güneş : sıcaklık ve resimleri

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve alpamis tarafından 27 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

 1. alpamis

  alpamis Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  6.316
  Aldığı Beğeni:
  302
  Ödül Puanları:
  83
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Güneş'in sıcaklığı derece  Güneş, Güneş Sistemi'ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünyamız'ın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır.

  Ateşten bir topa benzeyen Güneş, yüzeyinden çok büyük bir ısı ve ışık yayar. Eğer, Güneş olmasaydı, her zaman gece olurdu ve her yer buzla kaplı olurdu. En önemlisi daha önce söylemiştik ya! Dünya'da yaşam yani biz olamazdık.

  Güneş'in sıcaklığı derece 6000 dış yüzeyinde, içindeki sıcaklık ise 12 milyon derecedir.
  Çünkü, uzay (uzay filmlerinden de hatırlarsınız) karanlık bir yerdir. Dünyamız da bu karanlık yerdeki bir gök cismidir. Bu karanlık yerin içinde Dünyamız'ı Güneş'ten başka aydınlatabilecek ve ısıtabilecek bir gök cismi yoktur.

  Ancak, Güneş'ten yayılan ışık çok parlaktır. Havanın açık olduğu bir günde Güneş'e bakmayı denemişsinizdir. Hatırlayın bakalım. Birkaç saniye bakınca gözleriniz kamaşmıştı, değil mi? Aslında, Güneş'e bu parlak ışık nedeniyle doğrudan bakmak çok tehlikelidir. Gözlerimize bu parlak ışık zarar verebilir. Ayrıca, yazın uzun süre Güneş'te kalmak da tehlikelidir. Hatta, cildimizde uzun bir tedaviyi gerektirecek çok ciddi yanıklar oluşabilir. Çünkü, Güneş'ten yayılan ısı özellikle yazın çok yüksek olur. Oysa Güneş, Dünya'ya milyonlarca kilometre uzaktadır ve uzaya yaydığı ısının sadece binde ikisi Dünyamız'a ulaşır.
  Peki Güneş'ten çok uzakta olmasına rağmen, Dünyamız'da sıcaklık bu kadar yükselebiliyorsa, acaba Güneş'in üzerindeki sıcaklık ne kadardır?

  Bilim adamları, bu konuda yaklaşık sayılar verebilirler. Ama bu sıcaklığı, bildiğimiz herhangi bir şeyin sıcaklığıyla karşılaştırarak anlamak mümkün değildir. Bir düşünün! Güneş'in sıcaklığı derece 6 bin yüzeyinde olduğunu, içinde ise sıcaklığın 12 milyon dereceye kadar yükseldiğini... Bunu bildiğimiz neyle karşılaştırabiliriz ki? Elimizle sıcak suya temas ettiğimizde 50 dereceden fazlasına dayanamayız. En sıcak yaz günlerinde bile hava en fazla 40-50 derece civarındadır. Bu örnekten de anlıyoruz ki, Allah Dünya ile Güneş'in uzaklığını en uygun olacak şekilde yaratmıştır. Güneş bize biraz daha yakın olsaydı, Dünya üzerindeki herşey sıcaktan kavrulur kül olurdu. Ancak, biraz daha uzakta olsaydı, bu sefer de herşey buz tutardı. Tabi ki her iki şekilde de yaşam mümkün olmazdı.

  Güneşimiz eğer bizim Dünyamız'a gereğinden fazla yakın olşaydı, Dünyamız bayağı ter dökerdi hatta erirdi. Tüm bu hassas dengeler Allah'ın kontrolündedir.
  Aslında, benzer şekilde Güneş'in ısısını daha az alan kutup bölgeleri devamlı bir buz tabakası ile kaplı; daha çok alan Ekvator bölgeleri ise devamlı sıcaktır. Allah, bu bölgeleri bizlere örnek olsun diye yaratmıştır. Diğer yerler ise canlıların yaşamına en uygun şartlarda yaratılmıştır. Bu Allah'ın bize olan şefkatini gösterir. Çünkü, Allah Güneş ile Dünya arasındaki uzaklığı şu anki gibi en uygun şekilde yaratmasaydı, Dünya'daki yaşam çok daha zor olurdu. Hatta olmayabilirdi.


  ALINTIDIR...

   
  1 person likes this.
 2. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  ben yazdiginiz sozlerden etkilendim ben bunlari ensklopediyadan da okudum tesekkurler ederim bizim icin cpcuklar icin boyle sozler yazmissiniz
   
 3. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  3. fotoğrafta güneş sönmüş mü
   
 4. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  hayır 3. resimde güneşte tutulma olmuş olabilir
   
 5. CmC'EYEys

  CmC'EYEys Misafir

  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  Tutulmanın aksine güneşin parlaklığı o fotoğraf makinasına parlaklık yaratmış ve fotoğraf makinalarıda ghenellikle parlaklığı karanlık karanlığı aydınlık gösterir.
   
 6. ByMsKN

  ByMsKN New Member

  Mesajlar:
  6
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  2.resimdeki olay ne acaba
   
 7. Lineage2Best

  Lineage2Best New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: güneş : sıcaklık ve resimleri

  güzel ss'ler teşekkurler :.
   

Sayfayı Paylaş