İğne GöZü!

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve Küçükbey tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Küçükbey

  Küçükbey New Member

  Mesajlar:
  1.892
  Aldığı Beğeni:
  65
  Ödül Puanları:
  0
  Göz[​IMG] iğnenin misina vb. ile bağlandığı yere verilen isimdir. Temelde iki farklı şekilde olur: Ezilerek düzeltilmiş ve delik gözler.
  Ezilmiş[​IMG] düz göz: Bu tür gözler[​IMG] imalatı en kolay olan gözlerdir. Ama en çok sorun sebebi olan gözlerdir de[​IMG] aynı zamanda.. Bu ezilmiş bölümün varlık sebebi[​IMG] bağlanacak olan misina için bir destek sağlamak[​IMG] misinanın iğneden ayrılmasını engellemektir. Bunu[​IMG] kabaca[​IMG] misinanın önüne set çekerek sağlar. Ama…

  Bu resimde daha iyi görülüyor ki[​IMG] bu ezik engel[​IMG] misinayı kesecek bir bıçak gibi görev görmektedir. Bu nedenle[​IMG] güçlü iğnelerde[​IMG] güçlü balıklarda bu tür gözler tercih edilmez. Resimde[​IMG] bu tür bir gözün daha az kesici olması için[​IMG][​IMG] bazı modellerinde bu uygulamayı yapar. Gözün sadece ortasını çok inceltip[​IMG] düz bölgenin kalınlığını azaltmadan daha fazla yüzey sağlar. Böylece[​IMG] göz hem daha geniş olurken[​IMG] fazla ince olmaz ve misinayı kesmez.
  Demekki[​IMG] bu tür ezilmiş gözlü iğnelerde dikkat edeceğimiz husus[​IMG] misinaya yeterince engel olacak kadar geniş olacak[​IMG] misinayı kesmeyecek kadar da kalın.
  Bir başka dikkat gerektiren husus işe şudur:
  sadece ortasından sıkıştırıldığı sembolize edilmektedir. OWNER
  [​IMG]
  Bu iğnenin ezik gözünün[​IMG] gayet net bir şekilde[​IMG] geriye eğik olduğunu görüyoruz. Bu eğiklik[​IMG] her modelde bu kadar olmasa da[​IMG] genelde mevcuttur. Buna dikkat etmek gerekir. Eğer misinayı[​IMG] gözün bu eğik olduğu taraftan gelecek şekilde bağlarsınız[​IMG] yani[​IMG] misina bu eğik tarafta[​IMG] ezik bölgenin ucuna/kenarına temas ederse[​IMG] büyük ihtimalle çabucak yıpranır[​IMG] kolayca kopar. Bu eğim genelde dışa doğrudur. Misianyı düğüm attıktan sonra[​IMG] bu eğimin tarafından gelecek şekilde[​IMG] bağlamlısınız..
  Delikli gözler:
  Misinaya daha az zarar vererek daha iyi tutuş sağlayan tür gözlerdir. Ama o kadar yalın değillerdir[​IMG] bir sürü türü[​IMG] çeşidi mevcuttur..
  Temel olarak[​IMG] delikli gözler iki gruba ayrılır. Bedenden gelen tel[​IMG] bir halka yapılır. Bu klasik delikli göz iğne tanımıdır. Bazı iğnelerde ise[​IMG] bilhassa büyük[​IMG][​IMG] bu pek mümkün olmaz. Zira[​IMG] beden telinin kıvrılması için[​IMG][​IMG] yumuşak çelik vs. olması gerekir ki[​IMG] bu istenmez. Bu durumda[​IMG] iğne bedeninin ucuna[​IMG] tıpkı dikiş iğnelerinde olduğu gibi bir delik açılır.
  [​IMG]
  Büyük[​IMG] ağır iş için olan kalın iğnelerde[​IMG] bu tür göz aranmalıdır. Zira[​IMG] ağır işte[​IMG] halka yapılmış göz[​IMG] kolayca açılabilir[​IMG] kırılabilir.
  Fakat[​IMG] tipik[​IMG] gündelik kullanım için olan iğnelerde[​IMG] söylediğimiz gibi[​IMG] beden teli öylece bir halka yapılarak kullanılır. Ama bununda çeşitli detayları elbette mevcuttur.
  Klasik halka şeklinin yanında[​IMG] şöyle bir takım atraksiyonlar görmek mümkündür..
  [​IMG]
  Bu türde[​IMG] halka[​IMG] tel kıvrıldıktan sonra bedene kaynatılmıştır. Böylece[​IMG] yükte açılması engellenir. Büyük[​IMG] kavgacı balıklar tercih edilmelidir[​IMG] mesela iri akyalar gibi..
  [​IMG][​IMG]
  Bu tür gözlerde[​IMG] kıvrılan ve halka yapılan beden[​IMG] halkanın sonuna doğru inceltilir. Bilhassa fly için kullanılacak iğnelerde önemli bir fark getirir[​IMG] bu düzenleme. Üstteki şekilde olanlar[​IMG] dalan fly için[​IMG] ek ağırlık[​IMG] ki gayet dengeli bir ek ağırlık sağlarken[​IMG] alttaki şekilde olan halkalar[​IMG] iğnenin ağırlığını düşürürek kuru flyların yüzmesine yardımcı olur.
  kalın iğnelerde sert ve sağlam değil
  [​IMG]
  Bu tür iğneler[​IMG] klasik bir delikli göze sahip olmalarına karşın[​IMG] bu gözde hazır bir halka takılı olarak satılırlar. Genelde hem göz[​IMG] hem halka güzelce kaynatılmış olur[​IMG] ama halka[​IMG] gözün içinde rahatça hareket edebilir. Bu tür iğneler[​IMG] bilhassa canlı yem kullanımında öne çıkarlar. Sinarit gibi yem ne kadar canlı[​IMG] ne kadar sağlamsa[​IMG] o kadar seçici olan balıklar için uygun seçimdirler. Bağlanan misina[​IMG] ki[​IMG] bir hayli kalın ve dolayısıyla sert olacaktır[​IMG][​IMG] iğneyi kasıp[​IMG] yemin doğal hareketini bozar. Halka ile bağlandığı takdirde[​IMG] halka ve iğne rahatça hareket edeceği için[​IMG] yemin doğal hareketi olabildiğince korunmuş olur.
  Sık görülen bu gibi ayrıntılar yanında[​IMG] fırdöndü gözlü iğneler[​IMG] halkası açık satılan iğneler gibi varyasyonlarda mevcuttur. Örneğin[​IMG] halkası açık satılan iğneler[​IMG] sahtelerin vs. iğnelerini değiştirmek için kullanılır. Halka açık olduğundan kolayca geçirilir[​IMG] sonra halka sıkılarak kapatılır. Bu gibi avın niteliğinden ziyade pratik kullanıma yönelik iğneler elbette çok geniş bir tür yelpazesine sahip olabilecektir.
  Delikli gözler için bir diğer husus ise[​IMG] gözün[​IMG] göz halkasının[​IMG] bedene olan açısıdır. Bu tür açılı iğnelerde[​IMG] misina halkaya değil[​IMG] iğne bedenine[​IMG] tıpkı ezilmiş gözlü iğnelerdeki gibi bağlanır:
  doğrudan göze takılırsa
  [​IMG]
  Ha öyle[​IMG] ha böyle farketmez gibi düşünmek yanlıştır bu hususta. Genel olarak[​IMG] açılı göze sahip olan iğneler kalın bir malzemeden[​IMG] kuvvetli olarak yapılırlar. Dahası[​IMG] daha fazla tasmalama kuvveti ister ve taşıyabilirler. Sert çeneli[​IMG] güçlü[​IMG] büyük balıklar içün bu tür iğneler daha uygundur. Özellikle kuvvetli atılan tasmanın etkili olması için[​IMG] bu tür bir bağlantı ve düğüm elzemdir. Elbette[​IMG] böyle güçlü ve büyük balık[​IMG] aynı zamanda daha kalın misina gerektirmektedir. Düz delikli iğneler ise[​IMG] nispeten daha ince beden ile yapılırlar. Daha küçük tasma kuvveti ve ince misina ile kullanılırlar.
  İlk bakışta[​IMG] açılı göze sahip olan bir iğnenin[​IMG] düz göze sahip olana göre daha güçlü olacağı söylenebilir. Kalbur üstü bir marka için[​IMG] açılı göz kullanmışsa[​IMG]
  Eğer[​IMG] açılı göz olan iğneyi[​IMG] düz gözlü iğnelerde olduğu gibi bağlarsanız[​IMG] bu iğnede pek adiymiş dersiniz. Zira[​IMG] açı nedeniyle[​IMG] iğnenin ucu balıktan uzaklaşacak şekilde hareket eder..
  iğnenin son derece güçlü olduğunu düşünmek isabetli olur.
  [​IMG]
  Bu hususa özellikle önem vermek gerekir[​IMG] aklınızdan çıkarmayın..
  [​IMG]
  Bu şekilde iğnenin sırtına[​IMG] arkasına doğru açılı olan halkalara “yukarı dönük” halka denir. Yem iğnenin boğaz/ağız kısmında olacaktır. Mesela[​IMG] yaprak yem gibi.
  [​IMG]
  Bu ise[​IMG] “aşağı dönük” halka olarak anılır. Bu tür iğnelerde[​IMG] yem iğnenin sırt tarafında[​IMG] olacaktır. Fly yemler gibi. Beden üzerinde damakları olan ve iğnenin sırtında yemi tutan iğnelerde[​IMG] bu şekilde kullanılabilir.
  Bazı halkalar ise[​IMG] uç/dirseğe paralel olarak üretilir:
  [​IMG]
  Bu tür iğneler[​IMG] bilhassa silikon kurtlar[​IMG] balıklar vs. için uygundurlar.
   
 2. escape01

  escape01 Member

  Mesajlar:
  32
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Cevap: İğne GöZü!

  paylaşım için saol
   

Sayfayı Paylaş