Elektronik sigara ne kadar zararlı?

Konusu 'Sağlık' forumundadır ve Nokta [.] * tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. Nokta [.] *

  Nokta [.] * Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  19.978
  Aldığı Beğeni:
  496
  Ödül Puanları:
  113
  "..zararsız sigara veya her yerde içebilirsiniz şeklindeki reklamlar son derecede yanıltıcı ve aynı zamanda da tehlikeli. Hakiki sigara kadar tehlikeli ve bağımlılık yapabilecek nitelikte bir alet e sigara.. Hem içen ve hem de çevresindekiler için zar  [​IMG]


  "..zararsız sigara veya her yerde içebilirsiniz şeklindeki reklamlar son derecede yanıltıcı ve aynı zamanda da tehlikeli.
  Hakiki sigara kadar tehlikeli ve bağımlılık yapabilecek nitelikte bir alet e sigara.. Hem içen ve hem de çevresindekiler için zararlı…"
  Bir e-sigaranın başlıca üç bölümü var. Bunlar, ağızlık ve tütün alkoloiti içeren bir kartuş; atomizasyon odası ve mikroçip; lityum pil ve ışık yayan diyot. e-sigaradan bir nefes çektiğiniz zaman atomizasyon odasında ki mikroçip sayesinde çalışan yüksek frekanslı ultrasonik pompa soğuk duman benzeri buhar oluşturuyor.
  Bu buhar, kartuştan geçerken tütün alkaloiti moleküllerini de alarak ciğerlerinize doluyor. Bu sırada pilin ucundaki ışık sigaranın ateşi gibi yanıyor ve sönüyor.
  Elektronik sigara aslında sigarayı bırakmak isteyen, ama sigara içmediklerinde ‘nikotin yoksunluğu belirtileri’ gösterenlere yardımcı olmak amacıyla çıkarılmış bir sistem. Başka bir deyişle, elektronik sigara, sigara bırakmada kullanılan ‘nikotin bantları’ veya ‘nikotinli sakız’ lardan farklı bir şey değil.
  Sigara Bağımlılığı
  Sigara bağımlılığının esas sebebi nikotin. Bir kere sigaraya alışan bir kimse belirli bir süre sonra tıpkı alkolikler veya ooooomanlar gibi sigara içmeden duramaz hale geliyor.
  İstese de sigarayı bırakamıyor, çünkü bu kişilerde sigara içmedikleri takdirde sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk, çarpıntı, karamsarlık ve iştah artışı… gibi nikotin yoksunluğu belirtileri ortaya çıkıyor. İşte, e-sigara veya diğer nikotin içeren ürünler vücuttaki nikotin eksikliğini tamamlayarak yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırıyorlar ve bu sayede de sigaranın bırakılması daha kolay oluyor.
  Ancak, daha fazla e-sigara satmak için yapılan ‘zararsız sigara’ veya ‘’her yerde içebilirsiniz’ şeklindeki reklâmlar son derecede yanıltıcı ve aynı zamanda da tehlikeli.
  e-Sigaranın Zararları
  Her şeyden önce, bilinçsiz kullanılan e-sigara hem içen ve hem de çevresindekiler için zararlı. Çünkü, sonuçta bu sigarayı kullananlar ve etrafındakiler nikotin solumuş oluyorlar. Nikotin, aslında bir insektisit yani böcek öldürücü bir madde.
  Yüksek dozlarda bulantı, kusma, tireme, havale ve hatta ölüme bile yol açabiliyor. Mademki zararı yokmuş diye reklâmlardaki gibi ‘doya doya’ e-sigara içenler fazla nikotinden ciddi zararlar görebilirler.
  Bir büyük tehlike de şu: e-sigara hiç sigara içmeyenleri ve içip de bırakmış olanları sigara içmeye özendirebilir, yönlendirebilir. Zararsızmış diye e-sigaraya başlayanlar da bu sayede nikotin bağımlısı olup çıkabilirler.
  Böylece e-sigara birçokları için tam aksine sigaraya başlama sebebi de olur.
  e-sigaranın her yerde içilmesi en azından görüntü olarak başka insanları hem rahatız eder ve hem de onlarda sigara içme hevesi de uyandırır.
  Nitekim, son zamanlarda kapalı mekânlarda, özellikle uçak yolculuklarında e-sigara içme yüzünden tartışmalar ve hatta kavgalar yaşandığını görüyoruz, duyuyoruz. El ve ağız alışkanlığını devam ettirdiği için, e-sigara nikotin eksikliğini gidermede bant veya sakızlara göre daha dezavantajlı. Üstelik, e-sigaranın sigarayı bırakmadaki etkinliğini gösteren bir bilimsel araştırma da yok.
  İşin bir de ekonomik tarafı var. e-sigarayı bir kere almakla iş bitmiyor; aynen sigarada olduğu gibi tükenen kartuşları yenilemeniz gerekiyor.
  Gelelim Neticeye
  Vatandaş, bu sözde zararsız e-sigaraya karşı uyanık olmalı. Sağlık Bakanlığı bu ürünleri mutlaka denetlemeli ve bilinçsiz reklâmlar daha fazla yayılmadan gereken tedbirleri almalı. Yeni çıkacak sigara kanununda e-sigaraya da mutlaka sınırlama getirilmeli.
  Yazan: Prof. Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA
  İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastaıkları AD
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Elektronik sigara ne kadar zararlı?

  bu konuyu bir düzeltelim dedim müsade ederseniz.
  1- elektirikli sigara pilsistemi ile icindeki kartusdaki siviyi buhara cevirerek calisiyor. nargile gibi bu kömür ile degil elektirik ile yapiyor.
  2- bu sigara kartusuna konulan sivi icinde neler var. % 99,5 saf dogal Glycerin var
  3-Propylenglycol (PG) E1520 dogal
  4-aroma % 100 dogal
  5-sayet sigarayi cok icen kimse hemen birakamiyorsa nikotin 10ml icine 0,3 ml konuluyor nikotin bir zehir bunu tatismayalim bu güne kadar kansere yol acdigi ispatlanamamisdir.
  4 dogal yollarda üretilmis bir sivi karisik olamayan nikotin koyulmus ama kisa zamanda nikotinsiz devam etmek kaydiyla oralarda sisirildigi gibi degil ben kendimi hayatimin sonuna kadar birakamayacagim diyordum hasta yatagimda bile sigarasiz duramazken bu e-sigara ile 2 günde birakdim darisi sizin basiniza bunda bu kadar zehir olacak avrupaya bunu sokacaklar mümkünü yok ben disarida yasiyorum.
  simdi normal sigarada nikotin haricinde tam 3999 cesit daha karisim zehir var her hastahanede vardir resimi millet dönecek e-sigaraya kim alacak normal sigarayi kim kazanacak sigaradan para kim vergi alacak birde böyle düsünün
  isitilan su dan cikan buhardan ne kadar zehirlenebiliriz yada 4000 cesit zehirden ne kadar gerisini siz düsünün.
  sükür ben kurtuldum
  saygilar

  H@K!N
   

Sayfayı Paylaş