Görgü kuralları;

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve sienpi tarafından 10 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. sienpi

  sienpi Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.146
  Aldığı Beğeni:
  61
  Ödül Puanları:
  48
  Görgü kuralları, insan ve toplum için gerekli olan kurallar zinciridir. Ancak bu kurallar zincirinin özünü kavradığınızda, bu incelikleri yüzeysel olarak değil, ruhunuzda hissederek yaşadığınızda ve hepsinden de önemlisi neden yaşadığınızın bilincinde olduğunuzda, işte o zaman görgü, sizin için bir yaşam felsefesi haline gelmiş demektir.
  Yazar Aylin Atmaca, gençlerin uyması gerekli görgü kurallarını “Gençler İçin Görgü Kuralları” isimli kutapta topladı. Kitapta yer verilen görgü kuralları ile ilgili bazı püf noktaları şöyle:

  Genel tavırlar ile ilgili görgü kuralları

  Hoşgörülü ve iyimser olun. Bu, çok önemli bir görgü ve nezaket kuralıdır. Olumsuz insanlar çevrelerine sürekli negatif bir elektrik yayarlar. Böyle bir ruh halinden her şeyden önce kendiniz için sakının.
  Eleştiriyi doğru yerde ve zamanda yapın. Unutmayın ki öfke duymadan, kişiselleştirmeden ve samimiyetle yapılan eleştiri makbuldür.
  Başkalarına rahatsızlık verecek davranışlardan kaçının.
  Ziyaretlerin kısa ve zamanlı olmasına özen gösterin.
  Gerektiğinde özür dilemesini bilin. Bu hem çok olgun hem de görgüye yakışan bir tavırdır.
  Verdiğiniz sözü mutlaka tutmaya çalışın. Yerine getiremeyeceğinizi düşündüğünüz sözler vermeyin.

  İnsan ilişkilerinde uyulması gereken görgü kuralları

  İtici konular hakkında konuşmayın, bu tip konular açmayın. İnsanların hoşlanmadığını bile bile böyle konuları anlatmaya devam etmeyin.
  Başkalarının hata, kusur ve yanlışları üzerine iğneleyici sözlerle uyarıda bulunmayın. Söylemek istediğiniz bir şey varsa düz ve samimi bir şekilde söyleyin.
  Herkese rast gele öğüt vermeye kalkışmayın. Bir eleştiri yapacaksanız o kişiyle samimiyet derecenizi ve yakınlığınızı göz önünde bulundurun.
  Bir şey isteyeceğiniz zaman rica ederek isteyin. Ancak bunu yaparken de abartılı bir kibarlaşma tavrı içine girmeyin.
  Sosyal bir topluluğa girdiğiniz vakit ne asık suratlı ne de aşırı neşeli bir tutum sergileyin. Normal, güler yüzlü, medeni bir tavır içinde olun.

  Konuşma adabı

  Birisiyle konuşurken, yüzüne bakarak, göz teması kurarak konuşmak çok önemlidir.
  Güzel konuşmanın en önemli ölçülerinden birisi, güzel ahlaka uygun olmasıdır. Eğer buna gereken önemi vermezseniz, diğer her konuda özenli olsanız bile, konuşmanız değer kazanmaz.
  Konuşmaların saygı sınırları içinde olması da çok önemlidir.
  Güzel ve anlamlı konuşmanın yolunun samimiyetten geçtiğini unutmayın.
  Zorlanarak konuşuyormuş gibi bir imaj oluşturmaktan kaçının.

  Dinleme adabı

  Tıpkı konuşurken olduğu gibi dinlerken de mutlaka muhatabınız ile direkt bağlantı kurun. Karşınızda size yönelik olarak birisi konuşurken gözlerinizi etrafta gezdirmek, ilgili kişiye değil de etrafa bakmak, ilgilenmemek veya ilgisiz görünmeye çalışmak büyük görgüsüzlük ve kabalıktır. Konuşan kişiyi, kendisine bakarak dinleyin.
  Asla karşınızdakinin sözünü kesmeyin. Söyleyeceğiniz bir şey o an aklınıza gelse bile böyle bir kabalığı yapmayın. Konuşmak için mutlaka karşınızdakinin sözünün bitmesini bekleyin.
  Dinlerken, karşı tarafı anladığınızı hissettirmeniz çok önemlidir. Aksi halde konuşmacı kendisini yalnız hissedebilir. Anladığınızı, eğer aynı şekilde düşünüyorsanız karşı tarafın fikirlerini paylaştığınızı bakışınızla, mimiklerinizle belli edebilirsiniz.

  Hitap şekilleri

  Yeni tanıştığınız bir kişiye kesinlikle “sen” diye hitap etmeyin. Aile üyeleri, yakın arkadaş ve yakın akraba olmadıkça kişilere “sen” diye hitap etmeniz görgü ve nezaket açısından uygun değildir.
  Sizden yaşça büyük kişilerin size “sen” diye hitap etmesi sizi yanılgıya sürüklemesin. Bu saygı açısından mahsurlu değildir ancak sizin sizden yaşça büyük kişilere karşı böyle bir hitap şekli kullanmanız yakışık almaz.
  İsmini bilmediğiniz birisine seslenmek zorunda kaldığınız zaman kibarca “bakabilir misiniz, beyefendi, hanımefendi” gibi ifadelerle seslenmeniz şüphesiz saygıya en uygunu olacaktır.

  Selamlaşma adabı

  Selam veriş tarzınızla kişiliğinizin yapısı hakkında karşı tarafa fikir verebilirsiniz. Örneğin cılız, kendine güvensiz bir sesle, varla yok arası verilen bir selam hemen anlaşılır. Güçlü, tok bir sesle, kararlı bir şekilde verilen selam da aynı şekilde kuvvetli bir kişiliğin göstergesi olur.
  Birisi size selam verdiğinde selamını alın. Selamı en güzel şekilde almaya özen gösterin.
  Selam verildiğinde o an önemli bir işle meşgul olsanız bile karşılık vermeyi ihmal etmeyin.

  Yemek adabı

  Birisine yemek ikramında bulunurken kaba, emredici veya lütfedici bir üslup değil, nazik ve şefkatli bir üslup kullanın.
  İkramdaki en önemli inceliklerden birisi de sunacağınız yiyeceğin en güzel kısmını karşı tarafa vermenizdir. Ancak bunu kesinlikle karşı tarafa hissettirmeden yapmalısınız.
  Yemeği eleştirmek, yemekte kusur bulmak ve bunun gibi kaprisli tavırlar görgüyle ve nezaketle bağdaşmaz.
  Yemek yerken ağzın mutlaka kapalı olması gerekir. Söyleyeceğiniz bir şey varsa da o an yeme işleminizin bitmesini beklemelisiniz. Yemek yerken aynı anda konuşmak görgüsüzlüktür.

  Ziyaret adabı

  Misafire ikramda bulunacağınız zaman bunu içinizden gelerek yapmalısınız. Asla bir külfet olduğunu düşünmemelisiniz.
  Ziyaret edeceğiniz kişiyi önceden haberdar etmeniz bir nezaket ve incelik kuralıdır. Telefon açarak karşı tarafa bunu bildirebilir ve aldığınız cevaba göre programınızı yapabilirsiniz.
  Sabahın erken saatleri, gece geç saatler, tatil günleri gibi zamanlar ziyaret için tercih edilmemelidir.
  Özellikle uyku, yemek ve iş zamanlarını ziyaret saati olarak seçmemelisiniz.

  Oturma kalkma adabı

  Odada otururken, odaya evin büyüklerinden birisi veya bir misafir girdiği zaman ayağa kalkıp yer verin. Aslında gelen kişi yaşça sizden büyük olmasa da yeni birisi geldiğinde yerinizden kalkarak gelen kişiye yer açmak bir nezakettir.
  Özellikle okulda, dersanede, sınıfta ve bunun gibi kalabalık olarak bulunduğunuz ortamlarda, sandalyede dik ve sallanmadan oturmaya dikkat etmelisiniz.

  Telefonla konuşma adabı

  Bir arama yaptığınızda ilk yapmanız gereken kendinizi tanıtıp sonra da konuşmak istediğiniz kişinin adını söylemenizdir.
  Telefonu siz açtığınızda, eğer aranan kişi başka birisiyse, sakın o kişiyi bulunduğunuz yerden bağırarak çağırmayın. Yanına giderek telefonu olduğunu söylemeniz görgüye uygun olur.
  Okul, dersane gibi ortamlarda özellikle ders esnasında cep telefonlarının kapalı tutulması önemlidir.

  İnternet ve görgü kuralları

  E-mail yoluyla karşı tarafa göndereceğiniz metinlerde, daima nezaketli ve efendi bir üslup içinde olmalısınız. Kişilerin kişilik haklarına yönelik olumsuz sözlere, hakaretlere yer vermemeye dikkat etmelisiniz.
  İnternet, eğer akılcı kullanılmazsa sizin için çok ciddi bir vakit kaybına dönüşebilir. Mümkün olabildiği kadar interneti sohbet, şakalaşmak gibi amaçlarla değil de bilgi alışverişi, haberleşme, araştırma, kültür artırımı gibi amaçlarla kullanırsanız daha çok faydasını görürsünüz.
  Büyük harflerle yazmak, internet dilinde “bağırma” anlamına geldiği için, böyle bir niyetiniz olmasa bile, bundan kaçının.

  Kıyafet ve giyinme

  Renk ve model seçiminde ciddi ve ağırbaşlı kıyafetleri seçmeniz, size daima saygın bir özellik kazandıracaktır.
  İş görüşmelerine gideceğiniz zaman, unutmayın ki kıyafet, çok önemli bir tavsiye mektubu gibidir. İş yerlerinde de ağırbaşlı ve ciddi giyim tarzı makbuldür.

  Borç ve ödünç alma adabı

  Hiçbir yakınlığınız olmayan, tanımadığınız kişiler ile böyle bir diyaloga girmekten kaçının.
  Unutmayın ki insan unutkan bir varlıktır. Gerek sizin gerekse borç aldığınız kişinin unutma veya yanlış hatırlama ihtimaline karşı yanınızda bir şahit bulundurabilir veya hatırlamanız için not alabilirsiniz.
  Karşı taraftan borç para veya bir eşya ödünç isterken asla ısrarcı olmayın. Teklifinizi bir kez yaptıktan sonra karşı tarafın tepkisini gözleyin. Talebinizi bir kez söylemeye dikkat edin.
  O an için zor şartlar ve konumda olsanız bile, mutlaka ödünç aldığınız eşyayı veya parayı zamanında geri verin.

  Kapılardan geçişte öncelik sırası

  Apartman veya bir mağazanın kapısından içeri girerken, doğal olarak kim öndeyse o kişi önce girebilir. Ancak kapıyı arkadan gelen kişinin yüzüne kapanmayacak şekilde hafifçe tutmak veya buna dikkat ederek girmek önemlidir.
  Girerken siz önde olsanız bile, arkanızdaki kişi yaşlı, özürlü veya küçük bir çocuk ise mutlaka önceliği ona bırakın. Hatta geçmesine yardımcı olarak kapıyı tutabilirsiniz.
  Kapı aralıkları, koridor, köşe başları gibi dar yerlerde, geçişi engelleyecek şekilde durmaktan, birisiyle sohbet etmekten kaçının.

  Merdivenlerde öncelik sırası

  Merdivenlerden inip çıkarken öndeki ve arkadaki kişileri sıkıntıya sokmadan hareket etmelisiniz. Ne çok hızlı ne de aşırı yavaş, normal ve itidalli bir hızla hareket edebilirsiniz.
  Merdiven iniş ve çıkışlarında tutunacak tarafı yaşlılara, çocuklara ve özürlülere vermeyi ihmal etmeyin. Bu kişilerin geçişlerinde onlara kolaylık tanıyın.

  Asansörlerde

  Asansörde diğer kişiler ile sohbet etmek, dostluk kurmaya çalışmak basit hareketlerdir. Ciddi ve ağırbaşlı bir şekilde çıkılacak kata kadar bekleyip eğer gerekiyorsa diğer kişileri selamlayarak inmek daha uygun bir tavır olabilir.
  Asansör ile ilgili dikkat gösterilmesi gereken önemli detaylardan birisi de asansörden indikten sonra kapısını kapatıp asansörün geri gitmesinin sağlanmasıdır.
  Asansörleri amacına uygun kullanmaya dikkat etmeli, gereğinden fazla yük taşıtarak bozulmasına sebep olmamalısınız.

  Sokaktayken

  Sokakta bir şeyler yiyerek, içerek yürümek son derece basit hareketlerdir. Bu tip tavırlarda bulunmamaya titizlik gösterebilirsiniz.
  Aceleniz olduğu anlarda sokakta kimseye çarpmamaya dikkat edin.
  Yollara kesinlikle yiyeceklerin paket kâğıtlarını, içecek kutularını ve bunlar gibi çöp olabilecek şeyleri atmayın, mutlaka bir çöp kutusu bulup ona atın.
  Birikmiş suların yanından geçerken dikkatli olmalı ve kimsenin üzerine su sıçratmamalısınız.
  Yağışlı havalarda doğal olarak şemsiye kullanmanız gerekir. Ancak açarken çevrenizde bulunan kimseye zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

  Alışveriş yaparken

  Alışveriş yapılan yere girerken, öncelikle çıkan müşterilere yol vermelisiniz.
  Mağazanın kapısını, camını tutarak değil, tutma yerini kullanarak açmalısınız.
  Yağmurlu günlerde eğer yanınızda şemsiye taşıyorsanız, şemsiyenizi girişte uygun bir yere bırakmalısınız.
  Mağazanın koyduğu genel kurallara veya belli bir sıra düzeni varsa buna uymalısınız.

  Taşıtlarda dikkat edilmesi gerekenler

  Taşıtlara binerken ve inerken önceliği daima yaşlı, özürlü ve çocuklara verin. Önceliğiniz daima yardıma ihtiyacı olan kişiler olsun.
  Birçok ortamda olduğu gibi umumi araçlarda da yüksek ve rahatsız edecek sesle konuşmamaya, şakalaşmamaya ve çevrenizdeki kimseyi rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.
  Çevrenizle ilgilenmeden, sakin ve ciddi bir tavır içinde olmanız, en doğru olanıdır.

  Bir konferanstaysanız,

  Öncelikle konferans, seminer gibi yerlere gideceğiniz zaman not kâğıdı, kalem gibi dinlerken ihtiyacınız olacak malzemeleri de yanınızda götürmelisiniz.
  Konferansın programında dinleyicilere eğer soru sorma hakkı veriliyorsa soru sorun.
  Soru sorarken karşı tarafı zor durumda bırakan, nezaketten uzak söz ve üsluptan kaçınmalısınız.

  arastiralim.com
   
  deer! bunu beğendi.
 2. Nokta [.] *

  Nokta [.] * Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  19.978
  Aldığı Beğeni:
  496
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Görgü kuralları;

  Güzel Bilgiler Sağol..Fakat Bu Toplumdan Topluma Göre Değişmekte!..
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Görgü kuralları;

  insanların;toplu taşım araçlarındaki davranışları medeni olup olmadığını gösteren önemli bir ölçüdür.Hala ,metro otobüs veya dolmuşta,aşırı kaba yanlış edepsizce hareketler yapanların aklını kullanmadıkları yada kasıtlı yaptıklarını düşünüyorum.(ÖRNEK:;inenlere yol vermeden binmeye çalışmak,kolyuğa yayılarak oturmak,yaşlı hamile veya özürlüğe göz göre göre (özellikle gençlerimiz) yer vermeyen görgüsüz ve edepsizler,yakın mesafede sürtünme veya kasıtlı çarpışma,üstelik bağırarak telefonda konuşmak,yüksek sesle konuşup etrafı çileden çıkarmak,içki sıgara sarımsak kokmak,yük taşıyanlara yada yaşlılara yardım etmemek,yerleri kirletmek,sürücüğü kızdırmak.ön kapıdan inmeye çalışmak.........vs vs. Şunu gençler bilsinki bugün yer verilmediğinden ayakta giden yaşlılar,geçmişte kendinden bir yaş dahi olsa büyüklerine hep yer vermiştir.Şimarık gençlerde ileride ayakta yolculuk yapacaklardır.Araçta kabalıkyapanlar,aileden veya okuldan feyz almamışlarsa, aklını damı kullanamıyorlar?.Aklını kullanamayanlar için;araç içine büyük harflerle uyarıcı yazıları çok sert şekilde yazmalılar..atalay KONURalp
   
 4. şeffafımsı

  şeffafımsı Banlandı

  Mesajlar:
  6.933
  Aldığı Beğeni:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  Yahu ben bunlar güdüsel sanıyordum. Doğunca bu özelliklerle donatılmıyormuşuz meğer, herkesi kendim gibi zannediyorum işte :p asdfgh
   
 5. CULT

  CULT Banlandı

  Mesajlar:
  5.151
  Aldığı Beğeni:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  bkz. börgır kingde ıslak mendil paketini dişle açmak.
  İçgüdüsel.
   
 6. şeffafımsı

  şeffafımsı Banlandı

  Mesajlar:
  6.933
  Aldığı Beğeni:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  asdfghjkjhgfds o refleks . Hem kimse yoktu yalan yanlış yazma asdfgv :D
   
 7. CULT

  CULT Banlandı

  Mesajlar:
  5.151
  Aldığı Beğeni:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  Hiç kimse yoktu, paketi dişimle açtım diye bi kafa atmadığın kalmıştı.
  Pelevreyi birah birah birah.
   
 8. şeffafımsı

  şeffafımsı Banlandı

  Mesajlar:
  6.933
  Aldığı Beğeni:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  Atm'den 10 tl çekmek de güdüsel değil ama doğal diye bir şey demiyoruz , o da öyle bir şey yani mumy :p
   
 9. CULT

  CULT Banlandı

  Mesajlar:
  5.151
  Aldığı Beğeni:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  Gızım cüzdan taşımayı sevmiyorum diye milim milim çekiyordum parayı, tamam daha ifşa olmayalım. :D
   
 10. şeffafımsı

  şeffafımsı Banlandı

  Mesajlar:
  6.933
  Aldığı Beğeni:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Görgü kuralları;

  Sen başlattın culttonik konu git gide keyifleniyor bak :D
   
 11. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.777
  Aldığı Beğeni:
  3.204
  Ödül Puanları:
  613
  İnternet tüm görgü kurallarına rest çekiyor.Direnenleri takdir etmek gerek.
   
  deer! bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş