamadım bi ideal enstantane değeri diyor nerden biliyorsun benim 1/3000 de çekmeyeceğimi bu da yüksek enstantane :D

  12-Bunu yazan adamın tripot denen şeyden haberi yok galiba...

  14-Bu özellikte her fotoğraf makinesinde yok.

  17-Gece çekimlerde gece modu tarihe karıştı manuel çekim diye bi kavram çıktı :D

  21-Böyle fotoğraf çekmenizi tavsiye etmem :D

  24-f 2,8 olacak.

  28-Gözlük bezi en ideali.

  Bilgileri biraz daha güncelledim ilgilenen arkadaşlara başarılar diliyorum ışığınız bol olsun...
   
  1 person likes this.
 9. zavalliadam

  zavalliadam Member

  Mesajlar:
  32
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  lens farkındandır.
   
 10. DİEMX

  DİEMX Member

  Mesajlar:
  49
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  sağol bilgi için
  :ex98:
   
 11. zahidem

  zahidem Banlandı

  Mesajlar:
  180
  Aldığı Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

  çok çok değerli bilgiler...çok güzel paylasımlarınız var teşekkürler.
   
 12. Graphychere

  Graphychere New Member

  Mesajlar:
  16
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

  aylardır arıyordum. sayende bilgiye kavuştum. ama kumlu yerlerde rüzgar esmesi neden tehlikeli?
   
 13. sat_le

  sat_le Member

  Mesajlar:
  26
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Cevap: Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

  saol paylaşım içinn
   
 14. lidyali

  lidyali New Member

  Mesajlar:
  5
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

  teşekkürler
   
 15. usbem

  usbem New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Digital fotoğraf makinası ile uygulanacak çekim teknikleri...

  teşekkürler güzel paylaşım olmus..
   

Sayfayı Paylaş