eşimin aşırı harcamaları için boşanmak istiyorum çocuğumun velayetini alabilirmiyim

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve huzursuzum tarafından 8 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. huzursuzum

huzursuzum New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    merhaba ben 3 yıllık evli ve iki aylık bir babayım.eşim evlendiğimiz günden beri aşırı harcamalar yapıyor.evliliğimizin ilk dokuz ayı mesleğimden dolayı birlikte oturamadık ve bu ortak aldığımız bir karardı. evliliğimizin beşinci ayından itibaren eşimin benden gizli harcamalar yaptığını farkettim.maaş kartımı ona vermiştim ve ödemelerimizi o yapıyordu.sürekli açık vermeye başlayınca nedenini sorduğumda bana bana yalanlar söylüyordu.mesela bir defasında ilk evliliğinde eski eşiyle birlikte ortak kredi kullanarak bir araba aldığıklarını ve onun borcunu ödediğini söyledi ben neden daha önce söylemediğini sordum ve konu kapandı ama yalanmış.bundan bir kaç ay sonra yine benden habersiz 10.000 lira kredi kullanmış ve harcamalarına devam ettiği için bu parada yetmemiş ve ikinci bir kredi (15000lira)çekerek ilk krediyi kapatmış ve bu ikinci krediyi ödemeye başlamış.ancak bu durumu ben uzun zaman sonra tesadüfen öğrendim.bu sefer ise biz evlenmeden önce bir trafik kazası yaptığını ve açılan kamu davası sonucunda para cezasına çarptırıldığını söyledi ama buda yalandı.daha sonra itiraf etti ki bu paraların tamamını kılık kıyafete harcamış.çok pişman olduğunu bunun büyük bir hata olduğunu söyledi ağladı sızladı kavgalar ettik br sürü huzursuzluk yaşandı.ben 10 gün izne ayrıldım ve ailemin yanına gittim.döndüğümde oturdum konuştum anlattım,kızdım,yalvardım yapma etme dedim nihayetinde bu borcu ödemeye başladık.bunun üzerinden bir yıl gibi bir süre geçtiğinde yine benden habersiz 15000 lira daha kredi kullanmış ve ben bunu altı ay sonra yani bir kaç gün önce öğrendim.ben askeri personelim ve güneydoğuda yaşıyoruz üç yıldır.terörle mücadele yapan bir birlikte çalışıyorum.aldığım üç kuruş maaşı canımı dişime katıp kazanırken maaşımı evimin geçimi ile banka kredisiyle aldığımız evin kredisine ve ev kirasına anca yetiştiriyorum.ve son zamanlardada sıkıntılar çekiyorum.durum böyle iken ortaya çıkan bu yeni durumun ardından eşim herzamanki yaklaşımını daha pişkin bir halde ortaya koymaya başladı.bu harcadığı paraların ve çektiği kredilerin abartılacak bir tarafı olmadığı normal bir durum olduğunu kendi kazanıp kendi ödediğini söylüyor.ona benim bu evi geçindirmek için nekadar çabaladığımı sıkıntılar çektiğimi bildiğin haalde sen nasıl bu kadar bencilce davranabiliyorsun dediğimde banamı güvendin şeklinde bir cevap verdi.ona göre o kendi kazanıdığını kendine harcayacak bende tüm ihtiyaçları karşılayacağım.hatta öyle pişkin davranıyorki bu harcamalarından daha çok çıldırtıyor beni.ayrıca tüm avans hesaplarını bitirmişdurumda.bunların yanında benim bildiğim harcamalarıda cabası.iki aylık bir bebeğimiz var ve geleceğini düşünmek zorundayım.artık anladım ki eşimin bu benden gizli ve aşırı harcamaları ilk olmadığı gibi sonda olmayacak.ve bana bir sürü daha yalanlar söyleyecek.eğer çocuğumun velayetinide ona verirlerse onunda mağdur olmasına neden olacağını düşünüyorum.eğer boşanırsak çocuğumun velayetini bana verirlermi.şimdiden aydınlatıcı yardımlarınız için teşekkür ederim

Kader Katibi bunu beğendi.
  2. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    245
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: eşimin aşırı harcamaları için boşanmak istiyorum çocuğumun velayetini alabilir

Allah kurtarsın gayet medenice sabretmişsiniz.
    Bebeğiniz çok küçük ilk olarak anne bağımlılığından anne tercih edilir.Anne velayeti istemezse yasal olarak rahatça alabilirsiniz.
    Eşinizin size uyguladığı psikolojik şiddet ve aşırı harcama belgeleri yardımcı olabilir velayet davanızda.Ekonomik imkanları daha rahat olan veli seçildiğinden.
    Çocuğa anneliği nasıl?İlgisizse kanıtlarsanız tanıklarla falan velayet için büyük şans olur.
    Zor bi durum hayırlısı olsun.

3. huzursuzum

huzursuzum New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap: eşimin aşırı harcamaları için boşanmak istiyorum çocuğumun velayetini alabilir

anneliğiyle alakalı herhangi bir ilgisizliği yok.ama genele baktığım zaman daha önce anlattığım konuyla ilgili velayet ona verilirse çocuğumun geleceğiyle ilgili ciddi endişelerim olacak.

4. papati

papati HuKuMsuZduR

Aldığı Beğeni:
    67
    Ödül Puanları:
    48

Velayet anne ile anlaşmanız durumunda anne istemezse verebilirler aksi durumda henüz 2 aylık bir bebek oldugu için birkere süt zamanı diyerek zaten anneye vericeklerdir size de hem anne için hemde çocuk için nafaka çıkıcaktır.En iyisi anlaşmalı boşanma fakat bunu da anlaşmaya varırken bir kağıt üzerinde yazıp iki taraf imzalıyıpta daha sonra boşanma davasını açarsanız ve bunu da mahkemeye sunarsanız sizin adınıza daha iyi olur,malum mahkemede farklı seylerde istenebilir.Allah yardımcınız olsun ikiniz içinde.

5. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Aldığı Beğeni:
    932
    Ödül Puanları:
    113

mahkeme çiftlerin önceden yazdığı anlaşma tarzı şeyleri kabul etmiyor.
    mahkemede anlaşacaklardır yine...

6. jay_jay

jay_jay sosyalımsı

Aldığı Beğeni:
    168
    Ödül Puanları:
    63

Öncelikle merhaba.

Velayet ile ilgili açılmış olan birçok konuya yazdığımı burada da tekrarlamak zorundayım. Velayetin verilmesinde en önemli kıstas çocuğun menfaatidir. Eşlerin maddi durumu, aralarındaki problemler veya daha az kusurlu olma gibi durumlar hakimi velayet konusunda bağlamaz. Hakim elbette velayeti verirken bunları göz önünde bulunduracaktır, fakat dediğim gibi bunlarla bağlı kalmak zorunda değildir. Çocuğu kim daha iyi yetiştirebilir, kim daha iyi eğitim imkanı sunabilir, sosyal hayatta daha iyi yer edinmiş bir birey olmasını kim sağlayabilir gibi sorular velayette önem kazanacaktır. Çocuğunuzun iki aylık olduğu düşünüldüğünde bu konuda şansınızın pek yüksek olmadığını söyleyebilirim. Çünki uygulamada özellikle de küçük yaşlardaki çocukların velayetinin genelde anneye verildiği gözlenmektedir. Hele ki eşinizin fazla para harcaması çok ekstrem bir durum olmadığı için ne yazık ki şansınız düşük.

Eğer boşanmayı tek çare olarak düşünmezseniz, hakim kararıyla eşinizin harcamalarını kontrol altına aldırtabilirsiniz. Bu durum evliliğin korunması adı altında medeni kanunda düzenlenmiştir. Her iki eşte hakimden diğer eşin evlilik yükümlülüklerini yeterince yerine getirmediğini iddia ederek bu durumun giderilmesini talep edebilir. Hakim hangi eşin evliliğe ne kadar katkı yapacağını belirleyebilir. Tabi uygulamada bu durum pek sık görülmemekte ama kanuni açıdan bu yolda mümkün.

1 person likes this.
  7. papati

papati HuKuMsuZduR

Aldığı Beğeni:
    67
    Ödül Puanları:
    48

mallesef bu yönden bakmıyolar bunada çok şahit oldum :somurt:

8. Joe Black

Joe Black '

Aldığı Beğeni:
    61
    Ödül Puanları:
    48

Konuya baktığımda eşinizin aşırı para harcamasının diğer arkadaşların söylediğinin tersine ekstrem bir durum olduğunu düşünüyorum..Psikolojik dengesi yerinde olan insan gelirine göre harcama yapar, bunu aştığı zamanlarda ise hatasını görüp aynı hatayı tekrarlamaz..Karınız sizin tüm ısrarlarınıza,ekonomik durumun yetmezliğine rağmen aşırı alışveriş yapıyor,bir onyomani vakası olabilir..

Tıp dilinde onyomani olarak isimlendirilen alışveriş bağımlılığında; takıntılı, dürtüsel davranışlar söz konusudur..Çoğu zaman ihtiyaç dışı ve kontrolsüz bir şekilde para harcama, aşırı alışveriş yapma arzusu, para harcama ile ilgili yoğun zihinsel meşguliyet mevcuttur.
    Bir süre sonra harcanan para miktarı ve yapılan alışveriş kişinin hayatında problem yaratmasıyla durum hastalıklı bir kısır döngü halini alır. Hayatındaki insanlarla, ailesiyle, para ve harcamalar konusunda sıkıntı yaşar ve kişiler arası çatışmalar tartışmalar başlar. Yakın çevresine alışverişin tutarı ve alınanlar konusunda yalanlar söylemeye başlar.
    Onyomani psikodinamik olarak diğer bağımlılıklarla paralellikler taşımaktadır. Alkol, ilaç, uyuşturucu madde bağımlılıklarından ya da yeme bozukluklarından çok farklı değildir. Çoğunlukla depresyon, kaygı bozuklukları ya da bastırılmış öfke ve saldırganlık duyguları ile paralel olarak ortaya çıktığı gözlemlenir.

Sorunuzda anlattığınız gibi eşiniz onyomaniyle paralel birçok özelliğe sahip,öncelikle evliliğin yürümesi için çok çaba sarfetmişsiniz tebrikler..Boşanmayı düşünmeden önce size tavsiyem eşinizi bir psikoloğa götürmelisiniz, çünkü bu tarz rahatsızlıklar ilaç ve psikoterapi eşliğinde çözülebilir..Tedavi yöntemlerini denemelisiniz, psikologuyla sürekli iletişim halinde olup ona göre tutumlar sergilemelisiniz vs..Bunları denedikten sonra benim fikrimce sorun çözüme yaklaşacaktır..

Diğer taraftan bu bağımlılık alkol ve kötü madde bağımlılığından farksız bir hastalıktır diye belirttim.Yani anlayacağınız gibi bir boşanma sebebi.Tedaviye başvurmadan boşanmak isterseniz,mahkemeden eşinizin saglık kontrolünden geçirilmesini bu iddialar çerçevesinde isteyebilirsinz, bu konumda rahatsızlığı ortaya çıkarsa dile getirdiğiniz yönde mahkeme eşinizi kısıtlayacaktır, vasi atayacaktır..O yaşta bir çocuğun velayetini almanız annesi annelik görevlerini yerine getirirken çok zor bir durum..Mahkeme eşinize bir vasi atar ve çocuğunuzun velayetini eşinize verir.Vasi olduğu sürece çocuğunuzun ekonomik durumu kontrol altında olur..
    İyi günlerde olmanız dileğiyle..

Last edited: 12 Şubat 2012
  9. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.021
    Ödül Puanları:
    613
    Aradan beş yıl geçmiş umarım bu zaman zarfında evliliğiniz düzelmiştir. Yada yeni bir düzen kurmuşsunuzdur. Bu arada yeni evleneceklere tavsiyelerinizi de almak isterim.

Sayfayı Paylaş