Hukuk meslekleri

Konusu 'Meslekler' forumundadır ve papati tarafından 25 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. papati

  papati HuKuMsuZduR

  Mesajlar:
  3.935
  Aldığı Beğeni:
  69
  Ödül Puanları:
  48
  Savcı

  Bugünlerde oldukça çok konuşulan mesleklerden olan savcılıkla ilgili yararlı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

  Savcı Nedir?
  Savcı, suçlular hakkında kamu davası açma yetkisi olan yargı görevlisi.

  Savcıların sorumluluğu ülkelere göre değişiklikler göstermekle birlikte, çoğu ülkede polis soruşturmasından temyiz aşamasına kadar olan yargılama sürecini kapsar. Ayrıca birçok ülkede hukuk davalarında devleti savcılar temsil eder.Savcılığın tarihteki ilk örneklerine Roma hukukunda rastlanmakla birlikte, çağdaş savcılık kurumunun biçimlenmesi yargısal suçlama ve karar verme işlevlerinin birbirinden ayrıldığı 18. yüzyıla rastlar.ayrıca devletin kolluk kuvvetlerinin de (zabıta, polis vs.) emir-komuta zincirinde üst katmanındadır, amirleridirler.

  İslam hukukunda yer almayan savcılık kurumu, Osmanlı Devleti'nde ilk kez 1879'da Mehakimi Nizamiye Teşkilatı Kanunu'yla oluşturuldu.Cumhuriyet dönemindeki yasal düzenlemelerde savcıların yetki ve görevleri yeniden belirlendi.


  Savcı Kimdir?İşkur tarafından savcılıkla ilgili tanıtım yazısı şöyle.

  SAVCI TANIMI
  Herhangi bir şekilde haberdar olduğu suçlara bizzat veya emniyet kuvvetleri yardımıyla el koyup, lehte veya aleyhte tüm delilleri toplayarak olay hakkında kamu davası açıp açmamaya karar veren, açılan kamu davalarında iddia makamını temsil eden, adli görevleri yanında idari görevleri de bulunan kamu görevlisidir.

  SAVCININ GÖREVLERİ

  - Ağır cezalık suçlar ile kanunda kamu davası açılması gerektiği belirtilen konularda şikayetçi olsun veya olmasın hazırlık soruşturmasını yapar, kamu davası açar, - Kanıt toplar ve sanığı sorguya çeker, - Ölüm olaylarında cesetlerin adli muayenesini yaptırır, - İddianame hazırlar ve yargı kararlarını yerine getirir, - Suçtan zarar gören kişilerin ve toplumun haklarını savunur, - Medeni hukuku ilgilendiren, kanundan doğan bazı davaları açar (Derneğin veya vakfın hukuken ortadan kaldırılması, evlenmeye itiraz vs.).

  SAVCININ KULLANDIĞI MALZEMELER VE YARARLANDIĞI KAYNAKLAR

  - Büro malzemeleri, - Dava dosyaları, - Cübbe, - Delil teşkil eden eşyalar, - Türkiye Cumhuriyeti kanunları, tüzükler ve yönetmelikler.

  SAVCILIK MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Savcı olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, sözel akıl yürütme ve ikna gücüne, - Kuvvetli bir belleğe sahip, - Araştırmacı, titiz, dikkatli ve düzenli, - İnsanlarla rahat iletişim kurabilen, zor koşullarda yılmadan çalışabilen, - Cesaretli, sabırlı, soğukkanlı, - Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

  SAVCININ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Genellikle bürolarda ve mahkemelerde çalışırlar. Ancak, suçla ilgili araştırma yapmak için olay yerinde ve olumsuz koşullarda da çalışmak zorunda kalabilirler. Keşif, otopsi, tespit gibi durumlarda açık havada görev yapabilirler. Sorumluluk isteyen, yoğun iş yükü bulunan ve stresli bir meslektir. Atama nedeniyle sık sık yer değiştirme söz konusudur. Çalışırken, hakim, kaymakam, vali, yerel yöneticiler ve vatandaşlarla iletişim halindedir.

  SAVCININ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Bu mesleği seçmiş olan kişilerin Adalet Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı dışında çalışma olanağı yoktur. Kişinin kendine ait işyeri açması veya özel sektörde çalışması mümkün değildir. Mesleğe girişte görev yeri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca yapılacak ad çekme yöntemiyle belirlenir. Daha sonra bölge esasına göre atanmaları söz konusudur.

  SAVCILIK MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek için gereken ön eğitim çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir. Savcı olabilmek için, hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığının açmış olduğu Hakimlik ve Savcılık sınavını kazanmak, iki yıl hakim ve savcıların yanında staj yapmak gerekmektedir.

  SAVCILIK MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Hukuk fakültesine girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak gerekmektedir.

  SAVCILIK EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Mesleğin ön eğitimi lise ve dengi okul sonrası 4 yıldır. Savcı olabilmek için, hukuk fakültesini bitirdikten sonra Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu hakimlik ve savcılık sınavını kazanmak, 2 yıl hakim ve savcıların yanında staj görmek gerekir. - Eğitim süresince öğrenciler; Hukuk Başlangıcı, Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Türk Hukuk Tarihi, Maliye, Ticaret Hukuku, Sosyoloji, Vergi Hukuku, Miras Hukuku, İcra İflas Hukuku, Adli Tıp gibi zorunlu derslerin yanında, Genel Sosyoloji, Çevre Hukuku, Noterlik Hukuku, Haberleşme Hukuku, Avrupa Topluluğu Hukuku, Toprak Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Avukatlık Hukuku gibi seçmeli dersleri de alırlar.

  SAVCILIK MESLEKTE İLERLEME

  Çeşitli il ve ilçelerde Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başlayanlar, daha sonra Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, Danıştay Savcısı olabilirler ve Adalet Bakanlığı merkez kuruluşlarında idari görevlerde bulunabilirler.

  SAVCILIĞA BENZER MESLEKLER: Hakimlik, avukatlık.

  ÖĞRENCİLİKTE BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Hukuk fakültesi öğrencileri, eğitimleri süresince, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burs olanaklarından yararlanabilirler. - Hukuk fakültesini bitirerek savcılık sınavını kazananların ise, Hakim ve Savcılar Kanununa göre atamaları yapılır ve aynı kanunla belirlenen derece ve kademeden aylık ücret alırlar.

  SAVCILIKLA İLGİLİ DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

  Kaynak: Hukuk Köşesi


  alıntıdır
   
 2. Gzem

  Gzem Misafir

  Cevap: Hukuk meslekleri

  [MENTION=394460]judgeofnight[/MENTION] gell gel oku :D
   
 3. judgeofnight

  judgeofnight İtina ile fotoğraf çekimi yapılır!

  Mesajlar:
  4.259
  Aldığı Beğeni:
  109
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Hukuk meslekleri

  sen savcımı olcan şimdi [MENTION=403533]Gzem[/MENTION] :p :D
   
 4. Gzem

  Gzem Misafir

  Cevap: Hukuk meslekleri

  [MENTION=107679]judge[/MENTION]ofnight :D karar veremedim :p küçükken hep gelin olacam derdim ama :meleksin:
   
  Last edited by a moderator: 25 Ocak 2012
 5. judgeofnight

  judgeofnight İtina ile fotoğraf çekimi yapılır!

  Mesajlar:
  4.259
  Aldığı Beğeni:
  109
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Hukuk meslekleri

  aradaki h harfini unutma :p :D gelinde ol ek iş olarak :p :D :D
   
 6. Gzem

  Gzem Misafir

  Cevap: Hukuk meslekleri

  pardon :D düzelttim :D
   
 7. Gzem

  Gzem Misafir

  pehhhh:):)
   
 8. anıltalha

  anıltalha Member

  Mesajlar:
  54
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  teşekkürler
   
 9. fsm

  fsm Active Member

  Mesajlar:
  398
  Aldığı Beğeni:
  68
  Ödül Puanları:
  29
  Kim savcı olacak
   

Sayfayı Paylaş