Hatay'ın diğer bir güzel ilçesi SAMANDAĞ...

Konusu 'Karış Karış Vatanım' forumundadır ve SunBreeze tarafından 9 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    SAMANDAĞ

Samandağ, Asi Nehri’nin Akdeniz’e dökülürken Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağı arasında oluşturduğu düzlükte yer alır. 446 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan ilçenin 13 belde ve 31 köy yerleşim yerinde 106.000 kişi yaşamaktadır. İlçede kilometre kareye düşen kişi sayısı 239’dur. İlçe merkezinde yaşayan nüfus 35.000’dir.

İlçede tarım, özellikle sebzecilik, narenciye üretimi ve balıkçılık yaygındır. Taşımacılık da önemli geçim kaynaklarındandır.

Genellikle Akdeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama ısı 19.5 santigrat derecedir. İlçe merkezinin rakımı 10 metredir.

TARİH

Çevlik’te yapılan kazılarda elde edilen bulgular yöredeki yaşamın Orta Paleolitik (M.Ö 100.000-40.000) döneme kadar uzandığına işaret etmektedir. Aynı yerde Üst Paleolitik Döneme ait araçlar ve insan kalıntılarına (Homo Sapiens Çevlikiyensis’ten kalma kemiklere) ulaşılmıştır. Ayrıca Meydan Köyü’nde bulunan Üç Ağızlı Mağarası’nda Üst Paleolitik Dönemin başlangıcına ilişkin buluntulara rastlanmıştır.

Yazılı tarih döneminde M.Ö 750 tarihlerine doğru Asi Nehri ağzına Yunanlılar tarafından Al-Mina Limanı kurulmuştur. O zamanlarda gemiler Asi Nehri yoluyla Antakya’ya kadar ulaşabiliyorlardı. Bu liman önemini uzun süre korumuştur.

Büyük İskender’den sonra kurulan Seleucus Krallığının hükümdarı Seleucus I.Nicator M.Ö 23 Nisan 300 tarihinde Seleucia Pieria (bu günkü Çevlik) liman kentini kurarak, ülkesinin başkenti yapmıştır.

Roma hakimiyeti döneminde İmparator Vaspasianus (M.S 69) ve oğlu Titus tarafından limanı sel sularından korumak amacıyla tüneller yaptırılmıştır. Tünellerin yapımının 100 yıl sürdüğü sanılmaktadır.

Selçuklu, Fatımi ve Memlük egemenliklerinden sonra 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransız idaresinde kalan Samandağ, 1938 yılında Hatay Devleti’nin Antakya ilçesine bağlı “Süveydiye” nahiyesi olmuştur. 23 Temmuz 1939’da Hatay’ın Anavatan’a ilhakıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmıştır.

1948 yılında “SAMANDAĞ” adıyla ilçe olmuştur.

Ulaşım:

Samandağ Antakya’ya 22 Km uzunluğundaki bir yol ile bağlıdır. Sürekli çalışan minibüsler ile ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

EĞİTİM

Okul Öncesi Eğitim (2004 – 2006)

Okul Öncesi Öğretmen
    8

Öğrenci
    967

İlk Öğretim (2004 – 2006)

Okul Sayısı
    61

Merkez
    13

Müstakil Köy İ.Ö. Okulu
    32

Birleştirilmiş Sınıflı
    16

Derslik Sayısı
    560

Öğrenci
    19.292

Öğretmen
    639

Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı
    30,1

Derslik Başına Düşen Öğrenci sayısı
    34,4

Orta Öğretim (2001 – 2005)

Okul Sayısı
    4

Derslik Sayısı
    83

Öğrenci Sayısı
    2.476

Öğretmen
    137

Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı
    18

Derslik Başına Düşen Öğrenci sayısı
    29.8

Taşımalı Eğitim (117 öğrenci taşınmaktadır.)

Toplam Öğrenci
    21.768

Toplam Öğretmen
    788

YAYGIN EĞİTİM

HALK EĞİTİM MERKEZİ (2004-2005)

Kurs Sayısı
    51

Belge Alan Kursiyer
    1599

Mesleki Eğitim(2004-2005)
    170 öğrenci.

Pratik Kız Sanat(2004-2005)
    160 öğrenci

Özel Öğretim

Özel Dershane
    6

Sürücü Kursu
    1

Etüt Merkezi
    1

Devamsız Öğrenci

2003 – 2004 Yıl Sonu
    7

2004 - 2006 1.Dönem Sonu
    26 (10 yurt-dışı,9 adresi belirsiz)

Yüksek Öğrenim

M.K.Ü. Samandağ Meslek Yüksekokulu

Seracılık – Besicilik
    Bina ihtiyacı var.
    ALTYAPI:

Elektrik :

İlçemizde tüm yerleşim biriminde elektrik mevcuttur.

İçme Suyu:

Şebekeli Yerleşim Birimi : 43

Şebekesiz Yerleşim Birimi : 1

Telekom :

Tüm belde ve köylerde otomatik telefon mevcuttur.

Toplam Santral Kapasitesi : 27.808

Mevcut Abone : 25.366

Yol :

İlçemizdeki tüm belde ve köylerin yolları asfalttır. Ancak önemli bir kısmının yenilenmesi ihtiyacı vardır.

SAĞLIK:

Devlet Hastanesi : 1 ( 50 Yataklı )

Sağlık Ocağı : 13 ( İkisi Merkezde )

Uzman Hekim : 17

Hekim : 38

GÜVENLİK:

İlçe Emniyet Müdürlüğü:

İlçe Merkezinde görev ifa etmektedir.1 polis merkezi mevcuttur.

2002 yılındaki olay sayısı 171 olmuş ve bunların 151’i aydınlatılmış 20’si faili meçhul iken, 2003 yılındaki olay sayısı 199 olmuş ve bunların 152’i aydınlatılmış 47’si faili meçhul kalmıştır.

2004 yılında şahsa karşı 61, mala karşı 119, narkotik 49 ve trafik 41 olmak üzere toplam 280 olay kayda girmiştir. Buna karşılık 2005 yılında şahsa karşı 108, mala karşı 190, narkotik 85 ve trafik 53 olmak üzere toplam 436 olay kayda girmiştir.

2004 yılında 31 olay faili meçhul iken, 2005 yılında 64 olay faili meçhul olarak kalmıştır.

İlçe Jandarma Komutanlığı :

Komutanlık 5 karakol ile sorumluluk bölgesinde görev ifa etmektedir.

2002 yılında 329 kayda giren suç olayı (trafik dahil) olay meydana gelmiş iken 2003 yılında bu sayı 293 olmuştur. İlçe Jandarma komutanlığı sorumluluk bölgesinde 2003 yılı sonu itibariyle devreden faili meçhul olay sayısı 45’dir.

2004 yılında şahsa karşı 58, mala karşı 187 (kaçakçılık ve trafik dahil) olmak üzere toplam 245 olay kayıt edilmiş olup, buna karşılık 2005 yılında şahsa karşı 59, mala karşı 335 (kaçakçılık ve trafik dahil)olmak üzere toplam 394 olay kayıt edilmiştir.

2004 yılı sonu itibariyle devreden faili meçhul olay sayısı 50 iken, 2005 yılı sonu itibariyle devreden faili meçhul olay sayısı 52 olarak gerçekleşmiştir.

Sahil Güvenlik :

TCSG –120 Komutanlığı Çevlik Balıkçı Barınağında konuşlanmıştır.

resimler yarın...

2. ShaNv3Rdi

ShaNv3Rdi PDR

Aldığı Beğeni:
    150
    Ödül Puanları:
    63
    teşekkürler..

3. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    karettalar...
    titus tüneli...

Dahasaı gelecek repütlerinizi esirgemeyiniz...

4. asmin

asmin New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hatay görülmesi gereken güzel şehirlerimizden birisi her yerinde tarih kokuyor ;)

Mozaik müzesi yanılmıyorsam dünyanın 3. en büyük müzesi, Harbiye Şelaleri, Titus Tüneli biraz zorlayabilir ben orada korktuğum kadar hiç bir yerde korkmadım çıktığımda ailemi aramıştım :p daha çok yer var görülmesi gereken 5 sene önce gitmiştim gezmek için hala aklımdadır pek çok güzelliği ;)

5. jay_jay

jay_jay sosyalımsı

Aldığı Beğeni:
    172
    Ödül Puanları:
    63
    Samandağına titus tünelini görmek için gittim ve gerçekten harika bi yer orası küçük ve şirin...

6. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    evet çok güzel bir yer bi ucu antakyaya açılıor...

7. AySeNuR__

AySeNuR__ Active Member

Aldığı Beğeni:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    ya bende gittim samadağ'a ama hatırlamıyorum nasıl bi yer:( reyhanlı cilvegözü kırkhan oralarını falan hatırlıyorum ama samadağ:rolleyes: gercektende güsel yerler hatay merkez falan gerci pek bi yer gezemedik sadece arabanın içinden gördüğüm kadarıyla güseldi ama terminalın oralarını ii hatırlıyorum carsıda oralarıydı sanırım:rolleyes: suriyeye gidecektik annemler kuyumcudan para alıolardı yani arap parasına ceviriyolardı bizde abimle arabada öle bakınıoduk:D

8. 99144010

99144010 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Birde şehir merkezindeki caddelerin nasıl olduğundan bahsedin sene... rezaleti görsünlerde siyasileriniz belki akıllanır.

9. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    gösteririz de biz samandağının güzel yerlerinden bahsediyoruz samandağlı mısın???

10. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    St. Simone Manastırı:

Milattan sonra 6. Yüzyılda yapılmış olan bu Manastır Antakyalı St.Simone ’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmıştır. Antakya-Samandağ yolu ile Asi Irmağı arasında bir dağ üzerinde bulunan St.Simone Manastırı kalıntılarına , Değirmenbaşı Beldesi’nden ayrılan yoldan gidilir. Yol manastır kalıntılarına kadar ulaşır. Manastır kalıntıları Aknehir Beldesi sınırları içinde 479 m. Yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir.

St.Simone Stilist Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış bir yapı olup,132x160m.ebatlarında dikdörtgen biçiminde bir alan üzerine yerleşmiştir. Birbirine paralel iki duvarla çevrilmiş ve üç yönden girişi olan ( halen iki girişi mevcuttur) Doğu-batı ekseni bir haç şeklindedir. Bu alan üzerinde Stilist ’in sütununun bulunduğu merkezi sekizgen avlu çevresinde düzenlenmiş çeşitli manastır yapıları ile ve üç kilisenin kalıntıları bulunmaktadır. Halen 4 m’lik kaide bölümü mevcut olan sütunun gerçek yüksekliğinin 9.50 m ya da 12.50 m olabileceği tahmin edilmektedir. St.Simone Stilist e ömrünün 45 yılını bu sütunun tepesinde yaptırdığı örtülü ve korunaklı bölümde geçirmiş ve bu süre Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer almıştır.

St. Simeon buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür.

Manastıra,birbiriyle kesişen doğu-batı ve kuzey-güney eksenleri üzerine oturtulan yapılarla bir haç şekli verilmiştir. Bu alan üzerinde üç kiliseden başka vafziteryum,misafirhane,mutfak,kiler odaları ve sarnıçlarda bulunmaktadır.Manastıra en yakın su kaynağı 2,5 km uzaklıkta bulunduğundan su ihtiyacı yağmur suları ile,yani sarnıçlarla karşılanmıştır. Burada hacimleri 50 m3’ten 582m3’e ulaşır ki bu, manastırda yaşayanlarla buraya gelen ziyaretçilerin çokluğu hakkında bir fikir verir.

11. ShaNv3Rdi

ShaNv3Rdi PDR

Aldığı Beğeni:
    150
    Ödül Puanları:
    63
    vayyy sen reyhanlıya geldin mi??

12. SunBreeze

SunBreeze Active Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları: