Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Sürç-ü Lisân tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Sürç-ü Lisân

  Sürç-ü Lisân EngineeR

  Mesajlar:
  7.697
  Aldığı Beğeni:
  529
  Ödül Puanları:
  113
  Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?
   
 2. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.609
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Magellan :D


  Dünya'nın şekli yuvarlak değil, onaltıgendir.

  Bu şimdi ki zamanda trilyonlar harcanarak bulunan bir
  çalışma değil; aksine 1513' den beri var. Hemde kaptan-ı
  deryamız, usta denizcimiz, Muhiddin Piri yani Piri Reis'in
  bulmuş olduğu birşey..

  Ve dünyanın yuvarlak değil, onaltıgen olduğunu ispatlamıştır. Dünya'nın uydudan çekilen fotograflarda yuvarlak çıkmasının sebebinide; araya giren havaküre, suküre, dünya'nın dönüş hareketi ve dünya 'nın uzaydaki uzaklık-yakınlık kavramı arasında ki matematiksel ilişkiye dayandırıyor.

  İşte kitapdan alınmış çarpıcı bölümler:

  * " Piri Reis'in halen çözülemeyen haritası, Reis'in sır dolu
  yaşamının bir parçasını oluşturmaktadır. Kendisinin bu
  teknolojiyi nereden alarak böyle bir çizim gerçekleştirmiş
  olduğu, dünya bilim adamları tarafından hep merak konusu
  edlmiş ve halen 21.yüzyılda dahi Reis'in sır dolu haritasına
  aydınlatıcı bir ipucu bulunamamıştır.(s.21)"

  * " NASA'dan gelen çarpıcı bir açıklamayla başta Türk Tarih
  Kurumu yetkilileri olmak üzere tüm dünyanın dikkatını çeken
  bir tespit ortaya çıkmıştır. NASA'nın açıklamasına göre,
  Reis'in 1513 tarihinde çizmiş olduğu haritanın, bugün uzaydan
  çekilen dünya fotoğraflarıyla birebir aynı olduğu tespit
  edilmiştir. Piri Reis'in o dönemin teknolojisiyle bu haritayı
  nasıl çizmiş olabileceği sorusuna bir cevap bulunamamış
  olmakla birlikte, bu konuda ancak birkaç ihtimal ortaya
  atılmıştır.(s.32)"

  * " Son yapılan araştırmalar neticesinde, Piri Reis'in "Dünya
  Haritası" nın hatasız olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kesin sonuç, ancak harita , uydular ve uzay gemilerinden çekilen Dünya
  fotoğraflarıyla karşılaştırılınca anlaşılmıştır, elbette ki büyük
  bir ilgi ve şaşkınlık uyandırmıştır.(s.61)

  * " Cebelitarık Boğazı'nın uydudan çekilmiş fotoğrafı ile "Piri
  Reis Haritası"ndaki Cebelitarık Boğazı'nın görünüşü aynıdır.
  Piri Reis'in bu detayları bilmesi sizce bir raslantı mıdır?(s.65)

  * " Amerikan Hava Kuvvetleri'nin projeksiyon sistemleri
  haritayla, Piri Reis'in haritası aynı doğrultudadır.

  alıntı
   
 3. Sürç-ü Lisân

  Sürç-ü Lisân EngineeR

  Mesajlar:
  7.697
  Aldığı Beğeni:
  529
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk kez Galileo iddia etmiş :p Ama ıspatlayamamış :)
   
 4. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.609
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Yuvarlak değilmiş Süheyl :D
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Pisagor,Macellan ve Galileo.
   
 6. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünya yuvarlak mıdır?

  evet Dünya yuvarlaktır.İspatları da vardır. Güneşin doğudan doğup batıdan batarsa Dünya'nın yuvarlak olduğunu anlarız.
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu YUVARLAK OLDUĞU İSTAFI

  Bence bir insan helikopterle kuzeye doğru gezerse aynı yere gelir ve yovarlak olduğunu anlarız
   
 8. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  evet dünya yuvarlaktır eski zamnde birçok bilim adamı bunu ispatlmıştır
   
 9. susqun pery

  susqun pery Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  dünyanın yuvarlak olduğunu bulan bilim adamı galileo dur ayrıca bunu ispat etmek için gemi ile bir yere gidip sonra neden gittikçe küçüldüğünü söyleyince herkez şaşırdı bunu ispat etmek için birkaç arkadaşıyla gemiye binip yola çıkmışlardır fakat yolda bir aksilik olmuştur bilinmeyen bir adanın önünden geçerken insan yiyen yamyamlar gemiden 1 kişi almaya çalışmışlar ne kadar kaçmaya ğraşsalarda yamyamlar onlar kaçarken aralarından birini birden çekmişer ve maalesef bu kişi galileo dur ama arkadaşları birşey yapamayacağı için oradan kaçmışlar ve bu hikayede böyle bitmişşş
  VE SONN.
  .....
   
 10. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Ferdinand Magellan, Portekizce Fernão de Magalhães. (d. 1480, Sabrosa - Portekiz, ö. 27 Nisan 1521, Filipinler). Portekizli denizci ve kâşif. İspanya Krallığı'nın desteğiyle denizlere açılan Magellan, dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir. Hikâyesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta'nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır.

  Magellan (okunuşu: Macellan) son yolculuğunu tamamlayamadan Filipinler'deki Mactan Savaşı'nda öldürüldü. Ancak daha önce ziyaret ettiği Baharat Adaları'nın ötesine giderek tüm meridyenlerden geçen ilk insanlardan olmayı başardı. Büyük Okyanus'a seferi esnasında okyanusu çok sakin gördüğü için "pasifik" (sakin) ismini veren, ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilen Portekizli denizci Magellan, Büyük Okyanus'u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.

  Dünyayı dolaşmak üzere denize açılan 237 (diğer bir kaynağa göre 270) denizcinin sadece 18'i İspanya'ya dönerek seyahatini tamamlamayı başardı. Bu denizcilere Magellan'ın ölümünden sonra yönetimi devralan Juan Sebastián Elcano adlı İspanyol liderlik etmiştir.

  Magellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında, henüz 25 yaşındayken çıktı. Görevi Francisco de Almeida'yı Portekiz genel valisi olarak Hindistan'a götürmekti. Yerel bir kral üç yıl önce Vasco da Gama'ya vergi verdiği halde Almedia'ya vermeyi reddedince Magellan bu yolculuğunda ilk kez bir savaş görmüş oldu. Almedia bugünkü Tanzanya'da bulunan dönemin başkenti Kilwa'ya saldırıp ele geçirdi.

  1506 yılında Magellan doğu Hindistan'a giderek Baharat Adaları'na keşif gezilerinde bulundu. Şubat 1509'da, Osmanlı Devleti'nin bölgedeki gücünün gerilemesinin başlangıcı olarak da görülen Diu deniz savaşı'na katıldı. 1510 yılında kaptanlığa getirildi, fakat bir yıl sonra, doğuya izinsiz gemi götürmek yüzünden bu yetkisini kaybetti, Portekiz'e geri dönmeye zorlandı.

  1511'de Fas'a gönderildi ve burada Azamor Savaşı'na katıldı. Bu savaşta dizinden ciddi biçimde yaralandı. İzin almadan savaşı terk edince Almedia'nın gözünden düştü, ayrıca Moorlarla yasadışı ticaret yapmakla suçlandı. Suçlamaların birçoğu zamanla etkisini kaybetse de, Magellan Portekiz kralı I. Manuel'in gözünden düştü. Kral, Magellan'ın ücretini artırmayı reddetti ve 15 Mayıs 1514'ten sonra yeni iş teklifinde bulunmayacağını bildirdi. Bunun üzerine Magellan hizmetini İspanya Krallığına sunmaya karar verdi.

  10 Ağustos 1519'da Magellan'ın emrindeki beş gemi Seville'den ayrıldı ve Guadalquivir Nehri'ni geçerek nehrin ağzında yer alan Sanlúcar de Barrameda 'ya ulaştı. Gemiler burada beş haftadan daha uzun süre beklediler. İspanyol yöneticiler Portekizli amiral konusunda şüpheci ve ihtiyatlıydı, neredeyse Magellan'ın denize açılmasına karşı çıktılar ve Portekizli gemi tayfasının hemen hemen tamamını İspanyol denizcilerle değiştirdiler. Ama sonunda Magellan, 20 Eylül'de emrindeki yaklaşık 270 denizciyle birlikte Sanlúcar de Barrameda'dan yola çıktı.

  Kral Manuel Ferdinand, yakalamak üzere bir deniz müfrezesi yolladıysa da Magellan Portekiz güçlerinden kaçmayı başardı. Kanarya Adaları'nda bir mola verdikten sonra Cape Verde adalarına ulaştı, buradan Brezilya'daki Cape St. Augustine'ye doğru yola çıktı. 20 Kasım'da ekvatoru geçtiler ve 6 Aralık'ta Brezilya göründü.

  Brezilya Portekizlilere ait olduğundan Magellan burada durmaktan kaçındı ve 20 Aralık'ta bugünkü Rio de Janeiro yakınlarına demir attı. Burada çeşitli takviyeler yapıldı ama kötü koşullar yüzünden gecikmeler oldu. Daha sonra, Güney Amerika'nın doğu kıyılarına doğru yelken açarak, Magellan'ın Baharat Adaları'na ulaştığını düşündüğü boğazı aradılar. Filo 10 Ocak 1520'de Río de la Plata'ya ulaştı.


  Magellan'ın güzergâhı Güney Amerika'nın güney ucunu keserek Atlas ve Büyük Okyanus'u birleştiriyordu.31 Mart'ta mürettebatın bir kısmı Puerto San Julian adını verdiği bir grup oluşturdu. Beş gemiden ikisinin kaptanlarının da katıldığı bir isyan çıktı. Mürettebat genel olarak sadık çıktığı için isyan başarısız oldu. Quesada idam edildi, Cartagena ve bir keşiş de ıssız bir kıyıda bırakılarak terkedildi.

  Yolculuk devam etti. Santiago gemisi gözlem yapmak için kıyılara yaptığı bir gezide fırtınaya yakalanarak battı. Tüm mürettebatı karaya çıkmayı başaran gemiden iki kişi Magellan'a haber ulaştırdı, kıyıdakilere yardım geldi. Ancak Magellan bu maceradan sonra yeniden yola koyulmadan önce birkaç hafta beklemeyi tercih etti.

  Filo, 24 Ağustos 1520'de 52° güney enleminde Cape Virgenes'e ulaştı. Deniz tuzlu ve derin olduğu için geçişi buldukları kanısına vardılar. Dört gemi çetin bir yolculuk sonunda, Magellan'ın 1 Kasım Tüm Azizler Günü'nde aştıkları için Estreito de Todos los Santos (Bütün Azizler Kanalı) adını verdiği 373 mil uzunluğundaki kanalı geçtiler. Bu boğazın günümüzde adı Magellan Boğazı'dır. Magellan öncelikle Concepcion ve San Antonio'yu boğazı keşfetmekle görevlendirdi, ancak Gomez tarafından yönetilen San Antonio kaçarak İspanya'ya döndü. 28 Kasım'da kalan üç gemi Büyük Okyanus'a ulaştı. Magellan buranın adını suyun durağanlığından ötürü Mar Pacifico (Pasifik Okyanusu → pasif, durağan deniz) koymuştur.

  Magellan'ın keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk seyahattir ve Güney Amerika'daki boğazdan geçerek Atlas ile Büyük Okyanus'u birleştiren ilk deniz yolculuğudur. Magellan'ın ekibi Avrupa için tamamen yeni olan pek çok hayvan türü ile karşılaştı. Bunlardan bazıları "hörgüçsüz develer" olan lamalar ve "tüyleri yolunmayan fakat derisi yüzülen siyah kazlar" olan penguenlerdir.

  En yakın iki galaksi olan Magellan Bulutsuları Güney yarımkürede keşfedildi. 69.800 km olan yolculukları sayesinde dünyanın çevresi de hesaplanmış oldu.

  Bu yolculuk sayesinde, uluslararası bir saat sisteminin gerekliliği ortaya çıktı. Döndüklerinde, dikkatle tutulan seyir defterine rağmen geride kalanlarla günlerinin uyuşmadığını farkettiler. Fakat günlerin uzunluğu arasındaki farkı hesaplayacak kadar kesin ölçüm yapabilen saatleri yoktu. Zamanla ilgili bu olgu büyük heyecan yarattı, özel bir heyet bu garipliği bildirmek üzere Papa'ya yollandı.
   
 11. dılosh

  dılosh Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  Galileo bulmuş.Gemiye binip rotasını değiştirmeden batıya doğru hareket etmiş baya bir gittikten sonra başladığı noktaya geri döndüğünde Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır.
   
 12. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  dünyanın yuvarlak olduğunu galilou bulmuştur
   
 13. speed-erhan

  speed-erhan New Member

  Mesajlar:
  15
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  gallileo galleli
   
 14. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  El-Biruni(Beyruni) (973 - 13 Aralık 1048) => Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve kendi ekseni etrafında döndüğünü yaptığı ilmi çalışmalar ve hesaplamalar doğrultusunda ıspat eden ilk bilim adamıdır Bu önemli bilimsel bilgi kopernik ve diğer batılı bilim adamları tarafından yıllarca sonra keşfedilmiş ve bilim dünyasına sunulmuştur.
  aslında islam alimleri daha önceden de yuvarlak olduğunu beyan etmişlerdir.
   
 15. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  dünya yuvarlak değildir elipstir.
   
 16. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  gebottomu ispatlamış
   
 17. sithyus333

  sithyus333 Member

  Mesajlar:
  63
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  düya yuvarlak deil geoiddir (kutuplardan basık ekvatordan şişik) ve dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi erastothenes dir kendisi mö yaşamış ve ekvatoru hesaplamıştır
   
 18. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Dünyanın yuvarlak olduğunu bulan kişi kimdir?

  galileo ispatlamış işte bide adamı yargılamışlar
   
 19. kokjoıno

  kokjoıno Misafir

  biruni ispat edememiş ama biliyomuş
   
 20. duygu

  duygu Misafir

   

Sayfayı Paylaş