hamilelikten korunma

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve sorusorcam tarafından 12 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. sorusorcam

sorusorcam Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    tüplikasyon(kadının tüperini baglatması) günahmı
  2. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    474
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: hamilelikten korunma

Değerli Kardeşimiz;

“Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”1

“Sevimli, doğuma müsait kadınlarla evlenin” hadis i şeriflerinden evlilikte esas alınan önemli bir noktayı öğreniyoruz, o da neslin devamını sağlamaktır. Bu meselede dikkat edilmesi gereken husus, neslin üremesini engelleyici tedbirleri baştan almaktır. Yani doğurabilen hanımlarla evlenmektir.

Her meselede olduğu gibi, bu meselenin de şüphesiz birtakım istisnaları vardır. Bazı şartlarda hadis-i şeriflerde de müsaade edildiği “azl”e, bugünkü tabirle doğum kontrolüne ruhsat verilmektedir.

Kordonları bağlatmaya, tıbbî deyimiyle “tüplerin bağlanması” meselesine gelince;

Gerek erkeğin ve gerekse kadının tüplerinin bağlanması yolu ile bir daha çocuk yapma kabiliyetinden mahrum kalmaları hem dinen, hem tıbben mahzurlu bir metoddur. Birçok yan tesiri vardır. Geçici kısırlaştırma ise kısmen benimsenebilir. Bazan anne adayının sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokan hallerde kısırlaştırma yapılabilmektedir.

Meselâ üçüncü sezaryen ameliyatlarından sonra bir yenisi anne için riskler taşıyorsa, batın yavrunun çıkarılması için hazır açılmışken tüpler bağlanarak kısırlaştırma yapılabilmektedir.2

Görüldüğü üzere, bu uygulama hem geçici, hem de herkes için her zaman değildir. Yani ancak zaruret halinde başvurulabilecek bir çaredir. Bu çeşit meselelerde tıp müsaade etmiyorsa, din de müsaade etmez. Çünkü dinin eseslarından birisi de neslin ve canın muhafazasıdır. Bunun için böyle bir zaruretle karşılaşınca tek doktorun kararından ziyade, tıbbî bir kurulun kararına itimat etmelidir.

1 Beyhakî, 7: 81.
    2 İnsan ve Cinsi Hayat, s. 100

Selam ve dua ile...
    Makalen Alınmıştır
  3. Efnan Tuana

Efnan Tuana Çakma İşkolik

Aldığı Beğeni:
    194
    Ödül Puanları:
    63

birşey takıldı aklıma.. hamile kalamayan hanımlar ne olucak peki?
  4. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    78
    Ödül Puanları:
    0

sadece kısır kadınlar için değil... islam kültüründe ''sevimli olmayan'' kadınlarla da evlenmeyin diye yazar hadiste :) şu cevabı siz vermeden ben yazayım : sevimliden kasıt ''hanım hanımcık kadıncıklar'' :) fakat bu sözün orijinal arapçası muhtemelen bizim anlayacağımız ''seksi-güzel'' anlamındadır :)

oysa islam'da özellikle cennette ki hurilerin kara gözlerinden, tomurcuk gibi açmış göğüslerinden, ve lolitalığından bahsedilir... elbette bunlar çölde gezinen bir bedeviyi cezbedecek sözler..

eğer bir kadın sevimsiz ve kısırsa evlenecek erkek bulamaz kendine....

bulmuşsa,

neyse ki islam kültüründe tek eşlilik emri yok...

bunun için yeni kadın alır erkek... doğurabilen... kısır olan ''ikinci'' olur...

mesela benim dayım aldı... doğuramadı ilk eşi... şimdi ikisi ile mutlu bir aile yaşantısı var :)

saygılar.
  5. ۰ĸєηji_вατusλγ

۰ĸєηji_вατusλγ New Member

Aldığı Beğeni:
    66
    Ödül Puanları:
    0

En ufak bi belirsizlikte hemen doldurun bakalım... :)

İslamda "doğurgan olmayan kadınlarla evlenmeyin" gibi bi hüküm yoktur...

Doğurgan olanları tercih edin demek doğrugan olmayanlarla evlenmeyin demek değildir...Sadece öneridir...Bu öneriye uyup uymamak beşere bırakılmıştır... (=

İster doğurgan olanla evlenilir ister doğurgan olmayanla...

Zorlama yok...Kısıtlama yok...Sadece öneri var...Haliyle bi abeste yok...

+ İnşaatçi...İslam NEDEN hanım hanımcık olmayan kadınlarla evlenin diye hüküm versin? Varmı böyle bi mantık... :) Neden kötüye teşvik etsin? Neden insanın sapmasına vesile olabilecek yolları önersin? Böyle bi düzen mi var...? :)

+ + Çok evlilikle ilgili İslamda kıstas şudur...Eşler arasında ki hakkı hukuku sağlayabilecekseniz müsade eder...Ki bu çok zor bi durum olduğu için İslam çok evliliğe sıcak bakmaz...Asla çok hanımla evlenemezsin demez...İlla evlenecesinde demez...

İslam sizden çok daha fazla düşünmüş kadın haklarını merak etmeyin...

+

Kısır olanı "ikinci" sıraya atmak gibi yahut "bunun için yeni bi kadın alır,doğurabilen" gibi yakışıksız,bayan sanki bi "mal"mış gibi benzetmelerde sadece o cümleyi kuranın şahsi fikri ve zikridir.. :) İslamla ilgisi yoktur... (=

Vesselam...

6. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    78
    Ödül Puanları:
    0

sevgili ۰ĸєηji_вατusλγ;

şu foruma girdiğinden beri beni bi anlayamadın ona yanıyorum :)

banlanmışsın... gider ayak bile yanlış anladın :)

kuran'da ve hadislerde peygamber insanlara evlenin doğurun üreyin diye bolca sözler ederkene, bir müminin bu ''emrivaki öneriye'' uymaması beklenemez :)

“Evleniniz çoğalınız çünkü ben Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”

sadece kısır kadınlar için değil... islam kültüründe ''sevimli olmayan'' kadınlarla da evlenmeyin diye yazar hadiste :) şu cevabı siz vermeden ben yazayım : sevimliden kasıt ''hanım hanımcık kadıncıklar'' fakat bu sözün orijinal arapçası muhtemelen bizim anlayacağımız ''seksi-güzel'' anlamındadır

umarım bu sefer anlarsın :) kırmızıya boyadım :)

böyle atıp tutmak kolay... ahh bir de somut delil sunsanız ahh :)

evet evet :)

-...................

vesselam :)
    Last edited by a moderator: 2 Mayıs 2009
  7. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    474
    Ödül Puanları:
    83

lütfen bölüm krallarını iyi okuyun ister inanırsınız ister inanmazsınız ayetlerle bir daha dalga geçerseniz forumdan uzaklaştırılacaksınız bu 2 ci uyarım size bir daki sefere uyarmıyacam lütfen insanların inannışlarına saygılı olun
  8. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    78
    Ödül Puanları:
    0

kalyoncum;

ne dalga geçmesi ? bu benim her zamanki uslubum... din, siyaset ya da başka bir konuda hep aynı ..

bu arada bu beni 2ci uyarışın değil... bayağı bi oldu :) tabi hepsi de kendince yaptığın uyarılar...

çokça mesajımı ve konumu sildin forumda ne 2 si :) kalyoncum, muhtemelen bundan sonrada bu şekilde yazıcam... o yüzden beni uzaklaştır sen ;) yoksa ucuz tehditler senin gibi birine yakışmıyor :p

lütfen insanların inanışlarına saygılı olun derken, keşke bu sözlerini bu forumda müslüman olmayan diğer bütün inançtan olan kişilere hakaretler eden insanlara karşıda kullansaydın o zaman yaptığını sandığın UYARI bir halta yarardı. ve iki yüzlü davranmadığı sanırdık.

kalyoncum; lütfen dürüst ol... yoksa seni insanlık namına tutuklarım :)
  9. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    474
    Ödül Puanları:
    83

benim hatırladıgım 2 ci
    kural dışı mesajların olursa ben bunu silerim seni tehdit ettigimde yok o senin uslubunsa bir daki sefer probrem yok ozaman ne yapcagımı görülsün ben burda kimseye ayrımcılık yapmıyorum beni bilen bilir dürüslük bakımından ö yüzden rahat ol insanlar istediklerine inana bilirler ama hakaret ve alay edersen ben buna müdale ederim ister sana ister başkasına ve ister müslüman olsun ister hiristiyan yada musevi yada yada inanmayabisin ama saygılı olmak durumundasın niyetim senle tartişmak degil ö yüzden cevap yazmak durumunda degilsin sadece akılının bir ucunda bulunsun diye söyledim ve lütfen cevap yazmada konu uzamasın
  10. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    78
    Ödül Puanları:
    0

hafızan çok zayıf kalyoncum.

sildiğin mesajlarım ve konularım 22 olmuştur sadece :) o uyarı sandığın bana ithafen sözlerinin kaç olduğunu ben sayamıyorum dahi :)

bir daha ki sefere şunu yaparım bunu yaparım diye ucuz tehditlere devam ediyorsun bakıyorumda :)

kalyoncum; YAP... ondan sonra yaptım, ettim de ;) yapıcam ile edicem ile görürsün ile cem-cum-cuk ile ucuz tehditler sana yakışmıyor :)

bir de senin gibi KOCA MODERATÖRÜN bozuk bir türkçesi olması yakışmıyor :)

hala aynı şeyler... alay ediyormuşum dalga geçiyormuşum...

ve adaletten bahsetmişsin :)

kim olursa müdahale ederim :) biz niye görmüyoruz bu müdahalye ? :)

SENİN SORUMLU OLDUĞUN FORUMDA, müslüman olmayanlara hakaret edenleri GÖRMEDİM DEME LÜKSÜN YOK di'mi ?

bırak bu görmemeyi pekçoğunun altına ''allah cc razı olsun'' diye yazmışlığın bile var :)

http://www.izafet.com/dini-hikayele...e-cantaci-necmi-abinin-muhtesem-diyalogu.html

Ateist olmak için akılsız aptal olmak lazım.

tabi bu hakaret değil... dalga değil... ama benim yazdıklarım hakaret.... dalga. öyle mi ? :)

seninle etik anlayışımız biraz farklı.

o yüzden ben hakaret etmeye (!) devam edecem ;) pardon ediyorum :)
    Last edited: 3 Mayıs 2009
  11. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    474
    Ödül Puanları:
    83

niyetin senle tartışmak degil öyüzden fazla senin konuyu uzatmayacam hakaret iceren mesaj gördünmü lütfen konunun altındaki rapor bölümüne rapor yap bizde müdale edlim o mesaj istegin üzere silinmiştir isteyen iyi konu der isteyen kötü der isteyn ALLAH cc razı olsun der burası islam bölümü niye öyle türkçe yazdıgımda seni ilgilendirmesz onu bilen billir ben hiç bir zaman ucuz tehditler etmem madem ıslar ediyorsun alay etmeye sen bilirsin
  12. zeytin33

zeytin33 New Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    3

hangisi daha günah doğurgan olmayan kadın ile evlenmemek korunma yollarından kaçınmakmı yoksa bakamayacağı kadar çok çocuk sahibi olup sefil bir yaşam sağlamakmı o çocuklara

Sayfayı Paylaş