Fatih Sultan Mehmet`in İstanbul`u fethinde sizi en çok etkileyen olay hangisiydi?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Hellboy06 tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. Hellboy06

Hellboy06 12.5

Aldığı Beğeni:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    ULUBATLI HASAN'IN SURLARA BAYRAĞI DİKMESİ VE GEMİLERİN KARADAN YÜRÜTÜLÜP HALİÇ'E İNDİRİLMESİ...

2. levante

levante Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    48
    Donanmanin basarisizligina sinirlenip kiyida durumu seyrederken kilicini cekerek atiyla beraber bir iki metre denize girmesi.

3. pembe :)

pembe :) Active Member

Aldığı Beğeni:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    sultanın yaşı...
    şimdi O'nun yaşındakiler.................

4. L4rry

L4rry Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    gemileri karadan yürütüp haliçe indirmesi ;)

5. moonboy

moonboy Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    114
    Ödül Puanları:
    63
    canlarını dişine takıp savaşan askerler varken yüzyıllar sonra lavanta gibi insanların çıkıp orduyu eleştirmesi... yazık....

6. Habitet_85

Habitet_85 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    123
    Ödül Puanları:
    63
    O Forumun Muhalefet Partisi Lideri :D

Konuya Gelince Gemilerin Karadan Yürütülme Fikrine Arkadaslarim Gibi Bende Katiliyorum..

7. RapPesimist

RapPesimist Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    143
    Ödül Puanları:
    63
    Fatih'in o kadar gençken böyle bi işi başarmış olması zaten ayrı bi efsane çağ değişmiş zaten o kadar büyük bir olay ki tarihimiz her yanıyla güzel zaten
    şimdi Fatih'in yaşındakiler neler neler peşindeler zaman ne çabuk değişiyor zaman değişirken de insanlar da bi o kadar değişiyor :( ben buna üzülüyorum

8. levante

levante Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    56
    Ödül Puanları:
    48
    yazilani anlamadan bos yorum yapana 1 kurus verilse bazilarimiz bugun milyoner olurdu.

9. moonboy

Aldığı Beğeni:
    114
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: Fatih Sultan Mehmet`in İstanbul`u fethinde sizi en çok etkileyen olay hangisiy

bi gün çık ve şu Türklüğü eleştirmeyen yazı yaz seni milyoner yapcam söz

yada açık açık hangi millettensen söle,

10. okonkit

okonkit New Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap: Fatih Sultan Mehmet`in İstanbul`u fethinde sizi en çok etkileyen olay hangisiy

selam arkdaşlar bu arada size bir bilgi araştırabilrsiniz.
    gemilerin karadan yüütüldüğü söylenir ama bizans kaynaklarında fetih ile ilgili yazan tek şey sabah kalktığımızda oslanlı donanmasını haliçte gördük oraya nasıl geldiği hakkında hiç bir fikir yoktu fetihten tam 200 yıl sonra yazılan kitaplarda gemilerin karadan yürülmesinden bahsediliyor belkide zorda olsa mantıklı bir açıklamasıdır..
    gerisi size kalmış düşünmeye değer...

11. moonboy

Aldığı Beğeni:
    114
    Ödül Puanları:
    63

yanlış okumuşsun, fatih'in istanbul'a girdiğini gören bizanslı tarihçiler, gemilerin kaydırılmasını yazdı ilk.

1 person likes this.
  12. Dehsh@ ƒµ®KåÑ

Dehsh@ ƒµ®KåÑ Active Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    28

arkadaşım bu karadan yurutme bilgisinin bizansdan gelmedini gösteriyor olabilir tam olarak bilmiyorum ama demekki bu bilgi Osmanlı Arşivinden çıkmış olablr.

13. Dehsh@ ƒµ®KåÑ

Dehsh@ ƒµ®KåÑ Active Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    28

evet bende öyle düşünüyorum ve diğer cevabımda dediğim gibi Türkler yalan söyliyecek değil ya biliyorsunuzdur o zamanı yalan olmaz diye dusunuyorum.

Sayfayı Paylaş