Genel Bilgiler

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve тне јіģѕαw tarafından 8 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. тне јіģѕαw

  тне јіģѕαw 9 Million Sam

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  59.690
  Aldığı Beğeni:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Genel Bilgiler

  Vakum Nedir?


  Boşluk, havasızlık anlamında kullanılan 'vakum' terimi çoğu kez yanlış anlaşılır. Normal şartlarda, deniz seviyesinde, vücudumuzun her santimetrekaresi üzerinde l kilogram hava basıncı vardır. Parmağınıza l kilogramlık bir yük taksanız zor taşırsınız ama parmağınızın minik bir bozuk para büyüklüğünde olan kısmı üzerinde her zaman bu ağırlık vardır. Bir de bütün vücudun üzerinde olanı düşünün.

  Üzerimizdeki atmosfer tabakasının ağırlığının yarattığı bu hayli yüksek basınç altında ezilmeyiz hatta hissetmeyiz bile. Vücudumuz buna göre ayarlanmıştır. Bu basınç biraz artarsa (denize daldığımızda) veya biraz azalırsa (uçakta veya yüksek dağlara çıkıldığı zaman) vücudumuz, kulaklarımız başta olmak üzere bunu hemen algılar.

  İşte basıncın, santimetrekareye l kilogram (1000 gram) olan atmosfer basıncının altına düşmesine vakum denilir. Örneğin santimetrekarede 0,8 kilogramlık (800 gram) bir basınç pratikte atmosfer basıncının ne kadar altında ise o kadar yani l 000-800= 200 milibar vakum olarak ifade edilir.

  Vakumda, yani hava basıncı atmosfer basıncından daha düşük olduğunda üzerimizdeki basınç da azalmış yükümüz hafiflemiş olduğuna göre vücudumuz da daha rahat etmez mi? Hayır, tersine. Vücudumuzun iç basıncı atmosfer basıncına göre ayarlıdır. Dışımızdaki basınç düşerse, denge bozulacağından ve iç basıncımız fazla geleceğinden başta damarlarımız olmak üzere tüm organlarımız zarar görebilir, devam etmesi durumunda ise insanı ölüme götürebilir.

  Hakiki veya mutlak vakum tam sıfır hava basıncına ulaşmaktır ki, bu pratikte mümkün değildir. Uzayda bile hakiki vakum yoktur. Bir ortamın hakiki yani mutlak vakumda olması için içinde molekül, atom, elektron, ve atomun diğer küçük parçacıklarından hiçbirinin olmaması gerekir. Uzayda 'neutrinus' denilen partiküller vardır, bu nedenle uzayda bile hakiki vakum vardır diyemiyoruz. Ancak uzay o kadar büyük, parçacıklar da o kadar küçüktürler ki yüzde 99,9999....vakumdur diyebiliriz.

  Elinize bir şişe alıp havasını boşaltıp, ağzını da sızdırmaz şekilde kapatırsanız şişenin içinde vakum oluşmuştur diyebiliriz. Şişenin kapağında bir delik açarsanız dışarıdaki hava derhal içeri hücum eder, içerdeki vakumun yerini alır. O halde dünyamızı çevreleyen hava tabakası niçin uzayın boşluğuna, vakumlu ortamına kaçmıyor?

  Örnekteki havanın, şişenin içine dalmasına sebep üzerindeki atmosferik basınçtır. Atmosferde 10 000 metreye çıkıldığında (yolcu uçaklarının normal uçuş yüksekliği) hava basıncı santimetrekarede 0,3 kilograma, 16 000 metrede 0,1 kilograma düşer.

  Atmosferin üst katmanlarına gittikçe de hava basıncı sıfıra yaklaşır. Havanın vakumlu ortama kaçmasını yaratacak bir hava basıncı yoktur, bu nedenle uzayın boşluğu hava moleküllerini çekemez, atmosfer tabakamız da uzayın boşluğuna kaçıp gitmez. Tabii dünyanın çekim gücünü de unutmamak lazım.
   
 2. тне јіģѕαw

  тне јіģѕαw 9 Million Sam

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  59.690
  Aldığı Beğeni:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Genel Bilgiler

  Barometrenin İşlevi


  Barometre hava basıncını ölçmeye yarar. Bir çoklarımızın evinde termometre vardır da barometre yoktur. Olanların da çoğu için pek mana ifade etmez. Halbuki barometre hava tahmininde en önemli araçtır.

  Çok sağlıklı hava tahminleri meteoroloji balonları, şimdilerde ise uydular vasıtası ile yapılıyor ama evinizde barometrenin düşüş veya yükselişini takip ederek, bir de rüzgar yönünü gözlemleyerek hava tahminini rahatlıkla yapabilirsiniz.

  Örneğin barometre 30'un üstünde gösteriyor ve yükselmeye devam ediyorsa hava açık olacak ve rüzgar şiddeti azalacak demektir. Eğer 30'un altında ve düşmeye devam ediyorsa hava bulutlu ve rüzgarlı olacak, hatta fırtına gelebilecektir.

  Atmosferdeki hava başmandaki değişiklikler rüzgarları yaratırlar. Ancak hava basıncındaki değişiklik tek başına o günkü veya gelecek günlerde oluşacak hava durumları hakkında yeterli bilgi veremez. Eğer rüzgar yönünü de biliyorsanız o zaman kısa dönemler için pratik tahminler yapabilirsiniz. Şimdi rüzgar yönleri, barometrenin durumu ve bunlara göre oluşabilecek hava durumlarına bir bakalım:

  Diyelim ki evinizde bir barometre yok. Problem değil. Hava basıncını ölçmenin diğer pratik yollan da var. Bir fincan kahve de aynı işi görebilir. Eğer kahve üzerindeki kabarcık ve köpükler fincanın ortasında toplanıyorlarsa hava basıncı yüksek, kenarlara doğru yayılıyorlarsa basınç düşük demektir.
   
 3. sensizolamam

  sensizolamam Banlandı

  Mesajlar:
  49
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Genel Bilgiler

  teşekkürler
   
 4. 1907 1907

  1907 1907 New Member

  Mesajlar:
  27
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Genel Bilgiler

  sağolasın :)
   
 5. za899

  za899 Member

  Mesajlar:
  89
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Genel Bilgiler

  çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık... ! ! !
   
 6. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.802
  Aldığı Beğeni:
  3.219
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Genel Bilgiler

  Evrenin oluşmasında görev yapan en küçük yapı taş olanı atomun oluşmasında bile ne ince ayrıntılar var.
   
 7. UNİVERSUM

  UNİVERSUM Demon Of Hell

  Mesajlar:
  73
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Genel Bilgiler

  ellerine sağlık harika olmuş.
   
 8. selami2468

  selami2468 New Member

  Mesajlar:
  6
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Genel Bilgiler

  Güzel olmuş, Teşekkürler.
   
 9. HodjaPasha

  HodjaPasha New Member

  Mesajlar:
  9
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Genel Bilgiler

  paylaşım için teşekkürler gerçekten yardımcı oldunuz
   
 10. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.802
  Aldığı Beğeni:
  3.219
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Genel Bilgiler

  Tek bir başlık altında toplamışsınız bunun yerine ayrı başlık altında konuları biraz daha geniş ele alsaydınız daha iyi olmazmıydı.
   
 11. xtrexx

  xtrexx New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Genel Bilgiler

  teşekkürler..
   
 12. merlininin

  merlininin Member

  Mesajlar:
  82
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  8
  evet yazı sonrası evde bomba yapımını öğrendik :D
   
 13. mysterygizem

  mysterygizem New Member

  Mesajlar:
  22
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  hıı güzel bilgiler geniş içerikli :) teşekkürler
   
 14. kaan4

  kaan4 kimse.

  Mesajlar:
  1.910
  Aldığı Beğeni:
  516
  Ödül Puanları:
  113
  Düşünce içinde düşünce ..satraç oyunu gibi fikirler

  Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu. Soygunculardan biri bankadakilere bağırır: “Kımıldamayın. Para devletindir, ama hayatınız sizindir.”
  Herkes sessizce yatar… Bunun adı “Zihin Değiştirme Kavramı”dır.
  Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek…
  Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır. Ama bacaklar ortada... Soyguncu bağırır: “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil!”
  Bunun adı “Profesyonelliktir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş!
  Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atmışlar. Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk): “Abi, hadi şu paraları sayalım,” der. Daha yaşlı olanı der ki: “Çok aptalsın be. Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.”
  Buna “Deneyim” derler! Günümüzde deneyim kağıt diplomalardan çok daha önemlidir.
  Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra Şube Müdürü, Şube Şefine hemen polisi aramasını söylemiş. Şef demiş ki: “Durun hele Müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?”
  Buna “Dalgayı yakalamak” derler. Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu!
  Müdür der ki: “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!”
  Buna “Sıkıntılardan kurtulmak” derler. Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.
  Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış!
  Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı… Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar hepi topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe:
  “Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka Müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!”
  Bu “Bilgi altından daha değerlidir” demektir…
  Banka Müdürü çok mutludur. Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için.
  Buna “Fırsatları kullanmak” derler. Kazanmak için risk almak gerekir.
  BU DURUMDA, GERÇEK SOYGUNCULAR KİMLER ŞİMDİ?
   
 15. gamze06

  gamze06 Member

  Mesajlar:
  32
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  bilgi için teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş