Güzel Türkçemiz Nasıl Katlediliyor?

Konusu 'Hayatın İçinden' forumundadır ve __hasret__ tarafından 4 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. __hasret__

  __hasret__ Active Member

  Mesajlar:
  598
  Aldığı Beğeni:
  113
  Ödül Puanları:
  43
  Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var! Umarım yazının tümünü okursunuz...

  Yıl: 1965
  "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

  Yıl: 1975
  "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

  Yıl: 1985
  "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

  Yıl: 1995
  "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

  Yıl: 2006
  "Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
  yu yavrum?'"

  Yıl: 2026
  "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'


  Bu gidişe bir dur diyelim atkadaşlar. Duyarlılıkla dilimize sahip çıkalım...
   
  1 person likes this.
 2. ICE BEKO

  ICE BEKO Member

  Mesajlar:
  391
  Aldığı Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  18
  emege saglık malesef türkcemiz sürekli bozuluyor ama bir cok kişinin bu konuda konu acması ve duyarlı olması beni sevindiriyor
   
  1 person likes this.
 3. __hasret__

  __hasret__ Active Member

  Mesajlar:
  598
  Aldığı Beğeni:
  113
  Ödül Puanları:
  43
  Evet haklısın konu fazla var ama bence asıl önemli olan konuyu açmak kadar konunun içeriğine uymak. Mesela kendimi örnek vereyim. Konuyu açtım ancak yazım hataları yapmıyor değilim... :( Ama bir yerden başlamak lazım değil mi... :)
   
 4. bipbip

  bipbip New Member

  Mesajlar:
  8
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Bence bu konunun altına mesaj bırakan az olur:)) Mesajı dikkatli yazması gerekir. Ama şunu söyleyeyim Kemal Sunal dan başlarsak komedyenler dahil hep bozuk türkçe ya da argo konuşarak bir yere geldiler... İnsanlar da onları taklit etmiyor mu?... Örneğin burad herkes ciddi bir dil kullansa bu foruma kaç kişi girer???... Ama dilimizi gerektiğinde dikkatli kullanmak gerek.
   
 5. _hacker_

  _hacker_ New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
 6. _hacker_

  _hacker_ New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
 7. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Güzel Türkçemiz Nasıl Katlediliyor?

  Allah kousun sonumuz böyle olcaksa
   
 8. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.457
  Aldığı Beğeni:
  3.066
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Güzel Türkçemiz Nasıl Katlediliyor?

  Aynı metinde değşik tarihlerde kelimeler nekadar çok değişik.Türkçemızi bu hale getiren bizleriz lütfen kelimeleri doğru telaffuz edelim ve doğru yazalım harfleri yutmadan.
   

Sayfayı Paylaş