Forex Nedir? Forex Piyasası Güvenilir Mi?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve TraderFX tarafından 8 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. TraderFX

TraderFX New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Forex Piyasası; Dünyanın en kapsamlı, günlük 5 trilyon dolar olan dünyadaki en büyük işlem hacmine sahip, en çok katılımcısı olan, en kolay ulaşılabilen ve en kısa sürede en fazla kar sağlanabilen; parite, altın, petrol, endeks ve hisselere yatırım yapabileceğiniz finans piyasasıdır.

Hakkında yazılan “en çok kazandıran”, “en avantajlı”, “en hızlı ve en kolay” , “en güvenli” gibi sıfatlar sebebiyle çok eleştirilen Forex Piyasası, yatırımcı adayları tarafından ilgi ve şüpheyle takip ediliyor. Daha önce Forex Piyasasında yatırım yapmamış insanların tamamen ön yargılı düşünceleri veya yatırım yapmak için Forex’i tercih etmiş fakat kendini geliştirmemiş, uyarıları kulak arkası ederek yabancısı olduğu bir piyasada canının istediği gibi işlemler yaparak bütün sermayesini kaybetmiş , kısacası kumar oynamış insanların sistemi yeren düşünceleri yüzünden, Forex Piyasasına girmek isteyen fakat çekinen yatırımcıların soruları aynı : Forex Piyasası gerçekten de güvenli bir piyasa mı? Eğer Forex Piyasasında yatırım yaparsam param güvende olur mu? Forex Piyasası hakkında yazılanlar gerçek olamayacak kadar iyi, yoksa bu bir dolandırıcılık sistemi mi?

Tamamen olumsuz yönlendirilmeden kaynaklanan bu soruların ne kadarı doğru ya da ne kadarı gerçekten haklı bir endişeyi sorguluyor? Gelin, yakından irdeleyelim;

Forex Piyasası günlük 5 trilyon dolar işlem hacmine sahip bir piyasadır , bu sebeple de dünyanın en büyük finansal piyasası olarak kabul edilir. Dünyanın her yerinden piyasaya katılan yatırımcılar, tamamen eşit şartlarda ve her saniye işlem yapabilirler. Forex Piyasası’nın yatırımcısına sağladığı en büyük avantajlarından birisi zaten yatırımcının dilediği zaman dilediği kadar işlem yapabilme özgürlüğünü vermesidir.

Şimdi Forex Piyasası’nın günlük işlem hacminin geçmişten günümüze gelişimine göz atalım;
    *1977 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 5 Milyar Dolar
    *1987 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 600 Milyar Dolar
    *1992 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 1 Trilyon Dolar
    *1998 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 1.982 Trilyon Dolar
    *2000 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 2.3 Trilyon Dolar
    *2006 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 3.5 Trilyon Dolar
    *2008 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 4 Trilyon Dolar
    *2010 yılında Forex Piyasası Günlük İşlem Hacmi 5 Trilyon Dolar

Forex Piyasası günlük işlem hacminin yıllar geçtikçe arttığı görülüyor. Bu noktada sorulacak doğru soru şu: Forex Piyasası insanların dolandırıldığı ve zarar ettiği bir piyasa ise niçin yatırımcı sayısı ve buna bağlı olan işlem miktarı sürekli artış göstermiş olabilir? Düşünün, piyasaya yeni çıkan bir ürün veya hizmet hakkında arkadaş çevreniz dahil, olumsuz yorumlar yapılıyor ve bu insanlar sizin çok yakın çevrenizde oldukları için bizzat şahit oluyorsunuz. Bu ürün veya hizmetin sizin bulunduğunuz bölgedeki satışları azalır ve çok kısa bir süre içinde biter. Dünya genelinde katılımcısı bulunan Forex Piyasası gerçekten de insanların para kaybettiği, abartılmış bir piyasa olsaydı kurulduğu yıllarda kapanması gerekmiyor muydu? İnternet gibi bir teknoloji sayesinde tamamen küreselleşen bir dünyada, insanların dolandırıldıklarını duyuramamaları gibi bir durum mümkün olabilir mi?

Her geçen gün yüz binlerce yatırımcının hala katılmaya devam ettiği bir piyasadan söz ediyoruz. Eğer yatırımcılarının çoğu veya göz ardı edilemeyecek bir kısmı sürekli zarar etmiş olsaydı Forex Piyasası için bu gün 5 Trilyon Dolar günlük işlem hacmi var diyebilir miydik? İnsanların para kaybettikçe tekrar koşup yine para yatırarak işlem yapması ve tekrar kaybetmesi şeklinde bir kısır döngü olmadığı sürece bir piyasanın bu kadar büyümesi mümkün değildir. En azından insanların bu kadar saf olması, diğer insanlara, basın organlarına ve gündeme kapalı olmaları ve tüm bu süreç boyunca hiçbir resmi kurumun bu sisteme müdahale etmemiş olması mümkün değildir.

Dünyadaki hiç bir insanın ,kurumun tek başına hatta birleşerek dahi kontrol ve manipüle edemeyeceği kadar büyük olan Forex Piyasası, denetlenen, trading yasakları olmayan, tanınmış ve köklü aracı kurumları tercih edildiği müddetçe yatırım yapılabilecek en güvenli piyasadır. Bunun en büyük ispatı ise her saniye artmakta olan katılımcı sayısıdır. Dolayısıyla Forex’i öğrenen, işlem pratiği kazanan, trading psikolojisine alışan, duygularını kontrol edebilen, kaybetmeyi de kabullenebilen, bir gecede zengin olmak gibi bir mucize beklemeyen, disiplinli, planlı ve kendi yatırım stratejisini geliştirmiş, analiz yapıp ön görü elde etmeden işlem yapmayan, dünya gündemini yakından takip eden, risk ve sermaye yönetimine gerekli özeni gösteren bir yatırımcının Forex Piyasasında zarar etmesi gerçekten zordur. Ve bu yatırımcının Forex Piyasasında yatırım yaparak tecrübe kazandıkça artan bir kazanca sahip olmaması mümkün değildir.

Eğer hala Forex ile ilgili şüpheleriniz varsa sizi LiderForex gibi köklü bir Forex Aracı Kurumu ile ücretsiz LiderForex Forex Demo Hesap kullanarak para kaybetme riskiniz olmadan , sanal para ile gerçek piyasada işlem yapabileceğiniz, ücretsiz Forex Eğitim Seminerlerine katılma hakkı hediyeli bir yolculuğa davet ediyoruz. Hayatınızı olumlu yönde etkilemesi muhtemel olan bir adımı atmak için başkalarının fikirlerine değil kendi gözlemlerinize baş vuruyorsanız, forexdemohesap.com 'u ziyaret ederek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz deneme hesabı açmak için; forexdemohesap.com
  2. FearkilleR1

FearkilleR1 Best ~

Aldığı Beğeni:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Cevap: Forex Nedir? Forex Piyasası Güvenilir Mi?

Teşekkürler.
  3. Misafir

Misafir Misafir

Cevap: Forex Nedir? Forex Piyasası Güvenilir Mi?

Forex güvenilir değil insanlara hayali paralar vaadedip insanları dolandırıyorlar kimse babasının hayrına kimseye bedavadan düşük meblağlara fahiş paralar kazandırmaz sanal paralarla para kazanılmaz biraz araştırınız pişman olmazsınız para kolay kazanılmıyor bende düşünüyordum vazgeçtim...
  4. erhan

erhan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar 2010 yılında forex piyasasına girmiştim. öyle büyük bir meblağ ile değil 100 dolar ile girdim. üşenmeden sözleşmeyi madde madde okuyarak değerlendirmiştim. adamlar anlık iniş çıkışların doğruluğunu garantilemiyorlardı. ilk etapta internet üzerinden oynadığım için birşeyler kazanmaya başlamıştım. sonra bana özel bir danışman atadılar(güya). adam anlık iniş çıkışları daha hızlı yakalayabilmem için bir program yüklemeye beni ikna etti. programı yükledikten sonra kaldıraç faktörlerini kullanmamın yolu açıldı. kısaca kontrol programda olduğu için risk almamın yolunu açtılar. 3-5-10 kat kaldıraç faktörü falan. programı kullanmaya başladıktan sonra hızlı bir zarar gözlemledim. arkasından birkaç işlemi aynı anda yapınca program paramı sıfırladı. o zamanlarda hukuki anlamda muhattap alabileceğin kimse yoktu. bir dava açsan sonuçsuz kalacaktı. şimdi spk denetimine girdi diyorlar. ama nedir bilmiyorum. şimdi ise program yüklemeden forexi kullanamıyorsunuz sanırım. arkadaşlar dünya üzerinde size 2-3-5-10 kat kaldıraç faktörü uygulayıp para verecek kadar zengin değil. işin sırrı iniş çıkışların güvenilirliğinin garanti edilmemesi, programın devreye girmesi ve muhattap bulamamanızda idi. elin kapitalist ingilizi size para dağıtacak kadar salak değil. dolandırıldığımı anlamıştım ama önemli değildi. çünkü 100 dolara çok sağlam bir hayat tecrübesi satın almıştım. umarım bu yazımdan sonra sizde zayıf yönlerinizi başkalarının kullanmasına izin vermessiniz.

Sayfayı Paylaş