dünya nüfusunun dinlere göre dağılımı

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve ceren25 tarafından 8 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Dünya nüfusunun belli başlı dinlere göre dağılımı
    1. Hıristiyanlık - 2.1 milyar
    2. Seküler/Dinsiz/Ateist - 1.4 milyar
    3. İslam - 1.2 milyar
    4. Hinduizm - 900 milyon
    5. Budizm - 708 milyon
    6. Çin geleneksel dini - 394 milyon
    7. Afrika geleneksel inançları -100 milyon
    8. Sihizm - 23 milyon
    9. Musevilik - 14 milyon
    10. Bahailik -12.5 milyon
    11. Mormonizm - 12 milyon
    12. Yehova'nın Şahitleri - 6.7 milyon
    13. Şinto - 4 milyon
    14. Zerdüştlük - 2.6 milyon

düşünün ki... dünya nüfusu 6 milyarın üstünde... 1.2 milyarı müslüman... geri kalanı...yani 5 milyar insan başka dinlere sahip...

1 person likes this.
  2. Mıknatıs

Mıknatıs Womanizer

Aldığı Beğeni:
    377
    Ödül Puanları:
    83
    Hristiyanlık ve Seküler/Dinsiz/Ateist'lik Almış Başını Gidiyor...:(

3. Superficielle

Superficielle Active Member

Aldığı Beğeni:
    109
    Ödül Puanları:
    43
    pihh ne kadar saçma! sizde inandiniz yani bu sonuclara?

4. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    avrupa-eski sovyetler birliği...amerika kıtası ele alındığında hıristiyanlık en yaygın din olarak görünmekte...müslüman ülkelerin nüfusu da belli... dünya nüfusu 6.6 milyar olduğuna göre diğer tüm dinler çıkartıldığında geriye kalanı ateist-deist-agnostic olarak almış olabilirler... tek tek hesaplamak gerekir... ülkeler bazında...

5. Mıknatıs

Mıknatıs Womanizer

Aldığı Beğeni:
    377
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: dünya nüfusunun dinlere göre dağılımı

İyi de ben Bu Konuyu Daha Önce Vermiştim...:)

6. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    75
    Ödül Puanları:
    0

aslında sorulması gereken bazı sorular var...

her din onun mensuplarınca kendini gerçek ve tek din olarak kabul eder... en azından ben türkiye'de yaşadığım için islam'ı ele alayım...

islam son ve gerçek dindir... yahudi ve hristiyanlarda kendi dininden en az bir müslüman kadar emin olarak inanır...

islam'a bakarsak, yani müslümanlar 5 milyar insandan 1-0 önde başlıyor...

herkesin aklı ve mantığı var... geri kalan 5 milyar insan neden araştırıp müslüman olmuyor ki ?

sürü psikolojisi ve daha önemlisi aile öğretileri yüzünden...

kaç kişi ailesinin ve toplumunun öğretileri dışına çıkar ?

bir müslüman ne kadar çıkarsa bir hristiyanda o kadar çıkar elbette...

iyide 1.2 milyar insan ailelerinin ve toplumun öğretisi sonucu müslüman oldu diye, cennetin ya da allah'ın en güzel nimetlerinden faydalanacak iken, geri kalan büyük çoğunluğun, ailesi ve toplumu yüzünden müslüman olmadıkları için ne sucu var ?

7. aknay

aknay Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18

ceren musluman olmayanlar cogunlukta evet....ayrıca muslumanlar ıcınde sacma sapan mezheplerde var..aslında o 1,2 mılyar muslumandanda anccak 70,80 bını adam gıbı muslumandır...dunyanın halı ıcler acısı...ha sen bunlara bakıp yanı bunca ınsan cehennememı gıdecek dıye soruyorsan ..evet uzgunum ama durum boyle......muslumanların bıle cogu kurtulamayacak.......bu sana mantıksız gelebılır..ama soylede dusunmen lazım..sayının ne onemı varkıiii...kım ne yaptıysa onun karsılıgını alacak...

8. tuna_bjk

tuna_bjk Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    60
    Ödül Puanları:
    48

Bu kadar dinsizin olmasına şaşırdım açıkcası...

9. aknay

aknay Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18

toplumun ogretısı sonucu musluman olanlardan ne fayda gelırkı..onemlı olan aklını kullanıp..aylenın veya toplumunun musluman olmasına bakmadan ozgurce dusunup karar verebılmektır...cogu ınsan annesı babası musluman veya ulkesı musluman dıye kendıne musluman dıyor..boyle muslumanlık olmaz....her bırey ozgurce dusunup kararını vermelıdır....ibnirüstün dedıgı gıbı akıl ınanctan ustundur....ınsan aklını kullanmalı...toplumunun deger yargılarına gore kendıne yon belırlememelı...........hrıstıyan bı ulkede buyuyen cocukta akıl bulug cagına geldıgınde arastırp dogruyu bulmalı..hıc sorup arastırmadan bırseylerı kabul etmemelı.....

10. deportee

deportee Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

düşünüyorumda 6 milyar insan.. bunların 1.2 milyarı müslüman bundan 1400 yıl önce hz muhammed e oku emri gelene kadar kaç müslüman vardı.. emir geldikten sonra kaç tane oldu..
    aslında saymış olduğunuz dinler inançlar hep vardıı.. bugün için gecerli değilki bu rakamlarr sadece dünya nufüsü arttı.. artan nüfüsla beraber değerlerde arttı.. yanii söylemek istediğimm sayılar önemli değilkii diyelim dünyada 100 tane müslüman kalmış yada hiristiyan diğerleri dinsiz olmuşş siz bu 100 kişiyi sindiremicekmisiniz içinizde o 100 kişiye göre bütün dinsizler cehenneme gidecek kendileri cennete .. bu 100 kişini düşüncesi dinsizleri niye rahatsız ederkii.. yada söyle söyleyim dinsizler için allah yoksa cennet cehennem yoksa inananların allahı veya cenneti ,cehennemi niye önemli olsunki onlar için...bu örnekelri dinlerin kendi arlarındada çoğaltabiliriz..

11. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    75
    Ödül Puanları:
    0

sayın akınay;

benimde irdelediğim o... neden insanlar aklını kullanamıyor ?
    mesela dediğiniz, dünyada sadece 70-80 bin gerçek müslümanın arasında siz de var mısınız ? bunun kriterleri nedir ?
    bir çalışan, sabahın köründe dünkü yorgunluğunu üstünden atamadan kalkıp işe koyuluyor... 10-15 saatlik mesai sonunda ne kuran'ı okumaya, namaz kılmaya nede kendini geliştirmek için bir kitap, gazete okumaya vakti oluyor... bırakın bunları eşi ile sevişmeye bile vakit bulamıyor...
    bu adamın suçu çoluğuna çocuğuna bakmak mı ?

tanrı neden yarattığı insanları cehennemde yakacak ?
    bizden kulluk bekleyecek kadar aciz bir varlık mı ?

12. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

sn inşaatcı, ben sizden burda dini veya tanrının kullarını neden cehennemde yakmak istediğini eleştirmenizi değilde..kapitalist sistemin insanları yaşamak için zor şartlarda çalıştırmaya ittiğini ve bununla beraber inaçsızlığa veya inçlarından uzaklaşmaya dini görevlerini yerine gedirmemeye ittiğini eleştirmeni beklerdim:) bunu niye beklerdim biliyormusun bugüne kadar hep eleştirdiğiniz kapitalizimi ve övdüğünüz komünizmi aslında insanalr arasında eşitlik olsun diye değilde, amaçlananın insanların inançlarıyla oynama olduğunu düşünmeye olanak sağlamaması için..yani asıl anlatmak istediğim nasılki bazı cevrelerce, bazı dini kurumlar veya örgütlerin asıl amaçları düzeni yıkmak veya şeriat gedirmek isteminde olduğunu idda ediyorlarsa ve baktığınızda bu kurumlar içinde olan kişilerin çok iyi niyetli olduğu ve vatanı milleti dini değerleri için yaşamını sürdürdüğünü görsekte tepedekilerinin niyetinin faklı olduğu hep söylenir.. öyleyse düşünülmeliki komüniziminde insanlara eşitlik rahat ve huzur gedireceğini söylesede asıl amacının insanları inançsızlığa alıştırmak olduğunu düşünmektir... buna sebep olan ise komünizimin nereden geldiğidir.. yani tepedekiler.. bu bağlamda baktığınız zaman inanan insanın dünya değerleri ve zevkleri uğruna eşitlik hayalleri uğruna dinini satmayacağını görmektir..ben isterdimki bu iki cizgi arasındaki farkı görüp insanların düşünceleriyle inaçlarıyla oynanılmasın..
    ..sizin asıl sorunuza gelince, allah aciz değildir.. bizden kulluk bekleyecek kadar aciz değildir..bu soruya iki türlü bakabiliriz..eğer allaha inanıyorsanız allah bir evren yarattı..içinde bir dünya yarattı ve bir çok canlı yarattı. bu canlıların içinde düşünen ve irdesini kullanan insanı yarattı.yaratmış olduğu evrene kurallar koydu..insanlar içinde kurallar koydu..bu kurallara uymak insanın elinde..çünkü allah dünya hayatının gecici olduğunu ve koymuş olduğu kurallara uymayanları cezalandıracağını söylemiştir..bunu şöyle düşünün..bir devletin kuralları var bu kurallara uymayanlar bir şekilde cezalandırılıyor..devlet olmadığını düşünürse kişi kendi hakkını arayacağından cezayı kendi vermeye kalakacaktır.. yani allah kullarını illede cezalandıracam dememiştir..kuralalra uymayanları cezalandıracam demiştir.. bunu acizlik olarak görmek allaha inanmamakla ilgilidir..zaten allaha inanmayanları bu konular bu kadar neden rahatsız eder bilmiyorum..

13. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

sn inşaatcı, ben sizden burda dini veya tanrının kullarını neden cehennemde yakmak istediğini eleştirmenizi değilde..kapitalist sistemin insanları yaşamak için zor şartlarda çalıştırmaya ittiğini ve bununla beraber inaçsızlığa veya inçlarından uzaklaşmaya dini görevlerini yerine gedirmemeye ittiğini eleştirmeni beklerdim:) bunu niye beklerdim biliyormusun bugüne kadar hep eleştirdiğiniz kapitalizimi ve övdüğünüz komünizmi aslında insanalr arasında eşitlik olsun diye değilde, amaçlananın insanların inançlarıyla oynama olduğunu düşünmeye olanak sağlamaması için..yani asıl anlatmak istediğim nasılki bazı cevrelerce, bazı dini kurumlar veya örgütlerin asıl amaçları düzeni yıkmak veya şeriat gedirmek isteminde olduğunu idda ediyorlarsa ve baktığınızda bu kurumlar içinde olan kişilerin çok iyi niyetli olduğu ve vatanı milleti dini değerleri için yaşamını sürdürdüğünü görsekte tepedekilerinin niyetinin faklı olduğu hep söylenir.. öyleyse düşünülmeliki komüniziminde insanlara eşitlik rahat ve huzur gedireceğini söylesede asıl amacının insanları inançsızlığa alıştırmak olduğunu düşünmektir... buna sebep olan ise komünizimin nereden geldiğidir.. yani tepedekiler.. bu bağlamda baktığınız zaman inanan insanın dünya değerleri ve zevkleri uğruna eşitlik hayalleri uğruna dinini satmayacağını görmektir..ben isterdimki bu iki cizgi arasındaki farkı görüp insanların düşünceleriyle inaçlarıyla oynanılmasın..
    ..sizin asıl sorunuza gelince, allah aciz değildir.. bizden kulluk bekleyecek kadar aciz değildir..bu soruya iki türlü bakabiliriz..eğer allaha inanıyorsanız allah bir evren yarattı..içinde bir dünya yarattı ve bir çok canlı yarattı. bu canlıların içinde düşünen ve irdesini kullanan insanı yarattı.yaratmış olduğu evrene kurallar koydu..insanlar içinde kurallar koydu..bu kurallara uymak insanın elinde..çünkü allah dünya hayatının gecici olduğunu ve koymuş olduğu kurallara uymayanları cezalandıracağını söylemiştir..bunu şöyle düşünün..bir devletin kuralları var bu kurallara uymayanlar bir şekilde cezalandırılıyor..devlet olmadığını düşünürse kişi kendi hakkını arayacağından cezayı kendi vermeye kalakacaktır.. yani allah kullarını illede cezalandıracam dememiştir..kuralalra uymayanları cezalandıracam demiştir.. bunu acizlik olarak görmek allaha inanmamakla ilgilidir..zaten allaha inanmayanları bu konular bu kadar neden rahatsız eder bilmiyorum..

14. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    75
    Ödül Puanları:
    0

sayın deportee

cidden sizi anlayamıyorum... gıdanın liberalizasyonu başlıklı konuda kapitalizme lanet ettiğim için beni eleştiriyorsunuz... şimdi de neden kapitalizme küfür etmedim diye eleştiriyorsunuz... bu konu ne kapitalizm ne de sosyalizm...

siz etrafınıza bakınca bütün tarikatların ve dini kuruluşların aslında iyi niyetli insanlar tarafından kullanıldığını görebilirsiniz... sanırım bakmak ve görmek arasındaki fark bu... size sayısız örnek gösterebilirim dini inançların bazı tarikat ve örgütlerde sömürüldüğü konusunda... elbette istisnalar vardır, her dini kuruluşu kötülemedim...

komünizm din düşmanı değildir... kapitalizm de... hoş ikisine de lanet olsun... ben bu dünyaya bir daha gelmeyecem... ve öldükten sonra tekrar dirileceğimede inanmıyorum... öyleyse bana kalan yaşamım boyunca insan gibi özgürce yaşamak... belki çocuklarım olur, belki ailem benden fazla yaşar... yoksa ben ölür giderim banane... ama arkamdakilere güzel bir dünya bırakmak amacım/amacımız... ben dünya da cenneti yaşamak istiyorum...

kesin olmayan şeyler için kesin konuşmak yanlış... bizi tanrının yarattığı ne malum ? eğer bizi tanrı yarattıysa tanrıyı kim yarattı ?

insan kusursuz bir canlı değil... yani dini inançlara göre günah işlemeye müsait bir canlı... bana doğarken sormadılar... eğer öyle bir şansım olsa asla doğmak istemezdim... sonuçta doğdum... ee ? tanrı bana sormadan beni yaratıyor sonra da bana kulluk et, etmezsen cehennemde yakarım diyor ! nasıl bir bencillik bu ?

son olarak;

ben muhafazakar bir ailede doğdum... dışarı çıktığımda toplum devlet herşey dini kullanarak yaşamı yönlendiriyor... yani müslümanlarla ve islamla muhattap oluyorum... sorgulamam sizce tuhaf mı ? insanları ateist dinsiz diye öldürmek ne kadar doğru idi ? önder sav'ın söylediği sözler neden gocunduruyor insanları ? kimse kimseye inancı için karışmasa zaten hiç bir sorun olmaz...

saygılarımla...

15. sienpi

sienpi Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    59
    Ödül Puanları:
    48

...........................

16. deportee

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

neysee bu konuyu burda tartışmakta yanlışş..haksızlık etmiş olmayalım kimseye

17. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63

tavrına bakılırsa o 70-80 bin kaliteli müslümanın arasında sende varsın :)

18. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    75
    Ödül Puanları:
    0

uslubunuza ve olaylara yaklaşım şeklinize hayranım :)

siz herşeyi çözmüşsünüz... ben anlayamıyorum, tanrı beni aptal yaratmış benim sucum değil ki :)

19. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

şöyle ki... ben size "sen pisliğin tekisin, yerin hapishane" dersem nasıl ki kızarsınız...nasıl ki "hadi ya... ben ne yaptım ki" dersiniz. ve nasıl ki... ben ne dersem diyeyim cevaplarımdan asla tatmin olmazsınız. aynı şeyi düşünün.

yani "sizin cennete gitme" ihtimalinizle ilgili iddialarınız değil.... bizim "cehenneme gitme" ihtimalimiz ile ilgili iddilarınız rahatsız edici. yoksa bize ne sizin inancınızdan.

Last edited: 10 Haziran 2008
  20. aknay

aknay Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18

evet ..en azından oyle olmaya calısıyorum...en azından ınsanların soyledıklerını agzımı acarak kabul etmıyorum..dusunuyorum arastırıyorum ,dua edıp dogru sonucu bulmaya calısıyorum...dunyadaki islama bak bırde kurandaki islama bak..ne dedıgımı anlarsın o zaman

Sayfayı Paylaş