Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve benolmusumnick tarafından 20 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. benolmusumnick

  benolmusumnick Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.331
  Aldığı Beğeni:
  125
  Ödül Puanları:
  63
  [​IMG]

  MUHAMMED ALİ’NİN HAYATI


  17 Ocak 1942’de Kentucky’de dünyaya geldi. Bisikletinin çalınmasına kızıp bir daha hakkının yenmemesi için boksa başladığında 12 yaşındaydı. 1960 Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanıp ülkesine döndüğünde ise 18 yaşındaydı. Luisville’de zenci olduğu için bir lokantaya alınmayınca, olimpiyat madalyasını nehre attı. O sıralar Amerikalı Müslüman lider Malcolm X ile tanıştı. 25 Şubat 1964'te Sonny Liston’ı nakavtla yenerek dünya ağır sıklet boks şampiyonu oldu. Ertesi gün Müslümanlığı kabul ettiğini açıkladı. Ve Muhammed Ali adını aldı. 1965–67 yılları arasında unvanını 9 kez başarıyla korudu. 1967’de “Benim Viet Kong’la kavgam yok. Bana hiçbiri zenci demedi.” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddedince boks lisansı elinden alındı. 1971’de mahkeme kararı bozdu. 30 Ekim 1974’te Zaire’de George Foreman’ı nakavtla yenerek şampiyonluğuna yeniden kavuştu. 1979’da boksu bıraktı. 1984 yılında Parkinson hastalığına yakalandı. 1996’da BM tarafından barış elçisi ilan edildi. Kızı Leyla da boksör.

  [​IMG]

  Muhammed Ali Clay Yaşam Biyografisi


  Derin Amerikalılar Beyaz, Anglosakson ve Protestanlar) Müslüman olunca Ali’ye fena takarlar. Pentagon bile oyuna alet olur, onu “Y” grubunda olmasına rağmen “A” kategorisine alır ve “ivedi” kaydıyla Vietnam’a yollamaya kalkar. Şampiyon buna karşı çıkar “Vietkonglularla alıp veremediğim yok” der, “hem onlar beni hiç aşağılamadılar!”

  “Aferin” dediğinizi duyar gibiyim ama adama böylesi çıkışların hesabını sorarlar. Onu apar topar ligten kovar, ünvanına ve lisansına el koyarlar. Ali’yi “vatan haini” ilan eder ve hiçbir eyalette maça çıkarmazlar. Yetmez, ona bir trafik suçu isnat eder, alelacele içeri tıkarlar. Federasyon medarasyon hikâye, garibim bir başına kalır, oturup derdine yanar.


  Vietnam Savaşını ne hükümetler, ne de ordular bitirebilir, bu kirli kavgaya gazeteciler (özellikle foto muhabirleri) nokta koyar. Amerikan halkı napalm bombaları ile yakılan evlerin önünde ağlaşan bebeleri görünce “bu nasıl hürriyet” diye sormaya başlarlar. Savaş muhabirleri cinayet ve tecavüz vakalarını dökmeye başlar, Hollywood mevzuya el atar. Sivil toplum örgütlerinden “niye savaşıyoruz” sorusu yükselince derin devlet tükürdüğünü yalar.

  [​IMG]
  Kelebek gibi uçar...

  Muhammed Ali, bokstan koptuğu yıllarda üniversite üniversite dolaşıp konferanslar verir, mevzu boks olsa da yeri geldikçe İslâmiyet hakkında birşeyler anlatmaya çabalar. Ağalar bu faaliyetten çok rahatsız olur, “boksla uğraşsa daha iyiydi” demeye başlarlar. Birkaç maç sonra silinip gideceğine inandıkları için Ali’nin lisansını iade eder, ringlerin yolunu açarlar (1967).
  Ve Ali şovları tekrar başlar. Şampiyon, rakiplerine sürekli lâf atar, basın mensuplarının huzurunda madara etmeye bakar. Bu tavır organizatörlerin de işine gelir çünkü gerginlik arttıkça hasılat “tavan” yapar.

  Ancak birileri Ali’yle uğraşmaktan caymaz, karşısına dik yokuşlar çıkarırlar. Kâh “komünizm propagandası yapmaktan” soruşturma açar, kâh “ırkçı ve ayrılıkçı” diye yaftalarlar. Bir ara zenci çocukları için (içinde okul ve mescid olan) bir külliye yaptırmaya kalkar ama ona hiçbir banka kefil olmaz. Kimseden teminat mektubu alamaz. Dahası bomba ihbarları ile huzurlarını kaçırırlar.

  [​IMG]
  Arı gibi sokar...

  Ali, baskılara rağmen geri adım atmaz. Aksine “ben bir din savaşçısıyım, gücümü Kur’an-ı kerimden alıyorum” demekten kaçınmaz.

  Ringteki zaferler zincirine Jerry Quarry’i yenerek başlar. Ancak Joe Frazier ile yaptığı maçı üstün bitirmesine rağmen hakemler rakibinin elini kaldırırlar. Bakın şu aksiliğe ki Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılır, maçı bırakmak zorunda kalır. Herkes Ali’nin bittiğini söylerken Frazier’i eze eze yener ve rövanşı alır. Ardından Zaire’de insan azmanı George Foreman’la karşılaşır. Foreman girdiği ormanı baltayla kıymık kıymık edip bitiren bir insan azmanıdır. Ali, maçtan bir ay evvel Kinşasa’ya yerleşir ve halkın sevgisini kazanır. Onları arkasına alır ve boksörlere ders olarak okutulacak bir taktikle Foreman’ı dağıtır. Rakibini 7 raund yorar, 8. raundda saldırır ve zemine uzatır. Ertesi sene Manila’da 25 bin kişinin önünde Frazier’le karşılaşır. Bu ölümüne bir maçtır, 14 raundun sonunda ikisi de perişandır. Ancak Frazier’in şuuru bulanınca Antrenörü Eddie Futch maçtan çekilir unvan Ali’ye kalır.


  Yeni bir çığır açar...

  İnsan bu, her zaman mükemmel olamaz ya. İşte hanımı Belinda Boyd’dan ayrılıp Veronica Porsche ile evlendiği bunalımlı dönemde tecrübesiz rakibi Springs’e yenilir ve silbaştan mücadeleye atılır. 1978’de Dünya Şampiyonluğunu geri alır.
  Profesyonel döneminde sadece 3 kez yenilen, Muhammed Ali, 36 yaşına kadar boks dünyasının efsane ismi olmayı başarır. 56 maçın 53’ünü kazanır, 37’sini nakavtla alır.

  Ancak boksörleri bekleyen akıbet (parkinson) onu da yakalar. Dindar bir Müslüman olan Lonnie ile evlenir, Michigan’daki çiftlik evinde gözlerden ırak yaşar.

  Bu arada beyazlar da değişir ya da “değişti” rolüne soyunurlar. Atalanta Olimpiyatları’nda meşaleyi yakma şerefini ona bağışlar ve nehre attığı madalyanın yerine, yenisini takarlar.

  Ali iyi bir örnek olur. Ekonomi, sanat ve siyaset sahnesinde ağırlıklarınca yer bulamayan zenciler sahalarda boy göstermeye başlar, atletizm, boks ve basketbolda madalyalara el koyarlar…

  CEMAL KAMACI'NIN GÖZÜYLE MUHAMMED ALİ...

  Muhammed Ali bir istisnaydı’

  Biri bisikleti çalındığı, diğeri ayağı kırıldığı için boksa başladı. Aynı boks antrenörü tarafından çalıştırılmak gibi hayatlarında birçok ortak nokta var. ‘Ali‘ filmiyle Türk halkını 70’li yıllara götüren Muhammed Ali efsanesini, tıpkı onun gibi bir dönem rakiplerine ringi dar eden Cemal Kamacı, ZAMAN’a anlattı.


  Muhammed Ali Clay, ülkesinden çok uzaklarda Zaire’nin başkenti Kinşasa Ulusal Stadı’nın ortasına kurulan ringdeydi. Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddettiği için Amerikan hükümetinin elinden aldığı unvanını geri almak için Foreman ile karşı karşıya geldiğinde Türk halkı bu büyük boksör için yine ellerini açmış dua ediyordu.

  Ankara’da Stad Oteli’nde kalan ve sabaha yakın paltosunu sırtına geçirerek TRT’nin yolunu tutan Orhan Ayhan’ın nefis anlatımıyla Muhammed Ali’nin bu dev maçına konuk olan vatandaşlarımız çok şanslıydı. Zira o dönemde ülkenin her yanında elektrik yoktu. Orhan Ayhan o izleyicileri sabahın kör soğuğundan alarak Afrika’ya Muhammed Ali’nin ringdeki dansına götürecek, Ali’nin Foreman’ı 8. rauntta yere sermesiyle havalara zıplatıp, içlerini ısıtacaktı.

  Ve yıl 2002. Cemal Kamacı siyaset sahnesinde; aklı ve yüreği ile dünyayı kendisine hayran bıkaran, kelebek gibi uçan, arı gibi sokan dünya eski ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali ise hayatının anlatıldığı (Ali) filmiyle sinemalarımızda.

  Kamacı’nın da hayatı filme çekilmişti. 1970’li yıllarda Türk insanının gönlünde taht kuran bu iki isimden Cemal Kamacı ile ‘yaşarken ölümsüzleşen’ M.Ali’yi, kendi filmini, boksu, siyaseti ve o unutulmaz yılları konuştuk.

  – Sizin gözünüzle Muhammed Ali?

  M.Ali dünyanın gelmiş geçmiş en büyük boksörü. O bir istisna idi. Ağır sıklet olmasına rağmen mükemmel fiziği ve tekniği vardı. 48, 51 kilodaki boksörlerde olması gereken teknik onda vardı. İstediği zaman yumruğunu vurur, istediği zaman maçı bitirirdi. Dünya, boksun bütün inceliklerini onda görmüştür. Boksa alakası olmayanlara bile kendini sevdirmiş, hayranlığını kazanmıştır. Diğer ağır sıklet maçlarına nazaran müsabakası uzun sürerdi. Seyirciyi eğlendirirdi. Ona hayran olmayacak, onu örnek almayacak boksör yoktur sanırım. Sonra Müslüman olması dolayısıyla hayatına kıymet getirmiş, bizim için daha büyük mana kazanmıştır.

  – Kendisiyle tanıştınız mı?

  Onunla Amerika’da bir antrenman öncesi tanıştık. Yanlış hatırlamıyorsam Foreman maçına hazırlanıyordu. Ben de antrenman için Amerika’ya gitmiştim. Hürriyet Gazetesi muhabiri beni onun yanına getirdi. Türkiye’den Müslüman bir boksör diye tanıttı. İlgilendi bizimle.

  – Muhammed Ali, Malcolm X’ten etkilenerek Müslüman oldu. Siz Müslüman’dınız ama İslami bir yaşantınız yoktu. Ne oldu da böyle bir dönüş yaşadınız?


  1976 senesiydi. Bağdat Caddesi’nde oturuyorduk. 3 yaşında bir kızım vardı. Ansızın menenjit oldu. Hastaneye kaldırdık. 3 saat içinde hayata gözlerini yumdu. Ailece çok etkilendik. Günlerce gözümüze uyku girmedi. Her tarafta onu görüyoruz. Bir gece yarısı eşim namaz kılıyordu, (Filmde de bu sahne işleniyor) onu görünce çok etkilendim. O ana kadar cuma namazı kılıyorum, oruç tutuyordum. Ama İslami anlayışımızın pek iyi olduğunu söyleyemem. O geceden sonra ben de namaza başladım. O gün bugün İslami bir hayat yaşamaya çalışıyoruz.


  [​IMG]
   
 2. sanal baskan

  sanal baskan VoePRO

  Mesajlar:
  1.899
  Aldığı Beğeni:
  135
  Ödül Puanları:
  63
  erçektende kelebek gii uçar arı ibi sokardı yaw
   
 3. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  muhammed ali gelmiş geçmiş en iyi boksör bn onn gibi olabilmem için 40 fırın ekmek yemm lazım inş muhammed ali kadar iyi bir boksör olabilirim
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  muhammed alinin sözleri benim çok hoşuma gidiyor insanlara ders veriyor
   
 5. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  bence dünyada gelmiş gecmiş en büyük boksör mike tyson dur.tek bir yumrugu 1918,752 kgdı 1986-1989 yılları arasında.inanılmaz bir kas kalınlıgı war.55 cm kalınlıgında kas kalınlıgı war.daha ne denebilir ki!!!!
   
 6. sonador

  sonador New Member

  Mesajlar:
  5
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  En iyi boksör Muhammed ALi kendine has stili ile yenilmesi zor boksör
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  mıke tyson ın bi sözü var .. tek dileğim Muhammed Ali gibi bir boksör olabilmek. diye .. başkada bişey demiyorum gerisini sen anla..
   
 8. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.802
  Aldığı Beğeni:
  3.219
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  Çocukken ismini duyduğumda Türk sanırdım...
   
 9. Yusuf Semmak

  Yusuf Semmak الله أكبر

  Mesajlar:
  1.511
  Aldığı Beğeni:
  116
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''


  Muhammed Ali Hakkında Bir Kaç Söz:

  Kur'an'ı okuyup da, Kur'an'dan etkilenmeyen var mı ki?
  Mekke müşrikleri bile "Muhammed uyduruyor" diye iftira ettikleri Kur'an'ı, geceleri dinlemek için gizlice Peygamberimizin evine gelirlerdi. Mekke'nin tâğutları bir keresinde, geceleyin Kur'an dinlemek için Peygamberin penceresi önünde birbirleriyle karşılaşıp utanmışlar ve "bir daha bunu yapmayalım" diye sözleşmişlerdi. Fakat o muhteşem Kelam'ın etkisinden bir türlü kurtulamamışlar ve ertesi gece yine gelmişlerdi; yine birbirlerine söz verdiler, gelmeyeceklerine dair.. Üçüncü gece yine dayanamayıp gelmişlerdi. Her biri diğerinin gelmeyeceğini sanıp rahat rahat Kur'an dinleme niyetindeydi, ama diğerleri de kendilerini tutamayıp geliyorlardı. Üçüncü gece kesin bir söz verdiler. "İnsanlar bizim bu halimizi görürse, bu dinin önü alınabilir mi? Bu davranışımızı terk etmeliyiz" diyerek bir daha gelmedi bu adamlar...
  Ama Mekke'li, Medine'li yada dünyanın neresinden olursa olsun, bu Kitabı dinleyenler iman edip, akın akın İslam'a girmişlerdir.

  Muhammed Ali'de hapishanede iken kendisine hediye edilen Kur'an'la tanışınca; o mübarek Kitabı, dünyanın tüm debdebe ve gürültülerinden uzak olarak, sakin bir kafayla okuyunca, hemen Allah'ın Kitabının etki alanına girmiştir. Ve müslüman olduğunu açıklayınca; tüm dünya kâfirlerinini şaşkına çevirip, üzmüştür.. Çünkü o, kendilerinin yenilmez kahramanıydı; müslüman olmamalıydı! Yapabilecekleri tüm kösteklemeleri esirgemedi bâtıl! Ama iman edene, sivrisinek vızıltısı ne zarar verir ki! Muhammed Ali, müslüman lider Malcolm X ile tanıştıktan sonra ondan çok şeyler öğrenmiş ve artık kendisi için bokstan daha önemli şeyler olduğunu fark etmişti. Boksu, inancını anlatmak için bir vasıta olarak görüyordu.. O güçlü fiziğinin yanında, güçlü kişiliğe de sahipti. Müslüman olduktan sonra Vietnam savaşına gitmeyi reddetmiştir. Bunun üzerine tüm ünvanlarına el konmuştur ama o, bokstan uzaklaşmayıp, mücadele etmiş ve tekrar boksa dönmüş ve dünyanın en güçlü boksörü olduğunu tekrar tekrar ispat etmiştir.
  Halen hayatta olan Muhammed Ali, 1942 doğumlu ve Parkinson hastasıdır. O, asrımızın en büyük boksörüdür ve bir efsanedir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme çekilmiştir.

  Mike Tyson ile Muhammed Ali'yi karşılaştırmak, bu işi bilmeyenlerin yada müslüman olmayan bir kahraman arayışında olanların işidir. Muhammed Ali'nin kendi özgü teknikleri vardı. O, 'kelebek gibi uçar ve arı gibi sokardı.' En dişli ve azman rakibini bile bu teknikle hep alt etmiştir. 6-7. raunda kadar rakibinin etrafında dikkat dağıtıcı ve yorucu danslarla onu güçsüz düşürür ve en uygun zamanlamayla nakavt edici vuruşunu yapardı.

  Allah kendisine maddi ve manevi hastalıklardan şifâ ve afiyet versin.
   
  Last edited: 14 Ocak 2012
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  Evet dünya zenci hareketinin merkezinde Malkom x ve Mhammed Ali vardır. Muhammed Ali nin Gençliği Boks sultanlığı yıllarıdır. Orta yaşlarda İslami hayatın neşir kaynağıdır. Amerika her zaman ki gibi engel tanımaz tavrını sahnelemiştir. Ama nafile, gedik açılmıştır artık. Harlem her geçen gün biraz daha mücessem hale gelmiştir. orta çağlardan itibaren boyunlarına takılan kölelik zinciri kırılmıştır artık. Bu iki büyük insan, bu gün 10 milyonluk bir islami nüfusun ön ayakları olmuşlar. İnşaallah onlar Alah'ın şeref madalyalarına layık olurlar. Onları gıbta ve rahmetle anıyoruz.
   
 11. CosteLLazione

  CosteLLazione HER ŞEYE RAĞMEN GÜLÜMSE

  Mesajlar:
  1.790
  Aldığı Beğeni:
  42
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  Ty paylaşım :)
   
 12. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Efsane Boksör '' Muhammed Ali ''

  şampiyon olmak ve ali olmak farklı bir durum ;
  bazı arkadaşlar muhammet ali den daha iyileri var demiş ; iyi araştırın beyler ; muhammet ali bu başarıları alırken başında ne sıkıntılar vardı? neden yenildi,yenildikleri ile tekrar yaptı ne oldu? HAPSE GİRDİ.boksa ara verdi neden? tekrar başladı yine zirve yaptı. vietnam savaşına katılmadı,ünvanları elinden alındı , şampiyonluk madalyasını nehire attı.olimpiyat meşalesi yakarken nehire atılan o madalyanın yenisini dünya otoriteleri yüssüz bi utançla kendisine tekrar taktı. en büyük sıkıntılar müslan olduktan sonra başladı.HAPİS VE 2YIL MAÇ YAPMADI FREZIRA YENİLDİ,DAHA SONRA RÖVANŞI ALAY EDEREK YENDİ VE YİNE ALDI. DÜNYAYA HAYKIRARAK B EN GÜCÜMÜ KURAN-I KERİMDEN ALIYORUM DEDİ VE TÜM İSLAM DÜŞMANLARINI KARŞISINA ALMAKTAN ÇEKİNMEDİ,YILLARCA ONLA UĞRAŞTILAR AMA O HEP ŞAMPİYONDU... ve daha neler...
  bir efsaneyi 2satır bilginiz ile 2. plana atıp yorum yapmayın....


  SAYGILARIMLA....
   

Sayfayı Paylaş