Hareketli MakinaLaR

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve Küçükbey tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Küçükbey

  Küçükbey New Member

  Mesajlar:
  1.892
  Aldığı Beğeni:
  65
  Ödül Puanları:
  0
  Ülkemizde tamamen yanlış bilinen[​IMG] daha doğrusu hiç bilinmeyen makinelerdir.. Bunların temel özelliği[​IMG] misinanın makaranın üzerine[​IMG] makaranın dönüşü ile sarılmasıdır.. Bir kaç alt türleri vardır[​IMG] ama en üst seviyede ikiye ayrılırlar:
  1. Pin centered/trotting reels: Nokta merkezli makaralar.. Bunlar bildiğimiz bir makaradır[​IMG] esprisi çaplarının büyük olmasıyla son derece hızla sarabiliyor olmanızdır.. Ama bu kadarla da kalmaz.. Bunlarla çok dengeli atışlar yapabilir[​IMG] fly veya kaşık vs.nizi çok hassas idare edebilirsiniz.. Orta boy balıklarla derelerde[​IMG] göllerde filan uğraşmak için idealdirler.. Kaliteli modelleri uzak atış içinde kullanılabilir..
  2. Çıkrıklar : Bir makara ve onun hareketlerini geliştirmek üzere etrafına eklenmiş dişliler[​IMG] fren[​IMG] misina kılavuzu vs. gibi aksamdan oluşan makinalardır.. Temelde iki gruba ayrılırlar:
  Baitcaster : Yematar.. Bu çıkrıklar küçüktür[​IMG] makul miktarda misina alırlar ve gündelik av faaliyetleri için ideal özellikler sunarlar.. Bilhassa uzak atışlar için vazgeçilmezdirler.. Ama büyük bir sorunları vardır: Kullanımları zordur.. Kullanımını kolaylaştırmak için[​IMG] fren[​IMG] levelwinder vs. gibi çeşitli ekler yapılır.. Diğer yandan bu çıkrıkların fly[​IMG] kaşık gibi hafif yemlerle kullanımı pratikte imkansızdır.. Takımın toplam ağırlığı 20 gr ve üstü ise[​IMG] o zaman kullanılmaları bir anlam taşır..
  Uzak atış yaparken[​IMG] ilk atış kuvveti makarayı harekete geçirir. Bu sayede atışın devamında misina kendiliğinden makaradan boşalır ve takım misina boşaltmak için ek güç harcamaz. Böylece çok çok uzak atışlar kolayca yapılabilir.. Fakat[​IMG] ilk andaki yüksek hız nedeniyle makara misinayı havadaki gidişinden daha hızlı boşaltır.. Boşalan misinada geriye doğru tekrar makaraya sarılmaya başlar.. Sarım genelde düzgün olmaz[​IMG] misina karışır gider.. Bunu önlemek için atıcı makarayı parmağıyla frenler.. Bazı atış videolarında[​IMG] atışı yapanın makaraya eğilip dikkatle baktığını görürsünüz.. İşte misinanın boşluk vermesini öyle dikkatle takip etmeniz gerekir..
  Bu sorunu gidermek üzere[​IMG] çıkrıklara çeşitli fren tertibatları eklenir. Bunlar makarayı frenleyerek atışa yardımcı olurlar.. Ama kesin bir çözüm değildirler.. Manyetik[​IMG] santrifüj vs. fren tertibatları gibi[​IMG] elektronik frenlerde mevcuttur.. Ama her durumda[​IMG] makinanın freninin uğraşıp ayarlamanız veya kendinizi o frene adapte emeniz gerekecektir. Bu sürecin sonunda ise[​IMG] makine sizin atış ve kullanım kabiliyetinizi iki misline çıkaracaktır..
  Bazı baitcaster çeşitleri[​IMG] misinaya kılavuzluk ederek daha düzgün sarılmasını sağlayan “levelwinder” denen bir aparata sahiptir.
  [​IMG]
  Bu aparat düzgün kullanılmazsa atışta kötü etki yaratır ama[​IMG] genel kullanımda kuş gözü oluşmasını vs. bir hayli engeller.. Bu da makul mesafeli atışların daha kolay yapılabilmesii sağlar.. Levelwind olmadan aynı makina ile daha uzak atış mümkün olabilir[​IMG] fakat bu atışı siz yapabilir misiniz[​IMG] bu ayrı bir soru olur..
  Multiplier: Ülkemizde çıkrık denince bilinen şey budur.. Bunlar[​IMG] iri makaralı[​IMG] bolca misina alabilen çıkrıklardır.. Açık denizde büyük balıkların ardında gezenlerin tercihidirler. Kaldı ki[​IMG] başka bir tercihte pek yoktur..
   

Sayfayı Paylaş