Hava Harp Okulu'na rekor başvuru

Konusu 'Sınavlar ve Eğitim Haberleri' forumundadır ve cortrex11 tarafından 26 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. cortrex11

  cortrex11 Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.898
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Kontenjanın 120 kişi olduğu okula şu ana kadar 33 bin kişi başvurdu.

  Gençlerin hayallerini süsleyen Hava Subaylığı için başvurularda son 5 güne gelindi. 10 Nisan'da başlayan başvurular 30 Mayıs'ta sona erecek. Hava Harp Okulu öğrencisi olmak isteyen adayların birtakım şartları yerine getirmesi gerekiyor.

  Buna göre, Hava Harp Okuluna başvuracak adayların en fazla 20 yaşında olması, herhangi bir nedenle okuduğu okuldan çıkarılmamış olması, Haziran ayında mezun olacak durumda olmak ya da bir önceki yıl mezun olmuş olmak ve ÖSS'ye başvuruda bulunmuş olmak gerekiyor.

  Ayrıca, adayların Hava Harp Okulunun internet sitesi olan http:// Hava Harp Okulu İnsan Kaynakları Değerlendirme ve Seçme Merkezi Başkanlığı 'den başvuru yapmış olması gerekiyor.

  33 BİN KİŞİ BAŞVURDU

  Başvuru tarihinin dolmasına 5 gün kala Hava Harp Okuluna girmek ve subay olmak isteyen öğrencilerin sayısı 33 bin'e ulaştı. 33 bin kişi içinde başvuran erkek adayların sayısı, kadın adayların sayısından daha fazla. Başvuran kişilerin içinden sadece 120 aday seçilerek, Hava Harp Okulunda öğrenci olmaya hak kazanacak. Sınırlı sayıda alınacak öğrenci sayısına rağmen, başvurular her yılkinden daha fazla. Başvuru koşullarını sağlayan öğrencilerin alımı ÖSS - Sayısal - 2 Ham puanı üzerinden yapılacak. Hava Harp Okulu seçmelerine katılabilmek için öğrencilerin Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından her yıl belirlenen baraj puanını aşması gerekiyor.

  HAVA HARP OKULU ÖĞRENCİLERİ

  Her koşulu yerine getiren öğrenciler Hava Harp Okulundaki eğitimle dört dalda mühendislik eğitimi alıyor. Öğrenciler Elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve havacılık mühendisliğinden birini seçebiliyor. Mühendislik eğitimi alan öğrenciler ayrıca, birer pilot adayı da olarak Hava Harp Okulundan mezun oluyor. Hava Harp Okulunda öğrenci olmak ve mühendislik eğitiminin yanı sıra birer pilot adayı olmak isteyen adayların 30 Mayıs 2009 tarihi mesai saati bitimine kadar Hava Harp Okulu İnsan Kaynakları Değerlendirme ve Seçme Merkezi Başkanlığı adresindeki öğrenci alımları linkinden başvuru yapması gerekiyor.
   

Sayfayı Paylaş