Güzel Konuşmak Sanattır

Konusu 'İnsan İlişkileri' forumundadır ve EmLy tarafından 18 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. EmLy

  EmLy Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.181
  Aldığı Beğeni:
  80
  Ödül Puanları:
  48
  Hani bazı kişiler vardır, insanları sanki bir mıknatıs gibi etrafına çeker, girdikleri toplulukta bir anda ilgi odağı olurlar.
  Efendim bu insanları şöyle bir inceleyelim. Sizce bu insanların hangi özellikleri ön plâna çıkıyor? Güzellikleri mi, yoksa dilleri mi?
  Bize göre dilleri...

  Peygamber efendimiz (s.a.v) "Bir insan dilinin altında gizlidir" buyuruyor.

  "Keşke ağzını açmasaydı da, onun hakkındaki fikrim değişmeseydi" ya da tam tersine "ağzından sanki bal damlıyor." Ses tonu, vurgusu gerçekten çok içten ve etkileyici..." dediğimiz durumlar muhakkak oluyor.  Rahmetli Barış Manço'nun da söylediği gibi "öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir."


  Gerçekten güzelliğe doyuluyor da tatlı dile, güler yüze hiç doyum olmuyor. İşin sırrı etkili konuşma ve güler yüz ise konuşurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini şöyle bir sıralayalım:  Konuşmanın başarıya etkisi nedir?  Gelin sık sık tekrar ettiğimiz konuşmanın tarifi ile işe başlayalım. Konuşma için kısaca, "duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa sözle sesli iletme işidir" diyebiliriz.
  Konuşma hayatımızın en önemli parçalarından, hatta olmazsa olmazlarından biri. İnsan ilişkilerinde, işyerinde okuldaki başarımız, tamamen konuşma gücümüzle, kendimizi sözle, jest ve mimikle (beden dili) karşı tarafa iyi ifade edebilmemizle ilgili.


  Özellikle insan ilişkilerine dayalı olan gazetecilik, radyo televizyon spikerliği ve sunuculuğu, öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik, avukatlık satıcılık, bankacılık, turizm işletmeciliği gibi daha bir çok meslek grupların da bu çok daha fazla önem kazanıyor.
  İşe öncelikle, kendi konuşmamızı sorgulayarak başlayalım, ardından daha konuşabilmek için bilmemiz gerekenlere bir bakalım. Önce kendimize şu soruları soralım;


  * Söylediklerimi karşımdaki kolayca anlayabiliyor mu?

  * Düşüncelerimi açık ve sade bir şekilde ifade edebiliyor muyum?
  * Sesimi duygularımı ifade edebilecek şekilde kullanabiliyor muyum?
  * Mimiklerimi anlamlı kullanabiliyor muyum?
  * Gereksiz ayrıntılara takılıyor muyum?


  Etkili bir konuşma nasıl olmalı.


  Yıkıcı değil yapıcı olmalı: Konuşmalarımızın, dinleyicilerin görüşlerini olumlu yönde değiştirmeye, anlamlı mesajlar vermeye yönelik olduğunu, düzeltilmesini istediğimiz davranışların ancak yapıcılıkla yoluna gireceğini bilerek hareket etmeliyiz. Unutmayın kimse hercâîlikten hoşlanmaz.


  Bir amacı bulunmalı: "Lâf olsun torba dolsun" diye gelişi güzel konuşmanın karşı taraf için zaman kaybından başka bir anlamı yoktur. Bilmediğimiz konuları "sırf bir şey söylemiş olmak için" dile getirmek bazen komik duruma düşmemize bile sebep olabilir.


  Yerinde ve zamanında yapılmalı: Karşınızdaki kişiye işlerinin çok olduğu bir zamanda probleminizi aktarmaya kalkarsanız asla sizi kendini vererek dinleyemez ve gerçek mânâda da amacınıza ulaşamazsınız.


  Jest ve mimiklerle güçlenmeli: Etkili bir konuşmanın olmazsa olmaz şartlarından biri de jest ve mimikleri kullanmaktır. Öyle ki araştırmalar karşımızdaki kişileri etkilemede, hareketlerimizin %30-40 gibi ciddi bir orana sahip olduğunu gösteriyor.  Üslûb canlı olmalı: Canlı, günümüz Türkçe'sine uygun bir telaffuz, yerinde doğru kelimelerin seçimi konuşmayı akıcı kılar.  Konuşma hızı iyi ayarlanmalı: Ne çok hızlı ne de çok ağır konuşmak doğru değildir. 2 kelime bir saniyedir. Konuşmaya duygu ve yorum katmak gerektiğinde durum değişir. Dakikada 120 ile 130 arasında kelime kullanmak, olağan konuşma hızı olarak kabûl edilir.  Sizde insanları bir mıknatıs gibi etrafınıza çekmek ve faydalı olmak istiyorsanız konuşma kurallarına uymanızda yarar var.


  kaynak:MoralHaber


   
  Last edited by a moderator: 21 Aralık 2014
  Sürç-ü Lisân bunu beğendi.
 2. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.777
  Aldığı Beğeni:
  3.204
  Ödül Puanları:
  613
  Saygılı konuşmak güzel konuşmanın ilk adımıdır.
   
  Sürç-ü Lisân ve Zeynepsu bunu beğendi.
 3. İremduygu

  İremduygu Siyah Beyaz

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  9.420
  Aldığı Beğeni:
  1.738
  Ödül Puanları:
  113
  Bu devirde saygili ve guzel konusan nadir cikiyor artik..
   
  Sürç-ü Lisân bunu beğendi.
 4. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.777
  Aldığı Beğeni:
  3.204
  Ödül Puanları:
  613
  Rahmetli Zeki Müren hem kibar saygılı hemde Türkçeyi mükembel konuşurdu.
   
  Sürç-ü Lisân ve İremduygu bunu beğendi.
 5. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.697
  Aldığı Beğeni:
  946
  Ödül Puanları:
  113
  şu hayatta yaptığım en güzel şey önce konuşmak, sonra çocuk :p
   
  Kader Katibi ve Sürç-ü Lisân bunu beğendi.
 6. Sürç-ü Lisân

  Sürç-ü Lisân EngineeR

  Mesajlar:
  7.697
  Aldığı Beğeni:
  531
  Ödül Puanları:
  113
  Çocuk sever gillerdenim :D

  Ben diksiyon kursuna gittim bir müddet, hem türkçe gönüllüsü hem güzel türkçemizi daha güzel konuşabilmek için. Çok alt düzey bir kurstu ama epey faydasını gördüm herkese tavsiye ederim çok zevkli ve eğlencelide oluyor. :)

  Keşke bende de olsa diyorum :)
   
  Kader Katibi ve Zeynepsu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş