Güneşin Doğduğu Şehir IĞDIR

Konusu 'Karış Karış Vatanım' forumundadır ve selcuk76 tarafından 25 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. selcuk76

  selcuk76 New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Iğdır Adının Kaynağı

  Iğdır'ın adı; 24 Oğuz boyundan 21.sayılan İç-Oğuzlar Üç-Ok koluna mensup Oğuz Han'ın altı oğlundan biri olanCengiz ALP'ın en büyük oğlu olan 'Iğdır Bey' den gelmektedir. Bu boyun ilkbaşbuğ'u Iğdır Bey'dir. Iğdır, kelime olarak 'iyi, büyük, ulu, yiğit başkan vebahadır' gibi anlamlara gelmektedir.

  Tarihçesi

  Kars iline bağlı bir ilçe iken, ekonomik,sosyal ve coğrafi özellikleri dikkate alınarak, 27.05.1992 tarih ve 3806 sayılı kanunhükmünde kararname ile Türkiye'nin 76. ili olmuştur. Doğu Anadolu Bölgesinindoğusunda yer alan ilimizde, asırlar boyu birçok medeniyetin ve uygarlıkların hükümsürdüğü, bıraktıkları tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır. Günümüze kadar;Urartular, Sakalar, Moğollar, Sasaniler, Selçuklular, Karakoyunlular ve Osmanlıİmparatorluğu'nun kültürleri ilimizde hayat bulmuştur ve izleri hala yansımaktadır.14 Ekim 1920 tarihinde Kazım Karabekir komutasındaki ordumuz tarafından Ermeniişgalinden kurtarılarak anavatan topraklarına katılmıştır. ğdır ile ilgili olarakbugüne kadar yapılan çeşitli arkeolojik ve prehistorik (tarih öncesi) araştırmalar,bölgedeki yerleşmelerin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, bölgenin bir çokmedeniyete ve uygarlığa beşiklik ettiğini ortaya koymaktadır. Iğdır Ovası'ndabulunan kara obsidiyen taş aletlerle, çakmak taşından yapılmış aletler, mezolitik(yontma taş) devrin bölgede de yaşandığını göstermektedir. Bölgenin ilk yerleşikkavmi, MÖ. 5000-4000 yıllarında Orta Asya'dan geldikleri kabul edilen, bugünküAzerbaycan, Sürmeli Çukuru ve Doğu Anadolu'da yerleştikleri sanılan HURRİLER'dir.Hurrilerden sonra, MÖ.. 3000-2000 yıllarında MİTANNİLER, ETİLER, ASURLAR,KİMMERLER, MEDLER, PERSLER, SÜMERLER ve SUBAİLER gibi kavimlerin Orta Asya'dan gelerekAğrı Dağı yamaçları, Aras Nehri Havzası ve Doğu Anadolu'da ikamet ettiklerisanılmaktadır. Bölge daha sonra sırasıyla; URARTULAR, İSKİTLER, SELEVKOSLULAR,ARSAKLILAR, SASANİLER, ARAPLAR, BİZANSLILAR, SELÇUKLULAR, MOĞOLLAR, ÇİNGİZLER,İLHANLILAR, CELAYIRLILAR, KARAKOYUNLULAR, AKKOYUNLULAR ve SAFEVİLER' İN elinegeçmiştir.Yavuz Sultan Selim'in 1514'te Çaldıran Savaşı'yla Safevileri yenmesiylebirlikte bölge de Osmanlı idaresine girmiştir. Osmanlıların 1583'te Revan'ı (Erivan)fetihlerinden sonra, bugünkü Iğdır, Tuzluca ve Aralık ilçelerinin idaresi"Aralık Kazası" adıyla Revan Eyaleti'ne bağlanmıştır. İranlılarlayapılan savaşlar sonunda imzalanan 1736 tarihli İstanbul Antlaşmasından sonra 1827'yekadar İRAN idaresinde kalan bölge, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı (93 harbi) sonunda 42yıl Rus işgaline maruz kalmıştır. 1917 Ekim Devriminden, Bolşevik İhtilali sonraiçine düştüğü siyasi bunalımdan kurtulamayan Rusya'nın diğer devletlerleBrest-Litovks muahedesini imzalamasıyla bölge, tekrar Türklere geçmişse de 30 Ekim1918 tarihli Mondros Mütarekesiyle Türk orduları bölgeden çekilince bölge Ermeniler'in mezalimine sahne olmuştur. Nihayet, 14 Kasım 1920'de 15. Kolordu Komutanı KazımKarabekir komutasındaki kahraman Türk ordusunca bozguna uğratılan Ermenilerin ArasNehri'nin kuzeyine püskürtülmesiyle birlikte, Iğdır ve çevresi de kesin olarakTürkiye'nin mukaddes topraklarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Nitekim,Iğdır'da 14 Kasım tarihleri ilin düşman işgalinden kurtarılışının yıldönümü olarak her yıl törenlerle kutlanmaktadır.  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Iğdır'ın Coğrafik Konumu
  Doğu Anadolu Bölgesi’ninErzurum-Kars bölümünde yer alan İlimizin kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehrive bu nehrin yatağı boyunca geçen Ermenistan sınırı teşkil eder. Bölgenin doğu vegüneydoğusunda Nahçıvan ve İran, güneyinde Ağrı İli, batı ve kuzeybatısındaise Kars İli yer almaktadır. Yüzölçümü 3539 Km²’yi bulan ilin, Ermenistan ilehududunu boydan boya Aras Nehri teşkil etmektedir. Bölgenin, yaklaşık %74’üdağlık, %26’sı da ovalık araziden oluşmakta olup, il genelindeki en önemliyükseltiler Büyük ve Küçük Ağrı, Zor, Durak ve Pamuk Dağları’dır. En önemliakarsuları ise Aras ve Karasu nehirleridir. Yazları sıcak ve kurak, kışları isesoğuk ve rutubetli bir mikroklima iklime sahip olan Iğdır’ın jeolojik yöndenyapısı alüvyoniktir
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu resimde görmüş olduğunuz anıt Soykırım Anıtı'dır.Yıllar önce ermenilerce katledilen kardeşlerimizin anısına dikilmiştir.Ermenistan'da görülmektedir.
  [​IMG]
  Resimlerde gördüğünüz dağ Ağrı Dağı'dır.Iğdır'dan görünüşüdür.Ağrı dağının %70 den fazla bir kısmı Iğdır sınırları içerisinde yer almaktadır.
   
  Last edited: 25 Ocak 2007
 2. mevanekurd

  mevanekurd New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  bilgi için teşekkür kardeş
   
 3. selcuk76

  selcuk76 New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Rica ederim kardeşim memleketimi tanıtmak benim için bir şereftir.Bir çok kişinin Iğdır hakkındaki düşünceleri olumsuz.Bizlerin bu olumsuz düşünceleri silmemiz gerekiyor.Ayrıca senin avatarda güzelmiş ;)
   
 4. mevanekurd

  mevanekurd New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  kardeş nede olsa ığdırlıyım başka ne koyabilirim ki
   
 5. selcuk76

  selcuk76 New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Eyvallah hemşerim görüşelim arasıra ;)
   
 6. mevanekurd

  mevanekurd New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  olur hemşerim neden olmasın
   
 7. hayal@

  hayal@ Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.076
  Aldığı Beğeni:
  83
  Ödül Puanları:
  48
  saol paylaşım için :):)
   

Sayfayı Paylaş