evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve misafir tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. misafir

  misafir Misafir

  evrendeki eşsiz düzen tesadüfü
   
 2. $†яA1gђ†

  $†яA1gђ† Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  Bu yazıyı inceleyin..

  [​IMG][​IMG]

  Evrenimizi, içinde yer aldığımız Samanyolu Galaksisi'ni, Güneş Sistemimizi ve üzerinde yaşadığımız Dünya gezegenini kuşatan sayısız kanun, denge ve ölçü vardır. Bu kanun, denge ve ölçülerin her biri insan yaşamına imkan sağlayacak -mucizevi- bir biçimde, özel olarak hesaplanmış ve düzenlenmişlerdir. Evrenimizi detaylı olarak incelediğimizde en temel kozmik kanunlardan, en kritik fiziksel değerlere, en küçük dengelerden en ince hesaplara kadar herşeyin ayrı ayrı son derece hassas ölçülere göre ayarlanmış olduklarını görürüz.


  Evrenin genişleme hızından Dünya'nın Samanyolu Galaksisi'ndeki konumuna, Güneş'in yaydığı ışığın cinsinden suyun akışkanlık değerine, Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığından, atmosferdeki gazların oranına kadar burada sayamadığımız sayısız faktör, insan yaşamının var olması için en ideal ölçülerde ayarlanmışlardır. Öyle ki bu sayısız faktörden sadece birindeki en ufak bir sapma dahi evrende canlı yaşamının asla var olmaması anlamına gelecekti.

  Gerçekten de, evrende insanoğlunun var olması ve yaşamını sürdürmesi için gereken şartların her biri, "tek tek" birer mucize niteliğindedir. Gereken milyonlarca şartın bir araya gelmesi ise uçsuz bucaksız bir "mucizeler zinciri" oluşturur. Bir şeyin mucize olması ise, elbette Allah'ın varlığının ve üstün aklının delillerindendir. Kusursuz bir uyuma ve mükemmel bir tasarıma sahip olan evren, Allah'ın eşsiz ilmini ve kudretini bize tanıtır.

  Evrenin Genişleme Hızındaki Mucizevi Ölçü

  Evrenin genişleme hızı, evrenin şu anki yapısının oluşabilmesi açısından son derece kritik bir değere sahiptir. Eğer genişleme hızı çok az daha yavaş olsaydı, bütün evren, daha Güneş Sistemleri tam anlamıyla düzenlenemeden tekrar içine çökmüş olacaktı. Eğer evren biraz daha hızlı genişliyor olsaydı, madde ne galaksileri ne de yıldızları bir daha asla oluşturamayacak biçimde boşlukta dağılıp gidecekti. Her iki durum da, canlılığın ve bizlerin var olamaması anlamına geliyordu.

  Ancak bunların hiçbiri gerçekleşmemiş ve evrenin genişleme hızının sahip olduğu son derece hassas değer sayesinde şimdiki evren ortaya çıkmıştır. Peki, bu denge ne kadar hassastır?

  Avustralya'daki Adelaide Üniversitesi'nden ünlü matematiksel fizik profesörü Paul Davies, bu soruyu cevaplamak için uzun hesaplar yapmış ve inanılmaz bir sonuca ulaşmıştır Davies'e göre, kainatın yaratıldığı büyük patlamanın ardından gerçekleşen genişleme hızı eğer milyar kere milyarda bir oranda (1/1018) bile farklı olsaydı, evren ortaya çıkamazdı. Milyar kere milyarda bir ifadesi rakamsal olarak şöyle yazılır:

  "0,00000000000000000 1".

  Yani bu derece astronomik küçüklükte bir farklılık dahi evrenin var olamaması demekti. Bu nedenle Big Bang herhangi bir patlama değil, her yönüyle çok iyi hesaplanmış ve düzenlenmiş bir oluşumdur.

  Gök Cisimlerinin Aralarındaki Mesafeler

  Dünya gezegeni, bildiğimiz gibi Güneş Sistemi'nin bir parçasıdır. Güneş Sistemi ise, kusursuz bir planın ve mükemmel dengelerin bulunduğu bir mekandır. Güneş'in çapı, Dünya'nın çapının 103 katı kadardır. Bunu bir benzetmeyle açıklayalım: Eğer çapı 12.200 km olan Dünya'yı bir misket büyüklüğüne getirirsek, Güneş de bildiğimiz futbol toplarının iki katı kadar büyüklükte yuvarlak bir küre haline gelir. Asıl ilginç olan, aradaki mesafedir. Gerçeklere uygun bir model kurmamız için, misket büyüklüğündeki Dünya ile top büyüklüğündeki Güneş'in arasını yaklaşık 280 metre yapmamız gerekir. Güneş Sistemi'nin en dışında bulunan gezegenleri ise kilometrelerce öteye taşımamız gerekecektir.

  Gök cisimlerinin uzaydaki dağılımı ve aralarındaki bu devasa boşluklar Dünya'da canlı hayatının var olabilmesi için zorunludur. Gök cisimleri arasındaki mesafeler Dünya'daki yaşamı destekleyecek biçimde pek çok evrensel güçle uyumlu bir hesap içinde düzenlenmiştir. Bu mesafeler, gezegenlerin yörüngelerini hatta varlıklarını doğrudan etkiler. Bu mesafeler biraz daha az olsaydı, yıldızlar arası kütle çekim güçleri gezegenlerin yörüngelerini kararsız hale getirecekti. Bu kararsızlık ise gezegenlerde çok uç sıcaklık değişimlerine yol açacaktı. Eğer uzaklıklar biraz daha fazla olsaydı, süpernovalarla uzaya fırlatılan ağır elementlerin dağılımı çok seyrek olacak ve Dünya gibi dağlık gezegenler oluşamayacaktı.

  Yıldızlar arasındaki şu an var olan boşluklar bizimki gibi bir gezegen sisteminin var olabilmesi için en ideal mesafeye sahiptir. Kısacası evrendeki gök cisimlerinin dağılımı, insanın yaşamı için tam olması gereken ölçülerdedir. Aynı şekilde evrendeki dev boşluklar da, rastgele ortaya çıkmamışlardır; amaçlı bir yaratılışın sonucudurlar. (Harun Yahya, Evrenin Yaratılışı)

  Aklın Sınırlarını Zorlayan İhtimal

  Bize hayat imkanı veren böyle bir evrenin, bütün fiziksel değişkenler düşünüldüğünde tesadüfen oluşması ihtimali ne kadardır? Bu ihtimal milyar kere milyarda bir mi? Ya da trilyar kere trilyar kere trilyar ihtimalde bir mi? Yoksa daha da küçük bir sayı mı?

  Prof. Roger Penrose 'e göre bu ihtimal şudur: 10123 'de bir ihtimal! Bu sayının ne anlama geldiğini düşünmek bile zordur. Matematikte 10123 şeklinde yazılan bir rakam, 1 sayısının yanına 123 tane sıfır gelmesiyle oluşur. (Bu evrendeki tüm atomların sayısının toplamından, yani 1078'den bile büyük, son derece astronomik bir sayıdır.) Matematikte 1050'de 1'den daha küçük olasılıklar ise "sıfır ihtimal" sayılır. Ama sözünü ettiğimiz sayı, 1050'de 1'in trilyar kere trilyar kere trilyar katından bile çok daha büyüktür. Kısacası bu sayı bizlere, evrenin tesadüfle açıklanmasının kesinlikle imkansız olduğunu göstermektedir

  İçinde yaşadığımız evrenin varoluşu ile ilgili matematiksel olarak tanımlanamayacak kadar yüksek sayıda ihtimal içinden, tam olması gereken ihtimalin en mükemmel şekilde oluşmuş olması, yaratılışın apaçık delillerindendir. Kuşkusuz böyle kusursuz bir evrende yaşıyor olmamız, kör tesadüflerin ya da şuursuz atomların aldıkları kararların, oluşturdukları düzenin bir eseri olamaz. Tüm kainat, canlı ve cansız varlıklarla birlikte Alemlerin Rabbi olan Allah'ın eşsiz ilmini ve sonsuz gücünü kanıtlar.

  Alıntıdır.
   
 3. daha14 =)

  daha14 =) New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  evrendeki eşsiz düzen bir tesadüf değildir, ALLAH (c.c) tarafından yaratılmış ve düzene koyulmuştur ;)
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  hiçbir şey tesadüf değildir herşeyi ALLAH c.c belirlemiştir
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  Bir kez düşünün;evrende 2 yaratıcı olsaydı (haşa) neler olurdu? Ama çok şükürkü evrende sadece 1 yaratıcı var.Oda Allah(c.c.)............
   
 6. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  bende çok güzel anlatım olmuş
   
 7. GothicLord

  GothicLord New Member

  Mesajlar:
  709
  Aldığı Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  2 yaratıcı yok ama 1 yaratıcı var oda allah birde yokedici var oda şeytan...
   
 8. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  Bu bir tesadüf değil Allah'ın yarattığı bir düzendir. Konu başlığı yanlış. O zaman bu konuyu başlatan Allah'a inanmıyor........
   
 9. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  evrende tesadüf değil; tevafuk vardır..
  herkez ve herşey görevini dakik olarak ALLAH TEALANIN dilediği gibi yerine getirmektedir ki buda müthiş bir düzen içindedir...

  güzel bir tablo gördüğümüzde hemen; bunun çizicisi kim diye soruyorsak?
  bu müthiş kainat tablosunuda gördüğümüzde bunu bir yaradan olduğu aklımız zaten kabullenecek, O nunda ALLAH cc olduğunada iman edilmesi gerekecektir..
   
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  çok güzel anlatım
   
 11. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  tesadüs değil tesadüf olduğunu düşnen kanıtlasın
   
 12. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  evreni ve bizi AllAh (c.c) yaratmıştır onun hoşnutluğunu kazanmalıyız
   
 13. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  EVRENDEKİ HİÇBİR ŞEY KENDİ KENDİNE OLUŞMAMIŞTIR VE OLUŞAMAZDA EVRENDEKİ HERŞEYİ ALLAH c.c YARATMIŞTIR
   
 14. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: evrendeki eşsiz düzen tesadüfü

  evrendeki eşsiz düzen bir tesadüf değildir herşeyi evrendeki düzeni de allah yaratmıştır...
   

Sayfayı Paylaş