İmece-imece nedir-imece hakkında

Konusu 'hıij' forumundadır ve RapPesimist tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. RapPesimist

  RapPesimist Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  3.727
  Aldığı Beğeni:
  143
  Ödül Puanları:
  63
  1-Kırsal topluluklarda köyün zorunlu ve isteğe bağlı işlerinin köylülerce eşit şartlarda emek birliğiyle gerçekleştirilmesi.
  2- Birçok kimsenin toplanıp el birliğiyle bir kişinin veya bir topluluğun işini görmesi ve böylece işlerin sıra ile bitirilmesi.
   
 2. Misafirrr

  Misafirrr Misafir

  Cevap: İmece-imece nedir-imece hakkında

  1- "Eski Anadolu'da daha çok kırsal bölgelerde insanların ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını ortaklaşa bir düzen içinde karşılamalarını anlatan bir TOPLUMSAL DAYANIŞMA örneğidir."

  2- "insanların işlerini birlikten kuvvet doğar ve yardıma ihtiyacı olanlarında işlerinin görülmesi mantığı ile beraberce yapmaları, kollektif yaşamın ve insani dayanışmanın olmazsa olmazı..."

  3- "İmece, bir köy ya da köy topluluğu içinde işlerin gönüllü ya da zorunlu olarak ve elbirliği içinde yapılması. Köyün herhangi bir sorununun giderilmesi karar verilmişse, köydeki her ev iş gücü açığını karşılamak zorundadır. Eğer para da toplanacaksa buna salma denir. Bir konu için para toplanması karar alınışsa, her ev ölçüsü oranında maddi katkı yapmak zorundadır. İmece köy veya küçük kasabalarda yazılı olmayan hukuka dayalı, herkes tarafından kabul gören bir dayanışma örgütüdür. Bir belediyenin yapması gereken pekçok iş, köylerde belediye olmadığı için bu usülle yapılır.
   

Sayfayı Paylaş