Hz.muhammedin hadisleri

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Misafir

  Hz. Muhammedin hadislerini bulmak istiyorum
   
 2. eqsi seqer

  eqsi seqer Banlandı

  Mesajlar:
  1.463
  Aldığı Beğeni:
  36
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Hz.muhammedin hadisleri

  Ademoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız" derler.
  (Tirmizi, Zühd 61)
  Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.

  (Tirmizi, Tıbb 1)
  Resulullah (sav) "Allah'tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur."
  (Tirmizi, Kıyamet 25)
  Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.
  (Ebu Davud, Büyu 27)
  Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!

  Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti."
  (Buhari, Nikah 111)
  Ey Ebu Hureyre, vera sahibi ol (harama götürme şüphesi olan şeylerden de kaçın) ki insanların Allah'a en iyi kulluk edeni olasın! Kanaatkarlığı esas al ki insanların Allah'a en iyi şükredeni olasın. Nefsin için sevdiğini insanlar için de sev ki (kamil) mü'min olasın. Sana komşu olanlara iyi komşuluk et ki (kamil bir) müslüman olasın. Gülmeyi az yap, zira çok gülmek kalbi öldürür.
  (Kütüb-i Sitte, 7257)
  Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: "Bizimle sizin aranızda Allah'ın kitabı vardır. Onda nelere helal denmişse onları helal biliriz. Nelere de haram denmişse onları haram addederiz" diyeceği zaman yakındır. Bilin ki, Resulullah (ASM)'ın haram kıldıkları da tıpkı Allah'ın haram ettikleri gibidir"
  (Ebu Davud, Sünne, 6)
  "Ey Allah'ın Resulü! dedik, mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular. Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayır!" buyurdular.
  (Muvatta, Kelam 19)
  Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir.
  (Tirmizi, Zühd 57)
  Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.
  (Kütüb-i Sitte, 6690)
  Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir.
  (Tirmizi, Zühd 11)
  Kim Allah Teala hazretlerinin rızası için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllü) olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltır, böylece onu esfel-i safiline (aşağıların aşağısına) atar.
  (Kütüb-i Sitte, 7235)
  Kim korkarsa akşam karanlığında yol alır. Kim akşam karanlığında yol alırsa hedefine varır. Haberiniz olsun Allah ın malı pahalıdır, haberiniz olsun Allah'ın malı cennettir.
  (Tirmizi, Kıyamet 19)
  Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur.
  (Tirmizi, Kıyamet 41)
  "Ne sirayet (buluşma), ne de uğursuzluk vardır. Benim fe'l hoşuma gider." Yanındakiler sordu: "Fe'l nedir?"

  "Güzel bir sözdür!" buyurdu."

  Buhari'nin rivayetinde şu ziyade mevcuttur: "Benim, dedi, fe'l-i salih, güzel bir kelime hoşuma gider."

  sadece birazı
   
 3. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.611
  Ödül Puanları:
  113
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Hz.muhammedin hadisleri

  ALLah razı olsun ümmeti muhammeden
   
 5. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.548
  Aldığı Beğeni:
  3.100
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Hz.muhammedin hadisleri

  Ayet, Hadis ve Dualar

  Yukarıyı tıklarsanız bir çok hadisi okuyabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş