evi terk eden kadın

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve birisii tarafından 2 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. birisii

birisii New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Evini nedensiz terk eden kadınlar hakkında bir kaç sorum olacaktı , umarım cevap verirsiniz...

erkeğin sigara dahil hiçbir kötü alışkanlığı olmamasına hakaret ve rencide edici söylemleri bulunmamasına rağmen evinin tüm ihtiyaçlarını karşılayıp eşine güler yüzle davranan sırf ailesinin yaşamış olduğu memlekette yaşama arzusu gibi tamamen kendi nefsi arzusu için 15 günlük bebeğinide alarak giden kadın hakkında nasıl bir kanuni işlem yapılıyor...

komşularına evliliği dönem içerisinde "ben memnunum ,razıyım" diyen bir kadın, ailesinin doğum ziyaretine gelmesiyle bir anda değişik tavır içerisine girerek babasının isteğiyle evini terketmiştir.

Lütfen arkadaşlar ben bir bayan olarak soruyorum; kanunlarımızda mı bir aksaklık var; kadınları haklı görmesinden dolayı bazı kadınlar bu haklarını kötüye kullanarak kendi arzu ve isteklerini yerine getirmek için tehdit unsururu olarak kullanıyorlar

Düşünce hep aynı nasılsa çocuk bende kalacak nasılsa nafaka alabiliyorum evi terkederek şartlarımı kabullendiririm kocam boşanmaya yanaşmayacaktır nasılsa kozlar benim elimde işte bu düşüncelerle bana göre asıl mağdur olanlar erkeler oluyor...Bütün kadınlara değil lafım ama günümüzde artık kadınlardan ziyade erkekler daha fazla mağdur durumdalar ,

önce evleniyorlar sonrasında şart koşuyorlar oysa başından ne istiyosalar söyleseler adamında işine gelirse kabul eder gelmezse evlilik olmaz...

Babaların psikolojisi bozuk çocukların psikolojisi bozuk kimsenin umrunda değil,

kadınlarımız maalesef ki eskisi gibi vefakar cefakar anne olmaktan ziyede çocuklarını kobay olarak kullanan zavallılar olmuş durumda..

Lütfen beni kanunlarımız hakkında bilgilendirin, şuana kadar okuduklarım öğrendiklerim hep kadın çıkarına olduğuydu... Babalar da çocuklarından ayrılmak istemiyor bunun için neler yapılmalıdır..

Saygılar,

1 person likes this.
  2. birisii

birisii New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap: evi terk eden kadın

..........

3. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83

Kadınlar artık eşitliğie razı değiller...
    Tek dertleri üstünlük olmuş...
    Kanunlar buna bağlayıcılık getirecektir en kısa zamanda, ama beklemek ve görmek lazım...

4. birisii

birisii New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

o zamana kadar da olan maalesef çocuklara olur , bozuk düzenin bozuk yetişmiş çocukları (anneden , babadan nefret eden bireyler yetiştiriyoruz) :(

5. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83

inşallah bu durumdan etkilenecekleri kadar uzun sürmez bunlar...
    İsviçre medeni kanunu kadınlara bütün hakları aynı anda verince biliyorsunuz birden ele geçen bu fırsatlar altında kadınlar ne yapacaklarını şaşırdılar...
    Nitekim bu durum, umarım yeni anayasa ile daha da rahatlatılacaktır...
    Kadınlara verilen pozitif ayrımcılık, gerçek eşitliğe dönüştürülecek ve hakettikleri kadınlar yerlerini daha iyi anlayıp ona göre hareket edecektir...

6. YEŞİL

YEŞİL Member

Aldığı Beğeni:
    11
    Ödül Puanları:
    18

DURUM TEK KELİMEYLE ÜZÜCÜ... diye degerdiriyorum.
    ne yazıkkı denge profili tam oturmamış aksaklıklarla dolu bi anayasayla yürütülyoruz. Hakkın genellikle magdur duruma düşenlerden yana olması degil, kişiselleştirilip olması gerektigi gibi yansıtılmalı bence. Kadınlar şimdiye kadar toplumda biraz ezilmiş ve magdur edilmiş olabilir ama eşinden şiddet gören ERKEK leri de biliyorum ben....

o nedenle konular cinsiyetlere göre degil olaylara göre degerlendirilse tüm bunlar ortadan kalkadi.

1 person likes this.
  7. birisii

birisii New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

inşaallah dediğin gibi bir düzenleme getirirler, yoksa bir bayan olarak beni bile çileden çıkarıyor bu dengesizlik...

8. izafet uye

izafet uye Misafir

eşim bir aylık evliyken,sadece hasına gitmedim diye evi terketti,karşılıklı anlaşıp boşanma açtık,şimdi tazminat nafaka istiyor bakalım sonumuz nerelere varacak..acı ama birazda komik yaa..

9. Misafir

Misafir Misafir

aynı sorunlar bende de var bu kanun bu yasalar boyle gıder buna dur dıyen olmaz daha da hak verırlerkı sonunda aıle bıreyı denılen bırsey kalmaz ortadan kalkar zaten suankı nesılımız basına buyruk bazı anne ve bablar ıse cocuklarının geleceklerını karartıyorlar ama farkında degıller cunku kendı cıkarları ıcın en ufak bır seyde kızına arka cıkıyorssa yanına cekıyorsa zaten boyle bır yuva olmaz yava kuruyosan o yuvada sevgıde olur saygıda olur tartısmada olur hersey dort dortluk olmaz sonra bayanlar hemen kosarak annelerının evıne eee sende oruya gıdersen sana sartlarını tek tek bıldırecek ya kabul edıceksın haytın boyunca bı kadın ıcın kopek olucaksın yada o dakıka bıtıreceksın bu ısler boyle eskıden neden ayrılmalar yoktuda sımdı gunumuzde evlılık oldugu sayı kadar bosanan var ıste sorumsuz bır aıle yapısı duzensız bır yasa ve netıce herdefasında aynı yazık cok yazık sevıyosun ne umıtlerle evlenıyosun sonunda terk eden bır kadın terkedılen bır erkek e tabı her ınsanda bır degıl herkez ıcın degıl bazı cıkarcı ınsanlar bu kanunlardan cokk guzel faydalanıyollar ama gıden kadının pesınden gıtmeyeceksın ne halı varsa gorsun seven ınsan hıcbırsekılde bırakıp gıtmez sen ona cok kotu bırsey yapmadıktan sonra gıdıyorsa zaten sevmemıstır senı sevmeyen bı ınsanıda ne sen seveceksın nede sartlarını dınlıceksın

10. Misafir

Misafir Misafir

İşte böyle çekip giden kadın da, mahkeme açıp, tazminat istiyor, nafaka istiyor. kanunlar da böyle kadınları destekliyor , koruyor. hatta hakimler de koruyor. kadın haklıdır deniyor her defasında. bunun artık çözülmesi gerek. evlilikler maddi çıkar elde etme yeri olmamalı. bir kadın boşanıyorum diye, yuklu tazminatlar, nafakalar almamalı.
    nafaka sadece çocuk varsa verilmeli, çocuk annesinde kalıcaksa, nafaka baglanmalı verilmeli.
    çocuk yoksa , nafaka baglanmamalı, zaten kadın babasının evine gidiyor, babası, annesi bakıyor ona. onlar bakmasa, gidip de boşanmaz, böyle bir zorluga kalkışmaz.
    hukuk ve hakimler, erkegi eziyor bu sebepten, aynı şeyleri ben de yaşadım. malesef zulüm edip, eziyorlar, ne kadar haklı olsan da. dayak yok, şiddet yok, hakaret yok. tek istedigim, benim babama,ve anneme saygı göstermesiydi. kötü niyetli çıktı, mahkemelerde süründürüyor.

11. Misafir

Misafir Misafir

kadın hem evini nedensiz bir şekilde terkedecek. hem haksız hemde kocasından nafaka alacak böyle bişey olmaması lazım. bazı art niyetli kadınlar yada kızlar evlenip. kocasıyla mutluyken ya ailesinin baskısıyla yada kafası estiği zaman evini bırakıp gidiyo ondan sonra ben boşanacam diyerek kocasından ömür boyu nafaka alıyor. erkeklerinde durumu neolacak peki. adamın hem psikolojisi bozuluyo hem ekonomik durumu hemde haketmediği halde ödediği nafakalardan dolayı diğer borçlarını ödeyemiyor bu yüzden itibarınıda kaybediyor. bu ödediği nafakadan dolayı bir daha yuva kurması zorlaşıyor. o kadın da hazır gelen parayı çatır çatır yiyo. olan erkeğe oluyo. tabiki her kadın böyle değil tabiiki. kimse üzerine alınmasın. kadın evi terkettiği zaman davayı erkek açsada kadın açsada kadına ve çocuğa nafaka bağlanıyor öğrendiğim kadarıyla. devletimiz acilen bu işe el atıp erkekleride korumalı. şimdi kadın hakları erkeklerden çok daha fazla.

12. Misafir

Misafir Misafir

ben bir babayım çocuklarımı benden bir yıl sakladılar çocuklarıma iyibir gelecek hazırlamak ve yaşamlarını huzurlu ve insan olarak yetiştirmekti ama kadın sıgınma evi olarak nitelendirilen ticaret haneler bu sözü şundan söyledim orda kalan çocukları tamamen babaya karşı kin nefret ve hani eskiler derdiya öcü var orda aynen baba içinde öcü gibi gösteriyorlar ve çıkarları dorultusunda kalan kadınları kullanıyorlar ben oglumla ve kızımla arkadaş iken şöyle tarif edim çocugumla lüneparkta her oyuncaga beraber binip balık tutmaya piknik yapmaya oglumla hamam sefası yapmaya her hafta sonu piknikte mangal yazın denize giden bir babaya mahkemede sanki terorist gibi davranan bir sıgınma evi müdürü (piskiyatri uzmanı )ve kadının pisikolojik sorunlarını mahkemeye yalan beyanla düzgündür demesi ve kadın evde iken piskiyatri uzmanının verdigi ilacı depresyon ilacını ben bu ilacın ne işe yaradıgını bilmiyorum demesi ve mahkemeden çıkınca tarafıma piskolojisi çok kötü anlaşın demesi ne anlama geldigi ortadadır bir an önce bu konularda kanun düzenlenmesi yapılması gerek yoksa kadınlar sıgınma evleri adı altında öldürüleceklerdir çünkü soruya verdigim cevap gibi kadın bir kuştur ama onu akbaba haline getirende sıgınma evi babayı cani katil edende sıgınma evi TAKTİR TÜRKİYE VATANDAŞLARININDIR

13. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83

Allah sonunu hayır etsin...

14. Misafir

Misafir Misafir

kimse durduk yere evini terk etmez nerden bileceksiniz insanlar kapılarını kapatınca neler yaşıyor ahkam kesmek kolay tabi.

15. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    618
    Ödül Puanları:
    113

1. Haklı Bir Sebep Olmaksızın Müşterek Konut Terk Edilmiş Olmalıdır:
    Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk etmiş veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmemiş olmalıdır.
    Eski Medeni Kanunda yer almamasına rağmen, 4721 sayılı Kanuna göre; diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır. Bu durumda evden ayrılmak zorunda kalan, ya da eve dönmesi engellenen kişinin talebi üzerine hakim, çekeceği ihtarda terk eden eşe, eşinin ortak konuta dönmesini engellememesi gerektiğini, buna uymaması durumunda aleyhine boşanma davası açılabileceğini bildirir.
    Kanunda belirtilen sürelerde, haklı bir sebep olmaksızın ayrı yaşamış olmak gerekmektedir. Ayrı yaşama haklı bir sebebe dayanmakta ise, terk sebebiyle boşanma davası açabilmek mümkün değildir. Örneğin; boşanma davası açmakla eşler ayrı yaşama hakkını elde ederler. Böyle bir durumda ayrı yaşayan eş haklı bir sebebe dayanmaktadır. Hal böyle olunca ihtar kararı verilemez, verilse dahi hukuki sonuç doğurmaz. Yine evi terk eden eşin açtığı tedbir nafakası davası kabul edilmişse, eşin ayrı yaşamada haklı olduğu hükmen tespit edilmiş olduğundan bu süre içinde çekilen ihtar hukuki bir sonuç doğurmaz.
    Eş, arzu ve ihtiyarında olmayan sebeplerle, evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmeme gibi bir maksat taşımaksızın evi terk zorunda kalmışsa, bu hüküm uygulanmaz. Örneğin; bir eşin askerlik görevini yapmak üzere evden ayrılması, görev gereği başka bir ülkeye gitmesi, ceza evinde cezasını çekiyor olması diğer eşe terk sebebiyle ihtar çekme hakkını vermez.
    2. Müşterek Konutun Terkinden İtibaren En Az Dört Ay Geçmiş Olmalıdır:
    Hükme göre ayrılık, en az 6 ay sürmüş olmalıdır. Bu altı aylık süre iki bölümden meydana gelmektedir. Dört aylık ayrı yaşama süreci tamamlandıktan sonra, ihtara rağmen eş iki ay içinde eve dönmezse boşanma davası açılabilecektir. Bu husus gözden kaçırıldığı takdirde, dört aylık ayrılık süresi altı aya çıkarılmış olur ki, Kanunda yazılı sürelerin hakim veya taraflarca değiştirilmesi mümkün değildir.

16. dünyakare

dünyakare Member

Aldığı Beğeni:
    6
    Ödül Puanları:
    18

Evi terk eden mumkunse bir daha geri gelmesin

17. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    618
    Ödül Puanları:
    113

geri gelmesin ama hukuken yolunu bulup,kurtulmak lazım aksi takdir de maaşa haciz koydurur yeminle.

18. dünyakare

dünyakare Member

Aldığı Beğeni:
    6
    Ödül Puanları:
    18

Evi terk ettiğini ispatlaman yeterli .bu konuda hukuku gayet iyi biliyorum

19. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    618
    Ödül Puanları:
    113

terk sebeplerini ispat ederse kadın,erkek haksız olursa başı yanar.
    hukuk sisteminde ki boşluklara bakılırsa haklı olmayı ispat etmek baya zaman alıyor,insanlar uğraşmaktansa defolup gitmesini,nafaka istemesini normal karşılıyor.
    benim enişte de adam olmayanlardan,valla ablam ayrılsa üstüne para vericez ama bebek oldu şimdi mecburen boyun eğiyoruz.adam olmayanla uğraşılmıyor,kadın içinde geçerli bu.

20. dünyakare

dünyakare Member

Aldığı Beğeni:
    6
    Ödül Puanları:
    18

Adalet herkes için var .

Sayfayı Paylaş